چاپ کد خبر: 140320
26 فروردین 1403

۴ علامت اصلی که گیاه در حال مرگ است + چند روش‌ برای نجات آن

۴ علامت اصلی که گیاه در حال مرگ است + چند روش‌ برای نجات آن

پوسیدگی گیاه معمولا با برگ‌ها شروع می‌شود. زمانی که برگ‌ها زرد یا قهوه‌ای می‌شوند یا کاملا میریزند ممکن است گیاه در حال پوسیدگی و مرگ باشد. در این مقاله بررسی می‌کنیم که چه علائمی به ما می‌گوید که یک گیاه در حال مرگ است و راه‌ها جلوگیری از آن را توضیح می‌دهیم.

اگر فکر می‌کنید گیاه در حال مبارزه است، نترسید. زیرا بسیاری از این آسیب‌ها قابل کنترل است و فقط باید در اولین فرصت اقدام کنید.

۱. زرد شدن برگ‌ها

زرد شدن برگ‌ها یکی از اولین نشانه‌های پوسیدگی گیاه است. برگ‌های زرد می‌تواند به این معنی باشد که گیاه خیلی کم یا زیاد آب دریافت می‌کند. اما گاهی اوقات زردی برگ‌ها می‌تواند به این معنی باشد که عمر آن برگ تمام شده و آماده قطع شدن است.

۲. برگ‌های قهوه‌ای یا لوله شده

۴ علامت اصلی که گیاه در حال مرگ است

یکی دیگر از نشانه‌های رایج پوسیدگی گیاه قهوه‌ای شدن و پیچ خوردگی برگ‌ها است. این نشانه شبیه زرد شدن برگ‌ها می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد. برگ‌های قهوه‌ای اغلب می‌تواند نشانه‌ای از آبیاری بیش از حد باشد. لوله شدن برگ‌ها نیز می‌تواند نتیجه آسیب آفات باشد. بسیاری از آفات را می‌توان کنترل کرد، ولی مراقب کنه‌های عنکبوتی باشید که کنترل آن‌ها دشوارتر است و به راحتی به گیاهان دیگر منتقل می‌شوند، بنابراین بهتر است به طور کامل از شر این گیاه خلاص شوید.

۳. ریشه‌های شکسته یا آسیب دیده

در مواردی مشکل می‌تواند ریشه باشد. همیشه سعی کنید نگاهی به زیر سطح گیاه داشته باشید. اگر چیزی شکسته، آسیب دیده، پوسیده یا خشک شده باشد، یک تراش ساده می‌تواند کمک کند.

۴. برگ‌های نرم

اگر متوجه شدید که برگ‌های گیاه شفاف یا نرم است ممکن است به دلیل دما باشد. کاهش دما می‌تواند به برخی از گیاهان آپارتمانی آسیب برساند. یک گیاه سالم باید برگ‌های تنومندی داشته باشد.

چند دلیل که چرا گیاه در حال مرگ است

۴ علامت اصلی که گیاه در حال مرگ است / چند روش‌ برای نجات آن

هنگامی که گیاه را بررسی کردید و نشانه‌های پوسیدگی را دیدید در ادامه به شما دلایل این آسیب‌ها را می‌گوییم.

آب زیاد یا خیلی کم

اگر متوجه شدید گیاه شما شل یا افتاده به نظر می‌رسد، می‌تواند دلیل آن آبیاری کم باشد. از طرف دیگر اگر برگ‌های گیاه زرد است، ممکن است دلیل پوسیدگی گیاه آبیاری بیش از حد باشد. در بیشتر گلدان‌ها به دلیل کمبود حجم خاک ممکن است این مشکل اتفاق بیفتد، اما گیاهان چند ساله در زمین نیز می‌توانند از آبیاری نامناسب آسیب ببینند.

نور نامناسب

اکثر افراد می‌دانند که گیاهان برای رشد و شکوفایی به دو چیز نیاز دارند آب و نور خورشید. اما مشکل اینجا است که گیاهان متفاوت هستند و نور متفاوتی برای رشد نیاز دارند و ممکن است نور زیاد و کم باعث پوسیدگی گیاه شود. هنگام خرید گیاهان در مورد آن‌ها تحقیق کنید و گیاهان را در مکان مناسب برای دریافت نور قرار دهید. همانطور که نور کم می‌تواند یک گیاه آپارتمانی را از بین ببرد، آفتاب زیاد و مستقیم می‌تواند به گیاهان بیرون از خانه نیز آسیب برساند.

کود دهی بیش از حد

کود دهی بخش مهمی از باغبانی خانگی است، اما کود دهی زیاد نیز می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.

آفات

متاسفانه گاهی اوقات پوسیدگی گیاه می‌تواند به دلیل آفات باشد. در این مورد مهم است که گیاه را همیشه چک کنید تا بتوانید آفات را کنترل کنید.

۴ راه برای احیای گیاه

  •  منبع مشکل را پیدا کنید: برای یافتن راه‌حل، باید مشکل را پیدا کنیم. این تنها راهی است می‌توانید از گیاه را دوباره احیا کنید.
  •  برنامه آبیاری را بررسی کنید. اگر متوجه یک مشکل همیشگی در برگ‌های گیاه شدید، برنامه آبیاری بررسی کنید و تغییرات لازم را اعمال کنید. فقط زمانی که خاک خشک است، آبیاری کنید.
  •  نور مناسب را چک کنید. اگر گیاه آسیب دیده است، گاهی می‌توان با تغییر مکان گیاه آن را احیا کرد. هر گیاه میزان نور متفاوتی نیاز دارد.
  •  ریشه را بررسی کنید. خاک گیاه را به آرامی حفر کنید و نگاهی به ریشه بیندازید. هر بخشی که آسیب دیده است را از ریشه جدا کنید. فقط بعد از این کار گیاه را در سایه قرار دهید.

آیا گیاه مرده است یا خوابیده است؟

4 main signs that the plant is dying 4

در برخی موارد یک گیاه مرده ممکن است در حالت خواب باشد. خواب گیاه را بررسی کنید و بر اساس آن مشکل را پیدا کنید. برای مثال کاکتوس‌هایی که چروکیده و مرده به نظر می‌رسند، در واقع در خواب هستند و آب درون خود را حفظ می‌کنند و برای محافظت از سلول‌های خود در ماه‌های سردتر کوچک و چروکیده می‌شوند.

نکاتی برای جلوگیری از پوسیدگی گیاه

کل گیاه را بررسی کنید

اگر متوجه یک برگ زرد یا یک ناحیه‌ی قهوه‌ای در گیاه شدید، اقدامی انجام ندهید و کل گیاه را بررسی کنید. اگر بقیه‌ی گیاه سالم باشد، اما هر از چند گاهی یک برگ زرد می‌شود، احتمالا چرخه‌ی عمر برگ تمام شده و باید حذف شود. برای بررسی سلامت یک گیاه برگ‌های محکم و قوی گیاه را پیدا کنید.

بررسی کنید که آیا گیاه آفت دارد

اگر گیاه نشانه‌های مشخصی از هجوم آفت را نشان می‌دهد، نکته‌ی کلیدی این است که بفهمید دقیقا با چه چیزی مواجه هستید. سپس یک برنامه برای از بین بردن آفات اجرا کنید.

از پوسیدگی ریشه جلوگیری کنید

ممکن است آبیاری بیش از حد بتواند یک گیاه خشک را زنده کند، اما جلوگیری از پوسیدگی ریشه نیز مهم است. اگر به آبیاری بیش از حد مشکوک هستید آبیاری را قطع کنید و ریشه را برای پوسیدگی گیاه بررسی کنید.

کلام آخر

گیاهان نیز مانند ما انسان‌ها موجود زنده‌ای هستند و به مراقبت نیاز دارند. برای جلوگیری از پوسیدگی گیاه باید نشانه‌هایی مانند زرد یا لوله شدن برگ‌ها و ریشه را بررسی کنید و منبع مشکل را پیدا کنید. مشکل می‌تواند از آبیاری، نور، آفات و خاک باشد. منبع:  دیجی کالا و  thespruce

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار