• 20 / آبان 1397 / 21:30
  • شناسه خبر : 1693

جزئیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی

طرح کامل نمایندگان برای استانی‌شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در خبرگزاری تسنیم منتشر شد.
اختصاصی: طرح نمایندگان برای استانی شدن انتخابات + متن

به گزارش بویرنیوز ، اخیراً ۱۲۱ نماینده مجلس شورای اسلامی طرحی را برای اصلاح قانون انتخابات مجلس تدوین و به هیئت‌رئیسه قوه مقننه تقدیم کرده‌اند.

این طرح از سوی هیئت‌رئیسه پارلمان پس از اعلام وصول به کمیسیون شوراها و امور داخلی برای بررسی بیشتر ارجاع شده است.

متن کامل این طرح به‌شرح زیر است:

بسمه تعالی

رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

احتراماً طرح ذیل که به امضای ۱۲۱ نفر از نمایندگان رسیده است جهت طی مراحل قانونی تقدیم می‌گردد.

مقدمه (دلایل توجیهی)

بی‌شک انتخابات مجلس شورای اسلامی را از مهمترین انتخابات در نظام جمهوری اسلامی می‌توان برشمرد. علی‌رغم اینکه مجلس شورای اسلامی قوانین متعددی در زمینه برگزاری انتخابات مجلس منعقد نموده ولی در دو دهه اخیر با اصلاحات بیشماری مواجه شده که این مهم نشان از این دارد که قوانین مربوط می‌تواند دارای ایراداتی باشد و اصلاح آن می‌تواند زمینه حضور مردم در عرصه انتخابات را پررنگتر نماید. از طرفی استانی شدن انتخابات نیز دغدغه بسیاری از مسئولین نظام می‌باشد که این طرح پیوستی در قالب یک‌فوریتی به‌جهت اصلاح این مهم به‌شرح زیر ارائه می‌گردد.

عنوان طرح

یک‌فوریتی اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی

موضوع طرح

ماده ۱ ــ دو ماده ذیل ماده ۷ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب ۱۳۸۷٫۰۹٫۰۷ با اصلاحات و الحاقات بعدی به‌عنوان مواد مکرر یک و دو الحاق می‌شود:

ماده ۷ مکرر ۱ ــ در انتخابات مجلس شورای اسلامی محدوده جغرافیایی هر استان به‌عنوان حوزه استانی انتخابات محسوب می‌شود.

تبصره ــ تعداد نمایندگان هر حوزه استانی معادل تعداد نمایندگان حوزه‌های انتخابیه موجود در استان است که مستند به قانون تعیین محدوده حوزه انتخاباتی مجلس شورای اسلامی مصوب ۱۳۶۶٫۰۱٫۳۰ و اصلاحیه‌های بعدی آن تعیین شده است.

ماده ۷ مکرر ۲ ــ هر یک از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی باید منحصراً برای یکی از حوزه‌های انتخابیه موجود در استان ثبت‌نام کنند. ثبت‌نام در بیش از یک حوزه انتخابیه موجب لغو ثبت‌نام و محرومیت در داوطلبی نمایندگی آن دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی می‌شود.

ماده ۲ ــ دو تبصره به‌شرح زیر به ماده ۲۸ قانون الحاق می‌شود

تبصره ۱ ــ هر داوطلب نمایندگی باید متولد محدوده جغرافیایی حوزه انتخابیه محل ثبت‌نام بوده یا سابقه حداقل ۵ سال سکونت در آن محدوده و یا سابقه نمایندگی مجلس شورای اسلامی در آن حوزه را داشته باشد.

تبصره ۲ ــ تغییر حوزه انتخابیه ناشی از اجرای قانون تغییر حوزه انتخابیه داوطلبان نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوبه ۱۳۸۲٫۱۰٫۲۴ باید با رعایت شروط این ماده انجام گیرد.

ماده ۳ ــ یک ماده به‌عنوان ماده مکرر به ذیل ماده ۱۰ قانون الحاق می‌شود

ماده ۱۰ مکرر ــ رأی‌دهندگان در هر استان می‌توانند برای هر یک از حوزه‌های انتخابیه در استان در بین نامزدهای مربوط به همان حوزه انتخابیه به‌میزان تعداد کرسی‌های موجود نمایندگان مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

ماده ۴ ــ ماده ۸ قانون به‌شرح زیر اصلاح می‌شود

ماده ۸ ــ از هر حوزه انتخابیه موجود در استان نامزد یا نامزدهایی که حداقل ۲۰ درصد آرای صحیح مأخوذه حوزه انتخابیه تبصره ذیل ماده ۱ این قانون را کسب کرده و بالاترین رأی را در کل استان به‌دست آورده‌اند، نماینده یا نمایندگان استان از آن حوزه انتخابیه محسوب می‌شوند.

تبصره ــ در صورتی که حدنصاب در این ماده، برای یک یا چند کرسی به‌دست نیاید نامزد یا نامزدهایی که بیشترین رأی را نسبت به سایر نامزدهای آن حوزه انتخابیه در سطح استان کسب کرده باشند به‌عنوان نماینده یا نمایندگان آن استان از آن حوزه انتخابیه به مجلس راه می‌یابند.

ماده ۵ ــ ماده ۹ قانون و تبصره‌های ۱، ۳ و ۴ آن حذف می‌شود

ماده ۶ ــ ماده‌ای به‌شرح زیر به ذیل ماده ۳۲ قانون الحاق می‌شود

ماده ۳۲ مکرر ــ به‌منظور تجمیع نتایج آرای حوزه‌های انتخابیه موجود در استان هیئتی به‌عنوان هیئت اجرایی استان در محل استانداری به‌ریاست استاندار و عضویت مدیرکل ثبت احوال استان، رئیس دادگستری استان و نمایندگان معتمدین محلی عضو هیئتهای اجرایی مرکز حوزه‌های انتخابیه موجود در استان تشکیل می‌شود.

تبصره ۱ ــ جلسات این هیئت با اکثریت مطلق اعضا رسمیت می‌یابد.

تبصره ۲ ــ معتمدین محلی عضو هیئت‌های اجرایی مرکز حوزه‌های انتخابیه موجود در استان حداکثر یک هفته قبل از روز رأی‌گیری از میان خود یک نفر را برای عضویت در هیئت اجرایی استان انتخاب و به این هیئت معرفی می‌کنند.

تبصره ۳ ــ فرمانداران و بخشداران مراکز حوزه های انتخابیه موظفند بلافاصله پس از خاتمه رأی‌گیری و شمارش آرا نتایج حاصله را با هیئت‌های نظارت حوزه انتخابیه خود تطبیق داده و طی صورت‌جلسه‌ای به هیئت اجرایی استان اعلام کنند.

تبصره ۴ ــ رئیس هیئت اجرایی استان مکلف است پس از تجمیع آرا نتایج حاصله را با هیئت نظارت استان تطبیق داده و طی صورت‌جلسه‌ای به وزارت کشور و شورای نگهبان ارسال و سپس از طریق رسانه‌های گروهی اعلام کند.

ماده ۷ ــ ماده ۲۴ قانون حذف می‌شود

ماده ۸ ــ ماده ۵۶ قانون به‌شرح زیر اصلاح می‌شود

ماده ۵۶ ــ تبلیغات و شیوه‌های تبلیغی مجاز منحصر به موارد مجاز مذکور در قانون بوده و مراجع اداری انتظامی و قضایی موظف به برخورد با تبلیغات غیرمجاز هستند، مدت فعالیت تبلیغاتی برای نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی ۱۵ روز قبل از روز اخذ رأی آغاز و تا ۲۴ ساعت قبل از اخذ رأی ادامه دارد.

انتهای پیام/*

بیشتر بخوانید:

پیشنهادات استاندار فارس برای شفاف‌سازی اموال مدیران و پاک و مطهر شدن اموال مردم
نماینده کازرون و کوه چنار: چرا باید این گدابازی‌ها را درآوریم و به ماشین شاسی بلند گیر بدهیم؟ مگر قیمت ماشین شاسی بلند چقدر است؟ / نمایندگان باید برای رفت و آمد خودروی ایمن داشته باشند
جست‌وجو برای جایگزین تاجگردون/تعیین سرنوشت ۵ صندلی خالی پارلمان تا ۱۴۰۰ 

ثبت دیدگاه