• 09 / آبان 1397 / 21:59
  • شناسه خبر : 1530

فرهاد گرگین پور پیشکوت موسیقی قشقایی درگذشت

فرهاد گرگین پور از استادان پیشکسوت موسیقی قشقایی چهارشنبه شب نهم آبان ماه بعد از مدت ها مبارزه با بیماری سرطان در بیمارستان نمازی شهر شیراز دار فانی را وداع گفت.

به گزارش اول فارس به نقل از  مهر، دامون شش بلوکی پژوهشگر و آهنگساز موسیقی نواحی ایران در گفتگو با خبرنگار گفت: متاسفانه استاد گرگین‌پور بعدازظهر روز چهارشنبه نهم آبان بعد از مدت‌ها مبارزه با بیماری سرطان در بیمارستان نمازی شهر شیراز در سن هفتاد سالگی دارفانی را وداع گفت.

به گفته شش‌بلوکی، او یکی از بزرگان موسیقی قشقایی بود که طی سال های متمادی خدمات ارزنده ای را به موسیقی این منطقه در حوزه های مختلف انجام داد.

فرهاد گرگین پور درگذشت

وی ادامه داد: زنده یاد فرهاد گرگین پور متولد سال ۱۳۲۷ فرزند پرویزخان گرگین پور از بزرگان موسیقی قشقایی بود که فراگیری موسیقی را از کودکی آغاز کرد و بعد از سال ها آموختن در محضر استادان بزرگ موسیقی، عمده تمرکز خود را روی نوازندگی آکاردئون بنا نهاد و در این سال ها آنچنان این ساز را در موسیقی قشقایی به کار گرفت که نوازندگی این ساز جزوی از فرهنگ موسیقایی قشقایی شد.

این پژوهشگر موسیقی عنوان کرد: این هنرمند محجوب موسیقی کشورمان در عین نابینایی خدمات ارزشمندی را به جامعه موسیقی انجام داد که از آن جمله می توان به تولید چندین آثار موسیقایی در حوزه موسیقی قشقایی اشاره کرد.

شش بلوکی گفت: وی طی سال های اخیر در شهرهای مختلفی زندگی می کرد، اما این اواخر برای تدریس در دانشگاه، شهرستان آباده را برای سکونت برگزیده بود که در همین ایام نیز دست از کار و تلاش نکشید و همچنان در عرصه های مختلف موسیقی و ادبیات فعالیت های زیادی را انجام داد. استاد گرگین پور علاوه بر اینکه در جشنواره موسیقی معلولان حایز رتبه اول شده بود در جریان بسیاری از فعالیت های حوزه موسیقی حضور موثری داشت و در این راه نیز خدمات ارزنده ای انجام داد. آخرین فعالیت وی نیز به حضور در یک فستیوال موسیقی در شهر سمیرم برمی گردد که از او و مادرم پروین بهمنی طی مراسمی قدردانی شد.

بیشتر بخوانید:

روزی که قره چمن در تاریخ سرزمین فارس جاودانه شد!
قدردانی متفاوت از معلم عشایری قشقایی در سیاخ دارنگون شیراز
عکس دیده نشده یک کلاس درس عشایری ؛ دهه ۴۰ خورشیدی+عکس

ثبت دیدگاه