• 22 / مهر 1397 / 13:14
  • شناسه خبر : 903

مرمت مسجد جامع عتیق شیراز

مدیر کل میراث فرهنگی فارس از تخصیص یک میلیارد تومان اعتبار برای مرمت مسجد جامع عتیق شیراز خبر داد.

به گزارش اول فارس به نقل ازباشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: این اداره کل در ۱۰ سال گذشته اعتباری بالغ بر یک میلیارد تومان اعتبار برای مرمت این مسجد تاریخی تخصیص داده است.

وی افزود: در سال‌های گذشته مرمت این بنای تاریخی به تناوب صورت گرفته است و مرمت حال حاضر آن نیز از پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد برخوردار است.

امیری در تشریح عملیات مرمت امسال این اثر ارزشمند تاریخی نیز اضافه کرد: مرمت کامل بخش‌های داخلی و خارجی خدایخانه به همراه تعویض عایق رطوبتی بام، اجرای سنگ فرش ورودی رواق ضلع غربی مشرف به حرم مطهر شاهچراغ (ع)، اجرای تعمیرات آجر کاری طرفین سردر ورودی غربی و ایوان شمالی، اجرای تعمیرات کاشیکاری سردر جنوب غربی و جنوب شرقی به همراه تعمیرات سنگ‌های ازاره با اعتباری بالغ بر ۱۲۴ میلیون تومان در دست انجام است و پیش بینی می‌شود این فصل مرمت تا پایان آذر ماه به اتمام برسد.

گفتنی است مسجد جامع عتیق، کهن‌ترین مسجد شیراز و از قدیمی‌ترین مساجد کشور است که به آن مسجد جمعه یا مسجد آدینه هم می‌گویند.

این مسجد در شرق حرم مطهر حضرت شاه چراغ (ع) قرار گرفته و در سال ۲۸۱ ه. ق. در شیراز ساخته شده است.

در طی هزار سال اخیر این مسجد چندین بار در دوره‌های اتابکان، سلطان ابراهیم میرزا پسر شاهرخ گورگانی، صفویه و در سال ۱۳۱۵ خورشیدی مورد مرمت قرار گرفت.

ساختمان این مسجد نخستین هسته تاریخی شهر شیراز می‌باشد که بنایی مرتفع با چند شبستان و مجموعه است.

طاق مروارید نام طاق نمای بلند مسجد است که در ضلع شمالی قرار دارد.

مسجد دارای ۶ در ورودی و خروجی است. در وسط مسجد بنای مکعبی به شکل خانه کعبه در سال ۷۵۲ ه. ق. به دستور شیخ ابواسحاق اینجو حاکم فارس ساخته شده که دارالمصحف یا خدایخانه نامیده می‌شود که محل نگهداری قرآن‌های تاریخی به خط حضرت امیرالمومنین (ع)، امام حسن (ع) و امام صادق (ع) بوده است.

بیشتر بخوانید:

آغاز بکار اولین شهرک صنعتی غیر دولتی استان فارس در شیراز ؛ بزودی
یکی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز استعفا داد
اطلاعیه‌ قطع گاز مشترکین در برخی مناطق شهر شیراز

ثبت دیدگاه