• 17 / آذر 1397 / 7:04
  • شناسه خبر : 2445

مقایسه قیمت هتل با اجاره خانه در شش شهر محبوب توریستی کشور

یک شب به از هزار شب
 هتل‌های ایران برای یک شب به شما جای خواب می‌دهند و برای یک سری خدمات ناقص و کوچک، چند برابر هزینه یک روز اجاره خانه در همان شهر را طلب می‌کنند. باور ندارید؟ پس بیاید با هم نگاهی به قیمت مسکن و هتل در چند شهر‌ پرطرفدار گردشگران و مسافران ایرانی بیندازیم. قیمت رهن هر خانه حدود یک ششم تا یک پنجم ارزش خرید آن محاسبه می‌شود. به طور مثال می‌شود با ۱۰۰ میلیون تومان، یک خانه ۶۰۰ میلیون تومانی را رهن کرد. پیدا کردن نسبت اجاره هم کار ساده‌ای است؛ هر ۱۰۰ میلیون تومان رهن، حدود سه میلیون تومان اجاره می‌خواهد. یعنی می‌توانید با ماهی سه میلیون تومان اجاره‌بها در یک خانه ۶۰۰ میلیون تومانی ساکن شوید. به عبارتی روزانه ۱۰۰ هزار تومان. حالا همین روزی ۱۰۰ هزار تومان را با هزینه یک شب اقامت در هتل‌های مشهور مقایسه کنید تا متوجه شوید چرا می‌گویند هیچ‌جا خانه خود آدم نمی‌شود.

تهران؛ شش برابر
به گزارش اول فارس به نقل از فرا رو ، پایتخت به عنوان ویترین بازار املاک کشور، فاصله قیمتی زیادی با دیگر شهر‌ها دارد. میانگین قیمت هر متر مربع خانه مسکونی فروخته شده در این شهر در حال حاضر بیش از هشت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. یعنی اگر بخواهید یک واحد مسکونی ۸۰ متری در این شهر بزرگ بخرید، باید ۶۶۰ میلیون تومان هزینه کنید. رهن کامل عموما یک ششم قیمت فروش مسکن تعیین می‌شود که در مورد خانه ۸۰ متری در تهران این رقم به ۱۱۰ میلیون تومان می‌رسد. اگر چنین پولی در دست و بالتان نیست ناراحت نباشید. می‌توانید این رقم را به اجاره کامل تبدیل کنید و بدون پرداخت پول پیش خانه‌دار شوید. بعد از تبدیل رهن به اجاره با نسبت هر ۱۰۰ میلیون تومان، سه میلیون تومان، اجاره‌بهای یک خانه ۸۰ متری در تهران می‌شود سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان. به عبارتی شما در روز باید ۱۱۰ هزار تومان کنار بگذارید. از طرفی هزینه یک شب اقامت در بهترین هتل‌های این شهر بین ۳۲۰ تا ۶۵۰ هزار تومان است.

یک شب به از هزار شب
مشهد؛ ۹ برابر
شهر زیارتی مشهد با توجه به توریست‌پذیری بالا، هتل‌های گران قیمت زیادی دارد. در حالی که قیمت مسکن در این شهر نسبت به دیگر مراکز استان‌ها پایین‌تر است. قیمت خرید هر متر مربع منزل مسکونی در مشهد حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. به عبارتی یک خانه ۸۰ متری در مشهد سرجمع ۲۲۰ میلیون تومان می‌ارزد. حالا اگر به جای خرید سراغ رهن کامل بروید، باید ۳۶ میلیون تومان برای چنین خانه‌ای کنار بگذارید. با این حساب اجاره‌بهای ماهانه یک خانه ۸۰ متری بدون بدون پرداخت پول پیش سه صدم مبلغ رهن کامل یعنی ماهانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است که می‌شود روزانه ۳۶ هزار تومان. این در حالی است که قیمت اقامت یک شب در هتل‌های پنج ستاره این شهر زیارتی حدودا بین ۲۵۰ تا ۳۲۰ هزار تومان است.
یک شب به از هزار شب
شیراز؛ پنج برابر
شیراز با اماکن توریستی بی‌شماری که دارد بین دو گزینه اول هر توریست خارجی برای سفر به ایران است. حالا اگر خود ایرانی‌ها بخواهند سفری به شیراز داشته باشند، باید بین ۱۳۵ تا ۳۲۰ هزار تومان هزینه یک شب اقامت در هتل‌های پنج ستاره این شهر کنار بگذارند. این در حالی است که شیراز از نظر مسکن بین شهر‌های گران‌قیمت ایران قرار دارد و میانگین قیمت هر متر مربع آپارتمان مسکونی در این شهر حدود چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است. بعبارتی یک خانه ۸۰ متری در این شهر حدود ۳۵۰ میلیون تومان می‌ارزد. با این حساب برای رهن کامل چنین خانه‌ای باید یک ششم این مبلغ یعنی ۵۹ میلیون تومان در اختیار صاحب‌خانه قرار دهید. با یک نسبت ساده اجاره‌بهای خانه ۸۰ متری بدون پول پیش می‌شود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان. یعنی برای چنین خانه‌ای در شیراز باید روزانه ۵۹ هزار تومان کنار بگذارید.
یک شب به از هزار شب
اصفهان؛ پنج برابر
آمار‌های بازار مسکن در شهر اصفهان نشان می‌دهد این شهر بعد از تهران گران‌ترین خانه‌های مسکونی را در خود جا داده. به طوری که هر متر مربع ملک مسکونی در اصفهان میانگین حدود چهار میلیون و ۷۵۰ هزار تومان می‌ارزد. حالا اگر یک خانه ۸۰ متری در این شهر پیدا کنیم، باید ۳۸۰ میلیون تومان برای خرید آن بپردازیم. مایی که چنین پولی نداریم می‌توانیم این خانه را با نسبت یک ششم این مبلغ یعنی ۶۳ میلیون تومان، چنین خانه‌ای را رهن کامل کنیم. با این حساب اجاره‌بهای این خانه بدون پول پیش می‌شود یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان. بعبارتی باید روزانه ۶۳ هزار تومان برای اقامت در این شهر کنار بگذاریم. از طرفی هزینه یک شب اقامت در هتل‌های پنج ستاره شهر اصفهان که تعداد آن‌ها کلا دوتاست، حدود ۳۱۰ هزار تومان می‌شود. البته با هزینه حدود ۲۵۰ هزار تومانی می‌شود سراغ هتل‌های چهار ستاره این شهر زیبا رفت.
یک شب به از هزار شب
تبریز؛ هفت برابر
شهر تبریز از نظر قیمت مسکن شباهت زیادی به مشهد دارد. چرا که قیمت هر متر مربع آپارتمان مسکونی در این شهر به طور میانگین حدود دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان است. به عبارتی برای خرید یک ملک مسکونی ۸۰ متری باید ۲۲۰ میلیون تومان پول داشته باشید. اگر نه باید سراغ رهن کامل بروید که هزینه آن یک ششم این مبلغ است و حدود ۳۷ میلیون تومان سرمایه لازم دارد. اگر این مبلغ را هم در پس‌اندازتان ندارید می‌توانید دنبال یک صاحب‌خانه بگردید که بدون دریافت پول پیش، کل هزینه را با اجاره‌بها از شما بگیرد که می‌شود ماهانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان. بعبارتی برای زندگی در تبریز باید روزانه ۳۷ هزار تومان خرج مسکن بدهید. علی رغم شباهت زیاد بازار املاک تبریز با مشهد، چنین رابطه‌ای به هیچ وجه بین هتل‌های این دو شهر نیست. چراکه هزینه یک شب اقامت در هتل‌های پنج ستاره تبریز (به جز هتل کایا لاله پارک) حدود ۲۵۰ هزار تومان است.
یک شب به از هزار شب
رشت؛ ۱۳ برابر
رشت با آب و هوایی بارانی که دارد بیشتر در فصول گرم برای زندگی مناسب می‌شود. شاید به همین خاطر باشد که قمیت مسکن در شهر باران بسیار پایین است و هر متر مربع واحد مسکونی به طور میانگین حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌ارزد. به عبارتی سرمایه لازم برای خرید کامل یک خانه ۸۰ متری در رشت حدود ۲۰۰ میلیون تومان است. با یک نسبت ساده متوجه می‌شویم که فایل‌های رهن کامل در رشت روی قیمت ۳۴ میلیون تومان است. حالا اگر کسی بخواهد بدون پرداخت پول پیش خانه اجاره کند، باید ماهانه یک میلیون تومان کنار بگذارد. به عبارتی هزینه هر شب زندگی کردن در یک خانه ۸۰ متری در رشت ۳۴ هزار تومان است. این درحالی است که هزینه یک شب اقامت در تنها هتل پنج ستاره این شهر به حدود ۴۴۰ هزار تومان می‌رسد.
یک شب به از هزار شب

بیشتر بخوانید:

آغاز بکار اولین شهرک صنعتی غیر دولتی استان فارس در شیراز ؛ بزودی
نحوه مسافرت خانواده پولدار ایرانی در ۱۴۴ سال پیش+عکس
یکی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز استعفا داد

ثبت دیدگاه