چاپ      کد خبر: 146533
27 خرداد 1403

۱۰ ترفند آسان و کاربردی برای خنک تر شدن باد کولر آبی

یکی ار بهترین سیستم های خنک کننده برای هوای گرم تابستان کولر آبی است که در خانه ها و مکان های عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.اگر می‌خواهید در تابستان گرم،باد کولر آبی تان را ۱۰ برابر خنک نمایید از ترفندهای این بخش برای افزایش خنک کنندگی کولر آبی استفاده کنید.

ترفند خنک کردن کولر آبی

۱-نصب سایبان کولر آبی

نصب سایبان کولر آبی، یک اقدام اساسی برای افزایش راندمان کولر آبی محسوب می‌شود. این مورد مخصوصاً در ظهرهای گرم تابستان که آفتاب بسیار شدید است، مفید بودن خود را نشان خواهد بود. برای این کار می‌توانید یک تخته بزرگ را روی سقف کولر آبی قرار دهید که چهارسوی کولر را به خوبی بپوشاند. حتماً سایه‌بان را محکم کنید تا در برابر بادهای شدید ایمن باشد. البته سایبان‌هایی نیز به صورت آماده در بازار به فروش می‌رسند که از آن‌ها هم می‌توانید استفاده کنید. نصب سایبان کولر آبی علاوه بر خنک تر کردن باد کولر آبی در کاهش مصرف برق و افزایش عمر اجزای برقی کولر نیز مؤثر خواهد بود. اگر آب کولر شما از مخزن آب روی پشت‌بام تأمین می‌شود، می‌توانید نسبت به نصب سایبان بر روی مخزن آب نیز اقدام کنید. بدین صورت دمای آب ورودی به کولر شما پایین‌تر خواهد بود که به خنک تر کردن باد کولر منجر می‌شود.

۲-هم راستا بودن خروجی کولر و دهانه کانال

خروجی کولر و دهانه کانال باید در یک راستا باشد. هم راستا نبودن باعث می‌ شود باد خنک کولر هدر شود و به طور کامل وارد کانال نشود.

۳-تعویض پوشال‌ها

پوشال‌ها را تعویض کنید زیرا نبودن فضای بین پوشال ها باعث می شود که هوا به خوبی جریان پیدا نکند و باد خنک تولید نشود.

۴-استفاده از یخ در کولر آبی

استفاده از یخ در کولر آبی برای خنک تر شدن آب ریخته‌شده بر روی پوشال‌ها نیز یک راهکار خوب برا خنک تر کردن باد کولر آبی است. البته این مورد در روزهای بسیار گرم سال ضروری خواهد بود. زیرا در حالت عادی، آب بدون یخ هم از عهده کار بر خواهد آمد. مواظب باشید که شیلنگ آب‌رسان به کولر آبی در معرض تابش شدید نور خورشید قرار نگرفته باشد. استفاده از شیلنگ آب‌رسان سفیدرنگ و یا نوارپیچی دور شیلنگ در خنک‌تر ماندن آب رسیده به کولر مؤثر است. طول شیلنگ آبرسان باید به حد استاندارد باشد و بیش از حد کوتاه یا بلند نباشد.

۵-روشن کردن پمپ آب کولر

برای افزایش سرمای کولر آبی ۱۰ دقیقه قبل از روشن کردن موتور کولر پمپ آب را روشن کنید. روشن کردن پمپ آب کولر سبب می‌شود که باد کولر شما خنک‌تر از همیشه باشد.

۶-کانال کشی کوتاه

کوتاه‌ترین مسیر را برای کانال کشی انتخاب نمایید زیرا اگر مسیر کانال‌های کولر آبی خیلی طولانی باشد باد خنک شده فشارش را از دست داده کمترین میزان باد خنک وارد ساختمان می‌شود.

ترفند خنک کردن کولر آبی

۷-اطمینان از خیس شدن کامل پوشال‌ها

گاهی اوقات مشاهده می‌شود که آب روی پوشال‌ها می‌ریزد، اما تمامی قسمت‌های آن خیس نمی‌شود یا مثلاً آب روی یک درب نمی‌ریزد. این امر در کاهش راندمان کولر بسیار مؤثر است. برای رفع این مشکل باید شیلنگ‌های توزیع آب را بررسی کنید تا از عدم گرفتگی آن‌ها به علت رسوب آب اطمینان حاصل شود. علت دیگر می‌تواند ضعف پمپ آب باشد. بنابراین از پمپ‌های خوب و درجه‌یک استفاده کنید. در نهایت باید سطح آب کف کولر را نیز بررسی کنید. زیرا اگر میزان آن پایین باشد و سه‌چهارم پمپ را نگیرد، میزان آب پخش‌شده روی پوشال‌ها کم خواهد بود. برای استاندارد کردن سطح آب کف کولر می‌توانید درجه توپک یا شناور کولر را تنظیم کنید.

۸-تغییر دریچه‌ها

برای اینکه بتوانید خنک کنندگی کولر آبی تان را ۱۰ برابر کنید، این ترفند را به کار ببرید، برخی از کولرهای قدیمی دریچه‌های پوشالشان به صورت عمود است،برای خنک کردن دریچه‌ها را به صورت افقی درآورید شما با یک پیچ گوشتی می‌توانید ریچه‌ها را باز کنید.

۹-استفاده از هواکش و تهویه مناسب

برای افزایش خنک کردن با کولر آبی از هواکش و تهویه مناسبی استفاده نمایید. می توانید پنجره ای را به میزان کم باز گذاشته تا هوا در محیط جریان داشته باشد.

۱۰-بستن دریچه های بدون استفاده

با بستن دریچه های اضافه می‌توانید حجم قابل توجهی از هوای خنک را به سایر اتاق ها هدایت کنید. همین امر سبب افزایش خنک کردن باد می گردد.

دلایل خنک نبودن باد کولر آبی

  • پایین آمدن رطوبت
  • زیاد بودن فاصله کانال کشی
  • کار نکردن پمپ آب کولر
  • گرفتگی لوله های آبریز
  • متناسب نبودن کولر با فضای شما
  • گرم بودن خیلی زیاد هوا
  • نداشتن جریان هوا در منزل
  • خروجی های متعدد کانال
  • سالم نبودن پوشالها
  • خراب بودن آبریزهای روی پوشال

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار