چاپ کد خبر: 131381
21 دی 1402

۱۰ علت اصلی و مهم گل ندادن ارکیده

شاید ناامید کننده باشد به گل محبوب خود نگاه کنید و ببینید هیچ گلی نداده است.بخصوص دیدن اینکه گل ارکیده شما گل نمی دهد و یا شکوفه می کند اما شکوفه ها باز نمی شوند ناامیدکننده تر است.در ادامه این مطلب عواملی که باعث می شود ارکیده شما گل ندهد را بررسی می کنیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

علت گل ندادن ارکیده

بدانید چه موقع گل ارکیده شما شکوفا می شود

در حالی که بسیاری از گلهای مورد علاقه باغ ما در تابستان شکوفا می شوند ، بسیاری از ارکیده ها در پاییز شکوفا می شوند و به دنبال آن شکوفه های زمستانی و بهاری می آیند. خرید یک گیاه ارکیده درغیر از زمان شکوفایی لزوماً نشانه زمان شکوفا شدن گیاه نیست ، زیرا تولید کنندگان می توانند با تغییر نور و دما باعث گلدهی در گلخانه شوند. ارکیده خود را شناسایی کنید و سپس می توانید در مورد چرخه شکوفایی طبیعی آن اطلاعات کسب کنید.

گل ارکیده وندا دو تا سه بار در سال شکوفا می شود و هر چرخه شکوفه تا شش هفته طول می کشد. در مقابل ، ارکیده های معروف cattleya  و cymbidium فقط یک بار در سال شکوفا می شوند ، اما سهولت مراقبت از آنها باعث می شود که گزینه های محبوب تولید کنندگان تازه کار باشند.

۱- نور نا کافی

نور ناکافی شماره یک دلیل امتناع گل ارکیده از شکوفه دادن یا از بین بردن مجدد گل است. ۱ ارکیده دندروبیوم ، Cattleya  و ارکیده سیمبیدیم سه نوع محبوب هستند که شرایط روشن را دوست دارند ، اما آفتاب مستقیم را نه. اگر ارکیده شما هرگز از محدوده تاریک خانه یا محل کار خارج نمی شود ، برای دستیابی به گل ها ممکن است به چراغ رشد احتیاج داشته باشید.

۲-بسیار زیاد نور گرفتن

اگر ارکیده خود را در آفتاب کامل قرار داده باشید ، ممکن است علائم شدیدی مانند برگ های آفتاب سوخته را مشاهده کنید ، اما حتی نور زیاد مصنوعی می تواند شکوفایی را سرکوب کند. جوانه ها را تشکیل می دهند. اگر ارکیده خود را در اتاقی که چراغ ها ۲۴ ساعت در آن روشن هستند نگه دارید ، ارکیده های شما هرگز شکوفا نمیشوند. اگر از چراغ های مصنوعی استفاده می کنید ، از یک تایمر برای شبیه سازی چرخه روشنایی روز و تاریکی استفاده کنید.

۳- تعویض گلدان

اگر ارکیده ها در گلدان باشند و نیاز به گلدان مجدد داشته باشند، ممکن است شکوفا نشوند. اطمینان حاصل کنید که مخلوط گلدانی که استفاده می کنید برای ارکیده ها مناسب است و اجازه زهکشی خوبی را می دهد.

۴-سن

برخی از ارکیده ها چندین سال طول می کشد تا بالغ شوند و شروع به شکوفه دادن کنند. صبور باشید و به ارکیده خود فرصت دهید تا رشد کند.

علت گل ندادن ارکیده

۵-خشکی

برخی از تولیدکنندگان ارکیده در تلاش خشک اندیشی خود برای جلوگیری از آبیاری بیش از حد به گیاهان ،  اشتباه می کنند. به یاد داشته باشید ، ارکیده ها از جنگل های مرطوب می بارند و در معرض رگبار باران منظم و آرام قرار دارند. اگر ارکیده شما خیلی خشک شود ، برگها برای حفظ خود با تلاش از جوانه های در حال رشد آب می گیرند و چقدر ناراحت کننده است که جوانه های خود را زرد ، چروکیده ببینید و یک به یک شاهد ریختن آنها باشید. اگر به دلیل مشغله زیاد فراموش کرده اید که مرتباً آبیاری کنید ، از یک سینی رطوبت برای ایجاد محیط مناسب تر برای پرورش ارکیده استفاده کنید.

۶- استرس

ارکیده ها می توانند تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند تغییرات نور، دما و آبیاری دچار استرس شوند. این می تواند از گلدهی جلوگیری کند. سعی کنید یک محیط ثابت برای ارکیده خود داشته باشید تا استرس را به حداقل برسانید.

۷-آبیاری بیش از حد

اگر مقدار زیادی آب به ارکیده خود می دهید ، شکوفا نشدن ممکن است مقدمه ای برای کاهش سریع و مرگ گیاه باشد. بیشتر ارکیده ها باید در فاصله آبیاری خشک شوند و شما هرگز نباید اجازه دهید ارکیده های شما پا خیس داشته باشند (خاک اشباع شده از آب در منطقه ریشه). ارکیده هایی که در گلدان مناسب و با محیط مخصوص پرورش ارکیده رشد می کنند ، به ندرت از آبیاری زیاد رنج می برند. برنامه آبیاری خود را مطابق با گلدان گیاه ، اندازه گلدان و محیط خود تنظیم کنید. اگر ریشه ها قهوه ای می شوند ، زیاد آبیاری می کنید. برگهای چروکیده می تواند نشانه کم یا زیاد بودن آب باشد.

۸-کود

ارکیده ها باید به طور مرتب کوددهی شوند تا شکوفا شوند. با این حال، مهم است که از نوع مناسب کود استفاده کنید و از کود دهی بیش از حد خودداری کنید، زیرا این می تواند از گلدهی نیز جلوگیری کند.

۹-دما

ارکیده ها دمای خنک تری را ترجیح می دهند، به خصوص در شب. اگر ارکیده شما در یک منطقه گرم و پر آب باشد، ممکن است شکوفا نشود.

۱۰-ریشه ها نیاز به توجه
بارگذاری مجدد یک کار مشکلی برای تولیدکنندگان ارکیده است. هنگامی که محیط ارکیده شما شروع به شکستن می کند ، ریشه ها می توانند از کمبود اکسیژن کافی خفه شوند. با این حال ، برخی از ارکیده ها از ایجاد اختلال در منطقه ریشه خود رنج می برند و پس از بارگیری مجدد شش ماه تا یک سال از شکوفه دادن خودداری می کنند. هنوز هم ، ارکیده های دیگر ترجیح می دهند که ریشه داشته باشند و فقط زمانی شکوفا می شوند که به نظر می رسد در آستانه خفه شدن توسط گلدان های خود هستند.

برای تعیین اینکه آیا گل ارکیده شما نیاز به بارگیری مجدد دارد ، سیستم ریشه و نه شاخ و برگ را ارزیابی کنید. حتی محیط خوب ارکیده با گذشت زمان از بین می رود  که می تواند گردش هوای حیاتی ریشه گیاه را انکار کند. اگر ریشه ها قهوه ای به نظر می رسند یا مواد کاشت از نظر تراکم به خاک باغ شباهت دارد ، زمان بارگذاری مجدد است. اگر بیش از یک یا دو ریشه در لبه گلدان خزنده باشد ، ممکن است زمان نگهداری مجدد ، یا حتی تقسیم گیاه ارکیده باشد تا باعث شکوفا شدن شکوفه شود.

بهترین کود برای شکوفه دادن گل ارکیده چیست؟
بهترین کود برای شکوفه دادن ارکیده کودی است که به طور خاص برای گل ارکیده فرموله شده و حاوی نسبت متعادلی از مواد مغذی باشد. ارکیده ها به تعادل متفاوتی از مواد مغذی نسبت به انواع دیگر گیاهان نیاز دارند، بنابراین استفاده از کودی که به طور خاص برای گل ارکیده طراحی شده است بسیار مهم است.

یک کود ارکیده متعادل باید حاوی ترکیبی از نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) به نسبت ۱:۱:۲ باشد. علاوه بر این، ارکیده ها به ریزمغذی هایی مانند منیزیم، گوگرد، آهن و منگنز نیز نیاز دارند، بنابراین به دنبال کودی باشید که حاوی این عناصر نیز باشد.

شما می توانید بین کودهای مایع و گرانول یکی را انتخاب کنید، اما حتماً دستورالعمل های روی برچسب را به دقت دنبال کنید و بیش از حد کود ندهید، زیرا ممکن است برای ارکیده شما مضر باشد.

ایده خوبی است که با پیروی از برنامه توصیه شده سازنده، ارکیده خود را به طور منظم بارور کنید. کود دهی منظم به رشد سالم و تشویق به شکوفه کمک می کند.

کود و مکمل HB101 میتواند باعث افزایش گلدهی و کاهش استرس همچنین افزایش مقاومت گل ارکیده شود.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار