۱۱ اشتباه مخرب و رایج که در استفاده از نخ دندان مرتکب می شوید

۱۱ اشتباه مخرب و رایج که در استفاده از نخ دندان مرتکب می شوید

بعد از مسواک زدن یکی از مهم ترین گام ها در جهت مراقبت از سلامتی دندان ها نخ دندان کشیدن است.اما اگر این کار به درستی صورت نگیرد می تواند آسیب های مخربی را بر دندان و لثه ما وارد کند.در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اشتباهات رایجی که هنگام استفاده از […]

بعد از مسواک زدن یکی از مهم ترین گام ها در جهت مراقبت از سلامتی دندان ها نخ دندان کشیدن است.اما اگر این کار به درستی صورت نگیرد می تواند آسیب های مخربی را بر دندان و لثه ما وارد کند.در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اشتباهات رایجی که هنگام استفاده از نخ دندان انجام می دهید را به شما معرفی کنیم تا با شناخت این خطاها تا حد امکان از انجام دوباره آنها پرهیز کنید.

اشتباهات رایج و مخرب در استفاده از نخ دندان

۱-اهمیت بالای استفاده از نخ دندان

حق با دندانپزشک شما است:نخ دندان کشیدن بسیار حیاتی است. نخ دندان کشیدن منظم بیشتر از آنکه خط لبخند شما را سفید نگه دارد، از بیماری های لثه جلوگیری می کند.

محققان تعدادی از باکتری های بین دندان ها را با بیماری های مربوط به لثه (پریودنتیت) مرتبط دانسته اند و حتی احتمال بیشتر دچار شدن به سرطان، سکته مغزی، بیماری های قلبی، آلزایمر و … در صورت استفاده نکردن از نخ دندان وجود دارد و با این حال هنوز هم تنها درصد کمی از بزرگسالان، روزانه از نخ دندان استفاده می کنند.

۲-اشتباهات رایج در استفاده از نخ دندان

هنگام استفاده از نخ دندان یک سری اشتباهات رایجی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

۳-در زمان مناسب از نخ دندان استفاده نمی کنید

نخ دندان بخشی جدایی ناپذیر از بهداشت و سلامت دهان و دندان است زیرا مسواک زدن به تنهایی همه ذرات غذا و پلاک ها را از بین نمی برد.” جریان ترشح بزاق طی شب کاهش می یابد و به همین خاطر مواد غذایی که روی دندان ها باقی می مانند، با احتمال زیادی باعث تجزیه باکتریایی یا ایجاد التهاب لثه می شوند.” به همین خاطر قبل از خواب باید از نخ دندان استفاده کنید تا باکتری ها و ذرات غذا را از دهان خارج کنید.

۴-به اندازه کافی از نخ دندان استفاده نمی کنید

به گفته مراکز کنترل و جلوگیری از بیماری ها، اگر در زمینه پیشگیری از بیماری های لثه جدی هستید، هر روز باید نخ دندان بکشید. البته برخی از دندانپزشکان” دوبار در روز” نخ دندان کشیدن را توصیه می کنند. باکتری ها دشمن دهان و دندان ما هستند و همین باکتری ها باعث ایجاد حفره، بیماری لثه و بوی بد دهان می شوند.

از آن جایی که ما روزانه سه وعده غذا می خوریم، مدام در حال وارد کردن باکتری ها و مواد زائد در بین لثه هایمان هستیم و حذف روزانه این کثیفی ها باعث می شود تا دهان شما سالم تر بماند.

۵-کل دندان را تمیز نمی کنید

شا باید سطح جانبی دندان را با نخ دندان بپیچید و از نخ برای تمیز کردن کل آن ناحیه استفاده کنید، نه فقط بین دندان ها. نخ دندان را به شکل C دور دندان بپیچید و آن را بالا و پایین بکشید و مطمئن شوید که پشت دندان را هم پاک کرده اید.

۶-ترتیب نخ دندان و مسواک زدن را رعایت نمیکنید

اگر قبل از مسواک زدن، نخ دندان بکشید، بهترین کار را انجام داده اید. اگر پیش از مسواک زدن، نخ دندان بکشیم، آنگاه فلوراید موجود در خمیر دندان بهتر در بین منافذ پخش می شود و در آن ها نفوذ می کند. این گونه پوشش بهتری از نظر تمیزی ایجاد میشود و از سطوح بین دندان ها محافظت می شود.

اشتباهات رایج و مخرب در استفاده از نخ دندان

۷-از نخ دندان نامناسب استفاده می کنید

همه نخ ها عملکرد یکسانی ندارند، برای تمیز کردن مناسب لثه و دندان ها، باید نوع مناسب دندان های خود را پیدا کنید. ” عملکرد نخ دندان به فضای موجود بین دندانی، ترمیم دندان ها، و وجود مشکلات پریودنتال بستگی دارد.”

اگر فضای کمی بین دندان های خود دارید، از نخ نازکتر و اگر فضای بیشتری بین دندان ها داشته و مشکلات پریودنتال دارید، بهتر است از نخ با ضخامت بیشتر برای تمیز کردن استفاده کنید.

۸-استفاده از نخ دندان کوتاه

استفاده از نخ دندان کوتاه دسترسی به دندان های عقب را سخت تر و بیماران را از پاک کردن این قسمت ها منصرف می کند. همچنین نخ دندان باید به گونه ای باشد که بتوانید دور انگشت خود بپیچید تا برای پاک کردن هر دندان از قسمتی تمیز استفاده کنید. بهترین روش استفاده از نخ دندان این است که یک نخ ۴۵ سانتی متری را دور انگشت خود بپیچید و به ترتیب آن را بازتر کرده و دندان ها را تمیز کنید.

۹-بالاتر از خط لثه نخ را قرار می دهید

گذاشتن نخ دندان صرفا بین دندان ها، شما را به هدف تان نمی رساند. بلکه باید نخ را دو الی سه میلی متر زیر خط لثه بیاورید تا باکتری ها از بین بروند. بدون انجام این کار استفاده از نخ برای مبارزه با بیماری های لثه بی فایده است.

روش درست این است که نخ را به آرامی به سمت بالا و پایین و زیر خط لثه بکشید تا پلاک، باکتری ها و ذرات غذایی که ممکن است در این منطقه جمع شده باشند، بیرون بیایند.

۱۰-نخ دندان کشیدن را متوقف می کنید زیرا خون دیده اید

شاید بزرگترین اشتباه افراد توقف نخ دندان کشیدن هنگام دیدن خون باشد. در واقع خون ریزی نشانه سالم بودن لثه ها است و فقط باید بیشتر و با فرم بهتری از نخ دندان استفاده کنید. دیدن خون لزوما نگران کننده نیست.

بافت آلوده لثه هنگام نخ دندان کشیدن دچار خون ریزی میشود و این نشان میدهد که بافت تحریک شده و به مرور زمان خون ریزی از بین خواهد رفت. با دندانپزشک خود مشورت کنید تا ببینید خونریزی خطرناک است یا نه. اما به هرحال دیدن خون به معنی نخ دندان نکشیدن نیست.

۱۱-به لثه های خود آسیب وارد می کنید

پرخاشگری بیش از حد به لثه ها آسیب وارد می کند و باعث ایجاد شکاف در بافت لثه می شود. بهتر است نخ دندان را در بین دندان ها بیشتر به سمت بالا بکشید، نه این که با فشار آن را به پایین ببرید. باید با حرکاتی ملایم و نرم نخ را بکشید تا بافت لثه آسیب نبیند. ” اگر بیرون کشیدن نخ دندان برای شما مشکل است، باید آن را به سمت گونه ها بکشید.”

مطالب مرتبط

مضرات استفاده از خلال دندان که از آن بی خبر بودید!

اشتباهاتی که طعم جذاب جوجه کباب را خراب می کند

۶ اشتباه رایجی که باعث گرم تر شدن خانه در تابستان می شوند

نظرات