چاپ کد خبر: 142364
15 اردیبهشت 1403

۱۱ باور اشتباه رایج درمورد شست و شو لباس ها که آنها را نابود می کند

دانستن نکاتی برای شستن لباسها که از خراب شدن آنها جلوگیری کند از اهمیت بالایی برخوردار است.برخی باورهایی در شست و شو لباسها وجود دارد که در واقع اشتباه هستند و در برخی اوقات می توانند به لباسها آسیب برسانند در ادامه این مطلب این باورهای غلط را به شما معرفی می کنیم.

باورهای غلط در شست و شو لباس ها

۱-شوینده بیشتر مساوی است با لباس های تمیز تر

یکی از باور های رایج که افراد آن را می شنوند، این است که هرچقدر شوینده بیشتری مصرف کنیم، لباس های تمیز تری خواهیم داشت اما این باور غلط است. استفاده از شوینده بسیار زیاد برای لباس باعث می شود که بقایای آن روی لباس باقی بماند و شما مجبور باشید که دوباره لباس ها را بشویید تا ماده شوینده از روی لباس به طور کامل پاک شود. حتماً برچسب روی ماده شوینده را بررسی کنید و ببینید که با توجه به میزان لباسی که دارید، باید چه قدر از آن استفاده کنید.

۲-نوشابه گازدار بهتر از آب لکه های روی لباس را پاک می کند.

نتیجه استفاده از نوشابه گازدار و آب  در پاک کردن لکه های لباس کامل یکسان بوده و هر دو به خوبی لباس ما را تمیز می کنند.مهمتر چیزی که در پاک کردن لکه های روی لباس باید به آن توجه کرد این است که به محض ایجاد لکه لباس را با آب و یا نوشابه گازدار بشویید.

۳-هرچقدر بیشتر ورق خشک کن استفاده کنید بهتر است

قطعاً زیاده روی در هیچ کاری توصیه نمی شود. بسیاری از افراد فکر می کنند که باید از ورق خشک کن های بسیار زیادی استفاده کنند اما استفاده بیش از حد از آن ها تاثیرگذاری عملکرد ماشین لباسشویی را کاهش می دهد و باعث ایجاد یک بوی بد روی لباس ها خواهد شد.

باورهای غلط در شست و شو لباس ها

۴-خیس کردن پارچه در آب نمک از رنگ دادن پارچه جلوگیری می کند.

ویژگی رنگ ندادن پارچه،چیزی است که هنگام تولید پارچه باید به آن توجه کرد.بعضی مواقع هنگام اولین بار شستن لباس، پارچه بخش زیادی از رنگ خود را از دست می دهند.این حالت در شلوار لی زیاد مشاهده می شود.

اما اگر شما طبق دستورالعمل لازم، لباسی را بشویید و آن همچنان رنگ بدهد برای حل این مشکل تقریبا کاری از دستان بر نمی آید و به هیچ طریقی نمی توانید مانع از این وضعیت شوید.پس بهتر است لباسی را که رنگ می دهد را جدا از لباسهای دیگر بشویید و همچنین موقع خرید پارچه و یا لباس از رنگ ندادن پارچه اطمینن حاصل کنید.

۵-هر چقدر آب داغ تر باشد، لباس ها تمیزتر میشوند

مطمئناً دمای آب تاثیر بسیار زیادی دارد. اگر چه آب داغ انقدر که شما فکر می کنید موثر نیست. آب داغ لزوماً لباس ها را تمیز تر نمی کند، بلکه ممکن است به پارچه آسیب وارد کند یا باعث ایجاد لکه های دائمی روی لباس شود.

در گذشته بر این باور بودند که هر چقدر آب داغ بیشتری مصرف کنند، لباس های شان بیشتر تمیز می شوند اما بعدا به این نتیجه رسیدند که بعضی از لباس ها حتی در آب سرد بهتر تمیز می شود. پس همیشه باید سعی کنید با توجه به نوع پارچه لباس ها ، ان ها را بشویید و دمای آب را تنظیم کنید.

۶-پارچه در خشکشویی مرطوب نمی شود.

در واقع لباس در خشکشویی مرطوب می شود اما نه با آب.روند کار بدین صورت استکه لباس را در یک ماشین بزرگ و معلق بزرگ و معلق در مایعی که حلال چربی و لکه می باشد قرار می دهند.

این فرایند خشکشویی نامیده می شود. زیرا در آن از آب استفاده نمی کنند.در نتیجه این امر شستشوی لباس را ایمن تر کرده و احتمال آسیب دیدن پارچه را کاهش می دهد.

۷-بعد از هر بار لباس پوشیدن باید آنها را شستشو دهید

گاهی اوقات اصلا نیاز نیست که شما بعد از هر دفعه که لباس را می پوشید ، آن را بشویید. اگر بعد از هر بار پوشیدن لباس، آن را بشویید، احتمالاً در شستن آن زیاده روی می شود و باعث می شود که لباستان زودتر خراب شود.

فقط در مورد لباس زیر می توانید این کار را بکنید یا این که روی لباس شما لکه خاصی وجود داشته باشد ؛ در غیر این صورت مجبور نیستید که هر بار آن را بشویید.

باورهای غلط در شست و شو لباس ها

۸-توجهی به برچسب روی پارچه لباس نداشته باشید

همیشه باید دستورالعمل های روی پارچه لباس را بخوانید. شاید یک روش شستشوی خاص داشته باشد که دقیقاً باید طبق قانونش عمل کنید. پس قرار نیست که همه لباس ها را با هر برندی، هرطور که خواستید و با یک روش یکسان بشویید.

پر کردن ماشین لباسشویی به اندازه ظرفیت کامل باعث آسیب به آن می شودقطعاً که شما نباید ماشین لباسشویی را بیش از حدِ ظرفیتش پر کنید اما می توانید به اندازه متعادل و مجاز در آن لباس بریزید و نترسید.

۹-خشک کردن لباس با ماشین لباسشویی باعث آب رفتن آن می شود.

گرما باعث آب رفتن پارچه نمی شود بلکه فقدان رطوبت این وضعیت را پدید می آورد. بیشتر خشک کننده های امروزی به حسگری هستند که به محض کاهش رطوبت لباس از یک سطح مشخص را متوقف کرده تا لباس آب نرود.

۱۰-لباس زیر ها را فقط باید با دست بشویید

بسیاری از افراد عقیده دارند که لباس زیر ها را فقط باید با دست شست اما این موضوع حقیقت علمی ندارد. بلکه شما می توانید آن ها را داخل ماشین لباسشویی هم بیندازید. از کمی آب سرد با یک چرخش ملایم ماشین لباسشویی استفاده کنید و به بهترین شکل ممکن آن ها را بشویید.

۱۱-همه لکه ها مشابه هستند

اگر فکر می کنید که شما می توانید از یک ماده شوینده برای لکه خون و از همان ماده برای چربی استفاده کنید، باید بیشتر فکر کنید. نوع لکه تعیین می کند که چگونه باید آن را از بین ببرید.

طبق نظر متخصصان، لکه خون باید با آب سرد و صابون معمولی شسته شود اما لکه چربی نیاز به چند قطره مایع ظرفشویی بدون آب دارد زیرا باید مدتی آغشته به این مایع ظرفشویی باشد تا بافت لک تغییر پیدا کند سپس با آب سرد شسته شود.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار