چاپ کد خبر: 135948
12 اسفند 1402

۱۱ نکته طلایی برای شاداب و سرحال نگه داشتن گیاهان آپارتمانی

بسیاری از افراد در دنیا وجود دارند که به گیاهان آپارتمانی علاقه بسیاری دارند و از آنها نگهداری می کنند.برای داشتن گیاهان زیبا، باید نیازها و شرایط دقیق مانند خاک مناسب، نور کافی، آبیاری، رطوبت و دمای مناسب مخصوص برای رشد هرکدام از آنها را فراهم کرد.در ادامه این مطلب شما را با نکات مهم درمورد شاداب کردن گیاهان آپارتمانی آشنا می کنیم.

راز شادابی گیاهان آپارتمانی

۱-تاثیر جنس گلدان در شادابی گیاهان آپارتمانی

باید به جنس گلدان هم توجه داشته باشید. بهترین گلدان برای گیاهان زینتی و آپارتمانی، گلدان های پلاستیکی است. آب اضافی از حفره‌ی موجود در زیر گلدان خارج می شود. گلدان پلاستیکی برای گیاهان آپارتمانی مانند فیکوس و پتوس بهترین گزینه است.

۲-تعویض خاک گلدان

برای سلامتی و شادابی گیاهان زینتی و آپارتمانی باید سالی یک مرتبه خاک گلدان را تعویض کنید. ایجاد سفیدک روی خاک، نشانه کمبود املاح معدنی و مواد مغذی برای خاک است. بهترین آب برای آبیاری خاک گیاهان آپارتمانی، آب آکواریوم است.

۳-توجه به جنس خاک گلدان

بهتر است خاک گلدان حاوی ماسه، کود آلی، خاکبرگ و مقداری کود شیمیایی باشد. برای کاکتوس‌ها ترکیبی از ماسه و شن ریز بسیار عالی و مناسب است. توجه داشته باشید که خاک نباید فشرده باشد، زیرا با بستن منافذ ریشه گیاه دچار پوسیدگی خواهد شد.

۴-جنس گلدان برای گل ها

برای مراقبت از گل ها بهترین گلدان، گلدان هایی با جنس سفال است. این گلدان ها در تمام فصول سال باعث تعادل در ریشه ی گیاه می‌شود. گلدان سفالی بدلیل جذب آب علاوه بر گل‌ها برای کاکتوس هم مناسب است.گلدان شیشه‌ای نفوذ ناپذیر هستند و برای مراقبت از گیاهان زینتی و آپارتمانی مناسب نیستند. این گلدان ها برای مراقبت از تراریوم و یا گیاهان هوازی بسیار مناسب هستند.

۵-گلدان را بزرگ کنید

تقریبا هرساله با توجه به رشد گیاه، اندازه گلدان را افزایش دهید. این تغییر سایز را با توجه به اندازه ریشه گیاه انجام دهید. تعویض گلدان موجب بهبود حال گل و رشد سریع‌تر آن می‌شود. همچنین امکان صدمه انگل‌های گیاهی و قارچ به خاک و ریشه گیاه را کم می‌کند.

۶-رطوبت خانه را حفظ کنید

در فصل زمستان با استفاده از وسایل گرمایشی، رطوبت خانه کم می‌شود و رو به خشکی می‌رود. در این فصل باید حواستان به گل‌ها باشد که رطوبت مورد نیاز آن‌ها تامین شود.برای تامین این نیاز گیاه در فصل زمستان می‌توانید از دستگاه بخور استفاده کنید. اگر دستگاه بخور ندارید، با گذاشتن یک کتری روی بخاری می‌توانید این رطوبت را تا حدی تامین کنید. وجود رطوبت در فضای خانه برای مجاری تنفسی شما هم خوب است.

اگر رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین نکنید، نوک برگ‌های آن قهوه‌ای قهوه‌ای می‌شود. این واکنش گیاه می‌تواند هشداری برای تامین این نیاز باشد.

راز شادابی گیاهان آپارتمانی

۷-نور خورشید با توجه به نوع گیاه

با توجه به نوع گیاه مکان آن را انتخاب کنید. مثلا گل قاشقی را می‌توانید در اتاق خواب و در نور کم اما فیکوس را در کنار پنجره و در نور غیر مستقیم قرار دهید. برای شادابی هرچه بیشتر گل‌هایتان می‌توانید در تابستان و یا روزهای آفتابی چند ساعتی آن‌ها را بیرون بیاورید یا پنجره را باز کنید تا نور آفتاب را لمس کنند.

۸-آب بدهید اما نه زیاد

با توجه به نوع گیاه به آن آب بدهید؛ مثلا به آبیاری گلدان کاکتوس‌ها هر دو هفته یکبار کافی است. به عنوان یک اصل کلی برای آبیاری گیاهان آپارتمانی، تنها زمانی باید گلدان را آبیاری کنید که ۲ سانتی‌متر از خاک روی گلدان خشک شده باشد.

با استفاده از این اصل، اگر فراموش کردید آخرین بار کی به گل آب دادید با دست زدن به روی خاک از خشکی یا نم داشتن آن مطمئن شوید. در کل گیاهان آپارتمانی به موجب نگه‌داری در خانه نیاز زیادی به آب ندارند. خیس بودن بیش از حد خاک موجب پوسیدگی ریشه و زردی برگ‌ها می‌شود.

۹-دمای محیط

توجه به دمای مناسب از دلایل دیگر شادابی گیاهان آپارتمانی است. به سرما و گرمای گل و گیاهان توجه داشته باشید. درصورت هوای سرد گلدان را به داخل منتقل کنید.

توجه داشته باشید که نگران وضعیت گیاهان در فصل زمستان نباشید و هر تغییری را در فصل بهار ایجاد کنید. بهترین و مناسب ترین دما برای اکثر گل و گیاهان زینتی و آپارتمانی دمایی در حدود ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتیگراد است.

 

۱۰-هوای تازه به گیاه بدمید

یکی دیگر از ۱۰ راز شادابی گیاهان آپارتمانی که کمتر به آن توجه می‌شود، تهویه هوا  است. بهتر است برای جریان یافتن هوا گاهی پنجره را باز کنید و یا گیاه را در فضای باز قرار دهید. گیاهان برای فتوسنتز نیاز به هوای تازه دارند. هوای تازه موجب محکم شدن ساقه و سبز شدن و شادابی برگ‌های آن‌ها می‌شود.

یکی از گیاهان خیلی حساس به تهویه سرخس بوستون است. سرخس بوستون از انواع گلهای آویز آپارتمانی است پس اگر در خانه از این گیاه نگهداری می‌کنید؛ حتما این نکته را در نظر بگیرید که نباید آن را نزدیک دیوار یا سقف آویزان کنید. برای تامین تهویه هوای مناسب بهتر است آن را با فاصله از سایر گیاهان آپارتمانی قرار دهید؛ در غیر این صورت تهویه مورد نیاز گیاه تامین نمی‌شود و سرخس بوستون از بین می‌رود.

۱۱-درمان بیماری و آفات گیاهان آپارتمانی

آفاتی مانند شته و خستر آرد پوش از آفات تهدید کننده شادابی گیاهان زینتی و آپارتمانی هستند. در صورت مشاهده ی هر نوع آفت مانند قارچ سفید روی خاک و یا برگ گیاهان نسبت به سمپاشی اقدام کنید.

برای سمپاشی گیاهان آپارتمانی با یک فرد متخصص مشاوره داشته باشید. در صورت نفوذ آفات به درون گیاه امکان رشد وجود ندارد. گلدان را چک کنید. پیشنهاد می شود که برای مراقبت از گیاه در برابر آفات درون گلدان آن یک حبه سیر قرار دهید.

 

نکات مهم برای خرید گیاه شاداب و سالم

  • در هنگام خرید نام گل را پرسیده و یادداشت کنید؛ تا در فرصت مناسب اطلاعات نگهداری آن را در اینترنت بخوانید.
  • حتما قسمت‌های مختلف گیاه را چک کنید تا شته یا قارچی نداشته باشد.
  • در فصل رشد گیاه، آن را بخرید. یعنی در فصل زمستان و خواب زمستانی گلی نخرید؛ چرا که با تعویض گلدان و جای گل امکان پوسیدگی ریشه وجود دارد.
  • اگر می‌خواهید گیاه گلدار بخرید، سعی کنید گیاهی را انتخاب کنید که غنچه‌های باز نشده بیشتری دارد. اگر هم گل‌های گیاه ریخت، قسمت باقی مانده را جدا کنید تا فرصت گلدهی بیشتری به آن بدهید.
  • اگر تجربه نگه‌داری گل ندارید، گیاهان آپارتمانی با شرایط نگهداری آسان را انتخاب کنید. در هنگام خرید گیاه از فروشنده بخواهید تا خاک و گلدان گیاه را برای شما عوض کند تا در خانه مجبور به این کار نباشید.
  • برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌توانید تکثیر گلهای آپارتمانی را یاد بگیرید و با استفاده از این روش گیاهان جدید تولید کنید.

 

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار