چاپ کد خبر: 100842
9 دی 1401

۱۱ واقعیت جالب در مورد گرگ ها که نمی دانیم !

گرگ 1

ترجمه: هوشنگ جهانبخش|اول فارس:در طول تاریخ زندگی در کره زمین گرگ ها و انسان ها رابطه پیچیده ای با هم داشته اند. ما اغلب در داستان‌ها و زندگی واقعی از این موجود بعنوان «گرگ بد بزرگ» به بدی یاد می‌کنیم، اما همواره مجذوب این پستانداران باهوش و اجتماعی هستیم و کمتر دیده شده که  با هم برخوردیا زد وخورد کرده باشیم. اجداد ما حتی زمانی در اواخر دوران  پلیستوسن” یکی از دورهای زمین‌شناسی است که از ۲٫۵ میلیون سال پیش تا ۱۰ هزار سال پیش را پوشش می‌دهد.در اوایل این دوره، استفاده از ابزارهای سنگی ساده در آفریقا در بین گونه انسان ماهر، گسترش یافت.گونه انسان خردمند “هوموساپینس”، در اواخر پلیستوسن، در شرق آفریقا تکامل یافت” به گرگ‌های وحشی دوست شده  و در نهایت دوستان شگفت انگیزی را که اکنون به عنوان سگ می‌شناسیم برای ما به ارث گذاشتند.

با وجود این همه تاریخ رابطه گرگ و انسان ، بسیاری از مردم آنقدر که درک و شناخت درستی از گرگ‌ها ندارند.

سگ‌های اهلی می‌توانند بسیار متفاوت از اقوام وحشی گرگ خود باشند، که  البته هزاران سال را صرف یادگیری دوست داشتن ما نکرده‌اندو به دلیل از بین بردن گرگ های وحشی توسط انسان در قرن های اخیر، اکثر مردمی که امروزه زنده هستند، تجربه شخصی کمی از گرگ ها “به جز سگ ها ” دارند یا اصلاً تجربه ندارند.

افسانه های زیادی باعث شده اند تا  دیدگاه ما را نسبت به گرگ ها بسیار بد باشد، از تصورات نادرست در مورد ” گرگ آلفا یا همان رهبر گله گرگ ها” تا سوء تفاهم های خطرناکی در مورد تهدیدات جانی که گرگ برای مردم ایجاد می کند. البته گرگ ها می توانند خطرناک باشند، اما حمله به انسان ها نادر است، زیرا گرگ ها معمولا ما را طعمه نمی دانند.

در این گزارش  چند واقعیت جالب و متفاوت وجود دارد که ممکن است بتواند نظر شما را  در باره گرگ ها در طبیعت  تا حدودی عوض کند .

۱. گرگ ها به طور شگفت انگیزی متنوع هستند
کلمه “گرگ” معمولاً به گرگ خاکستری “Canis lupus” اشاره دارد که گسترده ترین و آشناترین گونه گرگ برای انسان است که هنوز  هم وجود دارد.

بسیاری بر این باورند که گرگ‌های خاکستری از گرگ کوچک‌تر Mosbach تکامل یافته‌اند، جانور سگ‌سانی که اکنون منقرض شده است و در دوران پلیستوسن میانه تا اواخر در اوراسیا”سرزمینی که دو قاره اروپا و آسیا راشامل می شده” زندگی می‌کرده است. مناطقی از اوراسیا و آمریکای شمالی، جایی که آنها به طیف گسترده ای از زیرگونه ها دیگر جدا و مسیر خود را در محیط زیست و طبیعت  رفته اند.

گرگ خاکستری

بحث های زیادی بر سر گستردگی این تنوع وجود دارد و دانشمندان گرگ ها را به ۸ تا ۳۸ زیرگونه تقسیم می کنند.

در آمریکای شمالی، گرگ ها شامل گرگ شبح مانند قطب شمال، گرگ بزرگ شمال غربی، گرگ کوچک مکزیکی، و گرگ شرقی یا چوبی است. گرگ که برخی مراجع آن را گونه ای جداگانه می دانند. گرگ قرمز مرموز “C. rufus” نیز وجود دارد، سگ  یا  سگ کمیاب که به عنوان گونه‌ای متمایز یا زیرگونه‌ای از گرگ خاکستری طبقه‌بندی می‌شود، که در هر دو مورد ممکن است نسب کایوت داشته باشد.

گرگ اوراسیا بزرگ‌ترین زیرگونه‌های دنیای قدیم و فراوان‌ترین نوع گرگ در سراسر دنیا است.

دیگر انواع گرگ  عبارتند از گرگ توندرا شمالی، گرگ هیمالیا در ارتفاعات، گرگ عربی ساکن صحرا و گرگ هندی در دشت.

به غیر از گرگ های خاکستری، گرگ Canis مشهور به سگ سرده که شامل گونه های نزدیک به هم مانند کایوت ها و شغال های طلایی و همچنین دو گونه دیگر که معمولاً به عنوان گرگ شناخته می شوند: گرگ اتیوپیایی “C. simensis” و گرگ طلایی آفریقایی “C. lupaster” است.

۲. قبلاً گرگ های بیشتری وجود داشت
حتی با وجود این تنوع، و فراوانی نسبی گرگ‌های خاکستری در سطح جهان، اکنون نسبت به گذشته گرگ‌های بسیار کمتر و انواع کمتری در کره زمین وجود داردو بسیاری از گرگ ها از بین رفته اند.

آثار فسیلی به جا مانده در گوشه و کنار زمین مجموعه‌ای از گرگ‌ها و گونه‌های شبیه گرگ‌ و جالب را نشان می‌دهد، به عنوان مثال، از جمله گرگ معروف گرگ وحشت “Aenocyon dirus” و همچنین Xenocyons بیش‌گوارخوار یا «سگ‌های عجیب»، که که به اعتقاد برخی دانشمندان ممکن است اجداد سگ‌های وحشی آفریقایی مدرن باشند.

با این حال، علاوه بر انقراض های طبیعی در دوران ماقبل تاریخ، انسان ها برای قرن ها با گرگ های خاکستری جنگ و گریز داشته اند

طبق گفته اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت “IUCN”، گرگ خاکستری زمانی پراکنده‌ترین پستاندار روی زمین بود، اما آزار و شکنجه توسط انسان باعث کاهش پراکندگی آن تا حدود یک سوم شده است. شاید بیراه نباشد اگر ادعا شود در این زوخورد بین انسان و گرگ ها  چندین زیرگونه منحصربه‌فرد کاملا ناپدید شده اند. از جمله گرگ سیاه فلوریدا، گرگ دشت بزرگ، گرگ دره می سی سی پی و گرگ تگزاس، و همچنین گونه های دنیای قدیم مانند گرگ ژاپنی، گرگ هوکایدو و گرگ سیسیلی.

۳. گرگ های وحشتناک ممکن است اصلا گرگ نبوده باشند
گرگ وحشتناک که اکنون منقرض شده و دیگر کسی از وجود آن خبری ندارد تا حدود ۱۳۰۰۰ سال پیش در سراسر آمریکای شمالی وجود داشت، زمانی که بسیاری از جانوران بزرگ این قاره در میان تغییرات آب و هوایی طبیعی ناپدید شدند. گرگ های وحشتناک از نظر اندازه با بزرگترین گرگ های خاکستری امروزی قابل مقایسه بودند، اما آنها آرواره های استخوان خردکننده داشتند و ممکن است بر طعمه های بزرگی مانند اسب، گاومیش کوهان دار، تنبل های زمینی و ماستودون تمرکز کرده باشند.

فسیل‌های وحشتناک گرگ شباهت زیادی به گرگ‌های خاکستری کنونی دارند و بر اساس شباهت‌های مورفولوژیکی، دانشمندان مدت‌ها تصور می‌کردند که این دو ارتباط نزدیکی با هم دارند. با این حال، در اوایل سال ۲۰۲۱، دانشمندان پس از تعیین توالی DNA از زیر فسیل های وحشتناک گرگ، نتایج شگفت انگیزی را نشان دادند.

دانشمندان مذکور در مجله Nature گزارش دادند که گرگ های وحشتناک و گرگ های خاکستری تنها پسرعموهای بسیار دور هستند و به نظر می رسد شباهت های آنها نتیجه تکامل همگرا باشد تا روابط نزدیک. محققان نوشتند که DNA وحشتناک گرگ نشان دهنده یک “نسب بسیار متفاوت” است که ۵.۷ میلیون سال پیش از سگ سانان زنده جدا شد، بدون هیچ مدرکی مبنی بر آمیختگی با گونه های سگ زنده.

لورن فرانتز، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: “زمانی که ما برای اولین بار این مطالعه را شروع کردیم، فکر می کردیم که گرگ های وحشتناک فقط گرگ های خاکستری تقویت شده هستند، بنابراین از اینکه متوجه شدیم چقدر از نظر ژنتیکی بسیار متفاوت هستند، شگفت زده شدیم، به طوری که احتمالاً نمی توانند با هم تلاقی کنند.”

در بیانیه ای از دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ نوشته شده که “تصور می شود که اختلاط گونه ای و ژنتیکی در گونه های Canis بسیار رایج است؛ این بدان معناست که گرگ های وحشتناک برای مدت طولانی در آمریکای شمالی جدا شده بودند تا از نظر ژنتیکی متمایز شوند.”

۴. ” گرگ های آلفا ” فقط مامان و بابا هستند

گرگ‌های خاکستری معمولاً در دسته‌های ۶ تا ۱۰ نفره زندگی می‌کنند که اغلب توسط یک جفت نر و ماده  رهبری می‌شوند.

شاید شما هم شنیده باشید  که این رهبران گله گرگ را به عنوان “گرگ آلفا” نامگذاری کنند، یا نر و ماده هایی که ظاهراً با جنگیدن بر گله های گرگ تسلط پیدا می کنند و در نهایت رهبران و پرورش دهندگان انحصاری آن گروه می شوند. البته این دیدگاه شایع و گمراه کننده است.

گرگ آلفا

بسیاری از کارشناسان گرگ اکنون “گرگ آلفا” را یک اصطلاح تاریخ مصرف گذشته می دانندکه نحوه عملکرد گله گرگ را به درستی توصیف نمی کند.

یکی از این متخصصان ال. داوید مچ  L. David Mech، زیست شناس مشهوری است که دهه ها پیش به جا انداختن این طرز فکر “گرگ آلفا”  کمک کرد، اما اکنون خودش هم از استفاده از این کلمه منصرف شده است.

داوید مچ توضیح می دهد که اکنون می دانیم که “گرگ های آلفا” در واقع فقط والدین یا پدر ومادر گله هستند و سایر اعضای گروه فرزندان آنها هستند. گرگ ها اغلب مادام العمر جفت گیری می کنند و خانواده آنها می تواند شامل ترکیبی از نوزاداها و نوجوانان باشند که در طی زاد و ولدهای خانوادگی به دنیا آمده اند.

ال.داوید مچ  L. David Mech در وب سایت خود می نویسد: “آلفا” به معنای رقابت با دیگران و تبدیل شدن به سگ برتر با برنده شدن در یک مسابقه یا نبرد است. با این حال، اکثر گرگ‌هایی که گله‌ها را هدایت می‌کنند، موقعیت خود را صرفاً با جفت‌گیری و تولید توله‌ها به دست آوردند، که سپس تبدیل به گله آنها شد.

۵. گرگ ها حیوانات دارای خانواده هستند
گرگ‌های خاکستری بالغ می‌توانند به تنهایی زنده بمانند و ممکن است برای مدتی پس از تولد خود نیاز به حمایت دیگر گرگ ها داشته باشند.

شاید ندانید که گرگ ها بسیار اجتماعی هستند، با این حال به محض یافتن شریک زندگی مناسب ، جفت گیری می کنند. این نشان دهنده آغاز زندگی یک گله گرگ جدید یا خانواده هسته ای است که واحد اجتماعی اساسی برای نسل گرگ ها است.

هم گرگ خاکستری و هم گرگ  قرمزمعمولا  یک بار در سال در اواخر زمستان یا اوایل بهار تولید مثل می کنند و  دوره بارداری آنها حدود ۶۳ روز است.

هر گرگ ماده معمولاً چهار تا شش توله به دنیا می آورد که نابینا، ناشنوا و شدیداً به مادرشان وابسته هستند. توله‌های گرگ توسط همه اعضای گله، از جمله والدین و خواهر و برادر بزرگ‌ترشان، نگهداری می‌شوند. توله گرگ ها به سرعت رشد می کنند، پس از سه هفته در خارج از لانه به شیطنت و جستجو گردش در محیط می روندو پس از شش ماه کاملا بزرگسالان به نظر می رسند.

بد نیست بدانید که گرگ ها در ۱۰ ماهگی به بلوغ می رسند، اما ممکن است چند سال در خانه، نزد پدر ومادر خود بمانند.

۶- گرگ ها با هم صحبت می کنند و از احوال هم خبردار می شوند

حتما شما بارها دیده اید یا شنیده اید که گرگ ها در شب زوزه می کشند، برخی فکر می کنند که این صداهای روح انگیز در ارتباط گرگ با ماه است ولی باور کنید این زوزه کشیدن ها هیچ ربطی به ماه ندارد.

زبان ارتباطی گرگ ها

گرگ ها با زوزه کشیدن پیام های راه دور را به گرگ های دیگر می رسانند که ممکن است بتوانند آنها را از فاصله ۱۶ کیلومتری بشنوند. گرگ ها با زوزه کشیدن سعی می کنند تا اعضای دسته خود را جمع کنندیا اعضای دسته گم شده را پیدا کنند، یا از قلمرو خود دفاع کنند.

گرگ ها همچنین صداهای دیگری مانند غرغر کردن، واق واق کردن، ناله کردن هم از خود در می آورند که نوعی تلاش  برای برقراری ارتباط بین خودشان ومحیط اطراف است.

شاید جالب باشد بدانید که گرگ ها از زبان بدن نیز استفاده می کنند، از جمله تماس چشمی، حالات صورت و وضعیت بدن آنها حاکی از احساسات آنهاست. این کانال‌های ارتباطی بی‌صدا می‌توانند هنگام شکار مفید باشند – برای مثال، یک «نوع نگاه» ممکن است به گرگ‌ها کمک کند تا در طول شکار گروهی بدون ایجاد صداهایی که طعمه‌شان را فراری دهد، با هم هماهنگ شوند.

حس بویایی قوی گرگ ها نیز نقشی کلیدی در ارتباط بین آن ها ایفا می کند و به آن ها اجازه می دهد اطلاعات را از طریق چندین نوع بو و عطر، از جمله ادرار کردن با پاهای بالا، حرکات دم و باسن، دفع مدفوع و خاراندن به دیگر گرگها اطلاع رسانی کنند.

۷. آدم ها و سگ ها باعث وحشت گرگ ها می شوند

شاید نتوان به راحتی و به طور کامل تجربه احساسی گرگ ها در هنگام مواجهه با سگ ها یا آدم ها  درک کنیم، اما مطالعه سطح هورمون کورتیزول در نمونه های مدفوع راهی مناسب است که دانشمندان می توانند استرس را در حیوانات وحشی تخمین بزنند. مقایسه این سطوح هورمونی با سایر داده های مربوط به زندگی روزانه حیوانات ممکن است به شناخت عوامل استرس آنها اشاره کند. به عنوان مثال، در یک مطالعه روی ۴۵۰ نمونه مدفوع از ۱۱ گله گرگ، محققان دریافتند که مرگ یکی از اعضای گله احتمالا باعث ایجاد “استرس مهم در بقیه واحد اجتماعی” می شود.

تحقیقات دیگر نشان می دهد که گرگ ها ممکن است با حضور انسان، حداقل در برخی زمینه ها، تحت استرس قرار گیرند.

طبق مطالعه‌ای که در سه پارک ملی ایالات متحده انجام شد، که در آن‌ها سطح گلوکوکورتیکوئید مدفوع گرگ‌های خاکستری در مناطق و زمان‌هایی که از ماشین برفی سنگین استفاده می‌شد، بیشتر بود، به نظر نمی‌رسد که آنها ماشین برفی را دوست نداشته باشند بلکه علت آن با استرس بالاتری در گرگ مرتبط است که عامل انسان بعنوان راننده ماشین برفی سنگین است.

۸. گرگ ها هنگام دیدن ماه زوزه نمی کشند
رسانه ها و برخی از مردم اینگونه تصور می کنند که گرگ ها در ماه کامل زوزه می کشند، اما این حقیقت ندارد.

واقعیت این است که گرگ ها زوزه می کشند تا با گله خود ارتباط برقرار کنند یا گرگ های دیگر را بترسانند. و این زوزه‌ها بسیار دور می‌روند  تا ۱۶ کیلیومتر دورتر شنیده می‌شوند.

۹. گرگ ها به فضای زیادی نیاز دارند
گله های گرگ به مناطق وسیعی نیاز دارند تا طعمه‌های کافی برای آنها فراهم شود، اما اندازه آنها بسته به عواملی مانند آب و هوا، زمین، فراوانی طعمه و حضور سایر حیوانات شکارچ دیگر می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

بر اساس گزارش گروه مطالعاتی ماهی و حیات وحش ایالات متحده، قلمروهای گرگ خاکستری از ۵۰ تا ۱۶۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارند. گرگ ها  اصولاً با سرعت حدود ۸ کیلومتر در ساعت یورتمه  می‌روند، اما می‌توانند برای مسافت‌های کوتاه تا سرعت۶۴ کیلومتر در ساعت بدوند.

۱۰- سگ ها از نظر ژنتیکی شبیه گرگ ها هستند
سگ ها از نوادگان گرگ ها محسوب می شوند و علم این مساله را ثابت کرده است: اسگ و گرگ ۹۹.۸ درصد از DNA یکسانی دارند. بنابراین در حالی که سگ ها توسط انسان اهلی شده و گرگ ها هنوزو وحشی مانده اند ، آنها بیشتر از آنچه فکر می کنید شبیه هم هستند!

۱۱. گرگ ها به تنظیم اکوسیستم های خود کمک می کنند
مانند بسیاری از شکارچیان راس، گرگ ها نقش های زیست محیطی مهمی را در زیستگاه خود ایفا می کنند.

نمونه ای که به طور گسترده ذکر شده حدود یک قرن پیش در پارک ملی یلوستون رخ داد، جایی که گرگ های خاکستری بومی تا سال ۱۹۲۰ از بین رفتند.  نابود شدن گرگ ها در ابتدا به عنوان یکامیتاز تلقی می شد، ولی با از بین رفتن گرگ ها  ، جمعیت گوزن ها چنان زیاد شد که چیزی از پارک باقی نماند.

بدون اینکه گرگ ها تعدادشان را کاهش دهند یا آنها را از مناطق اصلی تغذیه دور کنند، گله های در حال رشد یلوستون شروع به ضیافت ناپایدار کردند. آن‌ها درختان جوان آسپن را خیلی سریع می‌خوردند و نخلستان‌ها نمی‌توانستند احیا شوند، منابع غذایی مورد نیاز سایر گونه‌ها را می‌خوردند، و پوشش گیاهی مهمی را در کنار رودخانه‌ها و تالاب‌ها از بین می‌بردند و فرسایش خاک را افزایش می‌دادند.

مدیران پارک ناگزیر به اضافه کردن دوباره  گرگ ها به یلوستون در سال ۱۹۹۵ شدند و توانستند جمعیت گوزن ها را از ۲۰۰۰۰  راس به کمتر از ۵۰۰۰ کاهش دهند.

ادامه حضور گرگ خاسکیتری در پارک یلوستن باعث شد درختان آسپن، پنبه، بید دوباره رشد وتکثیر پیدا کنند که اینکار باعث بازگشت بیش از حد پرندگان آوازخوان ساحلی ا در مناطقی که از دهه ۱۹۳۰ در حال  ناپدید شدن بوده اندگردید.

امروزه، پارک ملی یلوستون خانه بیش از ۹۰ گرگ در هشت دسته است، در حالی که صدها گرگ دیگر در سراسر اکوسیستم اطراف زندگی می کنند.

سوالات متداول
چه زمانی سگ ها از گرگ جدا شدند؟
اعتقاد بر این است که سگ‌ها در ۲۷۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ سال پیش از اجداد گرگ خود جدا شدند.

تفاوت بین گرگ و ولورین چیست؟
علیرغم شباهت هایی که در نام آنها وجود دارد، گرگ ها و ولورین ها بسیار متفاوت هستند. گرگ ها سگ سانان هستند در حالی که ولورین ها راسوهایی هستند که در قطب شمال یافت می شوند. دومی کمتر دیده می شود “به دلیل پراکندگی شمالی زیاد” و بیشتر شبیه خرس است تا سگ.

وقتی گرگ زوزه می کشد یعنی چه؟
زوزه کشیدن ربطی به ماه ندارد. در عوض، این راهی است که گرگ ها همدیگر را پیدا می کنند، دورهم  جمع می شوند، از قلمرو خود دفاع می کنند و پیام های مختلفی را به یکدیگر منتقل می کنند.

آیا گرگ خاکستری منقرض شد؟
درست است که شکار و معدوم کردن بیش از حد بر اساس حفاظت از دام باعث شد که گرگ خاکستری در اواسط دهه ۱۹۰۰ تقریباً در ایالات متحده منقرض شود. از آن زمان گرگ ها به قانون گونه های در خطر انقراض اضافه شده اند و به نظر می رسد تعداد آنها در حال افزایش است. امروزه گرگ های خاکستری در میشیگان، ویسکانسین، مونتانا، آیداهو، اورگان، وایومینگ و آلاسکا دیده می شوند.

گرگ ها چقدر باهوش هستند؟
علی‌رغم آزمایش‌های هوشی بی‌شماری که گرگ‌ها و سگ‌ها را در مقابل هم قرار می‌دهند، کسی در مورد اینکه کدام واقعاً باهوش‌تر است، صحبت نمی‌کند. با این حال، آنچه ما می دانیم این است که گرگ ها حیواناتی فوق العاده باهوش با سیستم های اجتماعی پیچیده هستند. آنها توانایی هایی را در آموزش خویشاوندان خود، مراقبت از فامیل و بستگان آسیب دیده و بازی نشان داده اند.

شما  هم نظرتان را در مورد گرگ ها برای ما بنویسید.

۱۸ نوع شاهین باشکوه و زیبا که تاکنون ندیده اید+ عکس

زنان و مردان قدبلند با چه کسانی ازدواج می‌کنند؟

فیلم دیده نشده از زندگی مردم اصفهان در ۱۰۰ سال پیش

عجایب شگفت انگیز اردشیر خوره ، شهر دایره ای و اولین پایتخت ساسانیان + ویدیو

در کانال اول فارس عضو شوید 

اشاره 1

 کانال اول فارس در  ایتا 

 کانال اول فارس در سروش

کانال اول فارس در روبیکا

 کانال اول فارس در  بله 

کانال اول فارس در واتساپ

 کانال اول فارس در  تلگرام

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

علی جمعه , ۱۶ دی ۱۴۰۱ - ۲:۲۱

سگ من بعد از هوشیار شدن از بی هوشی شروع کرد به زوزه کشیدن من و همسرم خیلی ناراحت شدیم چون هیچ وقت زوزه نکشیده بود مثل گرگ به دامپزشکش گفتیم گفت اون توهمه توهمه چی بی سواد منطقی بگو سگ از نژاد گرگه خب خلاصه فقط همون یه بار بود که اصالت خودشو به رخ کشید ?

مرجان صدیقیان پنجشنبه , ۱۵ دی ۱۴۰۱ - ۲۳:۰۶

هیچ موجودی در دنیا وحشتناکتر و بی رحم تر از انسان نیست گرگ که به بی رحمی در دنیا معروف شده به بی رحمی انسانها نیست گرگ فقط غریضه دارد ولی انسانها عقل و قدرت تشخیص بد از خوب دارند پس با توجه به اینکه حق انتخاب دارند دست به هرجنایتی میزنند از اینکه انسان هستم بیزارم

Reza پنجشنبه , ۱۵ دی ۱۴۰۱ - ۱:۴۰

آقایونی که دارن میگن اینو اون گرگن مثل ترامپ یا نتانیاهو هرچی لطفا منم جزوشون کنید همیشه آرزو داشتم یه گرگ باشم

afshar سه شنبه , ۱۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۳

Sasn عزیز پارس کردن اسم قوم نیست یه چی شنیدی اما نرفتی کمی تحقیق کنی اونی که میگن پارس نیست [پاس] یعنی نگهبانی پاس دارن نه پارس کردن اصطلاحا میگن پاس کرد نه پارس کرد بزن ویکی پدیا متوجه میشی

ناشناس سه شنبه , ۱۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۲

گرگ ها اگر در زمستان غذایی پیدا نکنند و انسانی تنها را پیدا کنند دسته جمعی به وی حمله کرده و زنده زنده میخورند این اتفاقی بوده که بارها به خصوص شب های زمستانی اتفاق افتاده اینکه گفته شده گرگ به انسان به عنوان طعمه نگاه نمیکند درست نیست

شریف سه شنبه , ۱۳ دی ۱۴۰۱ - ۹:۲۲

رفته بودیم شمال. به همراه خانواده داخل جنگل شدیم کمی پیش رفتیم که دیدیم پیرمردی در حال جمع آوری هیزم می باشد ازش پرسیدیم پدرجان اینجا خطر حیوانات وحشی، گرگ و … نیست؟ گفت: * گرگ چهار پا نه ولی از گرگهای وحشی دو پا بترسید*
و صد البته که این انسان دو پا خیلی خطرناکتر از هر حیوان وحشی دیگر می باشد.

رحیم چ دوشنبه , ۱۲ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۵

گرگ باش گرگ بیرون نه گرگه محله دورود بر گرگهای بی ادعا منم یه گرگ کورم

رحیم چراغی دوشنبه , ۱۲ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۹

گرگ باش گرگ بیرون نه گرگه محله دورود بر گرگهای بی عدا منم یه گرگ کورم

امیر اسدزاده یکشنبه , ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۱

سلام خدمت همه دوستان و کاربران من میخاستم درباره گرگا بگم که من خودم بچه آذربایجان غربی هستم و تو روستایی که جنگلی هس زندگی میکنم وباید بگم که همون طور که یه کاربر تو بالا گفته بود که گرگ نیروی هیبنوتیزم داره و باعث می‌شود که دهن انسان بند بیاد ما تو روستامون یه اتفاقی رخ داده بود که گرگ موقع رسیدن به گله
خودش هم مثل انسان دهنش قفل میشه ولی تفاوتش اینجاس که دهنش به خاطر فراوانی زیادی گله فکش قفل میشه

مسلم رضایی یکشنبه , ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۹

مسلم رضایی گرگ یه موجودیه وحشی وخیلیم طمع کار،هرموجود وحشی وقتی به طعمش میرسه یه دونه میگیره میخوره میر ه ردکارش ولی گرگ با ذاتی که داره مثال وقتی میرسه به یه گله اگه هزارتاهم باشند همشونا خفه میکنه .اسمش روشه دیگه گرگ.یعنی گرگ صفتاهیچ وقت سیرنمیشن

ناشناس یکشنبه , ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۷

مسلم رضایی گرگ یه موجودیه وحشی وخیلیم طمع کار،هرموجود وحشی وقتی به طعمش میرسه یه دونه میگیره میخوره میر ه ردکارش ولی گرگ با ذاتی که داره مثال وقتی میرسه به یه گله اگه هزارتاهم باشند همشونا خفه میکنه .اسمش روشه دیگه گرگ.یعنی گرگ صفتاهیچ وقت سیرنمیشن

moeen یکشنبه , ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۲

من گرگا رو دوست دارم چون احساس میکنم شبیه همیم مثلا خشم یه دفعه ای جرقه میزنه تو وجودمون و بچه هامون از ته دل دوست داریم حاضریم براشون جونمون بدیم
واینکه گرگین ها ی انسان نما هم وجود دارند منم این جور رفتار های میکنم

میثم رامشکی یکشنبه , ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۷

اقایون نامحترم اون عکسی بالای صفحه هست روباه نیست گرگ.کجاش به ترامپ و نتانیاهو شباهت داره.چی زدین شما.؟حرف از اصالت و شخصیت گرگ،شما چی میخونی چی مینویسی!! درود به ذات هرچی گرگ به خصوص گرگ ایرانی(هادی چوپان)???

ناشناس یکشنبه , ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۹

در زیر نور ماه زوزه می‌کشند تا گرگهای فامیل براحتی صدای آنها را بشنوند و احتمالا در زیر نور ماه ببینند و به آنها ملحق شوند .

میثم یکشنبه , ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۸

اقایون رضا و حسینتوجه کنید چی بهتون میگم اینجا حرف از شخصیت و اصالت گرگ هست..شما چی زدین چه ربطی به ترامپ و نتانیاهو داره..!!! اگه هنوز گرگ هم ندیدی عکساش بالای صفحه موجوده..اونا روباه نیستن….درود به هرچی گرگ.به خصوص گرگ ایرانی(.. چوپان)..?

ناشناس یکشنبه , ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۱

خدا لعنت کنه انسان‌هایی که گرگن در لباس گوسفند.

شهرام یکشنبه , ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۹:۴۶

ارادتمندهمه شما انسانهای بی رحم و خطرناک هستیم. از طرف شیپورچی و پسر عموم تیزدندون.

آرشان یکشنبه , ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۹:۲۱

در یک زمانی بود حالا حدود زمانش یادم نمیاد ولی گرگ هارو بخاطر بدنامهی های خیلی زیاد انقدر شکار کردن که تا حد انقراض رفته بود و اینم فقط بخاطر بدنامی هایی که انسان های خرافاتی داده بودند
راستشو بخواید ما انسان ها از همه موجودات این سرزمین ترسناک تر هستیم چون برای بغا خودمان به هر موجودی که سر راحمون باشه آسیب میزنیم

سلطان یکشنبه , ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۸:۰۲

اون برادری که میگه گرگها هیبنوتیزم میکنن اشتباهه و موضوع چیزه دیگه ای هست درسته که انسان بعد از دیدن گرگ زبانش قفل می‌کنه و ترس زیادی بهش وارد میشه بدلیل اینکه خدا گرگ رو جوری آفریده که حیوانات اهلی و انسان از دیدن گرگ وحشت خیلی زیاد می‌کنند

ناشناس یکشنبه , ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۳:۳۳

تاکنون هیچ گرگی از انسان اطاعت نکرده حتی در سیرک ها. غرور گرگها تحسین بر انگیز است

امیرعرب یکشنبه , ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۳:۰۶

گرگهاموجوداتی بسیارباهوش باحافظه ای بی نظیرندآنها ازآسیبهاوکشته شدن اجداد خودتوسط انسانها خاطراتی تلخ در ذهن خودثبت کرده اند وازاین رو کلمه بکش تا کشته نشوی را خصوصآ درموردانسانها شعارخودکرده اند واین را هم میداننددر روبه روشدن باانسان باکوچکترین قفلت یاترحم جان خودرا ازدست خواهنددادوازاین رو انسانها را خطرناکترین دشمن خودمیدانند

فروتن،رضا یکشنبه , ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۲:۳۱

گرگها فقط عجل گوسفند

فروتن،رضا یکشنبه , ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۲:۲۵

خدا نعلت کند گرگ امریکا ترامپ مرگ بر ترامپ گرگ

حسین یکشنبه , ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۱:۴۱

چند وقت پیش یک دسته از گرگ های در حال معدوم که سر سلسله آنها بنیامین نتانیاهو تشکیل کابینه داد وآماده قتل وغارت فلسطینی ها شد.این گرگ ودسته اش بدترین گرگ های انسان نما هستند .خدا ذلیل شون کنه.این پست فطرتها را.

ناشناس یکشنبه , ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۱:۳۸

من یک عمره بااین حیوانات سروکله زده وزندگی کرده ام.کنارگله و دردشت وکوه و دربرف و سرما و درتابستان وگرما.وقت گرسنگی حیوان وسیری.رفتار گرگ درهر کدوم ازین شرایط بسیار متفاوت وخاص هست.رفتار یک گرگ در تابستان هرگز مشابه یک روز سرد وبرفی زمستان نیست،خصوصااگرحیوان گرسنه باشه.بخشی ازین رفتار ذاتی وغریضی هست وبعضی بخاطر عوامل محیطی وگرسنگی یابیماری حیوان یا تعداد اونها درزمان مواجهه باانسان.ولی بطور خلاصه گرگ چه تنهاچه بصورت گله ای درزمان تابستان ازانسانها گریزان هست وهیچ علاقه ای به رویارویی مستقیم باانسان نداره و هنگام گرسنگی وفشار شدیدواجبار بااحتیاط وترس اقدام به شکاردام ونزدیکی به انسان میکنه ولی این رفتاردرزمستان وگرسنگی شدیدخیوان خصوصاهنگام برفی بودن طبیعت وبارش برف متفاوته وحیوان بسیار بی باکتر وجسورتر میشه وبرخی اوقات حتی مستقیم رودروی انسان قرارمیگیره

said sda یکشنبه , ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۱:۳۰

سگها هیچ نسبتی با گرگها ندارن…خیلی از مطالب اکثر مقاله ها و سایتها واقعا بی ارزش و تاریخ گذشته اند زیرا گرگها و سگها دو گونه متفاوت هستند واز نظر ژنتیک واجدادشون با هم یکی که نیستند کلا گونه ای جدا از هم هستند چون ژنتیک تقریبا تمام موجودات شبیه هم هستش و تفاوتهای ریزی بینشون هست…..

کوروش یکشنبه , ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۱:۱۷

عاشق گرگم چون هیچوقت رام وتسلیم نمیشه وتا اخرین قطره خونش میجنگه.

فرهاد یکشنبه , ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۱:۰۰

دوستمان آقای خداوردی درست اشاره کردند.ولی گرگها قدرت هیپنوتیزم دارند.که از این‌قدرت.برای شکار خود استفاده می‌کنند.گرگ وقتی به گله آب برسد مثلا یک یک گوسفند وقتی اورا دید.گلوی خود‌را آماده می‌کند.این گوسفند مسحور همان قدرت گرگ شده.وگوسفند همراه‌او می‌رود.وگاهی با دم خود مثل شلاق به پشت او می‌زند.. در مورد انسان اگر گرسنه باشد.حتما حمله می‌کند.که معمولا ترفند پاشیدن‌برف یا خاک‌را بکار می‌برد.. زبان‌انسان بند می آید این همان.هبپنوتیرم است.مارها و انسان هم این قدرت‌را‌دارند.درمقابل گرگ ویا گرگ ها‌گارد فرق دارد..یک آدم بالغ ولی شجاع را گرگ نمی‌تواند کاری کند..اگر سنگ‌چوب دارید.با او بجنگید.وگرنه خوراک او میشوید.من گزارش‌های تراژدیکی از حمله گرگ ها به انسان خواندم.گرگ‌گرگ است و مهربان نیست.مراقب خودتان‌وخصوصا بچه ها باشید.چون‌طعمه آسان بچه ها برای گرگ هست.گرگ ها‌یک چشم‌باز می‌خوابند وقتی زیاد.گرسنه هستند.روبروی هم می‌خوابند.چون امکان دارد گرگ دیگر به او حمله کند…گرگ ها‌با آدما قصه ها دارد که بیش از این در حوصله نمیگنجد.

ناشناس یکشنبه , ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۰:۰۷

گرگ ها توایران زیاد داریم

ناشناس شنبه , ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۸

گرگ حیوانی است درنده که خودشان هم به همدیگرواسه شکاررحم نمیکنن۰میدونیدچراچون هنگامی پیش همدیگرشب بخواهندبخوابن چشم درچشمی میخوابند۰چون اگه باسن یکیش طرف دهن دیگری باشدفوراازشگردخاص خودش استفاده میکند۰وی راشکارمیکنندوسایرین همدرخوردن شکارخودشون شریک می شوند۰

تو‌رینگ‌معلوم‌میشه شنبه , ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۵

من‌یک‌چوپان‌تو‌جنگل‌همیشه‌چرا‌گوسفند ان‌مشغولم‌‌از‌پاییزه‌اینا‌شروع‌به‌حمله‌گله‌میکنند‌تا‌یک‌ماه‌بعد‌عید‌گروهی‌ترس‌ندارند‌وخیلی‌هم‌حسود‌هستند‌مثله‌به‌یک‌گله‌حمله‌میکن‌د‌‌میبینی‌یک‌دوتا‌سه‌بگی‌ده‌تا‌گوسفند ‌تکه‌وپاره‌میکند‌وجالب‌‌زور‌زیاد‌دارند‌مثلا‌یک‌گوسفند ‌۸۰‌کیلویی ‌را‌با‌دندان‌تا‌ده‌متر‌به‌هوا‌پرت‌میکند‌این‌اتفاق‌در‌۵متری‌من‌افتاده‌‌وهمیشه ‌با‌تعداد‌۴تایی‌یا‌بیشتر‌ودر‌کمترین‌تعداد‌دوتایی‌حمله‌میکند‌وسگها‌هم‌از‌ترس‌به‌درون‌گله‌هجوم‌میبره

ناشناس شنبه , ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۴

گرگها هم مثل سگها صدا می کنند

خداوردی شنبه , ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۳

نمبدونم اونایی که محبت کردند نظر دادند، آیا گرگ را از نزدیک دیده اندیا نه، من چون محل زندگی ام کوهستانی جنگلی هست ، چندین بار دیده ام، اقایان و خانمان گرامی، گرگ حیوانی ایست بسیار زیرک بطوری اگه تعداد نفرات شما کم باشد، واسلحه گرم نداشته باشید، بدونید که به شما حمله خواهد کرد، بخصوص اگه برف و بوران باشد، یه شگرد این حیوان پشت به شما کرده سریعا برف را به روی شما پرت خواهد وشروع به دور زدن شما میکنند، فقط اگه میخواهن زنده بمونید اگه دونفرین پشت به هم کرده باداد وفریادهای بلند جیغ بزنید

ناشناس شنبه , ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۲

نواع گرگها ترامپ بایدن مکرون نتانیاهو

محمد شنبه , ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۹

انشاءالله نسل گرگهای انسان نما از دنیا منقرض بشه.

xman شنبه , ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۳

خیلی خوب بود اگه گرگها فقط توی لباس خودشون شکار کنن جر بدن

ناشناس شنبه , ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۷

انواع گرگها ترامپ بایدن مکرون نتانیاهو

Sasn جمعه , ۹ دی ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۴

کلمه پارس کردن توهین به یک قومیت هست کلمه وک کردن یا وق زدن درست هست یعنی شما نمی‌دونستی این مسأله رو مولف گرامی؟؟؟! اگه راس میگی نظر منو بزار

ناشناس جمعه , ۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۲

چقدفکرکردی اینوگفتی

گرگ الله جمعه , ۹ دی ۱۴۰۱ - ۹:۴۶

هیچ گرگی به اندازه گرگهای غربی (ترامپ بایدن مکرون نتانیاهو و…) برای کره خاکی وبشر خطرناک نبوده ونیست

فال حافظ