چاپ کد خبر: 124704
7 آبان 1402

۱۲ اشتباه رایج در استفاده از تلفن همراه و لب تاپ که باعث خرابی آنها می شود

در این روز ها ما به قدری از تلفن های هوشمند در زندگی روزانه خود استفاده می‌کنیم که تقریباً تبدیل به یک بخش اساسی و جدایی‌ناپذیری از زندگی ما شده است. ما از تلفن هوشمند برای تماس گرفتن، سرچ کردن در اینترنت، بازی کردن، خریدهای اینترنتی و … استفاده می‌کنیم.

علت رایج خرابی تلفن همراه و لب تاپ

گوشی‌های هوشمند بسته به برندشان می توانند بین ۲ تا ۱۰ سال عمر کنند، اما طول عمر آنها بیشتر از هر چیزی به چگونگی استفاده شما از آنها بستگی دارد. در ادامه این مقاله ۱۲ اشتباه رایج زمان استفاده از تلفن همراه و لپ‌تاپ خواهیم گفت.

۱۲ اشتباه رایج که تلفن همراه و لب تاپ را خراب می کنند:

۱-تا شارژ تلفن همراهتان به صفر نرسد آن را شارژ نمی‌کنید

بهترین درصد شارژ گوشی چیزی بین ۲۰ تا ۸۰ درصد است. هرگز نباید اجازه دهید شارژ تلفن همراه‌تان به صفر برسد تا آن را شارژ کنید و شارژ کردن گوشی بیشتر از ۸۰ درصد هم ممکن است به باتری فشار وارد کند. بهترین حالت شارژ ۵۰ درصد است که نیمی از یون‌ها لیتیوم در لایه لیتیم کبالت اکسید قرار درد و نیمی دیگر از آن در لایه گرافیت. با این حال، ممکن است این میزان برای بسیاری از ما مناسب نباشد، بنابراین سقف شارژ را روی ۸۰ درصد بگذارید.

۲- پورت شارژ تلفن همراهتان را با سوزن فلزی تمیز می‌کنید

اجسام فلزی مانند سوزن، چاقو و گیره کاغذ می‌توانند پورت تلفن همراه‌تان را خراش دهند و مشکلات بیشتری برایتان ایجاد کنند. یکی از بهترین چیزهایی که می‌توانید برای این کار از آن استفاده کنید، خلال دندان است که آنقدری کوچک هست که داخل پورت برود و همه گوشه کناره های آن را تمیز کند. یک گزینه مناسب دیگر اسپری های هوای فشرده هستند که می‌توانند گرد و خاک را با فشار هوا پاک کنند. از فوت کردن به داخل پورت با دهان خود پرهیز کنید، چون نفس شما حاوی قطرات ریز آب است که می‌تواند به تلفن همراه آسیب بزند.

۳- تلفن همراهتان را زیر آفتاب رها می‌کنید

از رها کردن تلفن همراه در حال شارژ زیر آفتاب پرهیز کنید، چون نور خورشید از شارژ شدن گوشی می‌کاهد و باعث می‌شود دیرتر شارژ شود. علاوه بر آن، صفحه تلفن همراه گرما را خیلی زود به خود جذب می‌کند و دچار اختلال می‌شود. در بدترین حالت، تلفن همراه‌تان می‌تواند به شدت داغ شود و برای محافظت از خود، خاموش شود.

۴- کیبورد لپ‌تاپتان را تمیز نمی‌کنید

به مرور زمان، گرد و خاک و خرده های غذا لا به لای کیبورد جمع می‌شوند. این مشکل زمانی تشدید می‌شود که پای لپ تاپ غذا بخورید یا حیوان خانگی داشته باشید. و این مسأله نه تنها برای کیبورد، بلکه بیشتر برای فن های لپ تاپ مضر است چون آن‌ها را مجبور می‌کند برای درست کار کردن انرژی بیشتری صرف کنند.

در وهله اول باید کاری کنید که گرد و غبار کمتری لای کیبورده جمع شود. علاوه بر آن، محل کار و لپ تاپ‌تان را هم زود به زود تمیز کنید.

علت رایج خرابی تلفن لب تاپ

۵- تلفن همراهتان را زیر آب می‌برید

بعضی تولید کنندگان تلفن همراه مدعی هستند که محصول آن‌ها زیر آب هیچ مشکلی پیدا نخواهد کرد، اما این امر استثنائانی دارد. توصیه نمی‌شود تلفن همراه خود را به دلیل دائماً در آب فرو ببرید. اگر تلفن همراه‌تان تصادفاً در آب افتاد یا زیر باران خیس شد، ایرادی ندارد اما نگه داشتن گوشی زیر آب به مدت طولانی ایده خوبی نیست. ۵ تا ۳۰ دقیقه زمان معقولی است.

با این حال، از فرو بردن مکرر تلفن همراه خود در آب باید پرهیز کنید. قرار گرفتن در معرض رطوبت می‌تواند به سخت افزار تلفن همراه‌تان آسیب بزند، امری که اگر شما را مجبور به خرید یک گوشی جدید نکند، دست کم هزینه زیادی برای تعمیر روی دست‌تان خواهد گذاشت.

 ۶- بروزرسانی نکردن نرم‌افزارها
بروزرسانی نرم‌افزارهایی که روی گوشی شما وجود دارند، کار خیلی مهمی است با این حال خیلی از افراد به آن توجهی نشان نمی‌دهند. نرم‌افزارهایی که از قبل بر روی گوشی شما نصب شده بودند یا نرم‌افزارهایی که شما از گوگل پلی یا بازار می‌گیرید هم قابل بروزرسانی شدن هستند. با بروزرسانی کردن نرم‌افزارها شما از این اطمینان حاصل می‌کنید که کارکردهای جدیدی به آن نرم‌افزار اضافه می‌شوند. از سوی دیگر، میزان استفاده‌ای که آن نرم‌افزار از اسمارت فون شما دارد خیلی بهینه‌تر خواهد شد و همچنین باعث جلوگیری از هک شدن گوشی نیز می‌شود.

۷- از منابع ناشناخته اپلیکیشن دانلود می‌کنید

بسیاری از افراد اپلیکیشن های مورد نظرشان را از منابع غیررسمی دانلود می‌کنند. اما ممکن است با دانلود کردن آن برنامه، بدافزار آسیب‌زایی هم برایتان دانلود شود. به همین دلیل همیشه باید از منابع رسمی برای دانلود اپلیکیشن های موبایلی خود استفاده کنید. همچنین از فعال بودن آنتی ویروس گوشی‌تان اطمینان حاصل کنید تا بتواند بدافزارهایی که قصد نفوذ به تلفن همراه‌تان را دارند را شناسایی کنند.

۸- پاک نکردن کش گوشی
زمانی که کش گوشی هوشمند بیش ازحد پر می‌شود عملکرد آن گوشی نیز کند خواهد شد. حالا کش گوشی دقیقاً چیست؟ کش اسمارت فون یا گوشی همراه فایل‌هایی است که در زمان استفاده از نرم‌افزارهای گوشی یا اجرای آن‌ها در حافظه پنهان اسمارت فون تان ذخیره می‌شوند. اگر تعداد این فایل‌ها بیش از حد باشد ممکن است حافظه ای که برای کارکرد دیگر نرم‌افزارهای شما مورد نیاز باشد را اشغال و به این صورت، عملکرد گوشی‌تان را کند کنند. برای همین، شما باید هرازچندگاهی یک‌بار کش گوشی خود را پاک کنی

علت رایج خرابی تلفن همراه

۹- تلفن همراهتان را با خود به دستشویی می‌برید

بردن تلفن همراه به دستشویی نه تنها غیر بهداشتی است، بلکه می‌تواند برای گوشی و خودتان هم مشکل ساز شود. ممکن است هنگام بلند شدن، تلفن همراه از دست‌تان به داخل دستشویی بیافتد. علاوه بر این تماس گوشی یا کابل شارژ با آب می‌تواند باعث یک شوک الکتریکی مرگبار شود.

۱۰- لپ‌تاپ‌تان را از صفحه‌اش بلند می‌کنید

بلند کردن لپ تاپ از صفحه آن اصلاً ایده خوبی نیست، چرا که می‌تواند به قدری به آن آسیب بزند که مجبور به خرید یک لپ تاپ تازه شوید. وارد کرددن فشار زیاد به لولاهای در لپ تاپ باعث وارد شدن فشار به تمام صفحه لپ تاپ می‌شود، امری که باعث شکستگی لولاها خواهد شد. بهترین روش برای بلند کردن لپ تاپ این است که هر طرف آن را با یک دست خود بگیرید و به آرامی روی یک سطح صاف بگذارید. به خاطر داشته باشید که گذاشتن لپ تاپ روی سطح ناصاف می‌تواند باعث خم شدن آن شود.

۱۱- از شوینده‌های معمولی برای تمیز کردن صفحه لپ‌تاپ استفاده می‌کنید

اگر برایتان این سؤال پیش آمده که آیا می‌توانید از شیشه پاک کن برای تمیز کردن صفحه لپ تاپ‌تان استفاده کنید، پاسخ منفی است. مواد شیمیایی درون این شوینده، به ویژه آمونیاک برای صفحه لپ تاپ زیاد از حد قوی است. به همین دلیل باید از شوینده های مخصوص صفحه لپ تاپ، یا آب ساده و یک دستمال میکروفایبر استفاده کنید. برای این منظور، ابتدا دستمال را مرطوب کنید کنید و سپس آن را به آرامی به صفحه لپ تاپ بکشید.

علاوه بر این، نباید فشار زیادی به صفحه لپ تاپ وارد کنید چون می‌تواند باعث سوختن پیکسل‌ها شود. و در آخر اینکه، تحت هیچ شرایطی از دستمال کاغذی استفاده نکنید، چون باعث خراش برداشتن صفحه لپ تاپ می‌شود.

۱۲- تلفن همراهتان را شب تا صبح در شارژ می‌گذارید

تولیدکنندگان تلفن همراه گذاشتن گوشی در شارژ از شب تا صبح را آسیب زا می‌دانند. دلیلش این است که وقتی شارژ به ۱۰۰ درصد می‌رسد، تلفن همراه شارژ کردن را متوقف می‌کند و وقتی شارژ به ۹۹ درصد می‌رسد، برای شارژ دوباره به تلاشی مضاعف نیاز دارد. به علاوه، همانطور که پیش تر نیز اشاره شد، تولیدکنندگان تلفن همراه می‌گویند بهتر است گوشی خود را تا حداکثر ۸۰ درصد شارژ کنید، چیزی که با گذاشتن گوشی در شارژ از شب تا صبح، رخ نخواهد داد.

 

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار