چاپ کد خبر: 134123
23 بهمن 1402

۱۲ راه حل برای داشتن خانه ای همیشه تمیز و مرتب

همه خانم ها دوست دارند که همیشه یک خانه تمیز و مرتب داشته باشند و قطعا کسی دلش نمی خواد یک روزه تمام روز را مشغول تمیز و مرتب نمودن خانه باشدبرای نظم دادن و مرتب بودن همیشه خانه راه های زیادی وجود دارد که چند نمونه از این راه ها را می توانید در این مطلب بخوانید.

داشتن خانه تمیز و مرتب.

۱-فقط وسایلی را بخرید که به آن نیاز دارید

قبل از خرید وسایلتان فکر کنید که آیا حتما به این وسیله احتیاج دارید یا خیر ، بسیاری از افراد که اهل خرید کردن هستند بدون فکر کردن وسایل زیادی را می خرند که به آن نیاز ندارند و پس از خرید متوجه می شوند که فضای کافی برای نگهداری از آن وسیله را ندارند . بنابراین کمد آنها هر بار شلوغ تر و بی نظم تر می شود . برای جلوگیری از بی نظمی و شلوغی کمدتان قبل ازخرید فکر کنید و فقط وسایلی را بخرید که به آن نیاز دارید.

۲-گردگیری و غبار روبی خانه

همه جای خانه را بخوبی گردگیری کرده و خانه را برق بیاندازید، ابتدا به کمک جاروبرقی مبل ها و پرده ها را گردگیری کرده و سپس با یک دستمال تمیز و اسپری پاک کننده همه جا را بخوبی گردگیری کنید و گرد و غبار را از خانه خود پاک نمایید. در آخر فرش را جاروبرقی بکشید و قسمت های باز را با یک تی مخصوص تمیز کنید.

۳-وسایل به درد نخور را دور بیندازید

اگر همه وسایلتان را همیشه نگهداری کنید و وسایل خود را دور نیاندازید ، رفته رفته خانه شما بی نظم می شود و جایی برای دیگر وسایل باقی نمی ماند پس وسایلی را که احتیاج ندارید را دور بیاندازید و یا وسایل نو و غیر قابل استفاده را به دوست یا آشنا یا موسسات خیریه بدهید.

۴-برخی نظم دهنده ها موجب بی نظمی می شوند

بسیاری از ما محصولاتی مانند جای جوراب، قفسه، سطل و… را خریداری می کنیم که برای ایجاد نظم و انضباط به کار می روند تا به اتاق خود نظم و ترتیب بدهیم اما در بسیاری از موارد همین محصولات باعث به هم ریختگی و بی نظمی اتاق می شوند.

۵-هر وسیله را سر جای خودش قرار دهید

روز اول را به جمع کردن وسایل اضافی از سطح پذیرایی اختصاص دهید برای این کار برای هر قسمت از خانه یک سبد اختصاص دهید و وسایل هر قسمت را داخل سبد مخصوص خودش قرار دهید. بعد از اینکه وسیله های اضافی را از پذیرایی جمع آوری کردید هر کدام از آن ها را به مکان مخصوص خودش برده و وسیله ها را سر جایشان بگذارید.

حالا وسیله های پذیرایی را بخوبی مرتب کرده و هر وسیله را سر جای خودش بچینید.سری هم به وسایل بازی کودکان بزنید و آن ها را مرتب کرده و هر وسیله را سر جای خودش قرار دهید. بهتر است لوازم اضافی و اسباب بازی های به درد نخور را جدا کرده تا از شلوغی و بهم ریختگی مداوم وسیله ها جلوگیری نمایید.

۶-عادت نگه داری از وسایل را ترک کنید

بسیاری از ما تحمل دور ریختن چیزهایی که زمانی از آنها استفاده می کرده اید را نداریم و یا می پنداریم برخی از این وسایل زمانی به دردمان خواهند خورد بنابراین همه وسایلمان را جمع می کنیم و خانه را بی نظم و شلخته می کنیم . اگر می خواهید اتاق ها و کمدهایتان مرتب و تمیز باشند این عادات را ترک کنید و همه وسایل را نگه ندارید.

داشتن خانه تمیز و مرتب

۷-برای هر وسیله ای جایی در نظر بگیرید

اگر برای هر وسیله خود جایی را در نظر نگیرید و ندانید آن را کجا نگه دارید و یا به چه کسی دهید ، با این کار خانه خود را بی نظم می کنید پس هرچه زودتر در مورد اشیایی که اضافه به نظر می رسند تصمیم بگیرید.

۸-کنترل ها را از زیر دست و پا بردارید

یک جا کنترلی برای کنترل تلویزیون و دستگاه خود درست کنید و یا از فروشگاه یک جا کنترلی تهیه کرده و آن را روی دسته کاناپه جاسازی کنید تا کنترل ها جای مشخصی داشته باشند و هر با مجبور نباشید برای پیدا کردن آن ها زمان زیادی صرف نمایید.

۹-برنامه ریزی کنید

اگر می خواهید همیشه خانه شما مرتب و تمیز باشد و سریع بعد از تمیز کردن به هم نریزد ، باید برنامه ای بنویسید که به غیر از خودتان سایر کسانی که در آن خانه زندگی می کنند نیز از برنامه های شما پیروی کنند و اعضای خانواده باید از هر تصمیمی که می گیرید مطلع شوند تا نتیجه زحمات شما به هدر نرود.

۱۰-کوسن ها را سر جای خود قرار دهید

بعد از تماشای تلویزیون و یا استراحت روی کاناپه و مبل حتما آن را مرتب کرده و کوسن ها را سر جای خود قرار دهید تا خانه بهم ریخته و نا منظم جلوه نکند چون هر آن ممکن است کسی در خانه را بزند و یک مهمان ناخوانده وارد شود پس بهتر است کوسن های مبل را همیشه مرتب سر جای خود قرار دهید..

۱۱-از اعضای خانواده کمک بگیرید

از فرزندان خود بخواهید بعد از بازی اسباب بازی خود را در جای خودش قرار دهند و برای این کار میتوانید یک سبد مخصوص در اتاق آن ها قرار دهید تا اسباب بازی های خود را بعد از بازی کردن داخل آن جمع کنند. همچنین به آن ها یاد بدهید تا اتاق خود را مرتب کرده و لباس های خود را روی زمین و تخت نیندازند بلکه داخل کمد و کشو جمع کنند.

۱۲-نظم بخشیدن به قسمت ورودی خانه

اگر قسمت ورودی یا راهروی ورودی شما بی نظم است ، تمام لباس های بدون استفاده و قبوض آب و برق و روزنامه و هر وسایل اضافه ای را بردارید و به محل دیگری منتقل کنید.

داشتن خانه تمیز و مرتب

نظم بخشیدن به آشپزخانه

 • ابتدا سراغ یخچال بروید و تاریخ قوطی ها و شربت ها را نگاه کنید، هر چیزی که تاریخ انقضایش رد شده بود را دور بیاندازید.
 • برای تمیز کردن کابینت های نگهداری مواد غذایی ، بطری ها و ظرف های نگهداری مواد غذایی مثل حبوبات یا ادویجات و شکر و چای را براساس رنگ درب ظرف ها مرتب کنید. ظروف داخل کابینت را نیز مرتب بچینید .
 • به سراغ گاز بروید و لوازمی که برای پخت و پز در اطراف گاز وجود دارند و هر چیزی که به صورت روزانه از آن استفاده نمی کنید را از آنجا بردارید.
 • از قفسه های جداکننده برای مرتب چیدن سینی، تخته آشپزخانه و حتی تابه ها استفاده کنید.
 • اگر کیسه های پلاستیکی را در زیر سینک ظرفشویی یا داخل فر نگه داری می کنید ، از سبدهای حصیری یا ساک کاغذی برای یکجا کردن آنها استفاده کنید.
 • چاقوهای بزرگ را داخل جا چاقویی های رومیزی یا دیواری قرار دهید.
 • برای نگهداری لوازم آشپزخانه از دیواره کابینت ها کمک بگیرید.

نظم بخشیدن به اتاق

 • برای مرتب نگه داشتن کمد لباس از رخت آویزهای طبقه ای برای روسری و مقنعه و … استفاده کنید تا روسری ها چروک نشوند.
 • داخل کشوهای دراور ، همه لباس ها را به طور مرتب تا کنید و از جلو تا عقب کشو با نظم بچینید.
 • با تقسیم کننده های کشو، به جوراب ها، لوازم زینتی و آرایشی خود سر و سامان دهید.
 • با لوله های پی وی سی برش خورده کشو لباس زیر ها را مرتب کنید تاهمه لباس زیرها جلو چشمتان باشد و براحتی از بین آن ها انتخاب کنید.
 • کفش هایی را که فصلشان نیست زیر تخت بگذارید تا از دید خارج شوند.
 • اگر ملحفه های روتختی و روبالشتی را شسته اید و نمی خواهید از آنها استفاده کنید، آنها را به طور مرتب تا کنید و درون یک روبالشتی جمع کنید.

 

 

 

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار