چاپ کد خبر: 126074
جمعه 26 آبان 1402

به هیچ وجه این ۱۳چیز را در آب راه ظرفشویی نیاندازید

بسیاری از افراد چیز هایی که نباید را در آبراه ظرفشویی می اندازند که باعث گرفتگی آن می شوند و دردسری برای خود ایجاد می کنند.

آب راه ظرفشویی

آیا می دانید که چیزهایی هرگز نباید در راه آب ریخته شوند؟ توصیه می کنیم این لیست را یک بار و برای همیشه به خاطر بسپارید.

۱۳ چیزی که انداختن آن ها در آب راه ظرفشویی ممنوع است

۱- برنج و ماکارونی درون لوله فاضلاب :

ماکارونی و برنج به مرور زمان آب را جذب می کنند و بسیار بزرگتر از گذشته می شوند. و زمان زیادی طول می کشد تا آنها در آب حل شوند، که به راحتی می تواند باعث گرفتگی راه آب شوند.

۲- پوست تخم مرغ در لوله فاضلاب :
معمولا افراد تصور می ‎کنند که اگر پوست تخم مرغ به قطعات کوچک خرد شود، ریختن آن به درون فاضلاب مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما اصلا اینطور نیست. قطعات کوچک پوست تخم مرغ به قطعات بزرگتر می ‎چسبند و باعث ایجاد توده های بزرگتر می ‎شوند و در نهایت سبب انسداد فاضلاب خواهند شد.

۳-آرد

تصور کنید که آرد و آب در داخل سیفون شما ترکیب شده و یک ترکیب چسب مانند درست می کنند. این مخلوط می تواند زباله های دیگر را به خود جذب کند و گرفتگی بزرگی را ایجاد کند.

چیز هایی که هرگز نباید در آب راه ظرفشویی ریخت

۴- دانه های قهوه :
اکثر افراد تصور می کنند دانه های قهوه به اندازه کافی کوچک هستند و به لوله های فاضلاب نمی چسبند، اما در حقیقت اینطور نیست و بیشتر لوله کش ها می گویند قهوه لوله های فاضلاب آشپزخانه را مسدود می کند.

۵-ضایعات ساختمانی

مهم نیست که زباله های ساختمانی از کجا به وجود آمده است، شما هرگز نباید آنرا داخل چاه تخلیه کنید. خواه این قطعه ها کوچک یا بزرگ باشند. تکه های بزرگ گرفتگی ایجاد می کنند و ریزه ها می توانند راه های آن را به طور کامل ببندند و حتی به مشکلات جدی تری منجر شوند.

۶- دارو ‎ها در لوله فاضلاب منزل:
برخی افراد تصور می ‎کنند که دارو ها به راحتی در آب حل می‎ شوند و منجر به انسداد لوله نمی ‎شوند. در حالی که داروها، آب را اشباع کرده و آن را مسموم می ‎کنند. فیلتر های تصفیه آب می ‎توانند آن را از رسوبات و میکروارگانیسم های مختلفی پاک کنند اما هیچ فیلتر تصفیه ای قادر به جدا کردن دارو از آب نیست.

آب راه ظرف شویی

۷-برچسب های میوه و ظروف

حتی اگر برچسب ها بسیار کوچک هستند ، شما باید آنها را به جای انداخت در راه آب، در سطل زباله بیاندازید. مشکل اینها این است که روی آنها چسب وجود دارد. و خود استیکرها از موادی ساخته شده اند که برای تجزیه بسیار زمان زیادی می برد.

۸- مو در لوله فاضلاب:
موها به ویژه از نوع ضخیم و بلند، اصلی ترین و شایع ترین دلیل انسداد لوله های حمام هستند. رشته های مو در هم تنیده می ‎شوند و سبب ایجاد توده‎ های بزرگ خواهند شد و بسیاری چیز های دیگر را درون لوله حمام در خود گرفتار می‎ کنند. بنابراین بهتر است قبل از دوش گرفتن موهای خود را شانه کرده و موهای ریخته تان را درون سطل آشغال بریزید و این امر باعث می ‎شود که موهای کمتری به فاضلاب حمام راه پیدا کنند.

۹-فیلتر سیگار لوله فاضلاب خانه:
فیلتر سیگار بعد از خیس شدن متورم شده و افزایش حجم پیدا خواهد کرد و می ‎تواند موجب انسداد لوله آب شود. همچنین مواد موجود در فیلتر سیگار مانند نیکوتین در آب حل شده و آن را مسموم خواهند کرد و فیلتر های تصفیه آب قادر به پاک کردن این مواد مضر از آب نیستند.

چزهایی که نباید در آب راه ظرفشویی ریخت

۱۰- روغن، چربی :
چربی ها ذرات ریزی هستند که وقتی با باقی مانده مواد غذایی یا مواد دیگر ترکیب می شوند، لوله ها را مسدود می کنند. چربی موادی مانند پوسته تخم مرغ را به هم می چسباند و گلوله های ضخیم و چسبنده ای ایجاد می کند که می تواند راه عبور در لوله ها را مسدود کنند به طوری که هیچ چیز از آنها عبور نکند.

۱۱- پنبه :
اگرچه دستمالهای کاغذی و پنبه ها زیست تخریب پذیر هستند اما به این معنی نیست که بلافاصله در آب حل می شوند. آنها به گونه ای طراحی شده اند که قابلیت جذب دارند و در واقع موجب گرفتگی لوله ها می شود. اگر مجبور به استفاده از دستمال یا پنبه هستید، بعد از اتمام کار آنها را داخل سطل زباله بیندازید در غیر این صورت، توصیه می کنیم از حوله های پارچه ای استفاده کنید، به خصوص در آشپزخانه ها که مصرف حوله و دستمال بیشتر است.

۱۲- مواد شوینده خانگی :
مواد شوینده خانگی شامل مواردی مانند تمیز کننده های خانگی و شوینده های اتومبیل هستند. اگرچه این مواد لزوماً باعث مسدود شدن لوله ها نمی شود، اما این مواد شیمیایی در صورت ورود به منبع آب (آب های زیرزمینی)می تواند برای سلامتی مضر باشد.

علاوه براین مایعاتی که از اتومبیل نشت می کنند هرگز نباید وارد فاضلاب شوند.

آب راه ظرفشویی

۱۳-رنگ :
یکی دیگر از مسائلی که باید به آن توجه کرد عدم شست و شوی رنگ ها و حتی قلمو ها است زیرا ورود این مواد شیمیایی به داخل فاضلاب مشکلات زیادی را ایجاد می کند. در حقیقت برخی کشورها در این زمینه قوانینی دارند چرا که ورود این مواد شیمیایی مضر به داخل آب آسیب زیادی به سلامت انسانها و محیط زیست وارد می کند.

۱۱ کاری که نباید هرگز با گوشی آیفون خود انجام دهید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

فال