چاپ کد خبر: 124898
چهارشنبه 10 آبان 1402

۱۴ کاربرد جالب و متفاوت خمیردندان در خانه

خمیردندان ماده‌ای ضدعفونی‌کننده است که به شکل خمیر و بیشتر در بسته‌هایی استوانه‌ای شکل قرار داده شده‌است. با فشردن آن، مادهٔ خمیردندان خارج می‌شود که با کمک مسواک برای پاک کردن دندان، بین دندان‌ها و دهان به کار می‌رود.

خمیردندان با داشتن قدرت تمیزکنندگی بسیار زیاد، علاوه بر مسواک‌زدن در موارد دیگری نیز می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرددر ادامه این مقاله با کاربرد های جالب خمیردندان آشنا می شویم پس با ما همراه باشید.

کاربردهای خمیردندان

تصویر زندگی : خمیردندان یک محصول بسیار کاربردی است که می تواند استفاده های زیادی داشته باشد که شاید تا به این حال حتی به ذهنتان هم خطور نکرده است.

۱۴ کاربرد متفاوت خمیردندان در خانه 

۱-پر کردن سوراخ‌های کوچک روی دیوار گچی
برای پر کردن سوراخ‌های کوچکی که روی دیوارهای گچی ایجاد شده‌اند، می‌توانید در غیاب بتونه از خمیردندان استفاده کنید. می‌توانید برای فشار دادن خمیردندان به داخل سوراخ از تکه‌ای مقوا و برای پاک کردن خمیردندان‌های اضافی از اطراف سوراخ از لبه‌ی همان مقوا استفاده کنید.

۲-ایجاد گرم کن بر روی شیشه
اگر اهل اسکیت و یا ورزش های زمستانی باشید، حتما می دانید که خرید یک عینک ضد بخار با کیفیت هزینه زیادی دارد. خب، شاید بخواهید از یک عینک ارزان قیمت استفاده کنید و ندانید با بخار پشت آن چه کنید. پس کمی از خمیردندان خود را بر روی هر کدام از شیشه های عینک خود بمالید. به آرامی و بدون اینکه شیشه را خط بی اندازید شروع به پاک سازی شیشه های عینک خود با خمیردندان نمایید. این عمل، شیشه عینک شما را از بخار گرفتگی محافظت می نماید. از این کار می توانید برای عینک های شنا و موتور سواری نیز بهره ببرید.

۳-پاک سازی شیر آلات
دفعه بعد، پس از اینکه مراسم مسواک زدنتان به اتمام رسید و توجهتان به قطرات آبی که بر روی شیر آلات پاشیده شده است جلب شد، نگران نباشید؛ کافی است خمیردندان خود را بر دارید.

مقداری از خمیردندان خود را بر روی یک پارچه بسیار نرم ریخته و با آن شروع به پاک سازی شیر آلات کنید. خواهید دید که شیر آب بسیار تمیز شده و درخشندگی بسیاری پیدا می کند. این عمل برای اکثر شیر آلات موجود استفاده دارد و حتی می توان از آن برای پاک کردن چرخ های خودروی خود نیز استفاده کنید. البته این به آن معنا نیست که برنامه پاک سازی هفتگی یا روزانه لوازم خانگی را فراموش کنید. از این روش می توانید برای مواقع ضروری و یا پاک سازی های سریع استفاده نمایید.

۴-شفاف سازی نقره جات
حتما در دکور منزل خود نقره جات دارید. اگر هم نباشد ممکن است که از قاشق های نقره ای و یا شمعدان های نقره ای استفاده می کنید. در اینجا نیز می توانید به راحتی به سمت خمیردندان خود رفته و از آن بهره ببرید. مقداری خمیردندان را بر روی شی نقره ای خود مالیده و با پارچه ای نرم و خشک شروع به پاک کردن آن کنید.

 کاربرد خمیر دندان در تمیز کردن نقره

۵-پاک سازی سینک
پس از اینکه مسواک زدنتان به اتمام رسید، خواهید دید که در سینک مقابل شما مقداری خمیردندان نیز باقی مانده است. خب، نگران نباشید، بگذارید تا از این روغن ریخته استفاده مفید ببریم. با دستمال نرمی، سعی کنید تا از همان خمیردندان استفاده کرده و به پاک سازی دستشویی بپردازید. تاثیر آن را خواهید دید.

۶-پاک سازی خط و خش DVD
خمیردندان می توانید به راحتی خط و خش های ساده و آلودگی های روی CD و DVD های شما را از بین ببرد. کمی خمیردندان را به آرامی بر روی دایره وسط سی دی مورد نظر قرار دهید. به آرامی توسط یک پارچه میکرو فایبر از داخلی به سمت بیرون این خمیردندان را بر روی سطح خط و خش دار بکشید. البته باید بدانید این کار برای از بین بردن خط های عمیق کاربردی ندارد؛ اما برای از بین بردن خط و خش های ساده روی سی دی های صوتی و فیلم ها بسیار کاربردی و مفید است(!).

این کار را بر روی DVD های بازی خود امتحان کنید، خواهید دید که کنسول شما دیگر اذیتتان نخواهد کرد.

۷-پاک سازی کف اتو
حتما در خانه خود یک اتوی برقی بخار دارید. طبیعی است که پس از کار زیاد، قسمت پایینی و فلزی اتوی شما، جرم گرفته و دچار مشکل می شود. (شاید تاکنون به این موضوع فکر هم نکرده اید؟)

برای رفع این مشکل خمیردندان خود را برداشته و مقداری از آن را به کف اتو بمالید. سپس با یک پارچه مرطوب اقدام به پاک سازی آن محیط نمایید. (مطمئن شوید که اتو خارج از برق بوده و خنک باشد.) پس از این کار، با یک دستمال خشک، اقدام به پاک سازی نهایی و خشک کردن کف اتو نمایید. از این روش می توانید برای پاک سازی اتو مو نیز استفاده کنید.

کاربرد خمیر دندان

۸- تمیز کردن چراغ‌های خودرو، عینک ایمنی و عینک شنا‌
اگر چراغ‌های خودروی شما کدر شده‌اند و نور آن‌ها کاهش پیدا کرده است، لازم نیست یک براق‌کننده‌ی حرفه‌ای خریداری کنید. صرفه‌جویی کنید و از خمیردندان کمک بگیرید. با استفاده از خمیردندان و اسکاچ می‌توانید کثیفی‌ها، جرم‌ها و خراشیدگی‌های کوچک را از بین ببرید. خمیردندان را روی اسکاچ بریزید و روی سطح مورد نظر بمالید. چند دقیقه صبر کنید و سطح مورد نظر را با پارچه‌ی مرطوب پاک کنید.

از همین ترفند می‌توانید برای عینک ایمنی، عینک شنا و حتی آینه‌ی کدرشده هم استفاده کنید. البته باید مراحل را به آرامی انجام دهید تا روی سطح آن‌ها خراشیدگی ایجاد نشود

۹-شستن دست ها
این موضوع را یکی از دوستان در کلاس آشپزی یاد گرفته بود. صابون های ساده، توانایی پاک سازی بو یا آلودگی های زیاد را ندارند. از بین بردن بوی ماهی، پیاز یا غذای پر ادویه، از توانایی یک صابون ساده خارج است، اما خمیردندان به راحتی این کار را انجام می دهد. کمی خمیردندان به کف دست های خود مالیده و با آن دستان خود را بشویید.

۱۰- تسکین خارش

خمیردندان می‌تواند در تسکین التهابات جزئی پوست مانند التهاب ناشی از نیش حشرات مؤثر باشد. در واقع، خمیردندان مانند یک داروی قابض عمل می‌کند به این معنی که هنگامی که آن را روی جای نیش حشرات قرار می‌دهید، بعد از خشک شدن، زهری را که باعث خارش جای زخم و اطراف آن شده است بیرون می‌کشد. منتول یا جوهر نعنا یکی از ترکیبات موجود در برخی از خمیردندان‌ها است که به عنوان خنک‌کننده به این محصولات اضافه می‌شود. تأثیر منتول روی رشته‌های عصبی مانند تأثیر یخ روی آن‌ها است و می‌تواند ناراحتی را تسکین دهد.

۱۱-براق شدن کفش
حتما شما نیز از کفش ها و کتانی های رنگی و زیبا برای ورزش و یا حتی امور روزانه خود استفاده می کنید. این کتانی های زیبا به مرور زمان کثیف شده و از رنگ و رو می روند، اما نگران نباشید. تمیز کردن آن ها کار راحتی است. کافی است با کمی خمیردندان و پارچه ای نرم به سوی کفش خود بروید. البته تجربه نشان داده است که از این روش می توانید برای پالتو، کیف و کفش چرم نیز استفاده نمایید.

کاربرد خمیردندان در تمیز کردن کفش

۱۲-درخشش طلا و الماس
شاید به ما بگویید الماس و طلا و جواهر کجا بود در این دوره و زمانه؟! اما خب این موضوع به درد بانوان می خورد. ممکن است که حلقه ازدواجتان یا سرویس طلای عروسی تان، گوشواره و … جرم گرفته و از رنگ و رو رفته باشد. خمیردندان در کنار شماست. یک مسواک نرم برداشته و از خمیردندان جادویی خود بر روی آن بریزید. دقت کنید که از حجم زیاد خمیردندان استفاده نکرده و حتما مسواک شما از نوع نرم باشد(!). کمی بر روی جواهرات مورد نظر به آرامی خمیردندان را بکشید و سپس با پارچه اقدام به پاک سازی آن کنید.

نکته مهم: از این روش برای جلا دادن به مروارید استفاده ننماید! این کار باعث آسیب رساندن به مروارید شما می شود.

۱۳-پاک سازی لکه ها
خمیردندان می تواند بیشتر لکه های موجود را از بین ببرد. شاید در میهمانی های عید، کمی اسپاگتی بر روی پارچه میز نهار خوری ریخته باشد، شاید آب میوه بر روی تی شرت مورد علاقه تان ریخته باشد و… برای رفع این موضوع خمیردندان را برداشته و به طور مستقیم کمی بر روی لکه مورد نظر بریزید. آن وقت لکه مورد نظر را با خمیردندان با شدت و قدرت زیاد مالش دهید. پس از این کار پارچه مورد نظر را درون ماشین لباس شویی ای بیاندازید. البته حواستان باشد که برای این کار از خمیردندان های سفید رنگ استفاده نمایید.

۱۴-تمیز کردن سینک ظرف شویی
سینک های ظرف شویی، پس از مدت کوتاهی، از رنگ و رو رفته و دچار لکه های زیادی می شوند. باوان خانه دار معمولا با آب و صابون و مایع ظرف شویی به جان این سینک می افتند، اما معمولا کمتر نتیجه می گیرند.

نظرتان در مورد استفاده از یک خمیردندان و مسواک بلا استفاده چیست؟ از این کار می توانید برای تمیز کردن شیشه شیر نوزاد نیز استفاده کنید!

 

 

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

فال