• 14 / آبان 1402 / 18:50
  • شناسه خبر : 125223

۱۴ روش طبیعی و کاربردی برای از بین بردن مورچه در خانه

آیا می دانستید می توانید با چند روش ساده و طبیعی مورچه ها را از خانه خود دور کنید. همیشه برای از دفع مورچه‌ها به مواد شیمیایی و سمی نیازی نیست. در این مطلب چندترفند ساده برای دفع سریع مورچه‌ از خانه آشنا خواهید شد.

دفع مورچه
گاهی خلاصی مورچه ها سخت‌تر می‌شود. از ضرر هایی که مورچه ها به همراه دارند به جز نیش آن ها این است به مواد غذایی نیز حمله ور می شوند و آنها را از یین می برند. یا اگر مواد غذایی را همیشه در ظروف در بسته نگهداری نکنید، با این مشکل رو به رو می‌شوید.

۱۴ روش دفع مورچه :

۱- سرکه
معمولا بیشتر ما در خانه سرکه داریم. می‌توان با این ماده طبیعی مورچه‌ها را دفع کرد. بوی تند سرکه مورچه‌ها را فراری می‌دهد. برای این کار مقدار برابر آب و سرکه‌ سفید را در یک بطری اسپری با هم مخلوط کنید. محلول سرکه را روی تمام نقاط ورودی مورچه‌ها اسپری کنید و چند روز این کار را تکرار کنید تا مورچه‌ای باقی نماند. بهتر است این محلول را دور تا دور پایین دیوارهای خانه و آشپزخانه‌تان بریزید که احتمال موجود مورچه در این قسمت‌ها بیشتر است.

۲- آب و مایع ظرفشویی
ترکیب آب و صابون یا مایع ظرفشویی هم برای دفع مورچه ها جوابگوست. یک بطری اسپری را با کمی مایع ظرفشویی و آب گرم پر کنید و چند روز در نقاطی که مورچه‌ها در تردد هستند اسپری کنید.

۳- آب لیمو
ترکیب آب و لیمو نیز برای نابودی مورچه‌ها مناسب است. مقدار مساوی آب و آب لیمو را در یک بطری اسپری بریزید و در نقاط تردد مورچه‌ها اسپری کنید.

۴- دارچین
دارچین به دلیل بوی تندی که دارد برای فراری دادن مورچه‌ها مناسب است. حدود نصف قاشق دارچین را با یک فنجان آب مخلوط کنید و با کمک یک دستمال تا چند روز روی نواحی رد مورچه بکشید.

۵- گچ
شگفت‌آور است که مورچه‌ها از خطوط گچی عبور نمی‌کنند! هیچ کس دلیل آن را نمی‌داند، اما راه فوق‌العاده‌ای برای پایان دادن به هجوم مورچه‌ها است. تنها چیزی که لازم دارید مقداری گچ معمولی سفید است، پس اگر به وجود خطوط سفید اطراف محل مورد نظر اهمیت نمی‌دهید، آن‌ها را بکشید!

۶- پودر بچه
پودر بچه هم می‌تواند مورچه‌ها را دور نگه دارد و اثری مانند گچ دارد. مقداری پودر بچه را در نقاط ورودی بریزید تا مسیر مورچه‌ها را مسدود کند.

دفع مورچه از خانه

۷- خاک دیاتومه
خاک دیاتومه یک راه حل شگفت‌انگیز، چندمنظوره برای از بین بردن مورچه ها است که کمک می‌کند به صورت طبیعی مورچه‌ها و دیگر حشرات موذی مانند ساس، جیرجیرک، و کک را بکشیم.

می‌توانید از خاک دیاتومه را بیرون از خانه و اطراف آن بپاشید، و هرجای داخل خانه که مورچه دیدید، با حفظ ایمنی استفاده کنید. خاک دیاتومه فورا مورچه‌ها را نمی‌کشد اما مشکل هجوم آن‌ها را طی چند روز حل می‌کند. این پودر نرم، لیپیدهای لایه‌ی خارجی براق پوسته‌ی حشرات را جذب می‌کند و باعث کم‌آبی آن‌ها و کشتن‌شان می‌شود.

یادتان باشد خاک دیاتومه را خیس نکنید، وگرنه فایده‌ای نخواهد داشت. پس اگر باران می‌بارد بهتر است دوباره در محوطه‌ی خارجی خاک بپاشید. همیشه از خاک دیاتومه‌ی خوراکی استفاده کنید زیرا اگر یکی از حیوانات خانگی‌تان بخواهد آن را بخورد، کاملا بی‌خطر است.

۸- فلفل سیاه
یکی از چیزهایی که برای دور نگه داشتن مورچه‌ها بسیار موثر است فلفل سیاه است. با پاشیدن فلفل سیاه در مکان‌هایی که مورچه‌ها حضور دارند به راحتی از دست مورچه‌ها خلاص شوید.

۹- تمیز کردن خانه
ساده‌ترین راه تمیز نگه داشتن خانه است. مورچه‌ها از خودشان رد و اثر بر جا می‌گذارند تا موچه‌های دیگر آن‌ها را دنبال کنند. تمیز کردن خانه و از بین بردن باقیمانده‌ خوراکی‌هایی که بوی آن‌ها مورچه‌ها را به خود جلب می‌کند بهترین گزینه برای فراری دادن مورچه‌هاست.

۱۰- آرد ذرت
آرد ذرت ماده‌ای طبیعی است که برای از بین بردن مورچه ها کمک می‌کند. مورچه‌ها عاشق آرد ذرت هستند و آن را با خود به لانه می‌برند. اما چون قادر به هضم آن نیستند، در نهایت با بزرگ شدن و ترکیدن شکم باعث مرگ ناخوشایندشان می‌شود. به نظر راه عجیبی برای کنترل مورچه‌ها است و محبوبیت آن جایی ثبت نشده است.

دفع مورچه با روش طبیعی

۱۱- پوست مرکبات
برای رهایی سریع از دست مورچه‌ها می‌توان از پوست مرکبات هم استفاده کرد. پوست مرکبات و آب را در یک مخلوط کن با هم ترکیب کنید و آن را در محل عبور مورچه‌ها اسپری کنید.

۱۲-جوش شیرین
با ریختن کمی جوش شیرین در محل عبور مورچه‌ها هم می‌توان ازدست این حشرات خلاص شوید.

۱۳- تفاله‌ قهوه
بوی قهوه هم می‌تواند مورچه‌ها را فراری دهد. اگر اطراف و پای دیوارهای خانه و جای عبور مورچه‌ها تفاله‌ قهوه بریزید، کفایت می‌کند.

۱۴- نمک
نمک اگرچه باعث مرگ مورچه‌ها نمی‌شود، اما محلول نمک به عنوان دفع‌کننده مورچه‌ها مناسب است، زیرا مورچه‌ها از از هر محلی که با محلول نمک اسپری شده باشد رد نمی‌شوند. می‌توانند در طول ترک‌های راهرو یا کناره‌های خانه که مورچه‌ها حضور دارند نمک بپاشید.

منبع:همشهری

مطالب مرتبط

۱۱ روش‌ طبیعی و ساده برای از بین بردن مورچه‌ها

کشف مورچه‌ غول‌ پیکر به اندازه یک پرنده در آلمان + عکس

روش‌های طبیعی و ساده برای از بین بردن مورچه‌ها

نظرات

  • مهین

    تاریخ : ۱۱ - اسفند - ۱۴۰۲

    تنها روش که امتحان کردم وجواب داد برای فراری دادن مورچه ها از شامپو بچه که با سیر وپیاز به خاطر ریزش مودرست ورده بودم استفاده کردم