• 20 / تیر 1403 / 11:29
  • شناسه خبر : 148743

۱۴ کاربرد جالب غیر آشپزی کره خوراکی که نمی دانستید

کره را معمولا همه ما به عنوان بخشی از صبحانه و یا در پخت و پز غذاها و شیرینی ها استفاده می کنیم.اما جالب است بدانید که کره خوراکی کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد که شاید تاکنون نمی دانستید.با ما همراه باشید تا با دیگر کاربردهای کره آشنا شوید.

کاربردهای غیرآشپزی کره

۱-از بین بردن کپک روی پنیر

شما می توانید با استفاده از کره این کپک ها را از بین ببرید. هر زمان که از پنیر استفاده می کنید لایه رویی و قسمت های کناری آن را به کره آغشته کنید و آن را مانند همیشه داخل یخچال بگذارید.

۲- داروها را راحت تر قورت دهید

اگر در مصرف قرص ها مشکل دارید، با پوشاندن یک قرص بزرگ با کمی کره نرم شده یا ذوب شده، این فرآیند را تسریع کنید تا به سمت گلوی شما بلغزد. این ترفند همچنین ممکن است قورت دادن دارو را برای بچه ها آسان تر کند.

۳-از بین بردن شیره چسبنده درخت از روی پوست

احتمالا برایتان پیش آمده که به طبیعت می روید، دست تان را روی درخت می گذارید اما شیره چسبنده درخت به دست شما می چسبد و با هیچ چیز از بین نمی رود. نگران نباشید؛ فقط کافی است که مقداری کره به دست تان بزنید و به راحتی با آب و صابون بشویید تا شیره چسبنده از دست شما پاک شود.

۴-لکه جوهر را از اسباب بازی های پلاستیکی پاک کنید

بچه‌ها آشفته بازی می‌کنند، و این امری اجتناب‌ناپذیر است که برخی از اسباب‌بازی‌های پلاستیکی آن‌ها با جوهر خدشه‌دار شوند. کره را روی آن ناحیه ماژیک خورده اسباب بازی بمالید و آن را برای یک روز یا بیشتر زیر نور آفتاب بگذارید. با آب و صابون بشویید و آثار باید از بین بروند یا خیلی کمتر دیده شوند.

۵-برش غذاهای چسبنده

کافی است قبل از برش غذاهای چسبنده مثل خرما، انجیر یا مارشمالو مقداری کره به چاقو یا تیغه های قیچی بزنید. با انجام این کار، این مواد غذایی نرم می شوند و به راحتی روی غذا لیز می خورند.

۶- کیک را تمیزتر برش بزنید

ممکن اسست با چسبیدن کیک به چاقو هنگام برش زدن تمام زحمت شما برای تهیه کیک به هدر رود. کره می تواند به شما کمک کند آن برش ها را صاف و تمیز کنید. قبل از برش دادن به هر چیز ظریف، کمی کره روی هر دو طرف چاقو بمالید. این استراتژی کمک می‌کند تا چاقو از میان دسرها با رویه‌های چسبناک مانند،چاقو روی کره داغ بگذرد.

۷-جدا کردن آدامس از روی مو

قطعاً بسیار ناراحت کننده است که آدامس روی مو های تان بچسبد زیرا هیچ راه دیگری ندارید جز این که مو های خود را کوتاه کنید. البته ممکن است این اتفاق در مورد خوراکی های چسبنده دیگر مثل کره بادام زمینی هم بیافتد. در چنین حالتی فقط کافی است مقداری کره به ماده غذایی یا آدامس بزنید تا جذب شود و به راحتی از روی مو ها جدا گردد.

کاربردهای غیرآشپزی کره

۸-صدای قژقژ یا جیر جیر در

قطعا کره شبیه یک روغن عمل می کند و برای لولای در خشک شده که سر و صدا ایجاد می کند؛ بسیار عالی است. فقط کافی است که مقداری کره را به لولای در بزنید.

۹-درمان مو های خشک

اگر مو های شکننده و خشکی دارید، مقدار کمی کره می تواند درخشندگی را به آن برگرداند. کافی است کره را به موهای خود ماساژ دهید؛ سپس کلاه حمام را به مدت نیم ساعت روی موهای تان نگه دارید. در نهایت از شامپو استفاده کنید و سر را شسته و بعد کره را آب بکشید.

۱۰-تازه کردن قهوه

بعضی از کسانی که در خوردن قهوه مهارت دارند، می دانند که می توانند مقداری کره به جای شیر یا خامه، به قهوه اضافه کنند. این اتفاق در بین کسانی که رژیم کتو دارند، کاملا رایج است. کره چربی بالا و کربوهیدرات پایین دارد و می تواند طعم خوبی به قهوه بدهد.

۱۱-از بین بردن بوی ماهی

اگر به تازگی ماهی پاک کرده اید و بوی آن باقی مانده است، کافی است مقداری کره به دستان خود بزنید و با آب و صابون آن را بشویید تا احساس تمیزی روی دستان تان داشته باشید و هیچ بوی بدی را استشمام نکنید.

۱۲-آرام کردن پا درد

این روش خانگی بسیار اعجاب انگیز است. برای از بین بردن درد پا کمی کره روی آن ماساژ دهید و آن را مرطوب نگه دارید. حوله گرم روی پا بگذارید ، ۱۰ دقیقه بنشینید و ریلکس کنید.

۱۳-گره های جواهرات را باز کنید

اگر گردنبند و دستبند می‌پوشید، احتمالاً مجبور شده‌اید یک قطعه مورد علاقه خود را رها کنید، زیرا باز کردن گره‌ای در زنجیر غیرممکن است. همانطور که کره به شل شدن حلقه های چسبیده کمک می کند، ممکن است به شما در باز کردن گره های زنجیره جواهرات نیز کمک کند. روی ناحیه گره خورده کمی کره بمالید تا راحت تر آن نواحی مشکل را باز کنید. شاید این بهترین استراتژی برای عتیقه جات گران قیمت نباشد، اما جواهرات ارزان قیمت روزمره را امتحان کنی

۱۴-در آوردن حلقه تنگ

اگر دست تان باد کرده و حلقه یا انگشتر از آن بیرون نمی آید، کافی است مقداری کره را روی انگشت مورد نظر بزنید و حلقه را روی آن لیز دهید تا به راحتی بیرون بیاید.

مطالب مرتبط

۹ کاربرد نان بیات که تاکنون نمی دانستید

۲۰ کاربرد جالب گیره کاغذ که با دانستن آن ها متعجب میشوید

۴۵ کاربرد جالب وازلین که از آن بی خبر بودید

نظرات