چاپ کد خبر: 129320
30 آذر 1402

۱۶ عادت غلط در حمام و دستشویی که برای سلامتی خطرناک هستند

یکسری عادات رایجی وجود دارند که همه شما در دستشویی و حمام انجام می دهید اما باید بدانید که این عادات برای سلامتی شما بسیار مضر و خطرناک هستند و باید از انجام دوباره آنها خودداری کنید.در این بخش شما را با برخی از این عادات غلط و خطرناک آشنا می کنیم.پس تا انتها با ما همراه باشید.

اشتباهات مضر در حمام و دستشویی

۱-هنگام شامپو کردن موها، آن ها را بالای سرتان جمع می کنید

اگر هنگام شانه زدن متوجه شده اید که حتی با وجود استفاده از نرم کننده، موهایتان در هم گره خورده اند و یا موهایتان خشک شده،و ممکن است آن ها را به درستی نشسته باشید. بعد از شامپو کردن موهایتان دقت کنید که موهایتان را بالای سرتان جمع می کنید یا نه.

۲-سیفون توالت فرنگی را در زمان درست استفاده نمی کنید
خیلی از افراد زمانی که هنوز در توالت فرنگی را نبسته اند، سیفون را می کشند؛ اما بهتر است بعد از بستن در، این کار را انجام دهید تا باکتری ها و میکروب ها در هوا پخش نشود.

۳-هنگام زدن سیفون توالت فرنگی در آن را نمی بندید

وقنی سیفون توالت فرنگی را با در ِ باز می زنید، آبی که درون کاسه ی توالت با فشار می چرخد با ذرات فضولات ترکیب و به درون هوا اسپری می شود. با این کار میکروب ها می توانند به تمام نقاط دستشویی و حتی مسواک شما برسند.

۴-صابون را نمی شویید
زمانی که می خواهید از صابون برای تمیز کردن دست هایتان در دستشویی استفاده کنید، باید مراقب باشید که حتماً صابون را هم بشویید، زیرا آلودگی‌ های زیادی را به خود جذب کرده است.

اشتباهات مضر در حمام و دستشویی

۵-گوش را با گوش پاک کن تمیز می کنید
درست است که باید مراقب باشید که جرم ها و آلودگی ها داخل گوشتان راه پیدا نکند؛ اما جالب است بدانید که این مواد را نباید با گوش پاک کن تمیز کنید، زیرا ممکن است گاهی اوقات به پرده گوش آسیب وارد کند؛ به جایش از پنبه معمولی استفاده کنید.

۶-مسواک را داخل دستشویی رها می کنید

بدیهی است که دستشویی یکی از آلوده ترین قسمت های خانه ی ما است و در تصورتان نمی گنجد که چقدر باکتری در نقطه نقطه ی آن زندگی می کند. هیچ کسی دوست ندارد که مسواکش مورد هجوم میکروب ها قرار گیرد اما روشویی و زیر آینه ای مملوء از باکتری هستند.

۷-دستشویی رفتن را طولانی می کنید
خیلی از افراد زمانی که دستشویی هستند، این پروسه را خیلی طولانی می کنند اما استفاده بیش از حد از دستشویی در طولانی مدت باعث ایجاد بواسیر خواهد شد‌.

۸-از لیف استفاده می کنید

استفاده از لیف تنها زمانی بی ایراد است که جدید باشد. لیف سلول های مرده ی پوست را جدا می کند و این سلول ها به لیف می چسبند و همانجا می مانند. ما معمولاً بعد از آنکه حمام کردن مان به پایان می رسد، لیف را گوشه ای در حمام رها می کنیم. این کار بهترین شرایط را برای رشد و تکثیر باکتری ها ایجاد می کند.

هر بار که بعد از شستشو لیف را در حمام می گذارید، باکتری ها به رشد خود ادامه می دهند. به همین دلیل دفعه ی بعدی که از آن استفاده می کنید، تمام آلودگی ها را دوباره به بدن خود برمی گردانید

اشتباهات مضر در حمام و دستشویی

۹-از دستمال داخل دستشویی برای تمیز کردن صورت استفاده می کنید
آلودگی و رسوبات دستمال داخل دستشویی عامل ایجاد انتقال انگل و باکتری برای افراد است و باید مراقب باشید که هرگز از دستمال داخل دستشویی برای صورت تان استفاده نکنید.

۱۰-برای خشک کردن صورت تان از حوله استفاده می کنید

حتی اگر حوله ی مخصوص به خودتان را داشته باشید هم این کار می تواند ضرر زیادی داشته باشد، به ویژه در مورد کسانی که درگیر مشکلات پوستی هستند. شما همیشه از یک حوله استفاده می کنید و آن را خیس رها می کنید. این مسأله می تواند شرایط مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری ها به وجود آورد.کافی است تا خشک شدن صورت تان صبر کنید یا از پدهای قابل بازیافت استفاده کنید.

۱۱-به اندازه کافی دست تان را نمی شویید
بسیار مهم است که دستان خود را به اندازه کافی بشویید تا جرم ها، باکتری ها و آلودگی ها از بین برود که حداقل زمان برای انجام این کار ۲۰ ثانیه است.

۱۲-حوله ی خیس تان را در حمام رها می کنید

رطوبت و باکتری ها، حمام را به بدترین مکان برای نگهداری حوله تبدیل می کنند. بعد از حمام و خشک کردن خودتان، نباید حوله ی خود را در حمام بگذارید.

۱۳-بیش از حد از دستمال توالت استفاده می کنید
یکی از مشکلاتی که اکثر افراد به آن دچار هستند، زیاده روی کردن است‌. بهتر است که خیلی از دستمال کاغذی داخل دستشویی استفاده نکنید. استفاده بیش از حدِ آن باعث ایجاد جوش و انتقال کثیفی و آلودگی می شود.

اشتباهات مضر در حمام و دستشویی

۱۴-موبایل تان را با خود به دستشویی می برید

اگر از آن دست کسانی هستید که گوشی موبایل شان را با خود به دستشویی می برند باید به خاطر داشته باشید که ما بعد از رفتن به دستشویی فقط دست هایمان را می شوییم نه موبایل مان را. در حالی که دست های ما در تمام طول روز با گوشی مان تماس دارد

۱۵-فرچه دستشویی را سریعاً سر جای خودش قرار می دهید
جرم ها و رطوبت ممکن است روی فرچه دستشویی بنشیند؛ به خاطر همین باید مراقب باشید که سریعا آن را در جایش قرار ندهید و حتما آن را بشویید و اجازه دهید که کاملا خشک شود.

۱۶-حوله را روی بدن تان می کشید
هنگام خشک کردن بدن، باید از پوست تان مراقبت کنید. نباید حوله را روی بدن تان بکشید؛ بلکه باید آن را به صورت ضربه ای به بدن بزنید تا زمانی که پوست تان خشک شود.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار