• 12 / مهر 1402 / 10:19
  • شناسه خبر : 122816

۱۶ عکس از چین در آخرین سال «امپراتوری» که باور نمی کنید

دودمان چینگ (چینی:清朝) که با نام‌های پادشاهی چینگ بزرگ، چینگ بزرگ، یا دودمان منچو نیز شناخته می‌شود، چهارمین امپراتوری بزرگ جهان و آخرین سلسله پادشاهی در چین بود که از سال ۱۶۴۴ تا ۱۹۱۲ میلادی بر چین حکمرانی می‌کرد. این دودمان با براندازی دودمان مینگ به قدرت رسید و با تشکیل جمهوری چین عمر این سلسله پایان یافت.

به گزارش اول فارس ، این سلسله توسط فردی از قبیله جورجی، طایفه آیسین-گیورو در منچوری واقع در شمال‌شرقی چین کنونی بنیان گذاشته شد. این امپراتوری در قرن ۱۸ به اوج خود رسید و از آن زمان رو به افول نهاد. دوران این سلسله همزمان با آغاز مدرن‌سازی چین و همچنین دخالت‌ها و کشمکش‌ها با دولت‌های استعماری بود. آخرین پادشاه این سلسله پویی در ۱۲ فوریه ۱۹۱۲ از سلطنت خلع شد. رئیس قبیله جورچن به نام نورهاچی فردی که در واقع تابع مینگ بود، در اواخر قرن شانزدهم میلادی شروع به متحد کردن خانواده‌های جورچن به سیستمی نظامی به نام بنرها کرد و به مرزهای مینگ، مغولان و چوسان هجوم آورد.

این عکس‌ها گوشه‌هایی از وضعیت کشور چین را در یک نقطۀ عطف تاریخی به تصویر کشیده‌اند.

در همان سالی که نظام امپراتوری بعد از ۲۱۳۰ سال سرنگون شد و جای خود را به جمهوری چین داد.

چین در این دوران کشوری ضعیف بود که نفوذ بیگانگان و بی‌کفایتی حاکمان آن را به ورطۀ فقر و آشوب کشانده بود.بعد از یک دورۀ نسبتا طولانی ضعف و زوال، سلسلۀ چینگ در دهۀ اول قرن بیستم با آشوب‌ها و شورش‌های متعددی مواجه شد که تلاش خاندان سلطنتی برای انجام اصلاحات نیز مانع از گسترش آن‌ها نش

در نهایت در سال ۱۹۱۲ انقلاب موسوم به «شین‌های» که علیه بی‌کفایتی حاکمان و نفوذ بیگانگان به راه افتاده بود، منجر به سرنگونی نظام امپراتوری در کشور شد؛ از آن سال تا حدود چهار دهه بعد، حکومتی با عنوان «جمهوری چین» بر سر کار آمد که در نتیجۀ جنگ‌های داخلی نهایتا جای خود را به «جمهوری خلق چین» داد.

16 عکس از چین در آخرین سال «امپراتوری» که باور نمی کنید 16 عکس از چین در آخرین سال «امپراتوری» که باور نمی کنید

بیشتر بخوانید:

۸ نکته که هر زنی برای حفظ امنیت خود باید بداند

تاج خروسی گیاهی بسیار قشنگ و مناسب نگهداری در گلدان

با این ۴ روش خط و خش های میز شیشه ای و آیینه خود را به آسانی پاک کنید

مطالب مرتبط

به بهانه «جهش بزرگ رو به جلو » خونخوارترین دیکتاتور تاریخ شد

چین دوباره ایران را سر جزایر سه‌گانه غافلگیر کرد/همسویی پکن با ابوظبی

مسابقه‌ای برای پول‌پاشی بیشتر و بدون خط پایان

نظرات

  • فریدون

    تاریخ : ۱۳ - مهر - ۱۴۰۲

    کیفیتش خوب بالا بود..