چاپ کد خبر: 135856
11 اسفند 1402

۱۷ ویژگی رفتاری که شما را از نظر دیگران فردی معتبر و قابل احترام نشان می دهند

همه ما نگاهی به رفتار ها و ویژگی های شخصیتی افراد دورمان متوجه می شویم که آیا آن شخص فرد قابل احترامی است یا خیر؟یک سری خصوصیات رفتاری وجود دارند که با رعایت آن ها شخصی معتبر و قابل احترام به نظر می رسید.اگر می خواهید در نظر دیگران یک آدم معتبر و قابل اعتماد به نظر برسید، لازم است بعضی رفتارها که در این بخش آورده ایم را در خود نهادینه کرده و آن ها را به عادت های روزمره و بخشی از زندگی خود تبدیل کنید.

17 ویژگی رفتاری که شما را فردی معتبر و قابل احترام نشان می دهند

۱-قابل اعتماد باشید و به قول خود عمل کنید

وقتی می گویید برای شخصی کاری می کنید، حتما انجام دهید. افراد به وعده ها اعتماد می کنند و این از ویژگی های یک شخص معتبر است. کارها را به موقع تحویل دهید، وقت شناس باشید زیرا همه اینها در اعتبار بخشی به شخصیتتان اهمیت دارد.

قول خود را زیر پا نگذارید و اگر در انجام آن مشکلی دارید، با شخص در مورد شرایط خود صحبت کنید و همیشه به یاد داشته باشید با توجه به توانایی و موقعیت خود وعده دهید و در انجام آن کوتاهی نکنید.

۲-خوب گوش کنید

گوش دادن موثر به این معناست که افکار و عقایدتان را از ذهن خود بیرون می کنید و به چیزهایی که دیگران می خواهند به شما انتقال دهند، گوش می دهید. در بیشتر ارتباطات امروزی، نظرات یک نفر باعث می شود افکار شنونده تحریک شود و او هم حرف هایش را مشابه با طرف مقابل بیان می کند. به جای اینکه نظر خودتان را مطرح کنید، با بیان چند سوال فرد را تشویق کنید تا چیزهای بیشتری به شما بگوید. وقتی مهارت گوش دادن موثر را تمرین کنید، به دیگران کمک می کنید احساس کنند، مهم هستند.

۲-دلسوز، مهربان و ملاحظه کار باشید

اینها ویژگی افراد معتبر است زیرا به مردم اجازه می دهد موقعیت های جدیدی را امتحان کنند. دلسوزی را باید از درون احساس کرد و با قرار دادن خود جای دیگران، دیدن مسائل از دیدگاه آنها، آموخت.تمرین کنید که از منظر شخص مقابل به چیزها نگاه کنید تا طبیعت ثانویه را احساس کنید. وقتی بتوانید ابتدا به شخص مقابل فکر کنید ، از قبل در درون خود قدرتمند و پرورش یافته اید، بنابراین معتبر به نظر خواهید رسید.

۳-بهانه تراشی نکنید

تمام اعمال شما، براساس انتخاب‌هایتان صورت می گیرد و هیچ دلیلی برای بهانه تراشی وجود ندارد. پس کارتان را انجام دهید. اگر دیرتر از موعد به جایی که باید می رسید، احتمالا به این خاطر است که در مدیریت زمان مشکل دارید. اگر کاری را به اتمام نرسانده‌اید یقینا به این دلیل است که روی آن تمرکز کافی نداشته اید یا از نظرتان انجام آن کار غیرضروری بوده است. اشتباهات خود را بپذیرید و همیشه به دنبال فرصتی باشید تا آن اشتباه را کنار بگذارید و کار را به شکل بهتری به انجام برسانید.

۴-صادق باشید

در هر کاری صادق باشید. صداقت رفتارهای خوب زیادی را شامل می شود بنابراین در هنگام صراحت، ادب را رعایت کنید زیرا بعضی اوقات لازم است که حقیقت را با قند بپوشانید تا تلخی آن با سهولت بیشتری بلعیده شود.برخی مواقع صداقت داشتن ممکن است دشوار باشد اما ضروری است.

۵-از تغییر استقبال کنید

لجبازی هیچ دستاوردی در زندگی شما ندارد. بپذیرید تغییر جزئی از روند رشد و تکامل است. مهارت‌های رشد فردی را در خود تقویت کنید؛ مثلا به سراغ یادگیری مهارت‌های جدید بروید، فعالیت‌های جدید را امتحان کنید و رفتارهای غیرارادی خود را زیر ذره‌بین ببرید و به خاطر تلاش در مسیر بهتر شدن خودتان را تشویق کنید.

17 ویژگی رفتاری که شما را فردی معتبر و قابل احترام نشان می دهند

۶-رازدار باشید

افراد به شما چیزهایی می گویند زیرا به شما اعتماد دارند و این پیوندی است که هرگز گسسته نمی شود پس باید از این اطمینان و اعتبار به دقت محافظت کنید مگر اینکه شخصی که به شما اطمینان دارد بگوید ، می توانید غیر این عمل کنید.

۷-دروغ نگویید

مواقعی پیش می آید که به نظر می رسد فریب و دروغ راه درست برون رفت از چیزی است اما با این وجود، سرانجام حقیقت آشکار خواهد شد پس بهتر است قبل از اینکه دروغ یا اظهارات غیر واقعی خود را بگویید، کنترل اعمال بد، اخبار ناگوار و اتفاقات بد را در دست بگیرید.شخص معتبری باشید و حقیقت را بگویید و از وسوسه پوشاندن امور بپرهیزید.این را همیشه به خود یادآوری کنید که حقیقت همیشه به نحوی آشکار می شود.

شخصی که از اعتبار لازم برخوردار است، مدام به دنبال تأیید دیگران نیست. این فرد نوعی تصدیق و تأییدیه ی درونی در خود احساس می کند. رسیدن به چنین مرحله ای به صرف زمان، کسب دانش، تلاش و تمرین و انعطاف پذیری نیاز دارد.

۸-وابسته به تأیید دیگران نباشید

وابسته به تأیید دیگران نباشید تا احساس آزادبودن در وجودتان جاری شود. اگر این کار را انجام دهید ، عملکرد شما عالی و احساساتی مثل ناامیدی و محتاج بودن دور می شوید. ناامیدی و محتاج بودن از عوامل اصلی مسدودکردن فرصت ها و موفقیت هستند.

افراد معتبر، به طور مؤثر از زمان بهره می برند، در صورت نیاز، مهارت نه گفتن دارند و نسبت به انجام آنچه برای شان مهم و ارزشمند است، کاملا متعهدند. برای اینکه شخص معتبری باشید، باید در خلال خطرات مختلف احتمالی و موجود، تصمیم هایی درست بگیرید.

۹-از شکست نترسید

هر شکستی مقدمه ای برای پیروزی است پس از شکست نترسید و وقتی شکست می خورید، علت را بیابید و ازنو شروع کنید. شکست های قبلی، چراغ راهنمای خوبی برای آگاهی از نبایدها در مسیر آتی شما هستند. برای اینکه شخص معتبری باشید، باید قوی شوید و شکست ها را بپذیرید، از آنها درس بگیرید.

۱۰-از تغییر استقبال کنید

لجبازی هیچ دستاوردی در زندگی شما ندارد. بپذیرید تغییر جزئی از روند رشد و تکامل است. مهارت‌های رشد فردی را در خود تقویت کنید؛ مثلا به سراغ یادگیری مهارت‌های جدید بروید، فعالیت‌های جدید را امتحان کنید و رفتارهای غیرارادی خود را زیر ذره‌بین ببرید و به خاطر تلاش در مسیر بهتر شدن خودتان را تشویق کنید.

 

17 ویژگی رفتاری که شما را فردی معتبر و قابل احترام نشان می دهند

۱۲-برای خود ارزش قائل شوید

همیشه به خود یادآوری کنید که اعتبار و اعتماد دیگران نسبت به شما یک سرمایه ارزشمند برای زندگی خود و افرادی است که به آنها اهمیت می دهید. وقتی افرادی که به آنها اهمیت می دهید، بدانند که می توانند به حرفتان اعتماد کنند و انقدر صادق و راز دار هستید وظایف مهمی را به شما محول می کنند، حافظ رازهای بزرگی می شوید و مورد احترام قرار می گیرید.

۱۳-در صورت نیاز عذرخواهی کنید

اگر اشتباهی مرتکب شده اید به افراد بگویید و از آنها معذرت بخواهیدتا اینگونه شخص معتبری شوید. ممکن است بخواهید دلیل انجام کاری را توضیح دهید، اما این به شرایط بستگی دارد.

بعضی اوقات فقط بهتر است بگویید متاسفم و اشتباه خود را بپذیرید سپس، تمام تلاش خود را بکنید تا آن را جبران کنید و به آنها بگویید که تمام تلاش خود را انجام می دهید تا اکنون فردی بهتر و موثر باشید.

۱۵-به خودتان اعتماد داشته باشید

وقتی از پایه محکم شروع کنید، در زندگی عملکرد بهتری خواهید داشت. به خود اعتماد کنید و خود را دوست داشته باشید تا بتوانید این اعتماد درونی و عشق را به دیگران منتقل کنید، با قدرت و حسن نیت به دیگران اعتماد کنید و آنها را دوست داشته باشید زیرا اگر خودتان رشد کنید ، می توانید دیگران را رشد دهید.

۱۶-مسئولیت پذیر باشید

افراد معتبر می دانند که باید درمورد عملکرد خود پاسخگو باشند مثلا اگر در محل کار خود اشتباهی انجام دهند ، مسئولیت آن را به عهده می گیرند و هنگامی که به طرز باورنکردنی در یک پروژه موفق شده اند، نیز ادعا می کنند که این موفقیت را دارند.

پس یادتان باشد دیگران مسئول شکست ها و ناکامی های شما نیستند. از شکست های خود درس بگیرید و سنگ ها و موانع را به پلی تبدیل کنید برای صعود به قله های موفقیت.

۱۷-چاپلوس نباشید

صراحت و صداقت داشته باشید و لازم نیست مدام از دیگران تعریف کنید زیرا با این کار درواقع بی اعتبار می شوید. تملق گویی سبب می شود طرف مقابل از این کار دروغین شما لذت نبرد، بلکه متوجه نیت شما برای پیشبرد کار خودتان شود پس برای اینکه اعتبار بیشتری در چشم دیگران پیدا کنید، واکنش هایی واقعی و به موقع از خود بروز دهید.

 

 

 

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار