• 06 / آبان 1402 / 8:18
 • شناسه خبر : 124597

۱۷ گل‌ و گیاه قشنگ که در فصل پاییز بکارید+عکس

به گزارش اول فارس به نقل از  TomsGuide اکنون که موج گرمای تابستان به پایان رسیده است، وقت آن است که حیاط خود را برای کاشت گل آماده کنید. به گفته‌ی کشاورزان هوای خنک فصل پاییز برای رشد گیاهان و درختان بهتر است. علاوه بر این خاک همچنان به اندازه کافی گرم است و باعث می‌شود ریشه‌ها قبل از یخ زدن زمین رشد کنند و آبیاری عمیق گیاهان در فصل پاییز آسان‌تر است. اما چه گل‌هایی را در این فصل بکاریم؟

گل های مناسب کاشتن در پاییز دارای انواع مختلفی است. گل و گیاهان پاییزی قادر به ادامه زندگی در شرایط سخت و سرد را دارند و می‌توانند در فصول سرما، گل دهند. در زیر به تعدادی از گل های مناسب پاییز اشاره شده است که می‌توانید با آن‌ها آشنا شده و نهایت لذت را از دیدن آن‌ها در فصل‌های سرد ببرید. این گل‌ها همچنین اکثرا به مراقبت ویژه‌ای نیاز نداشته و به راحتی می‌توان از آن‌ها نگهداری کرد. به همین دلیل بعضی از آن‌ها به وفور در فصل پاییز در خیابان‌ها و باغچه‌ها به چشم می‌خورند.

در پاییز چه نوع گیاهی بخریم؟ انواع گل های مناسب کاشتن در پاییز چه هستند؟ گیاهان پاییزی برای آپارتمان، باغچه و فضای باز با هم چه فرقی دارند؟ چند مدل گیاه پاییزی داریم؟ گیاه پاییزی را چطور باید بکاریم؟

کاشت گل و گیاهان پاییزی در ۶ قدم

 آماده کردن بستر گیاهان پاییزی برای باغچه

۱- قبل از اینکه پاییز در باغ و باغچه شما را بزند، شرایط را برای گل های مناسب کاشتن در پاییز آماده کنید.

۲- اصلاح خاک باغچه برای فصل پاییز شامل استفاده از کود شیمیایی، مالچ، کمپوست، احیای خاک و… می‌شود.

۳- از بین بردن علف هرز با سم‌های مخصوص

۴- جمع آوری دانه‌ برای گل و گیاهان پاییزی

۵- بررسی بیماری گیاهان در فصل پاییز و هرس شاخه‌های بیمار و پوسیده

کاشت گل و گیاهان پاییزی در ۶ قدم

 آماده کردن بستر گیاهان پاییزی برای باغچه

۱- قبل از اینکه پاییز در باغ و باغچه شما را بزند، شرایط را برای گل های مناسب کاشتن در پاییز آماده کنید.

۲- اصلاح خاک باغچه برای فصل پاییز شامل استفاده از کود شیمیایی، مالچ، کمپوست، احیای خاک و… می‌شود.

۳- از بین بردن علف هرز با سم‌های مخصوص

۴- جمع آوری دانه‌ برای گل و گیاهان پاییزی

۵- بررسی بیماری گیاهان در فصل پاییز و هرس شاخه‌های بیمار و پوسیده

 انتخاب و معرفی گل و گیاهان پاییزی برای فضای باز و باغچه

نحوه کاشت گیاهان پاییزی در فصل پاییز چگونه است؟

 کاشت گیاه در فصل پاییز

بسیاری از افراد در اواسط پاییز، گیاهانی را خریداری نموده و کاشت آنها را به زمان دیگری مثل آذر ماه موکول می‌کنند. در چنین مواقعی، گیاه فشار کمتری را برای زنده نگه داشتن منابع خود تحمل نموده و فرصت آن را پیدا می‌کند که ریشه‌هایی رشد یافته و مقاوم‌تر داشته باشد.

این یعنی شما با این کار فرصت تمرکز بر روی رشد ریشه‌ای مستحکم‌تر را به گیاه می‌دهید تا در زمان بهار با گیاهی مقاوم و سلامت رو به رو شوید. باید این را بدانید که برای داشتن گیاهانی سالم و پر از گل در فصل بهار یا تابستان باید چیزی حدود یک سال زمان به گیاه خود بدهید تا نتایجی دلچسب بگیرید.

 انتخاب محل کاشت گیاه در فصل پاییز

در وهله اول بهتر است که در برخی مواقع باغ و باغچه خود را برای فصل سرما سبک نمایید تا آمادگی کافی را پیدا کند، اما باغبانی در فصل پاییز به شما کمک می‌کند که فضاهای خالی بین باغچه را بهتر ببینید و از رشد گیاهان باخبر شوید.

در این زمان شما می‌توانید با بررسی دقیق‌تر باغچه از گیاهان نهفته در خاک و یا علف‌های هرز باخبر شوید و در صورت لزوم به آنها رسیدگی کنید تا در نهایت بتوانید کنترلی دقیق‌‍تر بر گیاهان خود در فصل‌های بعدی داشته باشید.

توصیه ما این است که گیاهان را بر اساس مدت زمان نگهداری و سلامت آن در باغچه طبقه‌بندی کنید. با داشتن برنامه‌ای مشخص در فصل پاییز برای نگهداری و رشد گیاهان خود می‌توانید بیشترین تاثیر را در سلامت گیاهان خود داشته باشید تا در نهایت در فصل بهار و تابستان با نتیجه ای مطلوب رو به رو شوید. قطعا گیاهان از شما سپاسگزار خواهند بود.

 میزان آب و هوا باید مناسب و به اندازه باشد

اگر در فصل پاییز مشغول به کاشت و پرورش گیاه هستید، بهتر است بدانید که گیاه نیاز به آبیاری زیادی ندارد؛ زیرا گیاهانی که در باغ یا باغچه قرار دارند به واسطه باران سیر آب می‌شوند. بهترین کار این است که قبل از کاشت گیاه در باغچه، آبیاری را انجام دهید، بعد آن را درون حفره‌ای در باغچه بکارید و فرآیند آبیاری را به باران پاییزی بسپارید.

در رابطه با درختچه‌ها و درختان بهتر است که آب را درون خاک جدیدی که به آن انتقال پیدا کرده بریزید تا ریشه جدید بتواند در خاک جدید نفوذ کرده و استحکام خود را پیدا کند. یادتان باشد که در روزهای گرم و یا بدون باران پاییزی گیاه خود را از یاد نبرید!

۱- گل اشرفی

این گل یکی از گل های مناسب کاشتن در پاییز می باشد؛ زیرا گل اشرفی دارای دوام و مقاومت زیادی بوده و قادر به زنده ماندن در تمامی فصول سال از جمله پاییز را به راحتی دارند. همچنین این گل‌ها شرایط گل دادن در هر نوع آب و هوایی را دارند؛ حتی اگر اطراف آن‌ها یخبندان یا برف و بوران باشد.

۲- سرخارگل

سرخارگل بهتر است در اواخر زمستان از اواسط دی تا مهر کاشته شود. هنگام کاشت گل سرخارگل آن را در عمق ۳ سانتی متر بکارید و فاصله‌ی بین هر گل ۴۵ تا ۷۰ سانتی متر باشد تا فضا شلوغ نشود.

به طور معمول سرخارگل در مدت ۱۱ تا ۱۵ هفته گل می‌دهد، زمان گلدهی طولانی دارد و می‌تواند تا ۱۲۲ سانتی متر بلند شود. این گیاه می‌تواند در هر نوع خاکی (حتی خاک رس) زنده بماند، اما بهتر است از خاکی استفاده کنید که آب به راحتی بتواند جریان یابد. سرخارگل‌ها به خاطر گلبرگ‌های باریک و صورتی کم رنگ و شکلی مانند توپ بدمینتون معروف هستند. این گل‌های رنگی به باغچه شما در فصل بهار طراوت و شادابی می‌بخشد.

۳- گل جعفری

گل جعفری یکی دیگر از گل های مناسب کاشتن در پاییز است که گونه‌های زیادی دارد. این گل بسیار به مناطق گرم علاقه‌مند هستند. یکی از اصلی‌ترین دلیل انتخاب گل جعفری، گل دادن این گیاه در تمام فصول است.

۴- گل لاله

این گل‌های محبوب بهاری رنگ زیادی به حیاط شما می‌بخشند و از آنجایی که لاله‌ها برای رشد به یک دوره هوای سرد نیاز دارند بنابراین بهترین موقع برای کاشت گل لاله پاییز است. بهترین زمان برای کاشت پیاز لاله اواسط پاییز است. هنگام کاشت لاله آن‌ها را با فاصله ۱۵ سانتی متر از هم قرار دهید، روی آن‌ها را با خاک سستی بپوشانید، سپس به خوبی آبیاری کنید. به طور کلی لاله‌ها در خاک‌هایی که در تابستان خشک و در زمستان به خوبی آبیار می‌شود رشد خوبی دارند. در صورت کمبود بارندگی در پاییز، باید به پیاز‌های در حال رشد آب دهید.

۵- گیاه پیراکانتا (Pyracantha)

این گیاه مقاوم نیز یکی دیگر از گل های مناسب کاشتن در پاییز محسوب می‌باشد؛ زیرا دارای مقاومت بالایی نسبت به سرما بوده و به راحتی در سرما رشد می‌کند و گل می‌دهد.گیاه پیراکانتا دارای گل‌های نارنجی رنگ شبیه به زالزالک بوده که بسیار ظاهری جذابی را به وجود می‌آورد.

این گیاه در بسیاری از مکان‌ها به عنوان پرچین و حائل مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ زیرا دارای شاخ و برگ‌های مقاوم است. اگر در هنگام پیاده‌روی در خیابان از تلفن‌های همراه فاصله بگیریم و دنیا بیرون را تماشا کنیم گیاه پیراکانتا را در کناره‌های خیابان مشاهده می‌کنیم.

۶- گل سیکلامن (hederifolium)

این گل زیبا با شرایط سخت و سرد سازگار است، در واقع محیط زندگی این گیاه چنین شرایطی است. همچنین گل  سیکلامن در مناطق خشک نیز به راحتی رشد می‌کند و گل‌های معطر و خوش ظاهری را به اطرافیان خود هدیه می‌دهند.

یکی از شگفتی‌های این گیاه، رنگ‌ برگ‌های خاکستری آن است که زیبایی گیاه را بیشتر به نمایش می‌گذارد.

۷- گل داوودی

گل داوودی به علت ظاهر و شرایط آسان نگهداری که دارد، طرفداران و علاقه‌مندان زیادی دارد. در واقع گل داوودی برای کسانی که توانایی نگهداری از گیاهان را ندارند، توصیه می‌شود؛ زیرا در تمام خاک‌ها و در تمام فصول، زنده می‌ماند و گل می‌دهد.

گل داوودی در رنگ‌های بنفش، زرد و نارنجی خلق شده است؛ اگر قصد خرید گل های پاییزی را دارید می‌توانید بر حسب سلیقه یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

۸- نرگس

یکی دیگر از گل‌های بهاری نرگس‌های زیبا هستند. بسته به موقعیت مکانی شما بهتر است پیاز‌های نرگس را در ماه شهریور تا اواخر آبان بکارید. شما می‌توانید پیاز‌ها را به صورت جداگانه بکارید.

باغبان‌ها سه تا هشت پیاز (در هر ردیف) را با فاصله ۷ تا ۱۵ سانتی متر از هم می‌کارند. بلافاصله پس از کاشت گل پیاز‌ها را با خاک و آب بپوشانید. همیشه در مراحل اولیه تا حدود سه هفته پس از زمان گلدهی، خاک را مرطوب نگه دارید. بعد از اینکه گل‌ها به مدت سه هفته شکوفا شدند، می‌توانید آبیاری را متوقف کنید. این پیاز‌های نرگس در فصل بهار گل می‌دهند و تکثیر می‌شوند.

۹- گل گلایل سفید

یکی دیگر از گل های مناسب کاشتن در پاییز، گلایل سفید است. این گیاه در فصل پاییز رشد می‌کند و برای زیباسازی باغچه می‌توان بذر گل گلایل را خریداری کرد و سپس آن‌ها را کاشت. غنچه‌های این گیاه زیبا به رنگ سفید است و درواقع اصلی‌ترین دلیل نام‌گذاری این گیاه نیز به علت رنگ‌ گل‌های آن است.

۱۰ سنبل

این گل‌های رنگارنگ بهتر است از شهریور تا آبان و پس از سرد شدن خاک کاشته شوند. برای کاشت این گل پیاز‌های بزرگ باید در عمق ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر کاشته شوند و ۱۵ سانتی متر  از یکدیگر فاصله داشته باشند. همچنین پیاز سنبل را طوری قرار دهید که قسمت نوک تیز نزدیک به سطح خاک باشد. پس از کاشت، پیاز‌ها را آبیاری کنید، با خاک بپوشانید و آبیاری کنید. سنبل را می‌توان در گلدان، زمین یا حتی داخل خانه نیز پرورش داد. هنگام کاشت سنبل دستکش‌های باغبانی بپوشید، زیرا سنبل‌ها پوست را تحریک می‌کند.

۱۱- گل بگونیا

یکی از گل های مناسب کاشتن در پاییز و زمستان گل بگونیا است. این گیاه زرق و برق بسیار زیبایی دارد؛ لازم به ذکراست که که این گل به نور کافی و زیاد برای رشد و گل‌دهی نیاز دارد و باید در معرض نور کافی قرار بگیرد. همچنین این گیاه دارای گل‌های متنوعی بوده که در هوای سرد پاییزی نیز دوام می‌آورند.

۱۲-گل بنفشه

گل بنفشه، یکی دیگر از گل های مناسب کاشتن در پاییز است که به سرما مقاوم است. این گل دارای برگ‌های ساده و متناوب است. شرایط نگهداری گل بنفشه نیاز به کمی دقت دارد، با ما همراه باشید تا با این شرایط آشنا شوید:

 • اگر دما و نور مطابق میل گیاه باشد، گل بنفشه ماندگار می‌شود.
 • گل بنفشه روزانه به مقداری آب نیاز دارد، پس همیشه خاک آن را مرطوب کنید.
 • اگر دسترسی به نور مستقیم خورشید ندارید، گل بنفشه با نور خورشید به زندگی خود ادامه می‌دهد.
 • اگر در طول روز ۱۰ الی ۱۲ ساعت در معرض نور مصنوعی باشد؛ نیاز این گیاه به نور تامین می‌شود.

بنفشه‌ها رنگ و شادابی زیادی به حیاط شما می‌بخشند و بهتر است در شهریور یا مهر کاشته شوند. این گل‌های جذاب به خاطر گلبرگ‌های قلبی شکل و روی هم افتاده و طیف رنگی وسیع بسیار محبوب هستند. برای کاشت گل بنفشه آن را در خاک مرطوب و غنی از هوموس بکارید. زمانی که دمای خاک بین ۷ درجه سانتی گراد تا ۱۸ درجه سانتی گراد باشد این گل بهترین رشد را دارد. گل‌های بنفشه را در فاصله‌ی ۱۷ تا ۳۰ سانتی متر از هم بکارید، زیرا به سرعت تکثیر می‌شود. بنفشه‌ها برای رشد خوب نیاز به آبیاری منظم و تغذیه نیاز دارد.

۱۳-مریم گلی

مریم گلی بوته‌ای مکزیکی گیاهی بوته‌ای و چند ساله است که در دما‌های سرد به خوبی رشد می‌کند.

برای کاشت مریم گلی اواخر زمستان یا اوایل بهار بهتر است تا در اواخر تابستان گل بدهد. مطمئن شوید که گل‌ها را با فاصله‌ی ۹۰ سانتی متر از هم می‌کارید، زیرا این بوته‌ها می‌توانند تا ۹۰ سانتی متر رشد کنند. مریم گلی همچنین می‌تواند آفتاب کامل یا جزئی را تحمل کند و خاک آن باید مرطوب و زهکشی باشد. مریم گلی را در طول پاییز یا زمستان هرس نکنید و اوایل بهار این کار را انجام دهید.

۱۴-گل قرنفل

گل قرنفل، جز گل و گیاهان پاییزی است که در این فصل می‌تواند یکی از گزینه‌ها باشد.

 • عمر گیاه، تنها چند هفته است.
 • این گیاه در هوای سرد پاییزی رشد می‌کند.
 • خاک گل قرنفل، باید مرطوب باشد.
 • این گیاه به نور خورشید نیاز دارد.
 • از خاکی مرغوب در گلدان گل قرنفل استفاده کنید.

این گیاه زیبا نیز به رنگ‌های مختلف قرمز، سفید، بنفش و … دیده می‌شود.

۱۵-گل مینا

گل مینا، یکی دیگر از گل های مناسب کاشتن در پاییز که ظاهر شاد و آرامش‌بخشی را به باغچه هدیه می‌دهد. یکی از موارد نکات نگهداری گیاه مینا، خاک آن است. خاک این گیاه باید سبک و مرغوب باشد تا گیاه به آسانی رشد کند و توان زندگی داشته باشد.

۱۶- گل کلم زینتی

گیاه دیگری که قصد داریم آن را معرفی کنیم، گل کلم زینتی است. این نوع از گیاه به زمستان و برف، پاییز و باران مقاوم است و به راحتی در این فصول رشد می‌کند و فضای خانه را زینت می‌بخشد.

در ادامه سه مورد که در نگهداری این گیاه تاثیرگذار است را نام می‌بریم:

 • این گیاه برای رشد نیاز به آب فراوان دارد.
 • نور متناسب برای رشد گل کلم زینتی، نور مستقیم و زیاد است.
 • اگر نور گیاه کم باشد، برگ‌های آن کم رنگ می‌شوند و زیبایی خود را از دست می‌دهند.

این گیاه دارای برگ‌هایی به رنگ سبز، صورتی و بنفش است که زیبایی کلم زینتی را دوچندان می‌کند.

۱۷-گل برفی

این گل زیبا جزو گل‌های بسیار کلاسیک محسوب می‌‍شود؛ همچنین پیاز این گیاه از قیمت بالایی برخوردار است. این گل زیبا نیز در فصل‌ سرد و پاییز مقاوم بوده و گل می‌دهد؛ بنابراین شما می توانید از دیدن آن نهایت لذت را ببرید.

۱۷ گل  وگیاه زیبا و مناسب کاشتن در پاییز را نام بردیم تا علاقه‌مندان به گیاهان، در فصل پاییز گیاه مورد نظر خود را پیدا و اقدام به کاشت این گیاه کنند.

کلام آخر

برای این که در بهار باغچه‌ای پر از گل و گیاه داشته باشید باید کاشت گل را از اول پاییز شروع کنید. برخی گل‌ها مانند سنبل، نرگس و لاله را بهتر است در فصل پاییز در شرایط خاصی بکارید تا در بهار شکوفا شوند. البته قبل از کاشت گل موقعیت مکانی، آب و هوا و نوع خاک را بررسی کنید. زیرا هر گل به شرایط خاصی برای رشد نیاز دارد.

سوالات پر تکرار شما درباره گیاهان پاییزی

در فصل سرد چه سبزی و گیاهانی بخریم و بکاریم؟

بنفشه‌های رنگارنگ – گل برف در سرما – چغندر – هویج – کاهوی خانگی – تربچه – شلغم،داروخانه خانگی – کلم پیچ؛ سبزی فصل سرد – تره فرنگی – اسفناج؛ سبزی همیشگی

چه گل هایی در فصل پاییز میتوان کاشت؟

گل اشرفی
گل جعفری
گل داوودی
گل بنفشه
گل قرنفل
گل مینا
گل کلم زینتی
گیاه پیراکانتا
گلسیکلامن
گل گلایل سفید

گیاهان پاییزی برای باغچه و فضای باز، چی بکاریم؟

۱) ریشه زاج امریکایی ۲) کلم زینتی یا کلم برگ ۳) جگن ژاپنی ۴) خردل چینی ۵) ارزن مرواریدی زینتی ۶) لیزوماکیا ۷) پامپاس ارغوانی
جهت مشاهده تصاویر گیاهان پاییزی و نحوه کاشت و نگهداری گیاهان پاییزی به متن مقاله مراجعه فرمایید

گل و گیاهان پاییزی را چگونه باید بکارم؟

قدم اول : آماده کردن بستر گیاهان پاییزی باغچه
قدم دوم: جابجایی و یا تهیه گیاهان
قدم سوم: انتخاب و معرفی گیاهان پاییزی برای فضای باز و باغچه
قدم چهارم: کاشت گیاه در فصل پاییز
قدم پنجم : انتخاب محل کاشت گیاه در فصل پاییز

اگر شما علاقه‌مند به نگهداری از گل و گیاه هستید، نگران فصل پاییز و زمستان نباشید، زیرا گل های مناسب کاشتن در پاییز به کمک شما می‌آیند و با کاشتن این گیاهان در تمام فصل خانه‌ای سبز و تماشایی دارید. اگر تجربه نگهداری گل و گیاهان پاییزی را دارید، برای ما بنویسید.

نحوه نگهداری گل برگ عبایی ، گیاه آپارتمانی زیبا و به شدت مقاوم

مطالب مرتبط

تغییر ساعت کاری ادارات و بانک‌های استان فارس از شنبه ۳۰ تیر تا چهارشنبه سوم مرداد

آشنایی با گل لیلیوم یا سوسن به همراه شرایط نگهداری و کاشت آن در خانه

شرایط مراقبت از نخل دم اسبی یا گیاه لیندا چیست؟

نظرات