چاپ کد خبر: 123579
19 مهر 1402

۱۸حقیت جالب و باورنکردنی درمورد چپ دست ها که نمی دانستید

اگر چپ‌دست هستید، حتما می‌دانید که چه حسی دارد وقتی در مدرسه و کنکور از شما می‌پرسیدند که چپ‌دست هستید یا نه و در آخر همان صندلی راست‌دست‌ها را در اختیارتان قرار می‌دادند!

دست چپ

چپ‌دست بودن با وجود اینکه انجام بعضی کارها را برایتان دشوار می‌کند، اما به شما حس خاص بودن می‌دهد. جالب است بدانید که دانشمندان باور دارند چپ‌ دست‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند؛ برای مثال این افراد به دلیل اینکه باید خودشان را با محیط اطراف و وسایلی که برای راست‌دست‌ها ساخته شده تطابق دهند، مستقل‌تر هستند.

در این مقاله قصد داریم چند راز  و حقیقت جالب درمورد چپ دست ها را در اختیارتان قرار دهیم. تا پایان مقاله با اول فارس باشید‌‌.

۱. تقریبا ۱۲ درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند

به‌طور میانگین ۱۲درصد از جمعیت جهان چپ‌دست و ۸۷ درصد راست‌دست هستند و ۱ درصد با هر دو دست می‌نویسند. هرچند درصد افراد چپ‌دست رو به افزایش است. شاید باورتان نشود، اما هنوز هم افرادی پیدا می‌شوند که فرزندان چپ‌دست خود را مجبور به یادگیری نوشتن با دست راست می‌کنند! خوب است تعداد گیتاریست‌های چپ‌دست را هم بدانید! بر اساس آخرین آمار‌ها در سال ۲۰۱۵، فقط ۰.۵ درصد از افرادی که گیتار می‌نوازند، چپ‌دست هستند.

۲. احتمالا بیشتر دچار آلرژی‌ها می‌شوند
محققان در یک مطالعه به این نتیجه رسیدند که افراد چپ‌دست ۱۱ برابر بیشتر از راست‌دست‌ها در معرض ابتلا به حساسیت‌ها قرار می‌گیرند. این مطالعه همچنین نشان داد که چپ‌دست‌ها ۲ برابر بیشتر گرفتار اختلالات خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید می‌شوند.

۳. بیشتر مستعد ابتلا به میگرن هستند
در یک مطالعه‌ی علمی نشان داده شد افرادی که چپ‌دست بودند، در مقایسه با راست‌دست‌ها دو برابر بیشتر در معرض میگرن قرار گرفتند.

۴. احتمالا بیشتر از بی‌خوابی رنج می‌برند
مشخص شده است که چپ‌دست بودن ممکن است روی کیفیت خواب افراد اثر بگذارد.
در یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ نشان داده شد که ۹۴ درصد از چپ‌دست‌ها اختلال حرکت دوره‌‌ای اندام را تجربه کردند. این در حالی است که این میزان در افراد راست‌دست فقط ۶۹ درصد بود. در این اختلال انگشتان دست یا پا به‌طور غیرارادی هنگام خواب حرکت می‌کنند.

۵. چپ‌ دست‌ها از سمت راست مغزشان بیشترین استفاده را می‌کنند
سمت راست مغز سمت چپ را کنترل و سمت چپ مغز سمت راست را مدیریت می‌کند. باور بر این است که سمت راست مغز سمت چپ را هماهنگ کرده و کارهای هنری و خلاقانه را کنترل می‌کند. چپ‌دست‌ها بیشتر از نیمکره‌ی راست مغز خود استفاده می‌کنند.

دست چپی

۶. چپ‌ دست‌ها باهوش‌تر هستند یا راست‌دست‌ها؟

نظرات در این زمینه متناقض هستند. با این حال یک مطالعه در سال ۲۰۰۷ به این نتیجه رسید که افراد چپ‌دست IQ بالاتری دارند. هرچند یک مطالعه‌ی دیگر در سال ۲۰۱۰ نتایج برعکسی را در این زمینه نشان داد. یک بررسی دانشگاهی در یونان مطالعات مختلف را بررسی کرد تا به یک نتیجه‌ی خوب در این زمینه برسد

نتایج این مطالعه نشان داد که راست‌دست‌ها به‌طور میانگین کمی (و نه به‌طرز قابل‌توجهی) باهوش‌تر از چپ‌دست‌ها هستند‌. IQ راست‌دست‌ها به‌طور متوسط ۱۰۱.۵ است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ به این نتیجه رسید که تفاوت بین هوش افراد چپ‌دست و راست‌دست ناچیز است.

۱۳ ویژگی عجیب افراد بسیار باهوش
۷. چهار تا پنج ماه زودتر از راست‌دست‌ها به بلوغ می‌رسند
با وجود اینکه هیچ مدرک علمی یا مطالعه‌ای در این زمینه وجود ندارد، اما بسیاری از چپ‌دست‌ها این موضوع را تأیید کرده‌اند.

۸. احتمالا بیشتر از مشکلات تکلم رنج می‌برند
یک مطالعه در سال ۲۰۰۹ به بررسی مشکلات تکلم در کودکان پرداخت. محققان در این مطالعه به این نتیجه رسیدند کودکانی که برای استفاده از بعضی کارها تمایل به استفاده از دست خاصی داشتند (به‌طور مثال دست چپ برای برداشتن وسایل از روی زمین)، بیشتر از دیگران در معرض مشکلات تکلم و تحصیلی قرار داشتند.

این مشکلات تا بزرگسالی ادامه پیدا کرد. یک مطالعه‌ی قدیمی ۷۳۴ کودک چپ‌دست را بررسی کرد‌. نتایج این مطالعه نشان داد که رابطه‌ی قابل‌توجهی بین خوانش‌پریشی (عارضه‌ای که خواندن و تلفظ کلمات را دشوار می‌کند) و چپ‌دست بودن وجود دارد.

۹. آقایان درصد بیشتری از چپ‌ دست‌ها را تشکیل می‌دهند
بر اساس نتایج یک بررسی در سال ۲۰۰۸ روی ۱۴۴ مطالعه که در مجموع روی تقریبا ۲ میلیون شرکت‌کننده انجام شد، تعداد مردان چپ‌دست ۲۳ درصد بیشتر از زنان بود.

۱۰. در انجام چند کار هم‌زمان بهتر هستند
داده‌های جمع‌آوری شده در سال ۲۰۰۸ نشان داد زمانی که از افراد خواسته شد دو کار را هم‌زمان انجام دهند، چپ‌دست‌ها عملکرد بهتری داشتند. علت این موضوع این است که راست‌دست‌ها برای حل مسأله آن را تجزیه کرده و به‌طور جداگانه هر کدام را بررسی می‌کنند. این در حالی است که چپ‌دست‌ها به مسأله به‌عنوان یک کل نگاه می‌کنند.

چپ

۱۱. به‌طور میانگین ۹ سال کمتر از راست‌دست‌ها زندگی می‌کنند

این موضوع جدیدا از لحاظ علمی رد شده است، اما هنوز هم خیلی از افراد به این حقیقت باور دارند. یک مطالعه‌ی قدیمی هزار مرده را در کالیفرنیا بررسی کرد. محققان به این نتیجه رسیدند میانگین سن فوت راست‌دست‌ها ۷۵ سال و چپ‌دست‌ها ۶۶ سال بود. البته همان‌طور که گفتیم، در اوایل دهه‌ی ۱۹۰۰ میلادی بسیاری از والدین فرزندان چپ‌دست خود را مجبور می‌کردند با دست راست بنویسند. این افراد هنگام مرگ به‌عنوان چپ‌دست شناخته نمی‌شدند.

بنابراین یافته‌های این مطالعه‌ی قدیمی بی‌اعتبار هستند. البته بعضی از شواهد نشان می‌دهند احتمال اینکه چپ‌دست‌ها دچار تصادف‌های جزئی شوند، بیشتر از راست‌دست‌ها است.

۱۲. بعد از ابتلا به سکته سریع‌تر بهبود پیدا می‌کنند
در بیشتر افراد، سمت چپ مغز عملکرد زبان را کنترل می‌کند؛ به همین دلیل است که سکته یا آسیب‌های مغزی که در سمت چپ مغز رخ می‌دهند، اثرات منفی روی تکلم می‌گذارند. زمانی که صحبت از کنترل تکلم می‌شود، ۹۵ درصد از راست‌دست‌ها نیم‌کره‌ی راستشان غالب است، در حالی که این میزان در چپ‌دست‌ها ۷۰ درصد است.

این یعنی چپ دست‌ها بعد از ابتلا به سکته، بهبود سریع‌تر مشکلات تکلم را تجربه می‌کنند. این ویژگی یکی از ویژگی‌های مثبت چپ‌دست‌ها است.

۱۳. در بعضی از ورزش‌ها مهارت چشمگیری دارند
چپ‌دست‌ها به‌طور ویژه در بیسبال، شنا، بوکس و شمشیر بازی مهارت دارند. جالب است بدانید که تقریبا ۴۰ درصد از بهترین بازیکنان تنیس، چپ‌دست هستند. شرط می‌بندیم که نمی‌دانستید که تنیس‌باز معروف و حرفه‌ای به نام رافائل نادال راست‌دست است، اما یاد گرفت چگونه با دست چپ بازی کند تا از این مزیت بهره‌مند شود.

۱۴. خلاق‌تر هستند
دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که چپ‌دست‌ها خلاقیت بیشتری نسبت به راست‌دست‌ها دارند. یک مطالعه در سال ۲۰۰۷ نشان داد که طراحان و موسیقی‌دانان مشهور بیشتر چپ‌دست هستند. یک مطالعه‌ی دیگر به این نتیجه رسید که درصد زیادی از معمارها چپ‌دست‌ هستند.

۱۵. انجام بعضی از کارهای روزانه برایشان دشوار است

به‌عنوان یک چپ‌دست همیشه بریدن کاغذ و پارچه برای بنده (نویسنده) سخت بوده است! اگر چپ‌دست باشید، حتما این موضوع را خوب درک می‌کنید‌. چپ‌دست‌ها اغلب با چالش‌های روزانه‌ی مختلفی‌ مواجه می‌شوند، چون تقریبا همه‌ی وسایل از جمله قیچی، ماوس کامپیوتر، صندلی دسته‌دار و… برای راست‌دست‌ها درست شده‌اند. البته امروزه وسایل مخصوص چپ‌دست‌ها طراحی شده‌اند‌، اما یا گران‌قیمت هستند یا پیدا کردن آن‌ها در فروشگاه‌ها دشوار است.

۱۶. در ریاضی عالی هستند
به نظر می‌رسد حساب کردن در مقایسه با نوشتن برای چپ‌دست‌ها آسان‌تر است. مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که افراد چپ‌دست معمولا در حل مشکلات ریاضی بهتر هستند. یک مطالعه که به‌تازگی انجام شده به این نتیجه رسید که عملکرد چپ‌دست‌ها در آزمون‌های سخت ریاضی، ۵ تا ۱۰ درصد بهتر از راست‌دست‌ها است. باور بر این است که چپ‌دست‌ها در حل مسئله عالی هستند، چون این افراد معمولا از نیم‌کره‌ی راست مغز خود بیشتر استفاده می‌کنند.

۱۷. استفاده از بعضی وسایل ورزشی براشان دشوار است
اگرچه چپ‌دست‌ها ورزشکاران خوبی هستند، اما یک مشکل دارند و آن اینکه پیدا کردن وسایل ورزشی مانند دستکش بیسبال و چوب هاکی که مخصوص چپ‌دست‌ها باشد، برایشان سخت است.

۱۸. چپ‌ دست‌ها برای خودشان شهر دارند
به احتمال زیاد این موضوع را نمی‌دانستید. در غرب ایالت ویرجینیا شهری به نام «left-hand» وجود دارد. البته این شهر نام خود را از افراد چپ‌دست نگرفته است، اما با این حال خوب است بدانید که چنین شهری وجود دارد.

افراد مشهور و نوابغی که از چپ‌ دست‌ها بوده‌اند

شاید برایتان جالب باشد که بدانید بسیاری از افراد مشهور و نوابغ چپ‌دست بوده‌اند و هستند‌. در ادامه تعدادی از افراد معروف چپ‌دست را معرفی کرده‌ایم.

 • آلبرت انیشتین
 • هلن کلر
 • باراک اوباما
 • اپرا وینفری
 • بیل گیتس
 • ماری کوری
 • ولفگانگ آمادئوس موتسارت
 • لیدی گاگا
 • لئوناردو داوینچی
 • لودویگ فان بتهوون
 • سیلوستر استالونه
 • هنری فورد
 • مارک زاکربرگ
 • چارلی چاپلین
 • آنجلینا جولی
 • استیو جابز
 • نیکول کیدمن

کلام آخر
گفته‌ می‌شود چپ‌دست‌ها خلاق‌تر از راست‌ها هستند و عملکرد بهتری در حل مسائل ریاضی دارند. البته چپ‌دست‌ها مشکلات خاص خودشان را دارند؛ برای مثال استفاده از بعضی وسایل مثل قیچی یا ماوس کامپیوتر برایشان دشوار است و البته در نوشتن هم با سختی‌هایی مواجه می‌شوند.

تست شخصیت |در نگاه اول چه می بینید: زن ، کتاب یا ۱ زن با تیرکمان؟

فکر می کنید پیدا کردن ۳ اختلاف میان این دو تصویر راحت است؛ امتحان کنید؟+ پاسخ

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

فال حافظ