• 14 / دی 1401 / 0:53
 • شناسه خبر : 101049
 • منبع خبر: treehugger

۱۸ نوع شاهین باشکوه و زیبا که تاکنون ندیده اید+ عکس

شاهین ها و عقاب ها در میان بیش از ۲۰۰ گونه از خانواده  بازها یا عقاب ها Accipitridae هستند، گروهی از شکارچیان سریع و قوی که حیوانات دیگر را برای تغذیه و سیر کردن شکم خود می کشند و  معمولابیشتر روزها فعال هستند.

0

ترجمه : هوشنگ جهانبخش | به گزارش اول فارس، شاهین ها به طور کلی به دو گروه  بال بزرگ و بال کوچک تقسیم می شوند که گاهی اوقات به عنوان “شاهین سر به فلک کشیده” شناخته می شوند که در مناطق باز مانند علفزارها زندگی می کنند و تجمع کننده ها که معمولا کوچکتر هستند و در جنگل ها زندگی می کنند.

شاهین ها معمولا کوچکتر از عقاب هستند اما بزرگتر از قوش ها هستند. شاهین های ماده مانند بیشتر پرندگان شکارچ و بر خلاف بسیاری از پرندگان دیگر از نرها بزرگتر هستند.

در اینجا ۱۸ مورد از باشکوه ترین شاهین های بوتئو و اکسپیتر در جهان آورده را برایتان معرفی می کنیم:

۱-شاهین دم قرمز

شاهین دم قرمز (Buteo jamaicensis) که به دلیل دم متمایز زنگ‌رنگش ​​نامگذاری شده است، رایج‌ترین شاهین در آمریکای شمالی است.

شاهین دم قرمز

شاهین دم قرمز، روستاهای با محوطه باز را ترجیح می دهد و به دنبال جاهای بلند مانند تیرهای کنار جاده است تا بتواندشکار را بهتر تماشا کند.

شاهین دم قرمز عاشق جوندگان کوچک است اما سنجاب، خرگوش، خفاش، مار، حشرات، قورباغه و سایر پرندگان را نیز می خورد. هنگام جفت گیری، هر دو شاهین در حالی که نر شیرجه های دیدنی انجام می دهد، دایره می زنند و گاهی اوقات طعمه را در اواسط پرواز به ماده می دهد.

در طول فصل تولید مثل بهار، جفت‌ها لانه‌های خود را روی درختان بلند و برآمدگی‌های صخره‌ها و حتی روی ساختمان‌های بلند در مناطق شهری می‌سازند .

۲-شاهین ساق پا تیز

شاهین های ساق پا تیز (Accipiter striatus) کوچکترین پرنده خوار در آمریکای شمالی هستند که محل زندگی آن از آمریکای مرکزی و جنوبی تا شمال آرژانتین را شامل می شودو پرندگان کوچکی را شکار می کند که قبل از خوردن پر آنها را می چینند.

شاهین ساق پا تیز

شاهین های ساق پا تیز در مناطق کشاورزی و اطراف شهرها و دیگر جاهایی  رفت و آمد و پرواز می کنندکه پرندگان در آن تجمع می کنند.

شاهین های ساق پا تیز بالغ دارای بال‌ها، پشت‌ها و سرهای آبی مایل به خاکستری، با قسمت‌های زیرین خالدار زنگ‌زده و سفید هستند.

۳- شاهین کوپری

شاهین کوپر (Accipiter cooperii) دارای چشمانی به رنگ کهربایی، بال‌های خاکستری، دم سیاه و سینه‌ای خال‌دار قهوه‌ای و سفید دارد.

شاهین کوپر

شاهین کوپر بیشتر پرندگان و پستانداران کوچک مانند  موش و سنجاب و موش خرما را می خورد. اشاهین گوپر  یواشکی و بی‌صدا از درختی به درخت دیگر حرکت می‌کند و برای غافلگیر کردن شکار از پشت به پایین می آید.

محققان کشف کرده اند که برخی از گونه های مرغ مگس خوار لانه های خود را در نزدیکی شاهین های کوپر جمع می کنند تا از تخم های خود در برابر شکارچیان گرسنه محافظت کنند.

۴-شاهین پا خشن

این نوع شاهین با پاهای خشن بزرگ (Buteo lagopus) در مناطق تاندرای قطب شمال آمریکای شمالی، آسیا و اروپا زاد و ولد می کند و تابستان  قبل از مهاجرت به سمت جنوب به شکار موش صحرایی و موش صحرایی قطبی می پردازد.

شاهین پا خشن

رنگ برخی از آنها قهوه ای تیره با علائم سفید متمایز هستند، در حالی که برخی دیگر الگوهای کم رنگ تری دارند.

نام رایج از پاهای پر از پر آن گرفته شده است که به همراه لایه ای از بدن متراکم به آن کمک می کند تا در برابر سرما مقاومت کند. هنگام شکار، شاهین پا خشن اغلب رو به باد می رود و در حالی که شکار را جستجو می کند یا از روی یک میله یا شاخه بلند درخت خودش را آویزان میکند و شکا را تماشا می کند.

این شاهین به دلیل عدم وجود  درخت در تاندرا(دشت های بی درخت)  از استخوان های  گوزن ها به عنوان مصالح برای ساخت لانه استفاده می کند.

۵-شاهین شانه قرمز

رنگ بال های  شاهین شانه قرمز (Buteo lineatus ) حالت زنگ زده با نوارهای بال قهوه ای و سفید پررنگ است و در ناحیه سینه نوارهای ظریف قهوه ای روشن و سفید دارند.

شاهین شانه قرمز

تشخیص شاهین شانه قرمز  در خانه جنگلی‌اش ممکن است دشوار باشد، اما سوت زدن بلند شاهین شانه قرمز به راحتی قابل تشخیص است (اگرچه می‌تواند شبیه یک جیجاق آبی باشد).

گروهی از کلاغ‌های آمریکایی گاهی اوقات این پرندگان درنده را مورد حمله قرار می‌دهند – آنها را محاصره می‌کنند و به عنوان یک اقدام دفاعی مورد آزار و اذیت قرار می‌دهند، اما  ممکن است کلاغها و شاهین های شانه قرمز  برای فراری دادن جغدهایی که فرزندان شاهین شانه قرمز را تهدید می‌کنند، متحد شوند.

۶- شاهین آهنی(رگال) Ferruginous Hawk

شاهین آهنی “رگال”  (Buteo regalis) بزرگترین نوع Buteo  در آمریکای شمالی است. شاهین سر خاکستری یکی از تنها گونه‌هایی است که تا سر انگشتان پاهایش پردار دارد، نام رایج خود را از پشت و پاهای زنگ‌زده‌اش، با طرح‌های بال‌های سفید و قرمز و سینه‌ای سفید گرفته است.

شاهین آهنیفروجین Ferruginous Hawk

شاهین های آهنی بطور واضح تری  رنگ شکلاتی دارند.

این شاهین ها بر فراز چمنزارها، بیابان ها و دیگر زمین های باز در غرب آمریکا پرواز می کنند و عمدتاً جوندگان و سایر پستانداران کوچک را شکار می کنند.

در زمستان، گروه‌هایی از شاهین‌های آهن‌دار اغلب در اطراف گله سگ‌های صحرایی  آویزان می‌شوند و منتظر شکار طعمه هایشان می شوند.

۷- شاهین خرچنگی Rufous Crab Hawk

شاهین خرچنگ روفوس (Buteogallus aequinoctialis) دارای منقار سیاه و زیر شکم روشن‌تر و کله زرد یا نارنجی روشن  دارد. در جنگل‌های حرا ساحلی از ونزوئلا تا جنوب برزیل زندگی می‌کند و شواهد فسیلی از جامائیکا نشان می‌دهد که  زمانی شامل تا حوزه دریای کارائیب نیز زندگی می کرد.

این شاهین که روی شاخه‌ها در ورودی لانه‌ها برای شکار خرچنگ‌ها  منتظر شده یا با پرواز بر فراز مردابها و باتلاق ها آنها را شکار می‌کند، از منقار قلاب‌دار خود برای کندن پوست سخت خرچنگ ها قبل از خوردن آنها استفاده می‌کند.

شاهین خرچنگی

این شاهین در بهار زاد و ولد می کند و به خاطر مراسم پرواز عشق بازی اش در آسمان معروف است. شاهین خرچنگ روفوز تقریباً در معرض خطر قرار گرفته است زیرا کاهش جمعیت را تجربه می کند، که احتمالاً به دلیل تخریب جنگل های حرا است.

۸-شاهین گوشواک شمالی Northern Goshawk

شاهین گوشواک شمالی  در دو اندازه متوسط ​​و بزرگ از آمریکای شمالی، اروپا و آسیا پراکنده است و چندین زیرگونه منطقه ای نیز دارد.

گوشاوک شمالی Northern Goshawk

این شاهین های نارنجی یا چشم قرمز دارای پشتی خاکستری و سینه های سفید با رگه های چشمگیر خاکستری مایل به سیاه هستند.

آنها در جنگل ها زندگی می کنند و در جنگل ها و در کنار نهرها و تالاب هایی شکار می کنند که پوشش کافی برای غافلگیری طعمه ها داشته باشند.

گوشاوک های شمالی از اواسط تا اواخر بهار تولیدمثل می کنند. آنها تمایل دارند در درختان مخروطی بالغ لانه سازی کنند و به طرز وحشیانه ای از لانه خود در برابر احساس تهدیداز سوی انسان ها دفاع می کنند.

۹-شاهین هریس Harris’s Hawk

شاهین هریس (Parabuteo unicinctus) پرنده ای با رنگ  قهوه ای تیره و مسی رنگ با پاها و سر زرد (ناحیه برهنه بالای منقار) و  دم سفید  است.

شاهین هریس Harriss Hawk

مکان زندگی این پرنده از جنوب غربی ایالات متحده گرفته تا شیلی و آرژانتین را شامل می شود.

این شاهین بطور اجتماعی زندگی کرده و یک  شکارچی کمیاب است که به صورت گروهی شکار می‌کنند و با تماشای دشمنان و آزار و اذیت شکارچی ها  بصورت گروهی برای محافظت از لانه‌های خود اقدام  می‌کنند.

رفتار جالبی و مشخصه این شاهین  «سوار شدن روی کمر هم است – رفتاری که در آن شاهین‌ها روی هم می‌ایستند تا طعمه یا شکارچی ها را ببینند. تحقیقات اخیر نشان داد که شاهین هریس دارای دید رنگی استثنایی ومنحصر بفردی است که ممکن است نقش مهمی در موفقیت شکار آن داشته باشد.

۱۰- شاهین غارتگر آفریقایی African Harrier Hawk

شاهین‌های افریقایی (Polyboroides typus) که در سرتاسر جنوب صحرای آفریقا در ارتفاعات تا ۳۰۰۰ متری یافت می‌شوند.

هریر هاوک آفریقایی African Harrier Hawk

شاهین غارتگر آفریقایی در مورد شکار توانایی‌های ویژه‌ای دارندبه این صورت که  علاوه بر شکار در حال پرواز، در امتداد شاخه می دوند یا در تعقیب طعمه بین شاخه ها می پرند. شگفت‌انگیزتر از همه، آنها با آویزان کردن وارونه  خود از درخت، به لطف زانوهای دوتایی، به دنبال طعمه می‌گردند.

این شکارچی های خاکستری دارای دم سیاه با نوار سفید، نوارهای سیاه و سفید روی سینه و پرهای روی پا و دارای پوست متمایز نارنجی مایل به زرد در اطراف چشم  خود هستند.

۱۱- شاهین ریدوی Ridgway’s Hawk

شاهین ریدوی (Buteo ridgwayi) که منحصراً در جزیره هیسپانیولا در دریای  کارائیب  یافت می‌شود، یکی از خطرناک‌ترین شکارچیان جهان است که متاسفانه خودش هم در خطر انقراض است.

ridgway s hawk in punta cana 618166160 75c4b3ef59d641d1980a772be8e8bf87

این گونه شاهین  با تهدیدات ناشی از جنگل‌زدایی، شکار و لارو مگس‌هایی که جوجه های آنان را در لانه می‌خورند مواجه است. هر چند برنامه هایی برای نجات این گونه در حال انجام است.

این شاهین خاکستری با پاهای زنگ زده و سفید دارای رژیم غذایی متنوعی است که شامل جوندگان، پرندگان، حشرات و دوزیستان است، اما خزندگان – مارمولک ها و مارها – غذای اصلی آن هستند.

شاهین ریدوی یک خصلت خاص برای خانه سازی دارد و خانه خود را روی نخل بصورت دو طبقه روی خانه طوطی آمازون(پرنده ملی جمهوری دومینیکن) می سازد.

۱۲-شاهین سواینسون Swainson’s Hawk

وقتی صحبت از  پرواز مهاجرتی می شود  تعداد کمی ازشاهینبه چشم می آیند انا شاهین های سواینسون (Buteo swainsoni) در گروه های هزاران تایی از غرب ایالات متحده و دشت های بزرگ به آرژانتین سفر می کنند. در واقع، مهاجرت آن یکی از طولانی ترین مهاجرت شکارچی های آمریکایی است.

شاهین سواینسون Swainsons Hawk

در طول فصل تولید مثل این شاهین باریک خاکستری، سفید و قهوه‌ای در جستجوی جوندگان، خرگوش‌ها، خزندگان و حشرات بر فراز فضای باز پرواز می‌کند ولی در زمستان بیشتر از حشرات بزرگ به ویژه ملخ و سنجاقک تغذیه می کند و  با پای پیاده و یا در هنگام پرواز آن ها را تعقیب می کند.

۱۳- شاهین هاوایی Hawaiian Hawk

شاهین تنهای هاوایی (Buteo solitarius) که در زبان هاوایی به عنوان “lo” شناخته می شود، تنها گونه شاهین بومی باقی مانده در جزیره هاوایی است.

18 Magnificent Types of Hawks and Where to Find Them

امروزه  شاهین “لو” فقط در جزیره بزرگ هاوایی یافت می شود، اگرچه جمعیت آن در سال های اخیر تا حدودی بیشتر شده است. رژیم غذایی متنوع و سازگار با این سلیقه این شاهین از  حشرات، پرندگان کوچک، میمون های ریز مانگوز و حتی صدف هامتفاوت است.

رنگ این شاهین  از قهوه ای تیره و متوسط ​​تا سفید با لکه های خاکستری، به ویژه در قسمت زیرین و پرهای بال آن متغیر باشد.

۱۴-شاهین خوش آهنگ Pale Chanting Goshawk

شاهین خوش آهنگ در گستره وسیعی در سراسر بوته‌زارهای خشک، ساوانا(علفزارهای گرمسیری و نیمه‌گرمسیری ناحیه استوایی، عموماً با درختان و درختچه‌های پراکنده) و مناطق بیابانی جنوب آفریقا زندگی می کند

18 Magnificent Types of Hawks and Where to Find Them

این شاهین می تواند روی جوندگان شیرجه میرود در عین حال  می تواند روی زمین هم سریعا بدود و عنکبوت ها، حشرات و مارمولک ها را روی زمین شکار کند

دیده شده است که این شاهین  شکارچیان دیگر را دنبال می کند و سپس به طور فرصت طلبانه طعمه هایش را می گیرد.

دارای بدنی خاکستری مایل به سفید با پاهای میله ای سیاه و سفید و زیر بدن است.

پر زرق و برق ترین ویژگی های فیزیکی آن منقار و پاهای نارنجی روشن آن است. نام علمی Melierax canorus به معنی شاهین خوش آهنگ است و صدایی متمایز و دوست داشتنی دارد.

۱۵-شاهین خاکستری Gray Hawk

شاهین خاکستری کوچکتر و دم دراز (Buteo plagiatus) گونه ای بومی مناطق نو استوایی است که از حوزه آمازون تا آمریکای مرکزی و مکزیک را در بر می گیرد.

شاهین خاکستری Gray Hawk

محدوده زندگی آنها گاهی به مناطق جنوبی آریزونا، نیومکزیکو و تگزاس را هم شامل میشود، اگرچه جمعیت این گونه اخیراً در برخی مناطق مرزی افزایش یافته است ولی معمولا  در مناطق استوایی، بیشتر جنگل های خشک و گونه های درخت ساوانا را ترجیح می دهند. در مناطق بالای استوا  به دنبال  پنبه، کهور و بید در کنار نهرها هستند.

شاهین های خاکستری در فصل تولید مثل بهار و تابستان رقص های دیدنی آسمان را اجرا می کنند ونر وماده با یکدیگر لانه می سازند.

۱۶- شاهین دم “راه راه ”   Zone-Tailed Hawk

شاهین دم منطقه راه راه ” خاکستری سیاه “(Buteo albonotatus) بیشتر جنگل های ساحلی، جنگل ها و مناطق مرتفع بیابانی را را در جنوب غربی ایالات متحده تا آمریکای مرکزی و جنوبی ربرای زندگی ترجیح می دهد.

zone tailed hawk buteo albonotatus 155913055 4d71c11663694f9e9025b492b78bde89

این شاهین از ایروشی جالب برای شکار استفاده می کند و طعمه را  به اشتباه می اندازد و طعمه اغلب آن را با یک بوقملون بی خطر اشتباه می گیرد و بصورت ناگهانی  شکار می کند.

این شاهین به‌خاطر مراسم جفت‌گیری نمایشی شامل دور زدنهای هوایی و شیرجه‌ها عاشقانه شهرت دارد.

که بیشتر برای دفاع از قلمرو  تابستانی خود است  و در آن شاهین های دور  رقیب  خود حلقه می زنند، جیغ و داد راه انداخته و چنگال ها را در هم قفل کرده و به سمت زمین شیرجه می رود.

اوج پرواز این شاهین می تواند به ارتفاع بیش از ۷۰۰۰ پا برسد.

۱۷- شاهین صورت سیاه Black-Faced Hawk

Black Faced Hawk

این شاهین کوچک سیاه و سفید (Leucopternis melanops)، دارای ماسک چشم سیاه چشمگیر و پاهای نارنجی روشن  است، در تمام طول سال در جنگل‌های مرطوب و حرا در شمال آمریکای جنوبی زندگی می‌کند.همیشه  زیر سایه‌  می‌نشیند و به دنبال آن طعمه می‌گردد تا شکار کند. طعمه های کوچک از میان  مارها و دوزیستان انتخاب می کند.

۱۸-شاهین گوشواک کاکلی Crested Goshawk

گوشواک کاکلی (Accipiter trivirgatus) که در مناطق وسیعی از آسیای استوایی یافت می‌شود، دارای یک تاج بی نظیر در پشت “سر قهوه‌ای رنگ مایل به خاکستری”  همراه با رگه‌های قهوه‌ای عمودی و خطوط افقی در قسمت زیرین آن است.

قوش کاکلی Crested Goshawk

ساکن جنگل های بیابانی  و معمولا مهاجرت  نمی کند و عاشق شکارپستانداران کوچک، پرندگان و خزندگاناست.

برخی از گونه های آن  نیز در طول سال در ارتفاعات بالاتر از جمله کوهپایه های هیمالیا در بوتان و هند زندگی می کنند.

سوالات متداول
چگونه یک شاهین را بشناسیم؟
هنگام شناسایی شاهین ها، محدوده زندگی آنها را با زمان سال در نظر بگیرید. ویژگی های دیگری که باید به آن توجه کرد رنگ پرهای پرنده، هر گونه طرح و اندازه پرنده است.
رایج ترین نوع شاهین چیست؟
شاهین دم قرمز که در زیستگاه های باز در سراسر آمریکای شمالی یافت می شود، به طور گسترده ای رایج ترین شاهین در نظر گرفته می شود.

شما در باره شاهین ها چه میدانید؟ آیا تاکنون از این نوع شاهین ها دیده اید؟ برای ما بنویسید

ببینید|بهترین عکس های زیبای طبیعت وحش که حتما حالتون را خوش می کنه !

۹ نکته مهم در باره خرگوش خانگی که باید بدانید

عکس ۱۵ کاکتوس زیبای آپارتمانی که حالتان را خوش می کنند+نکات طلایی

در کانال اول فارس عضو شوید 

اشاره 1

 کانال اول فارس در  ایتا 

 کانال اول فارس در سروش

کانال اول فارس در روبیکا

 کانال اول فارس در  بله 

کانال اول فارس در واتساپ

 کانال اول فارس در  تلگرام

بیشتر بخوانید:

عکس های پرندگان زیبا که با دیدن شان روح تان تازه می شود
شاید باور نکنید چرا پرندگان طلاق می‌گیرند؟
زیبایی شگفت انگیز پرندگان در عکس‌هایی که همیشه به یادتان می ماند

ثبت دیدگاه

 • بنیامین اکبری

  تاریخ : ۱۵ - دی - ۱۴۰۱

  در هوا چند معلق زنی و جلوه کنی ای کبوتر نگران باش که شاهین آمد ?


 • آشنا

  تاریخ : ۱۴ - دی - ۱۴۰۱

  قوش از خانواده شاهین نیست!


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۴ - دی - ۱۴۰۱

  عالی، فقط می تونم بگم عالی


 • حسین

  تاریخ : ۱۴ - دی - ۱۴۰۱

  سلام گرم خدمت بروبچ اول فارس چون با پیام‌رسان های ایرانی که طراحی و ساخت بچه‌های ایرانی خودمون هستند با مردم ارتباط برقرار می کنید و این پیام‌رسان ها رو تبلیغ کردین، دمتون گرم واقعا، ?????????????????????


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۴ - دی - ۱۴۰۱

  خیلی جالب بود?