چاپ کد خبر: 123676
20 مهر 1402

۲۰ وسیله که تاریخ انقضای آن ها بگذرد باید حتما تعویض شوند

هر چیزی تاریخ انقضا دارد و باید به موقع عوض شود و به تاخیر انداختن این موضوع می تواند عواقبی در پی داشته باشد.تاریخ‌هایی که روی بسته‌بندی محصولات  می‌بینید، معمولا مربوط به زمان فاسدشدن آنها نیستند. در واقع این تاریخ به شما می‌گوید که این محصول  تا چه هنگام بهترین مزه و بافت خود را حفظ می‌کند.

 

تاریخ انقضا

اگر این وسایلی که در این مقاله نام آورده ایم را به موقع تعویض نشنوند می تواند مشکلاتی جدی به بار آورد. پس حتی اگر وسایلتان ظاهر تمیزی دارند،

پس باید آنها را به موقع عوض کنید تا دچار مشکل نشوید.

وسایلی که تاریخ انقضا دارند و باید به موقع عوض شوند:

۱-لیف حمام
مانند دمپایی، لیف حمام محل مناسبی برای پرورش قارچ ها و باکتری ها هستند به همین دلیل باید لیف حمام خود را بیشتر از آنچه که می خواهید عوض کنید، اگرچه می توانید کیسه های حمام را بجوشانید تا باکتری ها از بین بروند و مدت بیشتری از آن استفاده کنید اما بهتر است هر ۴ الی۶ ماه آن را تعویض کنید.

۲-بالشت
کیفیت بالش در داشتن یک خواب مفید بسیارتاثیرگذار است. بسیاری از بالش ها بعد از۲۴ یا ۳۶ماه نیاز به تعویض دارندو در صورت تعویض نکردن موجب آزردن گردن و آلرژی می شود زیرابالش سلولهای مرده پوست، کپک، قارچ و ریزه های گرد و غبار را به خود می گیرد.

۳-پراکسید هیدروژن
یک بطری پراکسید هیدروژن در صورت باز نشدن به مدت سه سال دوام می آورد، اما پس از باز شدن چند ماه بعد اثر خود را از دست می دهد. اگرچه گفته می شود طول عمر پراکسید هیدروژن ۲ ماه پس از باز کردن است اما می توان تا ۶ ماه بعد استفاده کرد. برای اطمینان از اثربخشی آن را داخل سینک ظرفشویی بریزید تا ببینید آیا حباب می زند.

۴-پاپوش و کفش ها
استفاده از کفش مناسب در سلامت پا تاثیرگذار است. اگر شما کفش خود را به موقع عوض نکنید، ماده فوم مانند در وسط پاشنه کفش پس از مدتی حالت ارتجاعی خود را از دست می دهد، در نتیجه قابلیت گرفتن ضربه را ندارد و سبب درد در ناحیه قوزک و پاشنه پا می شود. همچنین شما باید پاپوش ها و دمپایی های خود را نیز به موقع و هر ۶ ماه عوض کنید زیرا ممکن است باعث عفونت های قارچی شود.

پاپوش

۵-برس مو
برس های مو می توانند باکتری های بیشتری نسبت به سینک یا ظرف غذای حیوانات خانگی داشته باشند. اگرچه نمی توانید چیزی جدی تر از پوست سر یا شپش سر را از یک برس کثیف بیابید اما باید مرتباً آن را تمیز کنید. اکثر سازندگان برس مو توصیه می کنند که برس موها را هر دو سال یکبار عوض کنید.

۶-عطر
وقتی عطرها باز نشوند، می توانند ۳ سال دوام بیاورند و در صورت باز شدن ۲ سال می مانند. طول عمر ادوتویلت ها بیشتر است و در صورت بازنشدن ۴ سال و با باز شدن ۲ سال قابلیت نگهداری دارند.

۷-صندلی ماشین کودک
پلاستیک و فوم با گذشت زمان شکل خود را از دست می دهند ، بنابراین یک صندلی ماشین قدیمی در محافظت از فرزند شما موثر نخواهد بود. به جای خرید صندلی اتومبیل دست دوم، یک صندلی جدید بخرید. صندلی های خودرو ۵-۹ سال پس از تاریخ تولید و نه لزوما خرید منقضی می شوند زیرا استانداردهای ایمنی معمولاً در طول زمان تغییر می کنند.

۸-ادویه جات
ادویه جات طعم و بوی خود را پس از مدت معینی از دست می دهند و اگر آسیاب شوند طعم خود را سریعتر از دست می دهند. ادویه جات به مدت ۴ سال تازه می مانند در حالی که ادویه جات ساییده ۲-۳ سال ماندگاری دارند و گیاهان خشک طعم خود را ۱-۳ سال حفظ می کنند.

۹-آرد
آرد درجه یک را می توان یک سال نگهداری کرد، در حالی که آرد با درجه پایین تر فقط ۶ ماه ماندگاری دارد.

۱۰کپسول آتش نشانی
در صورت مشاهده هرگونه آسیب کپسول آتش نشانی خود را در اسرع وقت تعمیر کنید. اگر مدتی (بیش از یک دهه) از کپسول آتش نشانی استفاده کرده اید، خدمات حفاظتی آتش نشانی توصیه می کند آن را از نظر هیدرواستاتیک آزمایش کنید. کپسولهای آتش نشانی معمولا ۱۵ سال قابل استفاده هستند.

تاریخ انقضا کپسول آتش نشانی

۱۱-نوارهای برقی
نوارهای برقی دائمی نیستند و هرچه مدت بیشتری از آنها استفاده کنید خطرناک تر می شوند. تعویض آنها هر دو سال یک قاعده کلی است، اما این بستگی به میزان استفاده شما دارد.

۱۲-حوله
حوله دائما مرطوب می شود و محل بسیار مناسبی برای رشد باکتری ها می شود و بعدازمدتی بوی بدی میگیرد که حتی با شستشو نیز از بین نمی رود پس باید حوله ها را تعویض کنید. عمر مفید حوله ها از ۱ تا ۳ سال است.

۱۳-ضدعفونی کننده ها
اگرچه این بستگی به نوع ماده ضدعفونی کننده ای دارد که استفاده می کنید، اما توجه به این نکته ضروری است که با گذشت زمان اثربخشی خود را از دست می دهد. توصیه می شود همیشه پاک کننده هایی را که از نظر قوام، بو و رنگ تغییر کرده اند دور بریزید و تاریخ انقضا محصول را پیگیری کنید.

۱۴-ضد آفتاب
دو سال زمان زیادی به نظر می رسد اما اگر به آن فکر کنید، اکثر ما در ماه های سرد سال از کرم ضد آفتاب استفاده نمی کنیم. بنابراین باید هنگام خرید به تاریخ انقضا آن توجه کنید زیرا با گذشت تاریخ انقضا، کرم های ضد آفتاب دیگر مو ثر نخواهد بود و قطعاً می تواند برای سلامتی تان مضر باشد.

۱۵-لوازم آرایش
این بستگی به محصول دارد اما به طور کلی هر چیزی که استفاده می کنید احتمال زیادی برای انتقال باکتری ها دارد و هر ۳تا۶ ماه باید تعویض شوند به همین دلیل باید برچسب محصول را بررسی کنید تا از سلامت آن مطمئن باشید.

۱۶-مسواک
مسواک وسیله ضروری برای برای بهداشت دهان و دندان است. وقتی مسواک فرسوده می شود، موهای مسواک نمی تواند جرم دندان را به طور موثر از بین ببرد و نمی تواند از دندان در برابر باکتری های مضر که به بیماری لثه و خرابی دندان منجر می شود، محافظت کند، به همین دلیل خطر ابتلا به عفونت های دهان و دندان به دلیل رشد باکتری قارچ روی مسواک افزایش میابد پس دندان پزشکان توصیه می کنند، مسواک هر ۳ تا ۴ ماه عوض شود.

مسواک

۱۸-شیشه شیر ها و پستانک های پلاستیکی
تاریخ انقضا پستانک هاوشیشه شیرهایی که برای کودکانتان استفاده می کنید، دو تا پنج هفته بیشتر نیست زیرا این پستانک ها وشیشه شیرها که دائماً در دهان کودک قرار می گیرد، ممکن است خیلی سریع ترک بخورد و با کوچکترین ترک میکروبها وارد آن شده و شروع به رشد می کنند.

۱۷-شامپو
شرکت ها معمولاً تاریخ انقضا را روی بطری های شامپو یا نرم کننده تعیین نمی کنند اما توافق عمومی بر این است که در طول ۱۸ ماه باید استفاده شود.

۱۹-تخته برش
مراقب خراش های عمیق یا تغییر رنگ روی تخته های برش باشید. اینها نشانه هایی هستند که آنها را کنار بگذارید معمولا سالی یکبار باید تخته ها را تعویض کنید و برای جلوگیری از آلودگی حتما تخته های جداگانه ای برای گوشت خام، مرغ، میوه ها و سبزیجات و مواد فاسد نشدنی داشته باشید.

۲۰–ژیلت و تیغ یکبار مصرف
اگر از تیغ های یکبار مصرف استفاده می کنید، باید هر چند بار آن را تعویض کنید. این تیغ ها نه تنها می توانند باکتری ها را جمع آوری کنند، بلکه در صورت عدم تعویض منظم ممکن است باعث تحریک و بثورات پوستی شوند.

۸ راهکار برای برخورد با همسر شکاک و بدبین خود که خوب است بدانید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

فال حافظ