چاپ کد خبر: 79428
7 فروردین 1401

۲۰ کاربرد‌ شگفت انگیز پودر بچه که از آن بی خبرید !

پودر بچه که معمولا به منظور لطافت پوست و جلوگیری از عرق‌سوزشدن پای نوزادان استفاده می شود، کاربردهای دیگری هم دارد که به یقین پیش از این نمی‌دانستید.

پودر بچه 2

به گزارش اول فارس، پودر بچه نوعی پودر خشک کن است؛ که به منظور جلوگیری از تحریک و رطوبت پوست کودکان از آن استفاده می‌شود.

این محصول به دلیل داشتن خصوصیات فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد خود کاربرد بسیار زیادی در صنایع آرایشی– بهداشتی دارد.
پودربچه حاوی زینک اکساید،  پروپیلن گلیکول برای نرمی بیشتر پوست و پودر کاملا طبیعی و تصفیه شده تالک است.

این مواد خاصیت تبخیر رطوبت اضافی پوست و خشک و خنک کردن بدن را دارند.
اگرچه کاربرد اصلی این پودر جادویی برای کودکان است، اما پودر بچه کاربرد‌های فراوان دیگری هم دارد که احتمالا از آن‌ها مطلع نیستید.

کاربرد‌های مختلف پودر بچه
کاربرد‌های مختلف پودر بچه در خانه داری و مسائل آرایشی و بهداشتی به قرار زیر است:

۱- خوشبو کردن ملافه تختخواب
اگر حس می‌کنید که تختخواب شما بوی بدی مثل بوی عرق می‌دهد، می‌توانید با راهکار‌های مختلفی این مشکل را از بین ببرید؛ علاوه بر روش‌های مختلفی که برای از بین بردن بوی بد تشک وجود دارد، شما می‌توانید با پودر بچه هم درمبارزه با این بوی بد پیروز شوید.

قبل از آنکه به تخت‌خواب بروید و بعد از برخاستن از تختخواب، کافی است کمی پودر بچه روی ملافه‌های تختخواب بریزید؛ این پودر، رطوبت و بو‌های بد را به خود جذب خواهد کرد و باعث می‌شود تا ملافه‌ها و تشک تختخوابتان، بوی خیلی خوبی بگیرد.

۲-باز کردن گره‌های جواهرات
اگر گردنبند، دستبند و یا سرویس جواهرات شما گره خورده و یا در هم پیچیده است، اصلا نگران نشوید. کمی پودر بچه روی این گره‌ها بپاشید و آن‌ها را به آرامی بین انگشتانتان ماساژ دهید تا این گره‌ها تدریجا شل شوند.

به خشونت متوسل نشوید؛ چرا که ممکن است گردنبند یا دستبندتان پاره شود؛ خیلی آرام با انگشتانتان با این گره‌ها بازی کنید و خیلی زود می‌بینید که گره‌ها شل می‌شوند؛ این راهکار را می‌توانید برای گره‌های کور مختلفی از جمله گره کور بند کفش هم استفاده کنید.

۳-تمیز کردن کتاب‌های چرب 
خیلی وقت‌ها ممکن است کتاب‌های آشپزی که در هنگام پخت و پز غذا استفاده می‌شوند، چرب شوند. اگر با این مشکل روبرو شده اید، پودر بچه را بیاورید.

لابه لای صفحات کتاب که به نظرتان چرب شده‌ا‌ند، کمی پودر بچه بریزید و صبر کنید تا پودر بچه این چربی‌ها را به خودش جذب کند. بدین ترتیب مشکل شما برطرف خواهد شد. شما می‌توانید این راهکار را برای برطرف کردن چربی‌های وسایل مختلف مثل کارت‌های بازی نیز به کار بگیرید.
پودر بچه 1
۴-تمیز کردن کفش‌ها و پا‌ها
برای از بین بردن بوی بد کفش‌ها نیازی نیست که آن‌ها را زود به زود در ماشین لباسشویی بیندازید. کافی است هر روز صبح کمی پودر بچه داخل کفش‌هایتان ریخته و حتی کمی پودر بچه به پاهایتان بزنید؛ این کار باعث می‌شود که پودر بچه عرق پا را به خودش جذب کند و درعین حال به کفش‌ها و پاهایتان بوی خوبی می‌دهد.

به ویژه اگر جوراب نمی‌پوشید، این راهکار بیشتر به درد شما می‌خورد؛ چون پودر بچه تمام رطوبت را جذب کرده و مانع از ایجاد بوی بد در کفش‌ها و پاهایتان می‌شود.

۵-پاک کردن شن و ماسه ساحل از روی پوست
اگر قصد دارید تا به ساحل دریا بروید، حتما پودر بچه را هم با خودتان ببرید. شما با استفاده از پودر بچه می‌توانید خیلی راحت شن و ماسه‌هایی که به پوست‌تان، به ویژه پوست کف پا و ساق پا می‌چسبند را پاک کنید. کافی است کمی پودر بچه روی پوستتان ریخته و بمالید و یا کمی پاهایتان را تکان دهید تا همه این شن و ماسه‌ها زمین بریزند
پودر بچه 5
۶-طولانی‌تر کردن بوی دئودورانت‌ها
وقتی از اسپری و دئودورانت خوشبو کننده استفاده کردید، با یک پد، کمی پودربچه روی محلی که اسپری زدید، بمالید. پودر بچه در حکم یک لایه محافظ عمل کرده و باعث می‌‍‌شود تا بوی دئودورانت شما ماندگارتر شده و در مسیر مبارزه با بوی بد عرق، به دئودورانتتان کمک خواهید کرد.

حتی به جای آنکه در طول روز بخواهید دوباره به سراغ دئودورانت بروید، کافی است که مجددا کمی پودربچه به همان محل بمالید و این کار به علاوه باعث تروتازه‌تر شدن پوست‌تان می‌شود و حالت چسبندگی روی پوست را از بین می‌برد.

۷-پودر بچه برای تعمیر موقت کفپوش‌های خانه
اگر به دنبال راهی موقت و ارزان برای تعمیر کفپوش‌های خانه هستید، کافی است کمی پودربچه در ترک‌های کفپوش‌های خانه بریزید. این کار مانع از اصطکاک بیشتر تکه‌ها و در نتیجه توقف سروصدای کفپوش‌ها می‌شود. برای این کار کافی است که با یک مسواک یا قلم‌موی رنگ کهنه پودربچه را در مناطق ترک خورده و یا آسیب دیده بمالید.

۸-جلوگیری از گندیدن پیاز گل‌ها
اگر مقداری پودر بچه روی پیاز گل‌هایتان بمالید، مانع از گندیدگی این پیاز‌ها خواهید شد. این کار در عین حال مانع از آن می‌شود که بعد از کاشت آنها، آفات باغچه به سراغ این پیاز‌ها بیایند و چند وقت بعد گل‌های زیبا و سالمی را تحویل خواهید گرفت. کافی است که این پیاز گل‌ها را در یک کیسه پلاستیکی زیپ دار بگذارید و ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری پودربچه را برای ۳ تا ۴ پیاز گل، داخل آن بریزید

۹- گرفتن رطوبت مایعات از روی پارچه یا فرش
اگر مقداری نوشیدنی یا هرچیز مایعی روی لباس یا به ویژه فرش یا مبل ریخته، نگران نشوید؛ پودر بچه یاور شما خواهد بود تا آثار رطوبت و بوی این نوشیدنی را از بین ببرید. در ابتدا محل لکه را تمیز کنید و سپس کمی پودر بچه روی آن بپاشید. صبر کنید تا خشک شود و سپس جاروبرقی بکشید

۱۰-پاک کردن لکه روغن از روی لباس
برای از بین بردن لکه‌های روغن از روی لباس‌ها، کافی است روی دو طرف لکه، کمی پودر بچه بریزید و به آرامی با انگشتانتان روی لکه را ماساژ دهید و سپس با آب بشوئید و بعد از شستن و خشک شدن لباس، شاهد برطرف شدن لکه خواهید بود

۱۱- پودر بچه به جای شامپوی خشک
شما می‌توانید پودر بچه را برای خودتان هم استفاده کنید. پودر بچه گزینه ایده آلی برای شامپو‌های خشک گران قیمت است. شما می‌توانید مقداری پودر بچه را به کف جمجمه‌تان بمالید. پودر بچه باعث خیس خوردن چربی کف سر شده و در نتیجه خوشبو شدن مو‌های شما می‌شود. به علاوه می‌توانید مقداری پودر بچه روی شانه یا برس موهایتان ریخته و سپس موهایتان را شانه کنید.

۱۲- دور کردن مورچه‌ها
طبق بررسی محققان، مورچه‌ها علاقه‌ای به ساختار و بوی پودر بچه ندارند. پس برای دور کردن مورچه‌ها از محیط خانه، کافی است کمی پودر بچه روی زمین بریزید. به ویژه اگر درخانه‌تان فرزند کوچکی دارید یا از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنید، این می‌تواند راهکار ایمنی در مقایسه با استفاده ازمواد سمی و شیمیایی باشد.

۱۳- از بین بردن چسبندگی دستکش‌های آشپزخانه
اگر حس می‌کنید دستکش‌های آشپزخانه دچار چسبندگی شده‌اند، قبل از استفاده از آن‌ها، کمی پودر بچه رو و داخل دستکش‌ها بریزید تا حسابی نرم شده و این حالت چسبندگی هم از بین برود و بعد از پایان کار هم دستان شما خوشبو خواهند بود.
پودر بچه 3
۱۴- نرم کردن پوست خشک و درمان اگزما
پودر بچه می‌تواند به عنوان یک مرطوب کننده برای پوست‌های خشک به کار برود. پس اگر جنس پوستتان را تشخیص داده اید و اگر حس می‌کنید بخش‌هایی از پوستتان تحریک شده یا می‌سوزد، کمی پودر بچه روی آن مناطق بمالید. در فصول تابستان و زمستان که پوست بیشتر خشک می‌شود، حتما پودر بچه را از یاد نبرید.

۱۵- جلوگیری از عرق سوز شدن
به ویژه در فصل تابستان و یا قبل از شروع تمرینات ورزشی، کمی پودر بچه روی نواحی ای که عرق تولید می کنند بمالید.

۱۶-خوشبو کردن کمد لباسهایتان
اگر کمد لباسهایتان بوی بدی می‌دهد، می‌توانید کمی پودر بچه را داخل یک ظرف یا لیوان ریخته و آن را داخل کمد اتاقتان بگذارید تا رطوبت و بوی بد را به خودش جذب کند. همچنین می‌توانید از پودر بچه برای خوشبو کردن فرش هم استفاده کرد. کمی پودر بچه روی فرش هایتان ریخته و بعد از ۱۰ دقیقه جارو کنید. این کار باعث از بین رفتن بو‌های بد از فرش شما خواهد شد.

۱۷-خوشبو کننده دستشویی
می‌توانید پودر بچه را داخل ظرف کوچکی ریخته، چند قطره خوشبو کننده به آن اضافه کنید و آن را داخل دستشویی قرار دهید تا بوی بد دستشویی را خنثی کند.

۱۸-جدا سازی کارت‌های کثیف به هم چسبیده 
وقتی که کارت‌هایتان کثیف شد، آن‌ها را در یک پاکت ریخته و چند قاشق پودر بچه در آن بریزید و سپس خوب تکانش دهید. سپس با یک حوله‌ی کاغذی آن‌ها را پاک نمایید.

۱۹-جلوگیری از چسبیدن لاستیک به تیوپ
می توانید پود بچه را در لاستیک بریزید تا تیوپ به تایر نچسبد.

۲۰-از بین بردن بوی لوازم خانگی آنتیک و عتیقه‌
می‌توانید برای از بین بردن بوی لوازم آنتیک نیز استفاده نمایید.
پودر بچه 4
چگونگی استفاده مناسب آن برای کودکان
هرگز پودر بچه را به طور مستقیم بر روی پوست کودک تان نریزید. بهتر است برای جلوگیری از مشکلات تنفسی کودک تان پودر را در جایی دورتر از کودک تان روی کف دست خود بریزید.

برای عدم دسترسی کودک به محصول قوطی پودر را دور از دسترس کودک نگه دارید. چون ممکن است کودک آن را به زمین بیندازد و ابری از پودر تولید کرده و برای تنفس کودک ایجاد مزاحمت نماید.

همچنین مطمئن شوید که پودر روی پوست کودک تجمع نکند تا باعث تحریک پوست او نشود.

به این منظور به هنگام تعویض پوشک حتما پودر قبلی را به خوبی شسته و از پودر جدید استفاده کنید.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار