چاپ کد خبر: 126742
5 آذر 1402

کاهش ۲۶درصدی بارش‌ها برخلاف پیش بینی‌/ در سال ۱۴۰۳ هم بارندگی زیادی نخواهیم داشت/نحوه قطع آب مشترکان پر مصرف

آب تهران

قرارگاه مدیریت تنش آبی شرکت آب و فاضلاب استان تهران با ریاست مدیرعامل شرکت آبفای تهران و حضور مدیران عامل شرکت‌های زیرمجموعه در آبفای منطقه ۴ برگزار شد.

محسن اردکانی، مدیرعامل شرکت آبفای تهران ضمن اشاره به تشکیل سه قرارگاه تامین، توزیع و مصرف آب در تهران گفت: رژیم خشکسالی در استان تهران تغییر کرده و ما در ۵۰ سال گذشته ۲ سال، خشکسالی و چند سال، ترسالی داشتیم؛ ولی امسال ما سومین سال خشکسالی متوالی را پشت سر گذاشتیم و هر ساله با منابع آبی کمتری مواجه شدیم.

اردکانی با بیان اینکه “اقداماتی را انجام دادیم که این تنش به مردم منتقل نشود”، گفت: ما سه قرارگاه آب در آبفای استان تشکیل دادیم و سه زیرکمیته قرارگاه تامین توزیع و مصرف داریم و امسال اولویت با قرارگاه مدیریت مصرف و تقاضاست.

وی افزود: از مدیریت مصرف و تقاضا، بخش عمده‌ای سهم مردم عزیز است که امیدواریم شهروندان با مصرف بهینه خادمان خودشان را در آبفای استان تهران به جهت گذر از تنش آبی یاری رسانند.

مدیرعامل شرکت آبفای تهران به برنامه‌های بلندمدت انتقال آب از محل علاج‌بخشی سد لار و طرح خط انتقال جایگزین سد طالقان اشاره کرد و در خصوص بارش‌ها در پاییز گفت: گرچه توسط سازمان هواشناسی پیش بینی می‌شد که ما پاییز فرا نرمالی رو داشته باشیم، اما تا به حال دربارش‌ها تقریبا ۲۶ درصد کاهش بارندگی نسبت به میانگین نرمال ۵۰ ساله گذشته داشتیم؛ ما همچنان سیاست انقباضی را پیش رو داریم و در این سیاست از مردم شریف تقاضا داریم که همچون گذشته ما را در زمینه تقاضا و مصرف یاری کنند.

در ادامه این نشست، خسروی، معاون بهره‌برداری آبفای استان تهران اظهار داشت: این قرارگاه به صورت کاملا کارشناسی انجام می‌شود و ما وظیفه داریم که بتوانیم بهترین خدمات را به مردم ارائه دهیم.

وی ادامه داد: در این قرار گاه تصمیماتی گرفته می‌شود که ما بتوانیم خشکسالی را با کمترین اثر و کمترین ضرر و زیان در بخش آب شرب شهروندان بگذرانیم و خوشبختانه مصوباتی که در این قرارگاه داریم به صورت هر دو هفته یک بار پیگیری می‌شود و با توجه به روند عملیات و برنامه‌ها و اجرای آن‌ها توانستیم تابستان ۱۴۰۲ را با کمترین تنش بگذرانیم.

خسروی اذعان داشت: ما قرارگاه را با همان شدت ادامه می‌دهیم، چون پیش بینی می‌کنیم در سال ۱۴۰۳ هم همچنان بارندگی زیادی نخواهیم داشت و برای اینکه تابستان سال ۱۴۰۳ هم بدون دغدغه برای شهروندان داشته باشیم تمامی بند‌های قرارگاه را پیگیر هستیم.

وی ضمن قدردانی از شهروندان به جهت کاهش بیست میلیون متر مکعبی مصرف آب در شش ماهه ابتدای سال گفت: آبفا ضمن برخورد با مشترکین پر مصرف در مرحله اول اخطار، در مرحله دوم قطع موقت و در مرحله سوم قطع مدت دار را در برنامه کاری خود دارد و همچنین با همکاری استانداری در خصوص مصرف اداراتی که مصارف بیشتر از حد مجاز دارند برخورد قاطع انجام می‌شود.

در ادامه این نشست، محمد تقی حسین زاده، مدیر عامل آبفای منطقه ۴ به خشکسالی‌های پی در پی اخیر اشاره کرد و گفت: امروز در قرارگاه آبی سیاست بر این است که ما بتوانیم در زمینه‌های تامین توزیع و مصرف سیاست درستی را اعمال کنیم و با توجه به شاخص‌های هواشناسی، متاسفانه ۲۶ درصد نسبت به دوره بلند مدت بارش کمتر داشتیم در نتیجه بیشترین سیاست این قرارگاه در شرکت آبفای استان تهران بر این است که ما بتوانیم در تامین و توزیع به گونه‌ای رفتار کنیم که میزان کاهشی که در بارش داشتیم را پوشش دهیم و بخش دیگر از شهروندان تقاضا داریم که مصرف بهینه را سر لوحه کار خود قرار دهند.

وی افزود: با توجه به این خشکسالی ذخیره سد‌ها به شدت پایین آمده یعنی کاهش میزان آب در مخازن کاملا مشهود است؛ بنابراین امیدواریم این بارش‌های اخیر بر اساس آمار‌های هواشناسی بیشتر شود و ذخایر سد‌ها به حد قابل قبولی برسد تا آبفا مشکلی در ارتباط با تامین و توزیع نداشته باشد.

حسین‌زاده خاطرنشان کرد: سیاست‌های مصرف نیز باید بر اساس آموزه‌های فرهنگی و دینی در بین عموم شهروندان نهادینه شود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار