چاپ کد خبر: 143005
21 اردیبهشت 1403

۳ گیاه زیبای باغی که به خوبی می توانید در آپارتمان پرورش دهید

شاید باورتان نشود اما برخی از گیاهانی که در محیط حیاط و یا باغی کاشت می شود می توانید در خانه آنها را پرورش دهید و با رعایت شرایطی از آنها به خوبی نگهداری کنید در ادامه این مطلب به شما ۳ مورد از این گیاه ها را معرفی می کنیم.

گیاهان باغی که می توان در خانه نگهداری کرد

۱- کولئوس

درست مانند بگونیا، می توانید کل گیاه کولئوس خود را در هنگام کاهش دما به داخل خانه بیاورید یا فقط یک قلمه بردارید تا زمستان را با آن بگذرانید. یکی دیگر از شباهت‌های کولئوس با بگونیا این است که کولئوس می‌تواند سایه را در بیرون تحمل کند – و در قسمت‌های سایه رشد می کند – اما به کمبود نور در داخل خانه واکنش نشان می‌دهد. بنابراین اگر بتوانید مکانی را بیابید که بتواند به میزان کافی نور غیرمستقیم روشن در داخل خانه داشته باشد، همه چیز آماده است. و درست مانند بگونیا، اگر سست و بی حال شود، هنگامی که آن را به خارج از منزل منتقل کنید، به سرعت به حالت عادی باز می‌گردد.

بدون شک، جاذبه اصلی کولئوس، شاخ و برگ‌های رنگارنگ مسحورکننده آن است. یک کولئوس در هر رنگ یا سایه‌ای که در طبیعت قابل تصور است وجود دارد، از سبز لیمویی گرفته تا قرمز روشن تا بورگاندی تیره. اما آیا کولئوس الگوی برگ رنگارنگ خود را در داخل خانه حفظ خواهد کرد؟ بله و خیر؟ در نور طبیعی، رنگ‌های گیاه عمیق و شدید هستند اما در نور داخل خانه، به خصوص در طول زمستان، کمی رنگ پریده‌تر می‌شود.

گیاهان باغی که می توان در خانه نگهداری کرد

۲- بگونیا

بگونیا موفق‌ترین گیاهان باغی برای انتقال از بیرون خانه به داخل خانه است. بگونیای ریزوماتوز، بگونیای مومی و بگونیای رکس سه نوع بگونیایی هستند که با موفقیت در خانه زنده مانده و رشد می‌کنند. فرقی نمی‌کند بگونیاهای خود را در ظروف یا در زمین پرورش دهید، حتما قبل از بردن آنها به داخل خانه، خاک آن‌ها را عوض کنید. مطمئنا شما نمی‌خواهید هیچ عامل میکروبی به داخل خانه بیاید و به سمت گیاهان دیگر شما حرکت کند.

شما باید بدانید که نگهداری از بگونیا در داخل خانه کمی سخت است. این گیاهان به رطوبت نیاز دارند که اغلب در زمستان کمبود رطوبت خانه وجود دارد. همچنین بگونیاها نمی‌توانند بادهای سرد را تحمل کنند. حتی اگر بگونیاها خارج از خانه در یک مکان نیمه سایه در باغ شاد و پر رونق باشند، در زمستان در داخل خانه کمی بی حال می‌شوند. بنابراین حتی اگر آنها به نور مستقیم خورشید نیاز نداشته‌باشند، به نور روز زیادی نیاز دارند. اما آیا این بدان معناست که بگونیاها در داخل خانه خوشحال نیستند؟ اصلا. آنها تا زمانی که رطوبت کافی، آب و نور غیرمستقیم روشن داشته باشند، در داخل خانه و حتی در ماه‌های سرد سال شکوفا خواهند شد.

یک خبر خوب درباره بگونیا این است که حتی اگر بگونیای شما در داخل خانه کمی شکننده شود، زمانی که آن را به بیرون از خانه برگردانید، خیلی سریع به حالت عادی برمی‌گردد. همچنین شما می‌توانید به جای انتقال کل گیاه، قلمه‌ای از آن بگیرید و فقط یک تکه از آن را به داخل خانه ببرید. این تضمین می‌کند که اگر بگونیای شما در ماه‌های سرد دچار یخ زدگی شدید، همچنان یک بگونیای قابل استفاده خواهید داشت.

گیاهان باغی که می توان در خانه نگهداری کرد

۳- اگزالیس

داستان گیاه اگزالیس با بگونیا و کولئوس فرق دارد! بهترین راه برای اطمینان از اینکه اگزالیس شما رشد می‌کند – هم در داخل خانه و هم در فضای باز – این است که به هر قیمتی شده از آبیاری بیش از حد آن جلوگیری کنید. همچنین باید گلدان آن را هر سال یا حداقل یک سال در میان تعویض کنید. اگزالیس شاد، اگزالیسی است که فضای کافی برای رشد و تکثیر بدون هیچ محدودیتی دارد. بیشتر اگزالیس‌ها وقتی آن‌ها را در داخل خانه نگهداری می‌کنید شاخ و برگ خود را در طول یک سال حفظ می‌کنند، اگرچه ممکن است گل‌دهی آن‌ها کند شود.

هنگامی که دما به حدود ۱۰ تا ۱۴ درجه سانتی‌گراد برسد، اگزالیس در خارج از منزل شروع به مردن می‌کند. اما فقط قسمت بالایی آن روی زمین است که می‌میرد. هر دو اگزالیسی که از ریزوم‌ها رشد می کنند و آن‌هایی که از پیاز رشد می‌کنند، در زیر زمین عقب نشینی کرده و در بهار دوباره جوانه می‌زنند. هنگامی که اگزالیس خود را به داخل خانه می‌آورید و آن را به یک گیاه آپارتمانی تبدیل می‌کنید، باید از این قسمت بالایی صرف نظر کنید.

گیاهان باغی که می توان در خانه نگهداری کرد

منبع: ستاره

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار