• 14 / اسفند 1402 / 5:19
  • شناسه خبر : 136051

۳۳۰ هزار متقاضی وام فرزندآوری پشت باجه این ۶ بانک‌ که وام نمی دهند

اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که از ابتدای امسال تا پایان بهمن‌ماه تنها ۶۸۴ هزار و ۸۳ نفر موفق به دریافت وام فرزندآوری شده‌اند و حدود ۳۳۰ هزار نفر در پشت باجه بانک‌ها معطل هستند.

330 هزار متقاضی وام فرزندآوری پشت باجه این 6 بانک‌ که وام نمی دهند
به گزارش اول فارس، بررسی‌ها نشان می‌دهد که از ابتدای امسال تا پایان بهمن‌ماه تنها ۶۸۴ هزار و ۸۳ نفر موفق به دریافت وام فرزندآوری شده‌اند و حدود ۳۳۰ هزار نفر در پشت باجه بانک‌ها معطل هستند. این تاخیر در پرداخت وام فرزندآوری در شرایطی صورت می‌گیرد که مهدی صحابی، مدیر اعتبارات بانک مرکزی می‌گوید: میزان تسهیلات فرزندآوری در ۱۱ ماهه نخست امسال ۳۹ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بوده است. پیش از این، هم رئیس جمهور خواهان کاهش صف و رساندن آن به حداقل ممکن شده بود که مدیر اعتبارات بانک مرکزی توضیح می‌دهد: پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری به تعداد ۱۱۰ هزار نفر از افراد در صف تا پایان سال جاری عملیاتی می‌شود.

۲۸۳ هزار و ۹۳۴ نفر از افراد در انتظار وام فرزندآوری پشت باجه بانک‌های صادرات، ملت، تجارت، رفاه کارگران، کشاورزی، ملی، مسکن و سپه ایستاده‌اند که مدیران عامل آن را به گونه‌ای وزیر اقتصاد تعیین می‌کند. بر اساس داده‌ها، ۶۹ هزار ۵۸۷ نفر سهم بانک صادرات، ۵۴ هزار و ۹۶۰ نفر سهم بانک ملت، ۴۴ هزار و ۳۶۳ نفر سهم بانک تجارت، ۲۹ هزار و ۴۴۲ هزار نفر سهم بانک رفاه کارگران، ۲۹ هزار و ۲۴۱ نفر سهم بانک کشاورزی، ۲۵ هزار و ۱۹۴ نفر سهم بانک ملی ایران، ۲۰ هزار و ۶۲۳ نفر سهم بانک مسکن و ۱۰ هزار و ۵۲۴ نفر سهم بانک سپه است.

قانون چه می‌گوید؟

بر اساس قانون بودجه امسال که تا چند روز دیگر به خط پایان می‌رسد، برای فرزندانی که از سال ۱۴۰۰ به بعد به دنیا آمده‌اند به ازای فرزند اول ۳۰ میلیون تومان، به ازای فرزند دوم ۶۰ میلیون تومان، به ازای فرزند سوم ۹۰ میلیون میلیون تومان، به ازای فرزند ۱۲۰ میلیون تومان و به ازای فرزند پنجم و بیشتر هم ۱۵۰ میلیون تومان وام فرزندآوری باید پرداخت شود.

چرا بانک‌ها سخت‌گیری می‌کنند؟

قانون بودجه امسال بانک مرکزی را مکلف کرده مطابق با قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و قوانین مربوط به ایثارگران، حداقل معادل ۲۰۰ هزار ریال از محل سپرده‌های قرض‌الحسنه اعم از جاری و پس‌انداز شبکه بانکی غیر از بانک‌های قرض‌الحسنه را پس از کسر سپرده قانونی را به قرض‌الحسنه ازدواج، فرزندآوری و ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن اختصاص داده و از طریق بانک‌های عامل نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه اقدام کند.

بررسی‌های همشهری اما نشان می‌دهد که بانک‌ها بیش از سقف تعیین شده وام پرداخت کرده‌اند و به بیش از ۱۱۰ درصد رسیده است.

چگونه صف کوتاه‌تر می‌شود؟

بر اساس قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مصوب سال ۱۴۰۰ افزایش میزان سقف وام فرزندآوری و ازدواج همه ساله متناسب با حداقل نرخ تورم در قوانین بودجه کشور پیش‌بینی می‌شود و از آنجایی که بانک‌ها فراتر از سقف منابع قرض‌الحسنه خود وام پرداخت کرده‌اند، یکی از راه‌ها این است که بانک مرکزی سپرده قانونی بانک‌ها را آزاد کند و به بانک‌ها اجازه دهد تا این منابع را به تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری و ازدواج اختصاص دهند. آیا بانک مرکزی به بانک‌ها چنین اجازه‌ای خواهد داد؟ منبع: همشهری آنلاین

مطالب مرتبط

شرایط، مدارک، مراحل و آنچه باید درباره وام فرزندآوری سال ۱۴۰۳ بدانید

عملکرد درخشان بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در پرداخت تسهیلات تکلیفی:۶۱هزار میلیارد ریال در ۶ ماه

اعتراض به روند پرداخت وام فرزندآوری به متقاضیان شیرازی

نظرات