چاپ کد خبر: 133206
12 بهمن 1402

۴ راهکار حرفه‌ای تمیزکردن برس مو

برس مو یکی از وسایل شخصی است که تمیز کردن آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و نباید نادیده گرفته شود.این کار از انتقال میکروب‌ها و آلودگی‌ها به پوست سر جلوگیری می‌کند؛برخی از بیماری های مربوط به پوست و مو اکثرا به علت رعایت نکردن نظافت برس مو بوجود می آیند.ما به شما روش های ساده ای را که می توانید به وسیله آنها برس مو خود را تمیز کنید آموزش می دهیم پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

تمیز کردن برس مو

چرا تمیز کردن برس مو مهم است؟
مطالعات نشان داده است که موهای سر، ابروها و ریش می تواند محل زندگی میکروارگانیسم های مختلف باشد، به همین دلیل برس ها منبع کثیفی، باکتری ها و قارچ ها هستند.بنابراین، شستشوی مو و تمیز کردن برس جهت جلوگیری از تکثیر این میکروارگانیسم ها بسیار مهم است و باید هر دو را همزمان انجام دهید زیرا شانه زدن موهای تمیز با برس کثیف، موها را دوباره آلوده می سازد.

هر چند وقت یکبار باید شانه را تمیز کرد؟
بررسی ها نشان می دهد روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو می ریزد و بیشتر آنها در برس ها گیر می کنند، به همین دلیل توصیه می کنیم فرآیند تمیز کردن برس را به طور مکرر انجام دهید.

  • اگر از محصولات آرایشی مانند اسپری و ژل زیاد استفاده می کنید هفته ای یکبار برس خود را بشویید.
  • و در صورت استفاده از روغن برای موها، حتما باید هر دو هفته یکبار برس را بشویید.
  • در هر صورت می توانید تارهای مویی که در برس جمع شده را خارج کنید.

خارج‌کردن موها از برس
اولین مرحله در تمیزکردن برس این است که موهایی را که در آن گیر کرده است خارج کنید. بسیاری از افراد اشتباها اول برس را زیر آب می‌گیرند و بعد شروع به درآوردن موها می‌کنند. این حرکت درست نیست؛ چرا که باعث می‌شود موها به‌هم بچسبند و گره بخورند که در این صورت جداکردن آن‌ها به‌مراتب دشوارتر خواهد بود.

برای خارج‌کردن موها از برس می‌توانید از هر وسیله‌ای که نوک تیزی دارد، استفاده کنید. انتهای شانه‌هایی که دم باریکی دارند، خلال دندان، گیره‌های نازک مو یا یک سیخ چوبی، می‌توانند کار شما را بسیار ساده کنند. اگر موها به‌صورت دسته‌ای به‌هم گره خورده باشند، می‌توانید ابتدا با قیچی آن‌ها را ببرید و سپس با استفاده از جسم نوک‌باریک آن‌ها را خارج کنید.

تمیز کردن برس مو

راهکار تمیزکردن برس مو

شما می‌توانید هر نوع برسی را با یکی از چهار مورد زیر تمیز و ضدعفونی کنید.

۱-استفاده از جوش شیرین

برای استفاده از این روش باید یک کاسه مناسب را با آب پر کنید و یک قاشق شامپو و ۲ قاشق جوش شیرین به آن اضافه کنید. همه مواد را با هم دیگر مخلوط کنید. شانه را در این ظرف قرار دهید و با استفاده از یک مسواک تمیز، تمام قسمت‌های شانه را به‌خوبی شستشو دهید تا آلودگی‌ها به طور کامل از بین برود. در نهایت شانه را با آب گرم آبکشی کنید و بعد از خشک کردن با حوله، اجازه دهید در هوای آزاد خشک شود.

۲-رابینگ الکل
این محصول همان الکل مخصوص ضدعفونی‌ است که خاصیت میکروب‌زدایی بسیار قدرتمندی دارد. در این روش لازم است تا یک کاسه با اندازه‌ای مناسب را از آب پر کنید و مقداری الکل در آن بریزید. سپس برس خود را به مدت ۱۵ دقیقه در این محلول قرار دهید و بعد از گذشت این زمان، برس را آبکشی کنید.

بعد از گذشت این مدت‌زمان، شانه را بشویید و با حوله خشک کنید. اجازه دهید برس برای یک شب در هوای آزاد بماند تا کاملا خشک شود. این روش برای انواع برس مناسب است؛ اما اگر جنس برس شما چوبی ا‌ست، توصیه می‌شود آن را مستقیما در محلول قرار ندهید و تنها با مسواک آغشته به الکل آن را تمیز کنید.

۳-استفاده از سرکه سفید

سرکه حاوی ترکیبات ضدعفونی کننده طبیعی است که می‌شود به عنوان یک پاک کننده طبیعی و ساده برای تمیز شدن شانه‌ها از آن استفاده کرد. استفاده از این روش تمام آلودگی‌ها، باکتری‌ها، چربی مو، ژل مو و تمام آلودگی‌هایی که روی شانه انباشته شده است از بین می‌رود و شانه‌هایی تمیز و ضدعفونی شده خواهید داشت.

۲ فنجان آب داغ رو فنجان سرکه سفید مخلوط کنید. آب باید به اندازه کافی داغ باشد تا اثربخشی بهتر و موثرتری داشته باشد. قسمت شانه‌ای برس مو را در کاسه قرار دهید تا آلودگی‌های انباشته شده روی شانه از بین روند. اجازه دهید شانه یک دقیقه در محلول آب گرم و سرکه باقی بماند و بعد شانه را خارج کنید و بعد شانه را به‌خوبی بشویید. با حوله خشک کنید و اجازه دهید در هوای آزاد خشک شود.

۴-شامپو بچه
تمیزکردن برس با شامپو بچه یک راهکار مناسب است؛ چرا که این نوع شامپوها ملایم هستند و معمولا باعث ایجاد حساسیت نمی‌شوند. قبل از این که از شامپو استفاده کنید، بعد از خارج‌کردن موها از برس، باید یک کاسه بزرگ را از آب گرم پر کنید و شانه را درون آن قرار دهید.

چند قطره شامپو بچه روی مسواک بریزید، تمام قسمت‌های شانه را تمیز کنید و در نهایت آبکشی کنید. اجازه دهید برس در هوای آزاد خشک شود؛ اما اگر عجله دارید، می‌توانید از باد سشوار برای خشک‌کردن آن استفاده کنید.

 

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار