چاپ کد خبر: 133836
20 بهمن 1402

۴ روش اصولی تمیزکردن لاستیک درب ماشین لباسشویی

تمیز کردن لاستیک لباسشویی برای افزایش کارایی لباسشویی بسیار از اهمیت بالایی برخوردار است.اگر این بخش به درستی تمیز نشود باعث ایجاد کپک می شود و این می تواند بوی بدی را در ماشین لباسشویی بوجود بیاورد.در این مطلب روش هایی را آورده ایم که با استفاده از آنها می توانید لاستیک ماشین لباسشوییتان را تمیز کنید.

تمیز کردن لاستیک لباسشویی

چرا باید لاستیک ماشین لباسشویی خود را تمیز کنم ؟

از آنجایی که ماشین‎های لباسشویی آب زیادی مصرف می‌کنند، جای تعجب نیست که محیط مرطوب داخل، بدون تمیز کردن ماشین لباسشویی ، بستری برای رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها باشد. به طور کلی، داخل ماشین لباسشویی شما معمولاً کاملاً گرم و مرطوب است.متأسفانه، این یک مکان ایده‎آل برای رشد باکتری‎ها است. پس از هر چرخه شستشو، باکتری‎های بیشتری توسط مو، پرز و سایر تجمعات لباس‎های شسته شده در حلقه لاستیکی درب ماشین لباسشویی شما آزاد می‌شود.

چرا لاستیک دور درب لباسشویی جرم می‌گیرد و کپک میزند؟

قارچ و کپک لباسشویی یکی از عوامل بوی بد ماشین لباسشویی است. لاستیک یا واشر ماشین لباسشویی نیز یکی از بهترین مکان ها برای رشد این مواد است. لذا تمیز کردن واشر لباسشویی از جمله مواردیست که باید رعایت نمود.

زمانی که شما از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید و شستشو به پایان می رسد، بدترین کاری که می‌توانید بکنید این است که ماشین لباسشویی را به حال خود رها کرده و درب آن را ببندید. به دلیل اینکه داخل ماشین لباسشویی و لاستیک دور درب آن خیس بوده و مقداری آب ممکن است وجود داشته باشد، در صورت خشک نشدن می تواند محیط مناسبی برای رشد قارچ و کپک فراهم نماید.

در صورت رشد کپک ها کوچکترین بخش آن را به‌صورت لکه های سیاه روی درب ماشین لباسشویی مشاهده می‌کنید و بیشترین قسمت آن در داخل دیگ و آبکش ماشین لباسشویی ایجاد می شود که قابل دیدن هم نیست. بنابراین به تدریج با سیاه شدن لاستیک ماشین لباسشویی رو به رو می شوید.

تمیز کردن لاستیک لباسشویی

روش های تمیزکردن لاستیک درب ماشین لباسشویی:

با روش های زیر لاستیک ماشین لباسشویی را تمیز کنید:

۱-استفاده از لیمو ترش
برای تمیز کردن لاستیک دور درب لباسشویی با آب لیمو ترش، آب لیمو ترش را با مقداری سرکه مخلوط کنید و سپس این محلول را روی لاستیک دور درب لباسشویی اسپری کنید. بعد از گذشت چند دقیقه ای لاستیک را کاملا بشویید و آن را خشک نمایید.

۲-استفاده از سرکه
برای تمیز کردن لاستیک دور درب لباسشویی با سرکه، سرکه را با مقداری جوش شیرین ترکیب کنید و آن را با اسفنج یا مسواک به داخل و خارج لاستیک بمالید و اجازه دهید چند دقیقه ای روی آن بماند سپس لاستیک را کاملا بشویید و آن را خشک نمایید.

۳-استفاده از مایع سفید کننده
دستکش بپوشید و ¾ فنجان سفید کننده مایع را با ۱ لیتر آب گرم ترکیب کنید و با استفاده از یک مسواک یا یک اسفنج، داخل و خارج واشر را با این محلول رقیق با دقت پاک و کاملا تمیز کنید سپس اجازه دهید به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه محلول سفید کننده و آب روی آن بماند، بعد از گذشت این مدت لاستیک را کاملا بشویید و آن را خشک نمایید. به صورت مرتب هر چند وقت یک بار این عملیات را انجام دهید.

۴-استفاده از اسید سیتریک
برای تمیز کرد لاستیک دور درب لباسشویی به کمک اسید سیتریک را با مقداری آب ترکیب کنید و داخل دیگ لباسشویی و لاستیک دور درب بریزید سپس اجازه دهید این ترکیب مدتی روی لاستیک بماند تا قارچ ها و کپک های داخل دیگ و لاستیک از بین ببرد، در انتها لاستیک را کاملا بشویید و آن را خشک نمایید.

تمیز کردن لاستیک لباسشویی

ایرادات ناشی از تمیز نکردن لاستیک درب لباسشویی
برای اینکه از بوی بد لباسشویی در امان بمانید بایستی به صورت مرتب آن را جرم گیری کرده و کپک ها و قارچ های لاستیک لباسشویی را تمیز کنید. در غیر این صورت باید خود را برای بوهای وحشتناکی آماده نمایید. اما قبل از این باید به نکاتی اشاره کنیم که رعایت آنها می تواند کیفیت کار لباسشویی شما را بهتر نموده و نیاز شما به تمیز کردن لاستیک دور درب را کمتر نماید:

  • هر گز بعد از پایان شستشو لباسشویی را به حال خود رها ننماید. این کار عامل اصلی رشد قارچ ها و کپک ها در دستگاه است.
  • درب لباسشویی را باید بعد از پایان شستشو مدتی باز نگه دارید. لباس ها را نیز بلافاصله از داخل آن خارج نمایید.
  • لاستیک دور درب را نیز حتما خشک نمایید.

نکات مهم برای تمیزکردن لاستیک درب ماشین لباسشویی

  • حداقل هر سه ماه یک بار لاستیک ماشین لباسشویی را تمیز کنید.
  • برای شستن ماشین لباسشویی، بیش از حد از سفیدکننده استفاده نکنید زیرا سبب می شود دستگاه شما و به خصوص لاستیک دور درب آن، آسیب ببیند.
  • هر بار بعد از استفاده از ماشین لباسشویی، آن را خشک کنید تا وجود رطوبت باعث رشد میکروب‌ها نشود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار