چاپ کد خبر: 133993
22 بهمن 1402

۴ روش عالی برای پاک و تمیز کردن پارکت های خانه به آسانی

تمیز کردن پارکت خانه ها بسیار اهمیت دارد و برای افزایش عمر آنها باید به صورت دوره ای تمیز شوند.اما برخی شاید ندانند که بهترین روش تمیز کردن این کفپوش ها چیست و چگونه باید انجام شود.اگر کف زمین خانه شما پارکت است و به دنبال روش تمیز کردن آنها هستید پس تا انتهای این مطلب با ما باشید.

تمیز کردن پارکت

کفپوش خانه من از چه نوع پارکتی است؟

برای تشخیص تفاوت، فقط انگشت خود را روی کف بمالید. حتماً این کار را روی کف تمیز انجام دهید. اگر هیچ لکه ای به نظر نرسید، کف مهر و موم شده است. اگر لکه ایجاد شد، کف اتاق یک آب بندی نافذ، روکش روغن، روغن جلا و لاک یا غیره دارد و سپس واکس می خورد و در کل توجه کنید که کف اتاقتان به خوبی نصب شده باشد.

محافظت از پارکت در مقابل خاک و دوده:

از پارکت های مات در نزدیکی در ورودی تان استفاده کنید شما با این کار می توانید زمان تمیز کردن آن را کاهش دهید.پارکت مات را هم بیرون و هم در داخل درهای خارجی قرار دهید تا بتوانید کثیفی را کاهش دهید.

ذرات ریز مانند خاک می توانند مانند کاغذ سنباده عمل کنند و پارکت شما را خراش دهند. با قرار دادن یک پادری در هر ورودی و تشویق اعضای خانواده و مهمانان برای پاک کردن پای خود، بیشتر کثیفی و دوده روی پادری به تمیز کزدن اتاق و کف ها کمک می کنید.

در هوای برفی یا بارانی، از یک منطقه پاک سازی کفش یا بوت برای جلوگیری از آسیب ناشی از آب و برف استفاده کنید. جلوگیری از این علائم با استفاده از محافظ های زیر مبلی ها و با استفاده از قالیچه ها در مناطق بازی برای اطمینان از اینکه اسباب بازی های کودکان زمین را خراش نمی دهند.

تمیز کردن پارکت

بهترین روش پاک و تمیز کردن پارکت ها:

در ادامه شما را با بهترین روش پاک و تمیز کردن پارکت ها آشنا می کننیم.

۱-استفاده از جاروبرقی‌

به‌طورکلی برای تمیز کردن پارکت چوبی و لمینت، ابتدا باید به سراغ جاروبرقی رفت. با استفاده از این وسیله باید تمام آشغال‌ها و گردوخاک روی پاکت را جمع کرد. اگر به جاروبرقی‌های سری جدید دسترسی دارید؛ می‌توانید از سر مخصوص تمیز کردن پارکت استفاده کنید. سرهای جدیدی که این نوع جاروبرقی‌ها دارند؛ بسیار نرم بوده و در هنگام کارکردن با آنها آسیبی به پارکت وارد نمی‌کند.

۲-تمیز کردن پارکت با سرکه

سرکه سفید از آن دسته مواردی است که به‌خاطر خاصیت تمیز کنندگی و ضدعفونی قوی، از آن برای تمیز کردن پارکت چوبی استفاده می‌کنند. برای انجام این کار باید یک سطل آبگرم تهیه کنید و در داخل آن یک فنجان سرکه سفید بریزید.

با استفاده از یک دستمال نرم یا یک طی حوله‌ای کف خانه را به‌خوبی تمیز کنید. توجه کنید که ابتدا آب دستمال یا حوله را کاملاً بگیرید تا به پارکت چوبی آسیب وارد نشود. می‌توانید برای تمیزی و برق سازی پارکت چند قطره مایع ظرف‌شویی را به مخلوط آبگرم و سرکه اضافه کنید. بعد از هر بار تمیز کردن پارکت با این روش، سریعاً با یک دستمال خشک آن را خشک کنید.

۳-استفاده از محصولات شوینده مناسب:

در صورت امکان، از محصولات تمیز کننده توصیه شده توسط تولید کننده کفپوشتان استفاده کنید.در برخی موارد، عدم پیروی از توصیه ها می تواند منجر به قطع ضمانت شما شود.اگر معلوم نشده است که پارکتتان از چه نوعی است و یا نوع محصول مناسب را نمی دانید، از یک پاک کننده کف چوبی های عمومی استفاده کنید. همیشه پاک کننده را ابتدا در یک گوشه تاریک، مانند کمد یا آبدارخانه، امتحان کنید تا مطمئن شوید که برای شما محصول مناسبی است.

هرگز از چیزی با محصولاتی که دارای مواد مومی و یا محصولات نفتی است، استفاده نکنید، مگر اینکه مطمئن شوید که پارکت شما یک روکش از جنس مومی دارد (این دیگر رایج نیست). واکس و روغن در واقع خاک را نگه می دارد و سپس وقتی روی آن گام برمی دارید، سطح آن را خراش خواهد داد.

همچنین، اگر از یک واکس یا روغن استفاده می کنید، می تواند قابلیت بازی کردن و پوشش دادن کف زمین را از بین ببرد – یک پاک کردن کامل می تواند برایتان مورد نیاز باشد، چون این کار به درستی حفظ نخواهد شد و پارکت را به درستی تمیز نخواهد کرد. برخی تولید کنندگان پارکت، اکنون تمیز کننده برند خود را پیشنهاد می کنند.

۴-تمیز کردن با استفاده چای کیسه‌ای

یکی دیگر از روش‌های مرسوم برای تمیزکردن پارکت چوبی، استفاده از آب و چای کیسه‌ای است. بهتر است بدانید که چای کیسه‌ای حاوی اسید تانیک است؛ به همین دلیل تأثیر بسیار خوبی روی تمیز کردن پارکت دارد.برای انجام این کار کافی است که دو عدد چای کیسه‌ای را داخل یک سطل آبگرم بگذارید و برای ۵ الی ۱۰ دقیقه اجازه دهید همان جا بمانند. بعد از طی‌شدن این مدت، پارکت را با استفاده از این محلول بشویید.

معمولاً بسیاری از خانم‌ها از بخارشوی به‌عنوان تمیز کننده پارکت استفاده می‌کنند. انجام این کار به کمک بخارشوی کار بسیار اشتباهی است. بخارشو نه‌تنها پارکت‌ها را تمیز نمی‌کند؛ بلکه باعث تورم و خرابی پارکت می‌شود.

تمیز کردن پارکت

نکات مهم در تمیز کردن پارکت چوبی و لمینت

در هنگام تمیز کردن پارکت چوبی و لمینت باید نکات زیر را رعایت کنید تا بعداً با مشکل مواجه نشوید.

  • سریعاً لکه‌های روی پارکت را تمیز کنید تا به لکه تبدیل نشوند. در این صورت پاک‌کردن آنها مشکل است.
  • همراه کف چوبی و لمینت دستورالعمل‌هایی وجود دارند که قبل از اقدام برای تمیزکردن باید آنها را رعایت کنید.
  • حتماً از وسایل نرم برای تمیز کردن پارکت چوبی و لمینت استفاده کنید. در غیر این صورت کف پارکت خراشیده می‌شود.
  • از آب زیاد استفاده نکنید. دقت کنید که ماندن آب روی پاکت باعث نفوذ آن به داخل درزها شده و پاکت را خراب می‌کند.
  • برای تمیزکردن لکه‌های سخت مانند موم، شمع، جوهر و… از کیسه پلاستیکی یخ استفاده کنید. برای این کار باید یخ را داخل کیسه پلاستیک گذاشته و آن را روی لکه‌ها قرار دهید. بعد از اینکه لکه‌ها سفت شد؛ با وسایلی مانند چاقوی پلاستیکی یا کارت بانکی آنها را از پاکت جدا کنید.
  • اگر حیوان خانگی دارد؛ حتماً ناخن‌های آن‌ها را به‌موقع کوتاه کنید. در غیر این صورت پاکت‌ها خراشیده می‌شوند.

نکاتی برای حفظ و مراقبت پارکت در خانه:

۱.پارکت نمی تواند رطوبت و یا آب را تحمل کند، بنابراین همیشه مطمئن شوید که هیچ چیز روی زمین ریخته نمی شود و اگر این اتفاق بیافتد، سریعاً آن را تمیز کنید.

۲.بهتر است در ساخت دستشویی و آشپزخانه ها با کف پارکت اجتناب شود، این دو محل معمولاً در معرض گرما و یا رطوبت زیاد قرار دارند.

۳. اگر خانه شما واقعاً در معرض نور خورشید قرار دارد، باید پرده ها را بر روی کف پارکت پوش بالای خورشید قرار دهید. نور آفتاب می تواند درخشش کف پارکت را از بین ببرد.

۴. فراموش نکنید که پارکت خود را با چند فرش زیبا تزیین کنید تا تمام سطح آن زیر پا نباشد.

۵. وقتی اسباب و اثاثیه تان را جابجا می کنید، به شدت آنها را به اطراف هل ندهید و از یک عضو دیگر خانواده کمک بگیرید و آن را کمی بالاتر از سطح زمین بلند کنید.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار