• 17 / شهریور 1402 / 17:42
  • شناسه خبر : 120457

۴۵ کاربرد جالب وازلین که از آن بی خبر بودید

آیا می‌دانستید وازلین ۴۵ کاربرد عالی دارد که فراتر از تصورات شماست؟

وازلینراه‌های زیادی برای استفاده از وازلین به غیر کمک به رفع خشکی پوست وجود دارد. کاربردهای زیاد این ماده جالب باعث شد امروز به بررسی کاربردهای جالب و عالی این ماده در روتین زندگی شما بپردازیم؛ همراه ما باشید.

تذکر: برای استفاده وازلین روی پوست، اگر پوست مستعد آکنه هستید مراقب باشید زیرا فرمول وازلین انسدادی است و منافذ را می‌بندد.

۱- تسکین پاشنه‌های ترک خورده پا
اگر پاهای شما تاول زده است (یا خشک و پوسته پوسته به نظر می‌رسند)، قبل از خواب مقداری وازلین روی پا و پاشنه خود بمالید و جوراب تیره رنگ بپوشید. صبح با پوستی نرم از خواب بیدار خواهیدشد.

۲- پاک کردن آرایش چشم
اگر پاک کننده آرایش ندارید، مقداری وازلین را روی پلک‌های خود به آرامی ماساژ دهید و با استفاده از یک پد پنبه‌ای آرایش چشم خود را پاک کنید. سپس صورت خود را با شوینده صورت کامل بشویید تا منافذ پوستتان مسدود نشود.

۳- زیاد کردن ماندگاری عطر
اگر ماندگاری عطر شما زیاد نیست این ترفند را امتحان کنید. پوست مرطوب بوها را بهتر نگه می‌دارد، پس قبل از اسپری کردن عطر، وازلین را روی نقاط نبض خود (مچ دست، داخل آرنج، پشت زانو و گردن) بمالید. پایه ژله‌ای وازلین به ماندگاری عطر شما کمک می‌کند.

۴- استفاده به عنوان سرم مژه
برای داشتن مژه‌های بلندتر، هر روز صبح به جای ریمل، آنها را با کمی وازلین بپوشانید. این کار به شما ظاهری براق و برجسته بدون آرایش می‌دهد و مژه‌های شما را حالت می‌دهد و حتی به رشد سریع‌تر آنها کمک می‌کند.

۵- جلوگیری از خشک شدن شیشه لاک ناخن
اگر لاک ناخن شما مدت طولانی است که استفاده می‌شود قطعا با مشکل خشک شدن درب شیشه آن مواجه شده‌اید. پس از استفاده، مقداری وازلین را در اطراف داخل درب پولیش بمالید تا دفعه بعد که استفاده می‌کنید بدون دردسر باز شود.

۶- تبدیل آرایش پودری به کرمی
تبدیل محصولات آرایشی مات یا پودری به حالت کرمی یکی از کاربردهای عالی وازلین است. محصولات مدنظر خود را با وازلین مخلوط کنید تا سایه چشم کرمی، رژگونه یا بالم لب زیبایی داشته‌باشید.

۷- استفاده به عنوان هایلایتر گونه
اگر هایلایتر ندارید مشکلی نیست! مقداری وازلین را به بالای استخوان گونه خود بزنید تا درخششی درخشان روی گونه ایجاد کنید.

۸- کمک به انتهای موهای آسیب دیده
نوک موها به دلیل عوامل استرس زای محیطی و آسیب گرما بیشتر مستعد خشک شدن هستند. وازلین را به‌عنوان یک نرم‌کننده روی انتهای موهایتان بمالید تا موخوره را کم کند و رطوبت بیشتری به موهایتان بدهد.

۹- مانعی در برابر لکه‌های پوستی
یکی از بدترین نکات در مورد رنگ مو یا لاک ناخن آشفتگی به جا مانده روی پوست است. یک پوشش سبک از وازلین در اطراف خط مو یا کوتیکول ناخن باعث می‌شود رنگ روی پوست شما نماند.

۱۰- ابروهای صاف
ابروهای نامنظم خود را با وازلین کنترل کنید. وازلین نقش ژل ابرو را ایفا می کند تا موهای ابرو در طول روز ثابت بمانند.

۱۱- پاک کردن لکه‌های سرسخت آرایشی روی پارچه و لباس
وازلین را به یک پارچه مرطوب که لکه گرفته بمالید و لکه‌ها را از بین ببرید. روغن موجود در وازلین به بیرون کشیدن روغن های دیگر کمک می‌کند و سپس پارچه را داخل ماشین لباسشویی بیاندازید.

۱۲- جلوگیری از خطوط برنزه‌نشده
هنگامی که در خانه برنزه می‌کنید، اجتناب از خطوطی که برنزه نشوند غیرممکن است. اما وازلین راه حل مدنظر شماست. قبل از استفاده از برنزه کننده، مقدار کمی وازلین را روی قسمتهای خشک‌تر پوست خود بمالید.

۱۳- کمک به پوشیدن گوشواره
اگر گوش خود را به تازگی سوراخ کرده‌اید یا اغلب از گوشواره استفاده نمی‌کنید، پوشیدن گوشواره می‌تواند دردناک باشد. مقداری وازلین را روی لاله گوش و پشت گوشواره بمالید تا به راحتی به داخل گوش شما سر بخورد. اگر سوراخ‌های گوش شما ملتهب است، وازلین می‌تواند روند بهبودی را نیز تسریع کند.

۱۴- جلوگیری از زنگ زدگی تیغ
اگر تیغ خود را در حمام نگه‌ می‌دارید حتما زنگ می‌زند. با زدن یک لایه بسیار نازک وازلین روی تیغه‌ها از این اتفاق جلوگیری کنید تا ظاهر تیغ شما همیشه جدید و برنده به نظر برسد.

۱۵- لایه برداری لب
مقداری وازلین را روی لب‌هایتان بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند. سپس لب خود را به آرامی با مسواک مالش دهید.

۱۶- استفاده به عنوان ماسک صورت
وازلین را با کمی آب لیموی تازه مخلوط کرده و به صورت خود بمالید تا پوست شما روشن شود.

۱۷- استفاده به عنوان اسکراب بدن
از وازلین به عنوان اسکراب بدن برای از بین بردن سلول‌های مرده پوست می‌توان استفاده کرد. وازلین را قبل از مالیدن روی پوست با شکر یا نمک مخلوط کنید.

۱۸- تسکین درد پوستی
به تسکین درد پوست پس از اپیلاسیون یا برداشتن ابرو با کمی وازلین می‌توانید کمک کنید.

۱۹- جلوگیری از وز شدن موها
با استفاده از وازلین، ظاهری براق و صاف با مدل موی خود داشته‌باشید.

۲۰- استفاده در ماساژ
از وازلین برای ماساژ بدن استفاده کنید و پوستی نرم زیر دست خود داشته‌باشید.

کاربرد وازلین۲۱- نرم کردن کوتیکول‌های ناخن
با کمی وازلین به بهبود کوتیکول ناخن کمک کنید. وازلین را روی کوتیکول‌های خشک بمالید تا نرم شوند. این کار را دوره‌ای انجام دهید.

۲۲- استفاده به عنوان براق‌کننده لب
اگر برق لب مورد علاقه‌تان تمام شد، وازلین را روی لب‌هایتان بمالید تا لب‌هایی نرم داشته‌باشید.

۲۳- محافظت از تاتوهای جدید
با وازلین از تاتوهای خود محافظت کنید. وازلین را روی تاتوهایی که به تازگی بهبود یافته‌اند بمالید تا لایه‌ای محافظ ایجاد کرده و به تسکین پوست تحریک‌شده کمک کند.

۲۴- دندان‌های خود را از رژ لب دور کنید!
خیلی وقت‌ها از رژ لب قرمز براق استفاده نمی‌کنیم چون ممکن است به دندانهایمان رنگ دهد. قبل از زدن رژ لب وازلین را روی دندان‌های خود بمالید که به جلوگیری از انتقال رنگ روی دندان کمک می‌کند.

۲۵- تسکین آفتاب‌سوختگی‌های خفیف
پس از گذراندن یک روز در ساحل دریا یا پیک نیک در پارک ممکن است با آفتاب سوختگی خفیف به خانه برگردید – حتی اگر تمام تلاش خود را برای استفاده مناسب و به اندازه از کرم ضد آفتاب انجام داده‌باشید. جای نگرانی نیست. وازلین را روی نواحی آسیب دیده بمالید تا به تسکین و کاهش آفتاب سوختگی کمک کند.

۲۶- برداشتن آدامس از روی مو
اگر آدامس در موهایتان گیر کرد، موهای آسیب دیده را با مقدار زیادی وازلین بپوشانید و سپس به آرامی آدامس را بیرون بکشید.

۲۷- جلوگیری از خارش و ناراحتی بند سوتین
حتی با راحت‌ترین سوتین، گاهی اوقات بند آن باعث خارش و ناراحتی می‌شود. قبل از پوشیدن سوتین وازلین را روی شانه خود بمالید تا از تحریک پوست شانه جلوگیری کنید.

۲۸- جلوگیری از ورود شامپو به چشم کودک
مقداری وازلین را بالای ابروهای کودک خود بمالید تا شامپو وارد چشمش نشود. کف شامپو به کنار صورتش می‌لغزد و از چشمانش محافظت می‌کند.

۲۹- تسکین خارش پوست سر
خشکی پوست سر یکی از دلایل عمومی شوره سر است. قبل از شستن موها، کمی وازلین را روی پوست سر خود ماساژ دهید تا شوره سر و خارش را کاهش دهید.

نکته: از وازلین بیش از حد روی پوست سر خود استفاده نکنید، تقریبا به اندازه یک سکه (و نه بیشتر) استفاده کنید.

۳۰- مرتب نگه‌داشتن موهای صورت
برای داشتن ظاهری براق و آراسته از وازلین روی موهای صورت مثل ابرو استفاده کنید. می توانید از وازلین همان طور که هست روی مو استفاده کنید یا آن را با موم زنبور عسل ترکیب کنید.

۳۱- مرطوب کردن زیر چشم
اگر کرم دور چشمتان تمام شده‌است، قبل از خواب، وازلین را زیر چشم خود به آرامی بزنید.

۳۲- جلوگیری از گوش شناگر
با کمی وازلین آب را از گوش خود دور کنید. قبل از شنا، به سادگی وازلین را روی پنبه بمالید و توپک‌های پنبه‌ای را درون گوش خود قرار دهید.

۳۳- درمان بریدگی‌های و جراحات جزئی
وازلین را روی جراحات جزئی (مانند بریدگی‌های کوچک یا سوختگی) بمالید تا به بهبود سریع‌تر آنها کمک کنید. وازلین یک لایه ضد آب روی پوست شما ایجاد می‌کند و از آن محافظت می‌کند.

نکته: حتما قبل از استفاده از وازلین پوست را تمیز و ضدعفونی کنید تا از عفونت جلوگیری کنید.

۳۴- تسکین درد عضلانی
به عنوان یک جایگزین پد حرارتی، می توانید از وازلین گرم شده برای کمک به کمردرد و سایر عضلات دردناک استفاده کنید. وازلین را حدود دو دقیقه در مایکروویو حرارت دهید، سپس آن را روی ناحیه ماساژ دهید تا اثر تسکین‌دهنده داشته‌باشد.

۳۵- تسکین گزش حشرات
وازلین را روی نیش حشرات (پشه، زنبور، مورچه و غیره) بمالید تا به تسکین خارش کمک کند. اثر مرطوب کنندگی وازلین به کاهش احساس خارش کمک می کند و به شما کمک می کند کمتر خراش دهید.
نکته: سعی کنید ظرف وازلین را قبل از استفاده از آن در فریزر قرار دهید تا اثر خنک کنندگی داشته باشد.

۳۶- تسکین درد بینی
وقتی آبریزش بینی به دلیل آلرژی، سرماخوردگی یا آنفولانزا دارید، ممکن است بینی شما قرمز و دردناک شود. مالیدن کمی وازلین در اطراف سوراخ‌های بینی می‌تواند به افزایش رطوبت و تسکین درد کمک کند.

۳۷- جلوگیری از چروک شدن پوست
یک لایه نازک وازلین روی قسمت داخلی ران خود بمالید تا از تحریک پاها در اثر مالیدن به هم جلوگیری کنید. این کار هنگام پوشیدن دامن یا لباس، در روزهای گرم و در طول تمرینات شدید، عالی عمل می کند.

۳۸- درآوردن جواهرات در مواقع اورژانسی
بیرون کشیدن انگشتر یا دستبند تنگ در هنگام ورم پوستی دشوار است. با استفاده از مالیدن وازلین روی پوست دست یا انگشت به راحتی زیورآلات خود را بیرون آورید.

۳۹- رفع خارش پوست

از آنجایی که وازلین به مرطوب شدن پوست کمک می‌کند، برای خارش عالی است. اگر ناحیه‌ای از پوست شما خارش دارد – به خصوص بعد از اصلاح – مقداری وازلین بمالید تا خارش از بین برود.

۴۰- محافظت از دلمه پوستی
اگر جراحتی در حال ایجاد دلمه است، مقداری وازلین روی دلمه پوستی بریزید تا از آن محافظت کنید. وازلین با افزودن یک لایه محافظ روی پوست به بهبود سریعتر دلمه کمک می کند.

۴۱- جلوگیری از جای زخم
مالیدن وازلین روی جراحات نیز به جلوگیری از ایجاد اسکار کمک می‌کند.

۴۲- تسکین زخم‌های پوستی ناشی از تیغ
از آنجایی که وازلین به رفع بسیاری از تحریکات پوستی کمک می‌کند، می‌توان از آن برای کاهش برآمدگی‌ها و زخم‌های ناشی از اصلاح استفاده کرد. برای تسکین، به سادگی وازلین را روی آن ناحیه بمالید.

۴۳- محافظت از مو در برابر ابزارهای حرارتی
قبل از سشوار کشیدن یا استفاده از سایر ابزارهای حرارتی مانند اتو مو، وازلین را روی موهای خود بمالید. این مرحله به جلوگیری از خشکی یا زبری مو کمک می‌کند.

۴۴- ایجاد یک ظاهر پر زرق و برق
برای یک شب سرگرم‌کننده یا یک مراسم پرزرق و برقی، وازلین را روی پوست خود بمالید، سپس براق کننده اضافه کنید.

این کار را روی گردن، ناحیه استخوان ترقوه و نواحی کوچک صورت خود انجام دهید.

۴۵- حل کردن چسب مژه
وازلین می تواند به از بین بردن چسب مژه به جا مانده از مژه مصنوعی کمک کند. می‌توانید از مالیدن وازلین در امتداد خط نوار مژه‌ها استفاده کنید تا چسب را شل کرده و راحت‌تر کنده شوند.

مطالب مرتبط

۱۴ کاربرد جالب غیر آشپزی کره خوراکی که نمی دانستید

۹ کاربرد نان بیات که تاکنون نمی دانستید

۲۰ کاربرد جالب گیره کاغذ که با دانستن آن ها متعجب میشوید

نظرات