• 20 / اردیبهشت 1402 / 10:26
  • شناسه خبر : 111256

۵ حقیقت جالب در مورد رنگ چشم که تاکنون نشنیده اید

شاعران و هنرمندان بی‌شماری رنگ چشم را رمانتیک کرده‌اند، اما علم نشان می‌دهد که این رنگ می‌تواند خیلی بیشتر از آنچه فکر می‌کنید آشکار کند.

به گزارش اول فارس به نقل از lenstore  تحقیقات نشان داده است که رنگ چشم می تواند چیزهای زیادی در مورد سلامت ما به ما بگوید، و برخی می گویند که حتی با ویژگی های شخصیتی مرتبط است. برای دریافت حقایق، از اپتومتریست داخلی، روشنی خواسته‌ایم تا کمی عمیق‌تر به معانی رنگ‌های مختلف چشم بپردازد.

زنی با چشمان قهوه ای

واقعیت: چشمان همه انسان ها در واقع قهوه ای است

به نظر می رسد چشمان ما سایه های مختلفی از آبی، سبز و فندقی دارد، اما این رنگدانه ها هرگز در چشم انسان وجود ندارند. پس چه چیزی به چشم ها رنگ می دهد؟

همه چیز به میزان ملانین موجود در عنبیه (حلقه رنگی اطراف مردمک) بستگی دارد. ملانین به طور طبیعی قهوه ای تیره است و همان رنگدانه ای است که رنگ پوست و مو را تعیین می کند. هر چه ملانین در عنبیه بیشتر باشد، رنگ چشم تیره‌تر می‌شود.

رنگ چشم همچنین به نحوه پراکنده شدن نور هنگام عبور از چشم بستگی دارد. ملانین نور را جذب می کند و از بازتاب آن به سطح چشم جلوگیری می کند و باعث ایجاد رنگ تیره تر می شود.

برعکس برای چشم های روشن صادق است. “بیبی بلوز” دارای مقادیر کمی ملانین است، بنابراین نور بیشتری از چشم منعکس می شود. این فرآیند اثر تیندال نامیده می شود، پدیده ای مشابه که آسمان را آبی به نظر می رساند


سگ با عینک آفتابی

واقعیت: چشم های آبی به نور حساس تر هستند

ملانین به عنوان نوعی محافظ در برابر نور خورشید عمل می کند و نور UV را مسدود می کند. از آنجایی که چشم‌های آبی حاوی ملانین کمتری هستند، نسبت به نور حساس‌تر هستند و بیشتر در معرض آسیب‌های ناشی از اشعه ماوراء بنفش هستند.

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که چشم‌های روشن‌تری دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن هستند. مهم نیست که چشمان شما چه رنگی باشد، استفاده از عینک آفتابی به محافظت از آن ها در برابر نور خورشید کمک می کند. اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید، لنزهای مسدود کننده اشعه ماوراء بنفش می توانند این لایه محافظتی اضافی را فراهم کنند.


فوتبال در یک زمین

افسانه: افراد با چشمان قهوه ای زمان واکنش سریع تری دارند

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد افراد قهوه‌ای چشم در ورزش‌هایی مانند بوکس، فوتبال و بیسبال زمان واکنش سریع‌تری دارند. اگر چشمان آبی دارید، احتمالاً در فعالیت های خودسرانه مانند بولینگ یا بازی گلف بهتر هستید. با این حال، تحقیقات بیشتری برای حمایت از این نظریه ها مورد نیاز است.


مادربزرگ و نوه

واقعیت: رنگ چشم با افزایش سن تغییر می کند

برای اکثر افراد، رنگ چشم از حدود یک سالگی ثابت می شود. با این حال، حدود پانزده درصد از جمعیت قفقازی تغییر تدریجی در رنگ چشم را در مراحل بعدی زندگی تجربه می کنند.

تغییر رنگ می تواند نشان دهنده بیماری های خاصی مانند سندرم هورنر یا گلوکوم رنگدانه ای باشد. سندرم هورنر یک بیماری نادر است که در اثر آسیب به رشته اعصابی که مسئول گشاد شدن مردمک و بالا بردن پلک هستند، ایجاد می شود. کسانی که به هورنر مبتلا می شوند ممکن است عنبیه روشن تری در چشم آسیب دیده داشته باشند. از طرف دیگر، گلوکوم رنگدانه ای معمولاً عنبیه را تیره تر نشان می دهد. تغییر رنگ ناشی از ریزش رنگدانه است. علاوه بر این، برخی از قطره های چشمی گلوکوم نیز می توانند باعث تیره شدن چشم شوند.

مانند بسیاری از بیماری ها، هر دو بیماری بهتر است زود تشخیص داده شوند. به همین دلیل است که شرکت در معاینات منظم چشم بسیار مهم است – حتی اگر بینایی ۲۰/۲۰ دارید. با این حال، اگر متوجه تغییرات شدید در رنگ چشم شدید، توصیه می‌کنیم فوراً به چشم‌پزشک مراجعه کنید.


زن در حال خنده

افسانه: رنگ چشم می تواند با خلق و خوی تغییر کند

رنگ چشم در واقع با خلق و خوی تغییر نمی کند. عنبیه ها مانند شاتر دوربین کار می کنند. آنها منبسط و منقبض می شوند تا به مردمک ها اجازه رشد یا کوچک شدن برای دید مطلوب را بدهند. مقدار زیادی از این به میزان نوری است که وارد چشم می شود – هر چه اتاق تاریک تر باشد، مردمک های ما گشادتر می شوند. چشمان ما همچنین در پاسخ به برخی از احساسات، مانند ترس یا شادی، گشاد می شوند، که می تواند چشمان ما را تیره تر نشان دهد.

دوست دارید ظاهر جدیدی را امتحان کنید؟ ساده ترین و مطمئن ترین راه برای تغییر موقت رنگ چشم، استفاده از لنزهای رنگی است. راهنمای مفید ما را بررسی کنید تا مطابقت کامل را برای هر موقعیتی پیدا کنید.


سخن پایانی
رنگ چشم می تواند چیزهای زیادی را نشان دهد، از میزان حساس بودن ما به شرایط خاص گرفته تا سرعت ما در زمین ورزشی. اگرچه بیشتر تحقیقات بر اساس نمونه های مطالعاتی کوچک است، اما این ایده ها راه را برای اکتشافات هیجان انگیزتر در این زمینه هموار کرده است.

اگر می‌خواهید رنگ چشم متفاوتی را امتحان کنید یا حتی یک لباس یا لباس را با چشم‌های رنگی متفاوت تقویت کنید، چرا به طیف وسیعی از مخاطبین رنگی ما نگاه نکنید. این فرصت شماست تا ببینید نیمه دیگر چگونه زندگی می کنند!

بیشتر بخوانید:

بهترین و بدترین رنگ برای اتاق خواب زن و شوهر کدام است؟
رازهای عجیب رنگ چشم شما که از آنها بی خبرید
فقط بگو تو عکس چی می بینی تا میزان رمانتیک بودن تان آشکار شود

ثبت دیدگاه