• 28 / فروردین 1400 / 7:57
  • شناسه خبر : 51037

۵ راهکار ساده درمان گلودرد

به گزارش اول فارس به نقل از تایمز آو ایندیا، گلو درد می‌تواند ناشی از بیماری‌های دیگر مانند آنفلوآنزا، سرماخوردگی و یا بروز عفونت در بخش پایانی حلق و حتی تار‌های صوتی باشد. گرچه بسیاری از افراد نسبت به گلودرد بی توجه هستند، اما در برخی موارد این بیماری آنچنان آزار دهنده است که باعث ایجاد رنج و مشکل در فرد می‌شود.

با این حال، فارغ از اینکه دلیل بروز گلو درد چیست، متخصصان توصیه‌هایی را به افراد در طول بیماری مطرح می‌کنند:

۱- غرغره کردن آب نمک

ساده‌ترین و در عین حال یکی از موثرترین راهکار‌ها برای درمان گلودرد غرغره کردن آب ولرم حاوی مقداری نمک است. این کار باعث شسته شدن عفونت‌های موجود در ناحیه گلو می‌شود. در صورت برطرف شدن عفونت، ورم ناشی از آن در ناحیه گلو التیام می‌یابد.

۲- آب گرم

نوشیدنی‌های گرم مانند چای، انواع دمنوش ها، و نیز چای لیمو عسل از گزینه‌های مناسب برای تسکین گلو درد است. اگر گلو به دلیل التهابات دچار گرفتگی شده باشد، مصرف نوشیدنی‌های گرم به التیام آن کمک می‌کند.

۳- خوردن غذا‌های نرم

به طور کلی زمانی که بیمار هستید بهتر است از غذا‌های سبک استفاده کنید. اما در مورد گلودرد استفاده از غذا‌های نرم مانند سوپ و فرنی توصیه می‌شود، زیرا عبور غذا‌های سخت از گلو می‌تواند با عمل بلع دردناک همراه باشد. آبمیوه‌های طبیعی نیز از جمله گزینه‌های مناسب برای گنجاندن در رژیم غذایی افراد بیمار است.

۴- اجتناب از عادات مخرب

افرادی که از گلودرد رنج می‌برند باید از هر گونه استعمال دخانیات، مصرف غذا‌های چرب و شور، نوشیدنی‌های حاوی کافئین، و غذا‌های فرآوری شده اجتناب کنند. همچنین در طول بیماری، به طور موقت ورزش کردن را کنار بگذارید. ورزش کردن باعث افزایش درگیری عضلات و بافت‌های بدن شده و فرآیند التیام بیماری را کند می‌کند.

۵- اجتناب از حضور در اماکن عمومی

تا زمانی که از بیماری بهبودی کامل نیافته اید، از حضور در اماکن عمومی و محافل دوستانه به شدت اجتناب کنید. گلودرد ممکن است به دلیل طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها ایجاد شده باشد که در همه این موارد شما ناقل بیماری محسوب می‌شود و به راحتی می‌توانید سایرین را آلوده کنید.

مطالب مرتبط

۹ درمان خانگی موثر برای درمان فوری گلودرد

معجزه پیچک برای درمان سرماخوردگی، گلودرد، سرفه، ریزش مو، سوختگی و پاکسازی بدن

نظرات