چاپ      کد خبر: 146091
23 خرداد 1403

۵ روش ساده و سریع تشخیص طلا از بدل

در صورتی که در خانه یک شی فلزی دارید یا درحالت کلی می‌خواهید طلای خود را از بدل تشخیص دهید، تنها با چند ترفند ساده می‌توانید این کار را انجام دهید. تمامی این ترفندها در اوج سادگی، تشخیص خوبی را انجام می‌دهند. این روش‌های تشخیص طلا به این دلیل است که طلاهای موجود در بازار در انواع رنگ و سبک موجود است. و لازم است تا بفهمید طلای خریداری شده شما خالص است یا خیر. چرا که ممکن است طلای شما صرفا روکش طلا داشته باشد یا حالت‌هایی از این قبیل باشد.در ادامه قصد داریم شما را با انواع راه‌های تشخیص طلا از بدل آشنا کنیم.

روش تشخیص طلا از بدل

۱-اعداد حک شده بر روی طلا را چک کنید

یکی از روش‌های تشخیص طلا از بدل این است که اعداد و کدهای حک شده بر روی آن را بررسی کنید. این کدها به این منظور بر روی طلاها حک می‌شوند که اطلاعات کاملی در مورد محصول به خریداران و فروشندگان ارائه کنند. چنانچه طلا را بررسی نموده و متوجه شدید یکی از کدهای ۳۷۵، ۵۰۰، ۹۹۹، ۹۵۸، ۹۱۶، ۷۵۰، ۵۸۵ و ۵۸۳ بر روی آن حک شده است مطمئن باشید محصولی که در دست دارید جزو مصنوعات طلاست. یکی از این کدها بر روی تمامی طلاهای زینتی حک شده است. فقط در برخی از طلاهای قدیمی نمی‌توان این کدها را مشاهده کرد. در این صورت نیز برای تشخیص عیار طلا از دستگاه تشخیص عیار طلا استفاده می‌شود. چنانچه کدهای حک شده چیزی به غیر از کدهایی که در بالا به آنها اشاره شد باشند، فروشنده طلا کالای تقلبی به شما تحویل داده است

۲- تشخیص طلا از بدل با استفاده از سرکه

روش بعدی تشخیص طلا اصل از بدل در منزل که کار بسیار آسان و راحتی است کمک گرفتن از سرکه است. تنها کافی است که برای این کار طلا را درون سرکه قرار دهید. اگر طلا پس از حدودا ۳۰ دقیقه تغییر رنگ داد و سیاه شد، یعنی طلای شمل بدلی و تقلبی است.

سرکه خاصیت اسیدی دارد و آبکاری را در طلای تقلبی خراب می‌کند. به همین دلیل طلای تقلبی شما تیره‌رنگ می‌شود و شما متوجه می‌شوید که طلای شما واقعی نیست. البته نکته قابل توجه دیگر این است که سرکه سیب و سرکه انگور هر دو به یک اندازه عکس‌العمل بر روی طلای شما دارند.

روش تشخیص طلا از بدل

۳-برای تشخیص طلا از بدل، رنگ آن را کنترل کنید

شما می‌توانید با کنترل رنگ، به اصل یا تقلبی بودن طلا پی ببرید. در این راه تشخیص طلا باید رنگ طلا را بعد از مدتی بررسی کنید. اگر متوجه شدید که رنگ آن کدر شده و رنگ اصلی اش از بین رفته است یقین پیدا کنید که طلای شما تقلبی بوده است. این روش از بهترین روش‌های تشخیص طلا در خانه است. زیرا طلای اصل به هیچ عنوان تغییر رنگ نداده و تحت هیچ شرایطی رنگ آن از بین نمی‌رود. اگر بعد از مدتی متوجه شدید که طلای شما رنگ پس داده و رنگ اصلی آن از بین رفته است، در اصل بودن آن شک کنید. در این حالت می‌توانید با استفاده از راه‌های شناسایی طلا از اصل یا تقلبی بودن آن مطمئن شوید.

۴-روش تشخیص طلا از بدل با آب

روش بعدی برای تشخیص طلا تقلبی، فوق العاده راحت و بدون دردسر است. بدین صورت که کافی است یک ظرف پر از آب را بردارید و قطعه طلای خود را روی آن بگذارید. اگر طلا در کف ظرف قرار گرفت و روی آب نماند، طلای شما اصل می‌باشد. خوبی این روش این است که به هیچ وجه به طلای شما آسیبی نمی‌رسد. در ضمن طلای اصل در آب زنگ نمی‌زند و حتی تغییر رنگ هم نمی‌دهد.

۵-طلا را بر روی سطح سرامیکی بکشید

بسیاری از فلزات دارای ظاهری شبیه به طلا هستند. این مسئله، زمینه را برای کلاهبرداری افراد سودجو فراهم کرده است. به عنوان مثال در بسیاری از موارد، فلز برنج را جایگزین طلا کرده و به خریدارانی که اطلاعاتی در این زمینه ندارند می‌فروشند. به منظور تشخیص طلا از برنج می‌توانید آن را بر روی سطح سرامیکی بکشید. از آن جایی که طلا دارای بافتی نرم تر از برنج است بر روی سطح مورد نظر ردی بر جای خواهد گذاشت. به این ترتیب می‌توانید مطمئن شوید که طلایی که خریداری کرده اید اصل است یا خیر.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار