چاپ کد خبر: 136751
21 اسفند 1402

۵ علامتی که نشان می دهد گیاه شما در حال مرگ است

شاید متوجه شده باشید که گیاه شما بی حال است و شادابی سابق را ندارد.نشانه هایی وجود دارد که بیانگر مردن گیاه شماست و دانستن این نشانه ها شاید بتواند جهت پیشگیری از نابودی گیاه شما کمک کننده باشند.در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با این نشانه ها آشنا کنیم.

علائم مرگ گیاه

چند نشانه‌ای که می‌گوید گیاه در حال مبازره با مرگ است

اگر فکر می‌کنید گیاه در حال مبارزه است، نترسید. زیرا بسیاری از این آسیب‌ها قابل کنترل است و فقط باید در اولین فرصت اقدام کنید.

۱-برگ های زرد

اگر برگها زرد می شوند، ممکن است گیاهان شما فقط به کود بیشتری نیاز داشته باشند. اما اگر آنها نیز می ریزند، ممکن است یک مورد پوسیدگی ریشه باشد. پوسیدگی ریشه را از طریق ریشه های قهوه ای، نرم و لطیف تشخیص دهید. معمولاً به دلیل رطوبت زیاد ایجاد می شود، بنابراین ریشه های مرده را هرس کنید و در شرایط خشک تر دوباره بکارید.

۲-برگ‌های قهوه‌ای یا لوله شده

یکی دیگر از نشانه‌های رایج پوسیدگی گیاه قهوه‌ای شدن و پیچ خوردگی برگ‌ها است. این نشانه شبیه زرد شدن برگ‌ها می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد. برگ‌های قهوه‌ای اغلب می‌تواند نشانه‌ای از آبیاری بیش از حد باشد. لوله شدن برگ‌ها نیز می‌تواند نتیجه آسیب آفات باشد. بسیاری از آفات را می‌توان کنترل کرد، ولی مراقب کنه‌های عنکبوتی باشید که کنترل آن‌ها دشوارتر است و به راحتی به گیاهان دیگر منتقل می‌شوند، بنابراین بهتر است به طور کامل از شر این گیاه خلاص شوید.

۳-رشد آهسته

رشد کم یا بدون رشد ممکن است اولین نشانه مشکل باشد. اگر بذرهای شما چند ماه است که جوانه نزده اند، احتمالاً باید از نو شروع کنید.یا اگر گیاه شما دارای برگ‌هایی است، اما چند هفته است که رشد نکرده یا در حال کاهش است، ممکن است نور کافی دریافت نکند.

۴-ریشه‌های شکسته یا آسیب دیده

در مواردی مشکل می‌تواند ریشه باشد. همیشه سعی کنید نگاهی به زیر سطح گیاه داشته باشید. اگر چیزی شکسته، آسیب دیده، پوسیده یا خشک شده باشد، یک تراش ساده می‌تواند کمک کند.

۵-برگ‌های نرم

اگر متوجه شدید که برگ‌های گیاه شفاف یا نرم است ممکن است به دلیل دما باشد. کاهش دما می‌تواند به برخی از گیاهان آپارتمانی آسیب برساند. یک گیاه سالم باید برگ‌های تنومندی داشته باشد.

علائم مرگ گیاه

چند دلیل که چرا گیاه در حال مرگ است

آب زیاد یا خیلی کم

اگر متوجه شدید گیاه شما شل یا افتاده به نظر می‌رسد، می‌تواند دلیل آن آبیاری کم باشد. از طرف دیگر اگر برگ‌های گیاه زرد است، ممکن است دلیل پوسیدگی گیاه آبیاری بیش از حد باشد. در بیشتر گلدان‌ها به دلیل کمبود حجم خاک ممکن است این مشکل اتفاق بیفتد، اما گیاهان چند ساله در زمین نیز می‌توانند از آبیاری نامناسب آسیب ببینند.

خاک قدیمی و نامناسب و ضعف گیاه

خاک گلدان ها پس از گذشت یک بازه زمانی، مواد مغذی موجود در خود را از دست می دهند که به اصطلاح به آنها خاک های قدیمی می گویند. خاک های قدیمی اغلب به دلیل نداشتن مواد مغذی دچار قارچ، باکتری و آفت می شوند، به علاوه خاک ها در گذر زمان به دلیل اسیدی شدن می توانند سبب مرگ و میر جدی گیاه نیز شود، چرا که خاک از نوع پیت است و پس از گذشت چند مدت اسیدی گشته و از رسیدن اکسیژن و آب به ریشه گیاه جلوگیری می کند، از این رو توصیه می گردد که پس از گذشت هر ۶ ماه یا ۱ سال خاک گلدان را عوض کنید.

نور نامناسب

اکثر افراد می‌دانند که گیاهان برای رشد و شکوفایی به دو چیز نیاز دارند آب و نور خورشید. اما مشکل اینجا است که گیاهان متفاوت هستند و نور متفاوتی برای رشد نیاز دارند و ممکن است نور زیاد و کم باعث پوسیدگی گیاه شود. هنگام خرید گیاهان در مورد آن‌ها تحقیق کنید و گیاهان را در مکان مناسب برای دریافت نور قرار دهید. همانطور که نور کم می‌تواند یک گیاه آپارتمانی را از بین ببرد، آفتاب زیاد و مستقیم می‌تواند به گیاهان بیرون از خانه نیز آسیب برساند.

زهکشی نامناسب و ضعیف گلدان گیاهان

بسیاری از گلدان ها دارای زهکشی نامناسب و ضعیف هستند به طوری که موجب می شوند آب اضافی همواره در کف گلدان باقی بماند و از آن خارج نشود. هنگامی که آب اضافی در کف گلدان جمع شود، خاک قسمت پایین گیاه همواره مرطوب است، اما خاک قسمت بالایی خشک می شود و ممکن است با مشاهده این خاک خشک تصور کنید که گیاه نیازمند آبیاری است و مجددا به گیاه آب دهید که این امر سبب پوسیدگی ریشه گیاه و مردن آن می شود. همچنین خاک همواره مرطوب انتهای گلدان باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد، برای جلوگیری از این مشکلات باید حتما زهکشی گلدان را بررسی نمود و در صورت نامناسب بودن زهکشی، گلدان را تعویض کرد. بهتر است بدانید که زهکشی نامناسب علاوه بر مردن گیاه می تواند موجب بروز قارچ، باکتری، تنگ کردن جای ریشه گیاه و پوسیدگی آن نیز شود.

کود دهی بیش از حد

کود دهی بخش مهمی از باغبانی خانگی است، اما کود دهی زیاد نیز می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.

آفات

متاسفانه گاهی اوقات پوسیدگی گیاه می‌تواند به دلیل آفات باشد. در این مورد مهم است که گیاه را همیشه چک کنید تا بتوانید آفات را کنترل کنید.

۴ راه برای احیای گیا

  • منبع مشکل را پیدا کنید: برای یافتن راه‌حل، باید مشکل را پیدا کنیم. این تنها راهی است می‌توانید از گیاه را دوباره احیا کنید.
  •  برنامه آبیاری را بررسی کنید. اگر متوجه یک مشکل همیشگی در برگ‌های گیاه شدید، برنامه آبیاری بررسی کنید و تغییرات لازم را اعمال کنید. فقط زمانی که خاک خشک است، آبیاری کنید.
  •  نور مناسب را چک کنید. اگر گیاه آسیب دیده است، گاهی می‌توان با تغییر مکان گیاه آن را احیا کرد. هر گیاه میزان نور متفاوتی نیاز دارد.
  •  ریشه را بررسی کنید. خاک گیاه را به آرامی حفر کنید و نگاهی به ریشه بیندازید. هر بخشی که آسیب دیده است را از ریشه جدا کنید. فقط بعد از این کار گیاه را در سایه قرار دهید.

 

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار