چاپ کد خبر: 144157
4 خرداد 1403

۵ علت اصلی ریزش برگ‌های گیاه بنجامین

بنجامین یک گیاه آپارتمانی بسیار حساس است که هنگام مراقبت از آن باید بسیار دقت کرد.مراقبت نادرست از این گیاه می تواند باعث مشکلات زیادی از جمله ریزش برگ آن شود.گیاه بنجامین شما دچار ریزش برگ و خزان شده است؟ همراه ما باشید.

علت ریزش برگ درخت بنجامین

علت ریزش برگ‌های بنجامین 

۱-آبیاری 

گیاه بنجامین، جزو گیاهان حساس به دیر آب دادن است. به همین خاطر خاک همواره مرطوب را دوست داشته و تحمل خشکی شدید را ندارد؛ پس آبیاری به موقع و منظم جهت داشتن گیاهی شاداب و سرحال بسیار اثر گذار خواهد بود. زمان درست آبیاری بنجامین در زمانی است که یک سانتی متر قسمت بالای خاک خشک شده باشد.

جهت تشخیص زمان دقیق آبیاری، می‌توانید از چوب خلال دندان استفاده کرده و داخل خاک فرو نمائید؛ در صورتی که خاک مرطوب باشد، بخش‌هایی از خاک به چوب خلال دندان چسبیده و رطوبت خاک مشخص خواهد شد، در غیر این صورت، زمان آبیاری گیاه فرا رسیده است.

برای آبیاری صحیح بنجامین بایستی به چند نکته توجه کرد:

نکته اول این که از آب بیات جهت آبیاری استفاده کنید، آب بیات به این معنی است که آب باید هم دمای محیط باشد، بنجامین نباید با آب سرد آبیاری شو؛ آبیاری با آب سرد ممکن است باعث ریختن برگ‌های گیاه شود.

همیشه سعی کنید آب را از یک یا دو روز قبل داخل ظرف دهن گشاد بریزید؛ در این حالت فلوراید و کُلُر آب از بین رفته و از همه مهم‌تر آب همواره هم دمای محیط خواهد بود.

نکته دوم این که هنگام آبیاری گیاه بنجامین همیشه آب را به آرامی بر روی خاک بریزید. برخی از افراد کل حجم آب را به یک‌باره پای گیاه ریخته و فکر می‌کنند گیاه سیر آب شده است، غافل از این که به دلیل وجود فاصله بین مولکول‌های خاک (مخصوصاً در گلدانی که تازه تعویض خاک صورت گرفته) ریشه گیاه فرصت کافی جهت جذب آب مورد نیاز را نخواهد داشت و حجم قابل توجهی از آب درون زیرگلدانی جمع خواهد شد.

اطمینان داشته باشید که زهکش خاک و گلدان خوب باشد زیرا اگر زهکش گلدان مسدود شده باشد و آبیاری زیاد صورت گیرد، این عمل موجب پوسیدن ریشه گیاه خواهد شد؛ در صورتی که به گیاه تشنگی وارد شود، احتمال دارد برگ‌های گیاه در حالی که سبز هستند، ریزش کنند.

۲-جابه‌جایی

گیاه زیبای بنجامین نسبت به جابجایی بسیار حساس است، همیشه به یاد داشته باشید در محیط منزل و محل کار، خیلی گلدان گیاه را جابجا نکنید. این گیاه از جابجایی خیلی استقبال نکرده و واکنش آن به صورت خزان کردن برگ‌هایش خواهد بود. با فراهم کردن شرایط ایده‌آلِ گیاه، باید منتظر بود مجدداً برگ‌های جدید رشد کنند.

در صورت امکان پیشنهاد می‌شود گیاه به صورت مستقیم از گلخانه تهیه نشود. بیان این نکته احتمالاً برای شما بسیار عجیب باشد! تعجب نکنید، مادامی که گیاه از گلخانه به صورت مستقیم تهیه می‌شود، بنجامین در بهترین شرایط نگهداری از قبیل نور، دما و رطوبت قرار دارد.

به همین دلیل وقتی گیاه را از گلخانه می‌خرید و به منزل منتقل می‌کنید، همین جابجایی دلیل محکمی خواهد بود تا حجم قابل توجهی از برگ‌های بنجامین ریزش کرده و شما را ناراحت و نگران کند اما جای نگرانی نیست، این اتفاق به دلیل فراهم نکردن شرایط مطلوب همانند گلخانه رُخ داده است.

در صورتی که بنجامین از محیط دیگری تهیه شود، به دلیل مقاومتی که با محیط خارج از گلخانه پیدا کرده است، برگ‌های بسیار کمتری پس از خرید خزان خواهد داشت.

۳-دما

بنجامین به دمای بالا نیاز دارد، بازه دمایی ۱۵ الی ۲۵ درجه سانتی‌گراد جهت نگهداری آن پیشنهاد می‌شود و در صورت فراهم نکردن این نیازِ گیاه، قطعاً برگ‌های آن ریزش خواهد داشت.

از قرار دادن گیاه کنار در و پنجره خودداری کنید زیرا در صورتی که در فصل سرما گیاه به شیشه سرد برخورد کند، برگ‌های گیاه خواهند ریخت؛ این نکته را هم در نظر بگیرید که هرگز بنجامین را در کنار بخاری، شوفاژ و سایر وسایل گرمایشی قرار ندهید، سعی کنید گرمای طبیعی محیط برای گیاه فراهم شود.

علت ریزش برگ درخت بنجامین

۴-نور کم 

دیگر علت ریزش برگ بنجامین نور کم است. اغلب اوقات برگ‌های بنجامینی که نور کمی دریافت می‌کند، کم و دوکی شکل به نظر می رسند. برگ‌های جدید ممکن است رنگ پریده یا حتی سفید به نظر برسند و ضعیف شوند. به همین دلیل برگ‌های گیاه شروع به ریزش می‌کند.

محل اسقرار گلدان را در مکانی قرار دهید که از تابش مستقیم نور آفتاب برای مدت طولانی در امان باشد. پنجره‌های جنوبی (رو به قبله) یکی از بهترین مکان‌های قرار دادن بنجامین است.

۵-آفات و بیماری‌ها

درختان بنجامین ممکن است به آفات زیادی مانند کنه عنکبوتی و شپشک آردآلود آلوده م‌ شوند و این آفات ممکن است علت ریزش برگ بنجامین باشد. اگر احساس می‌کنید که برگ‌های بنجامین چسبناک هستند یا مایعی از آن ها می‌چکد و به طور مرتب می ریزند، باید به وجود آفت شک کنید.
توجه کنید که بنجامین بسیار به آفت‌ها حساس است و دچار ریزش برگ شدید می‌شود و اگر در مراحل اول بیماری و آفت به درمان نوردازید گیاه ازبین می‌رود.

اگر فکر می‌کنید مشکل ریزش برگ‌ها به خاطر آفات است، باید آفات را با حشره کشی مانند روغن چریش از بین ببرید.

گیاه بنجامین گهگاه تحت تاثیر قارچ ها قرار می گیرد و همین موضوع علت ریزش برگ بنجامین است. اغلب اوقات به دلیل قارچ های گیاهی، بر روی برگ‌های گیاه لکه های زرد و قهوه ای مشاهده می شود. برای درمان بیماری های قارچی باید از قارچ کش استفاده کنید.

نکته آخر

کودهای مورد استفاده برای این گیاه همه کودهای خانواده NPK و کود آهن و هیومیک اسید هستند. اگر بنجامین ابلق دارید از کود سه بیست استفاده نکنید.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار