چاپ کد خبر: 134022
22 بهمن 1402

۵ ماده غذایی که در یخچال سمی می شوند

درست است که نگهداری مواد غذایی در یخچال به سالم ماندن آنها کمک میکند و مانع از فاسد شدن آنها می شود.اما باید بدانیم که نگهداری هر ماده غذایی در یخچال درست نیست و می تواند آنها را سمی کند.در این مطلب به موادغذایی که در یخچال می‌توانند سمی شوند، اشاره کرده‌ایم.

مواد غذایی که در یخچال سمی می شوند

هدف اصلی از نگهداری مواد غذایی در یخچال، کاهش حرارت غذا، کاهش دمای آن و نگهداری طولانی‌تر است. دکتر دیمپل جانگدا، متخصص طب سنتی، در یک پست اینستاگرامی، چند غذای طبیعی را فهرست کرده که در یخچال می‌توانند سمی شوند.

۱-زنجبیل

وقتی دوباره زنجبیل را منجمد می‌کنید خیلی سریع شروع به کپک زدن می‌کند و این کپک با نارسایی کلیه و کبد مرتبط است. آن را در یخچال قرار ندهید. زنجبیل به عنوان یک گیاه دارویی یک ماده بسیار مغذی است. گفته می‌شود که خوردن زنجبیل می‌تواند یبوست و سایر علل نفخ و گاز روده را کاهش دهد. همچنین سرشار از آنتی اکسیدان است.

مواد غذایی که در یخچال سمی می شوند

۲-برنج

مردم عادت دارند برنج پخته شده را در یخچال نگهداری کنند، اما در واقع، برنج یکی از موادی است که زودتر کپک می‌زند و اگر قرار است آن را در یخچال نگهداری کنید، ۲۴ ساعت بیشتر نگه ندارید. سازمان خدمات بهداشت ملی بریتانیا در این باره در گزارشی تحقیقی اعلام کرده است که برنج را نباید در یخچال به مدت بیش ۱ روز تا گرم شدن مجدد نگهداری کرد چرا که احتمال سمی شدن آن وجود دارد. این گزارش همچنین به این نکته اشاره می‌کند که وقتی برنج را دوباره گرم می‌کنید، همیشه بررسی کنید که کاملا دم بکشد. همچنین برنج را نباید بیش از یک بار گرم کرد.

۳-پیاز

پیاز در برابر دمای پایین مقاوم است. وقتی آن را در یخچال قرار می‌دهید، نشاسته آن به شکر تبدیل می‌شود و شروع به کپک زدن می‌کند. مردم معمولا این عادت را دارند که نصف پیاز را بریده و نیمی دیگر را در یخچال نگهداری کنند. هرگز این کار را نکنید، زیرا تمام باکتری‌های ناسالم را از محیط اطراف به خود جذب می‌کند.

مواد غذایی که در یخچال سمی می شوند

۴-سیر

دکتر دیمپل جانگدا در ویدیوی خود که در اینستاگرام انتشار داده پیشنهاد کرده است: سیر پوست کنده نخرید و آن را در یخچال نگذارید زیرا خیلی زود شروع به کپک زدن می‌کند. کپک سیر با سرطان مرتبط است. همیشه سیر با پوست بخرید، فقط قبل از پختن پوست آن را بکنید و بیرون از یخچال نگهداری کنید.

۵-سیب زمینی

گفته می‌شود که نگهداری سیب زمینی در یخچال کار خوبی نیست. بهتر است سیب زمینی‌ها را در کیسه‌ای از جنس کاغذ در دمای اتاق نگهداری کنید تا بافت و طعم آن‌ها حفظ شود. رطوبت یخچال می‌تواند بافت آن‌ها را تغییر دهد و بیش از حد شیرین کند. فلفل دلمه‌ای را نیز نباید در یخچال نگهداری کرد. برای تردی مطلوب، فلفل دلمه‌ای باید در دمای اتاق نگهداری شود. نگهداری فلفل دلمه‌ای در یخچال باعث می‌شود که تردی آن کمتر شود.

منبع:همشهری

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار