۵ نشانه اصلی خرابی رینگ پیستون خودرو که باید حواستان باشد

۵ نشانه اصلی خرابی رینگ پیستون خودرو که باید حواستان باشد

رینگ های پیستون جزء ضروری هر موتور احتراق داخلی هستند. آنها وظیفه آب بندی محفظه احتراق و اطمینان از فشرده شدن مناسب مخلوط سوخت و هوا را بر عهده دارند و همچنین از نشت روغن به داخل محفظه احتراق جلوگیری می کنند. با این حال، رینگ های پیستون به دلایل مختلف ممکن است از کار […]

رینگ های پیستون جزء ضروری هر موتور احتراق داخلی هستند. آنها وظیفه آب بندی محفظه احتراق و اطمینان از فشرده شدن مناسب مخلوط سوخت و هوا را بر عهده دارند و همچنین از نشت روغن به داخل محفظه احتراق جلوگیری می کنند. با این حال، رینگ های پیستون به دلایل مختلف ممکن است از کار بیفتند و در نتیجه باعث آسیب به موتور و کاهش عملکرد شود.

رینگ پیستون چیست؟  

تعمیر و نگهداری خودرو| به گزارش اول فارس ،  وظیفه اصلی رینگ های پیستون آب بندی سیلندر موتور است و نشت گاز به داخل میل لنگ را به حداقل می رساند. علاوه بر این، آنها همچنین به حفظ مقدار مناسب روغن بین دیواره سیلندر و پیستون کمک می کنند.احتراق مخلوط سوخت و هوا در محفظه احتراق، پیستون را به حرکت در می آورد، که میل لنگ را بیشتر به حرکت در می آورد و نیروی لازم برای راه اندازی خودرو را تولید می کند.

یک آب بندی موثر در امتداد دیواره سیلندر برای تولید نیروی کافی برای چرخاندن پیستون در یک جهت و جلوگیری از آزاد شدن فشار زودرس مورد نیاز است. این آب بندی با استفاده از رینگ پیستون برقرار می شود.پیستون وسیله نقلیه شما به شاتون متصل است که به نوبه خود به میل لنگ متصل می شود. هنگامی که پیستون به سمت پایین حرکت می کند، میل لنگ را می چرخاند و حرکتی را ایجاد می کند که ماشین را به حرکت در می آورد.

موتور خودرو یک‌سری حلقه دارد که به آنها رینگ پیستون می‌گویند. این حلقه‌ها به تنظیم فشار و مقدار روغنی که موتور مصرف می‌کند، کمک می‌کنند. با اینکه رینگ‌پیستون‌ها قطعات بسیار کوچک و ارزان‌قیمتی هستند، برای عملکرد موتور ضروری‌اند و تعویض به‌موقع آنها اهمیت زیادی دارد.

به همین دلیل در این مقاله، درباره علل و علائم خرابی رینگ پیستون و زمان مناسب تعویض آن صحبت خواهیم کرد.

رینگ پیستون چیست؟

 رینگ‌پیستون‌ها حلقه‌هایی هستند که با عملکرد موتور در ارتباط‌ اند و اگر آسیب ببینند یا فرسوده شوند، مشکلاتی برای موتور ایجاد می‌شود.

بیشتر موتورهای احتراقی رینگ پیستون دارند. پیستون‌ها به‌همراه دریچه‌های بسته‌ای که روی سرشان قرار دارد، کار مهروموم محفظه احتراق را در هنگامی که مخلوط سوخت و هوا در اثر احتراق در حال اشتعال است، انجام می‌دهند. وقتی مخلوط سوخت و هوا شعله‌ور می‌شود، پیستون را از سوراخ سیلندر به‌سمت پایین فشار می‌دهد.

پیستون به شاتون (دسته پیستون) و آن هم به نوبه خود به میل‌لنگ متصل شده است. وقتی پیستون به‌سمت پایین حرکت می‌کند، میل‌لنگ را می‌چرخاند. از این فرایند نیرویی ایجاد می‌شود که خودرو را به حرکت درمی‌آورد.

برای اینکه احتراق کامل و مؤثر انجام شود، پیستون‌ها باید محکم دیواره سیلندر را مهر و موم کنند. این مهر و موم وظیفه همان رینگ پیستون است که دور پیستون قرار می‌گیرد. به‌مرور زمان، ممکن است رینگ پیستون‌ها نتوانند به‌خوبی از عهده نقش خود برآیند و مهروموم نشتی پیدا کند. حتی احتمال دارد رینگ‌ها به‌دلیل گرما یا تولرانس نامناسب ترک بخورند.

علائم خرابی رینگ پیستون کدام‌اند؟

حالا بیایید ببینیم تشخیص خرابی رینگ پیستون چطور انجام می‌شود. معمولا مکانیک بهتر می‌تواند این مشکل را تشخیص دهد، با این حال بد نیست خودتان هم علائم آن را بشناسید تا به‌موقع نسبت به تعویض رینگ‌ها اقدام کنید.

۱. دود خارج‌شده از اگزوز زیاد است
اگر متوجه شدید از اگزوز خودرو دود زیادی خارج می‌شود، احتمالا مشکل از خرابی رینگ پیستون است. مخصوصا اگر دود اگزوز بسیار غلیظ است و رنگ آن، خاکستری آبی تیره به نظر می‌رسد. این دود اغلب با بوی روغن سوخته همراه است.

دلیلش این است که وقتی رینگ پیستون‌ها خراب می‌شوند، روغن موتور به داخل محفظه احتراق نشت می‌کند. این روغن همراه سوخت می‌سوزد و به همین دلیل دود خروجی از اگزوز غلیظ و خاکستری آبی است و بوی روغن سوخته می‌دهد.

۲. خودرو بیش از حد روغن مصرف می‌کند
همان‌طور که گفتیم، وقتی رینگ پیستون‌ها فرسوده می‌شوند، روغن به درون محفظه احتراق وارد می‌شود و در آنجا می‌سوزد. به همین دلیل خودرو روغن بسیار بیشتری مصرف می‌کند. برای تشخیص دقیق‌تر، به‌جای اینکه روغن را در دوره‌های همیشگی به خودرو اضافه کنید، در بازه‌های زمانی کوتاه‌تری در آن روغن بریزید. به‌زودی متوجه خواهید شد که خودرو بیش‌ازحد روغن مصرف می‌کند. بهتر است از مکانیک بخواهید رینگ‌پیستون‌های خودرو را بررسی کند تا مطمئن شوید مشکل روغن سوزی ماشین از رینگ پیستون است یا نه.

۳. شتاب خودرو ضعیف است
هنگامی که رینگ‌پیستون‌ها دچار سایش یا آسیب می‌شوند، موتور قدرتش را از دست می‌دهد و خودرو نمی‌تواند به‌خوبی شتاب بگیرد. دلیلش این است که مخلوط سوخت و هوا تراکم کمتری خواهد داشت که مسلما فشار آن هم کمتر خواهد شد و نیروی لازم برای شتاب‌گرفتن خودرو را تأمین نمی‌کند.

در این حالت وقتی پای خود را روی پدال گاز می‌گذارید تا خودرو شتاب بگیرد، زمان زیادی طول می‌کشد تا سرعت آن بالا بیاید. برای رفع این مشکل، اگر ایراد از رینگ‌پیستون‌هاست، باید آنها را عوض کنید.

۴. عملکرد کلی خودرو ضعیف شده است
همان‌طور که گفتیم، وقتی خودرو توان خود را از دست می‌دهد، به‌خوبی شتاب نمی‌گیرد و عملکرد کلی خودرو هم بسیار ضعیف می‌شود. در این حالت احتمالا حتی نخواهید توانست خودرو را به تعمیرگاه برسانید و باید آن را بکسل کنید.

البته این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که سه نشانه دیگر خرابی رینگ پیستون را نادیده گرفته باشید و کار به جاهای باریک کشیده باشد.

۵. ورودی هوای خودرو روغنی شده است
اگر در ورودی هوا روغن مشاهده می‌کنید، نتیجه فرار گازهای نسوخته از لابه‌لای رینگ پیستون‌هاست. این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که مخلوط روغن و هوا در محفظه احتراق از رینگ‌هایی که به‌دلیل خرابی نمی‌توانند مهروموم محکمی ایجاد کنند خارج می‌شود و فشار مثبتی در محفظه میل‌لنگ ایجاد می‌کند.

این فشار از شیلنگ تهویه مثبت محفظه میل‌لنگ (PCV) به ورودی هوا بازمی‌گردد. وقتی مقدار این گازهای نسوخته دمیده‌شده زیاد باشد، ممکن است مشاهده کنید که ورودی هوا روغنی شده است.

در صورتی که هر یک از موارد بالا را در خودرو تشخیص دادید، هنگام تعویض رینگ پیستون فرا رسیده است.

خرابی رینگ پیستون

علل خرابی رینگ پیستون چیست؟

در این بخش می‌خواهیم بدانیم چرا رینگ پیستون‌ها خراب می‌شوند. البته فرسودگی رینگ پیستون با گذشت زمان طبیعی است و مانند هر قطعه دیگری در خودرو، باید بعد از سپری‌شدن عمر مفیدشان آنها را تعویض کرد. با این حال دلایلی وجود دارد که باعث می‌شوند رینگ پیستون زودتر از آنچه که باید، خراب شود. یک یا چند مورد از گزینه‌های زیر ممکن است علت خرابی رینگ پیستون باشند:

فاصله ناکافی شیار و رینگ پیستون که باعث می‌شود رینگ در شیار گیر کند. در این حالت ممکن است رینگ بشکند.
سیلندر به‌اندازه کافی روانکاری نشده است و خشک کار می‌کند.
پوش سیلندر تا حد زیادی ساییده شده است.
فاصله قطری بین پیستون و پوش سیلندر خیلی زیاد است.
شکاف رینگ خیلی کوچک است. معمولا این امر به شکستگی رینگ منجر می‌شود.
انتهای شکاف تنظیم‌کننده رینگ پیستون به‌درستی تعبیه نشده است.
شعاع بالا و پایین پورت‌های اگزوز و دود در پوش سیلندر کافی نیستند. این باعث می‌شود وقتی رینگ از کنار لبه‌های پورت‌ها می‌لغزد به آن شوک وارد شود.
میله‌های پورت مربوط به سطح پوش سیلندر تا حدی ساییده شده‌اند که سطح میله زیر سطح پوش قرار گرفته است.

چگونه می توانم از خرابی رینگ پیستون جلوگیری کنم؟

جلوگیری از خرابی رینگ پیستون مستلزم نگهداری و مراقبت مناسب از موتور شما است. برای جلوگیری از خرابی رینگ پیستون می توانید اقدامات زیر را انجام دهید :

توصیه های سازنده را دنبال کنید: توصیه های سازنده برای فواصل تعمیر و نگهداری و سرویس باید رعایت شود تا از خرابی رینگ پیستون جلوگیری شود. این شامل تعویض منظم روغن، تعویض فیلتر هوا و سایر تعمیرات توصیه شده است.

استفاده از روغن با کیفیت بالا: استفاده از روغن موتور با کیفیت بالا می تواند به جلوگیری از خرابی رینگ پیستون کمک کند. روغن باید در فواصل زمانی توصیه شده تعویض شود و دارای ویسکوزیته مناسب برای موتور باشد.

سطح روغن را به طور مرتب بررسی کنید: بررسی منظم سطح روغن می تواند به جلوگیری از خرابی رینگ پیستون کمک کند. اگر سطح روغن موتور پایین باشد، باعث می شود رینگ های پیستون سریعتر فرسوده شوند و منجر به خرابی شود.

موتور را تمیز نگه دارید: تمیز نگه داشتن موتور از خاک و زباله می تواند به جلوگیری از خرابی رینگ پیستون کمک کند. کثیفی و زباله می تواند به رینگ های پیستون و دیواره سیلندر آسیب برساند و منجر به خرابی شود.

پایش مرتب دمای موتور: نظارت بر دمای موتور می تواند به جلوگیری از خرابی رینگ پیستون به دلیل گرمای بیش از حد کمک کند. اگر موتور بیش از حد گرم شود، می تواند باعث از بین رفتن کشش رینگ های پیستون و خرابی شود. نگهداری منظم سیستم خنک کننده می تواند به جلوگیری از گرمای بیش از حد کمک کند.

استفاده از سوخت با کیفیت بالا: استفاده از سوخت با کیفیت بالا می تواند به جلوگیری از انفجار و پیش اشتعال کمک کند، که می تواند باعث آسیب به رینگ های پیستون شود.

اجتناب از اضافه بار: بارگذاری بیش از حد موتور می تواند باعث ایجاد فشار بیش از حد بر روی رینگ های پیستون شود و منجر به خرابی شود. با رعایت محدودیت های وزن و بار توصیه شده سازنده، از بارگذاری بیش از حد موتور جلوگیری کنید.

به سرعت نشانه های خرابی رسیدگی کنید: در صورت مشاهده هر یک از علائم خرابی رینگ پیستون، مانند مصرف بیش از حد روغن یا از دست دادن قدرت، به سرعت به مشکل رسیدگی کنید. نادیده گرفتن مشکل می تواند منجر به آسیب بیشتر و تعمیرات گران تر شود.

سوالات متداول در باره رینگ پیستون :

آیا می توانید رینگ های پیستون را بدون جدا کردن موتور تعویض کنید؟
اگرچه امکان تعویض رینگ پیستون بدون جدا کردن موتور وجود دارد، اما دلیل خوبی برای این کار وجود ندارد. برای تعویض رینگ های پیستون، باید سرسیلندر و تشت روغن را بردارید، بنابراین به احتمال زیاد خارج کردن کامل موتور سریعتر و راحت تر خواهد بود. شما همچنین می خواهید حداقل سیلندرها را قبل از نصب رینگ های پیستون جدید تراش دهید و برای این فرآیند، یک بلوک موتور تمیز می خواهید.

رینگ های پیستون چقدر دوام می آورند؟
رینگ های پیستون موتور به گونه ای ساخته شده اند که عمر کامل خودروهای مدرن را دوام می آورند. هیچ برنامه ی سرویس ثابتی برای زمان تعویض آنها وجود ندارد و در اکثر خودروها هرگز رینگ های پیستون را در طول عمر خودرو تعویض نخواهید کرد. با این حال، اگر ماشین خود را به درستی نگهداری نکنید یا فقط بدشانس باشید، ممکن است از کار بیفتند.

آیا می توانید خودرویی با رینگ پیستون بد را برانید؟
خیر، رانندگی با ماشینی که رینگ پیستون بدی دارد توصیه نمی شود. اگر رینگ های پیستون شما خراب باشد، می تواند به دیواره های سیلندر آسیب برساند که در صورت عدم تعمیر، می تواند باعث شود که کل بلوک موتور را تعویض کنید.

رینگ های پیستون چگونه آسیب می بینند؟
رینگ های پیستون می توانند به روش های مختلفی آسیب ببینند. شایع ترین علت آسیب، سایش و پارگی است. با گذشت زمان، حلقه ها ممکن است فرسوده شوند، تراشه شوند یا ترک بخورند. این می تواند از چیزهای ساده ای مانند گرما یا فشار زیاد، یا اگر موتور را به درستی نگهداری نکنید، اتفاق بیفتد. سایر علل آسیب رینگ پیستون شامل ورود اجسام خارجی (سنگ، خاک و غیره) به موتور است.

آیا می توانید حلقه های پیستون را جایگزین کنید؟
پس از انجام تجزیه و تحلیل شکست رینگ پیستون، در حالت ایده آل، باید رینگ های پیستون را همراه با اسپیسر رینگ تعویض کنید. دلیل آن این است که رینگ های بد پیستون سیلندر را تراش داده و لعاب زدایی می کند و شیارها آسیب می بیند. رج حلقه بالایی روی سوراخ را بردارید تا حلقه با رج به هم نخورد.

از آنجایی که موتور را از قبل خارج کرده اید، می توانید پوسته های یاتاقان را نیز بررسی و تعویض کنید و وجود لپ در سوپاپ ها را نیز بررسی کنید.

آیا بازسازی موتور ارزانتر است یا تعویض آن؟
بسته به نوع و میزان مشکل روی دستان شما، بعید است که بازسازی یک موتور نسبت به تعویض آن هزینه کمتری داشته باشد. اکثر قطعات موتور بسیار پرهزینه هستند و در صورت خرابی قطعات، نیاز به خرید همزمان قطعات دیگر دارند.

می توانید با سرویس دهی منظم وسیله نقلیه خود برای رفع عواملی که باعث از کار افتادن رینگ های پیستون می شوند، قبل از اینکه منتظر بمانید تا فرسوده شوند، مجبور به تعویض یا بازسازی موتور خود شوید.

رینگ های پیستون بخش های مهم موتور خودرو هستند. آنها ممکن است به راحتی نادیده گرفته شوند، اما می توانند باعث آسیب جدی به خودرو شوند، زیرا موتور تراکم لازم برای جلوگیری از نشت روغن را از دست می دهد. با افزایش مصرف روغن توسط خودرو و افزایش و تغییر رنگ دود متوجه خرابی رینگ های پیستون خواهید شد. به محض مشاهده هر یک از علائم خرابی رینگ پیستون، موتور سیکلت یا ماشین، به طور مرتب به مکانیک مراجعه کنید تا رینگ های پیستون خود را بررسی و تعویض کنید.

هر قطعه در خودرو برای کار خاصی طراحی شده است و اگر وظیفه‌اش را به‌درستی انجام ندهد، خودرو با مشکل مواجه می‌شود. رینگ پیستون قطعه‌ای بسیار کوچک در خودرو است؛ اما همین قطعه کوچک وقتی خراب می‌شود، عملکرد خودرو را ضعیف می‌کند، مصرف روغن را افزایش می‌دهد، ماشین خوب شتاب نمی‌گیرد و دودهای خروجی از اگزوز غلیظ و بدبو می‌شوند که به آلودگی محیط می‌افزاید. اگر هریک از نشانه‌هایی را که گفتیم مشاهده کردید یا اگر عمر رینگ پیستون‌ها به انتها نزدیک شده است، به‌زودی نسبت به تعویض آنها اقدام کنید.

خرابی رینگ پیستون بستگی به نوع و شدت آسیب دارد. در بعضی موارد ممکن است تعویض رینگ کافی باشد و در بعضی دیگر لازم باشد تعمیرات بزرگتر و گران تری انجام شود. به هر حال بهتر است در صورت مشاهده علائم خرابی رینگ پیستون، سریعا به یک مکانیک مجرب مراجعه کنید.

در نتیجه، جلوگیری از خرابی رینگ پیستون شامل تعمیر و نگهداری منظم، استفاده مناسب از روغن و سوخت با کیفیت بالا، تمیز نگه داشتن موتور، نظارت بر دمای موتور، خرابی مناسب موتور جدید، جلوگیری از اضافه بار و رفع سریع مشکلات است. با انجام این مراحل می توانید از طول عمر و قابلیت اطمینان موتور خود اطمینان حاصل کنید و از تعمیرات پرهزینه ناشی از خرابی رینگ پیستون جلوگیری کنید.

مطالب مرتبط

اگر ماشین شما این علائم را دارد رینگ پیستون آن خراب است

نظرات