• 05 / تیر 1403 / 15:13
  • شناسه خبر : 147531

۵ نشانه اصلی فاسد شدن لوازم آرایشی که خانم ها باید بدانند

استفاده از لوازم آرایشی که فاسد شده‌اند و تاریخ مصرف آن‌ها گذشته، عوارض زیادی برای سلامت پوست دارد. اما شاید بپرسید اصلا چگونه متوجه شویم لوازم آرایشی ما فاسد شده‌اند؟ در اینجا ما می‌خواهیم نشانه‌های فاسد شدن لوازم آرایشی را به شما بگوییم.

نشانه های فاسد شدن لوازم آرایشی

نشانه های فاسد شدن لوازم آرایشی چیست؟

علائم لوازم آرایشی فاسد عبارتند از:

۱-تغییر رنگ لوازم آرایشی

یکی از نشانه‌های فاسد شدن لوازم آرایشی تغییر رنگ آن هاست. مثلا اگر دیدید کرم پودرتان تغییر رنگ داده و رنگ آن شبیه روزهای اولش نیست، بدانید فاسد شده و نباید از آن استفاده کرد. بیشتر کرم پودرها، کرم های درمانی، ضد آفتاب ها و … بعد از اتمام تاریخ مصرف، تغییر رنگ داده و استفاده از آن‌ها مجاز نیست.

۲-تغییر بافت لوازم آرایشی

یکی دیگر از راه‌های تشخیص لوازم آرایش فاسد، مشاهده تغییراتی در بافت محصول است. برای تشخیص تغییر در بافت کافیست محتویات لوازم آرایش مورد نظرتان را لمس کنید. مثلا کمی از رژلب و یا کرم پودرتان را روی انگشت خود بریزید و با دو انگشت بافت آن را با دقت لمس کنید. اگر احساس کردید که بافت آن لیز یا سر شده، بدانید که قطعا فاسد شده و به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید.

۳-تشخیص لوازم آرایش فاسد از روی نشانه های پس از استفاده از آن ها

یکی دیگر از نکاتی که با توجه به آن می توانید به فاسد یا سالم بودن لوازم آرایشی خود پی ببرید، بررسی نشانه هایی است که ممکن است پس از استفاده از آن ها با آن رو به رو شوید. به عنوان مثال هنگامی که لوازم آرایش فاسد مانند کرم پودر را روی پوست خود می زنید، به وضوح خواهید دید که کرم پودر به خوبی قبل روی پوست پخش نمی شود و به زیبایی روی صورت نمی نشیند. پس از آن نیز شاهد خشک شدن و پوسته پوسته شدن پوست صورت خود خواهید بود. همچنین استفاده از یک ریمل منقضی، باعث ایجاد احساس سنگینی و به هم چسبیدگی مژه هایتان می شود و در پاک کردن ریمل های فاسد از روی مژه ها هم مشکل خواهید داشت. در مورد خط چشم های فاسد نیز به این ترتیب است که در صورت استفاده، آن ها به درستی روی پوست نمی نشینند و خیلی سریع هم شروع به ریزش می کنند و همین مسئله جلوه ناخوشایندی به آرایش صورت شما می بخشد.

۴-تغییر بوی محصولات آرایشی

یکی دیگر از نشانه‌های فاسد شدن لوازم آرایشی، تغییر بوی آن هاست. تغییر بو یک نشانه بارز فاسد شدن لوازم آرایشی می‌باشد. برای تشخیص فاسد بودن وسیله مورد نظرتان کافیست آن را بو کنید و بدانید محصولات آرایشی فاسد شده دارای بوی تند و نامطبوعی هستند.

۵-مشاهده نقاط و لکه های سیاه یا خاکستری روی سطح لوازم آرایشی

بدون شک تمامی لوازم آرایشی در معرض آلودگی قرار دارند، اما آن دسته از محصولات آرایشی که سطح وسیع تری دارند مانند کرم هایی که بسته بندی آن ها به شکل تیوپی و پمپی نبوده و به شکل کاسه ای است یا آن محصولاتی که بهره بردن از آن ها مستلزم استفاده از انواع پدها و براش های آرایشی می باشند، در معرض آلودگی های میکروبی بیشتری هستند و به راحتی می توانند باکتری ها را روی سطح خود پرورش دهند. حال اگر هر نوع باکتری یا قارچی روی سطح هر کدام از لوازم آرایشی رشد کند، منجر به تشکیل نقاط و لکه هایی به رنگ های سیاه یا خاکستری می شود. بنابراین اگر این لکه ها را روی هر کدام از لوازم آرایشی خود نظیر کرم پودر ها یا حتی رژ لب ها و مدادهای لب مشاهده کردید، باید بدانید که این موارد از نشانه های لوازم آرایش فاسد بوده و لوازم شما دیگر قابل استفاده نمی باشند

علائم لوازم آرایشی فاسد عبارتند از:

عوارض استفاده از لوازم آرایش فاسد

شاید بپرسید آیا استفاده از لوازم آرایش فاسد شده و تاریخ مصرف گذشته عوارضی برای پوست ما دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بله، تاریخ انقضای محصولات آرایشی خیلی مهم است و استفاده از مواد آرایشی فاسد و تاریخ گذشته سبب بروز مشکلات زیادی برای سلامت پوست شما خواهد شد. از مشکلاتی که در اثر استفاده از لوازم آرایش فاسد ممکن برای شما ایجاد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تیرگی و کدری پوست

یکی از شایع ترین عوارض و نشانه های استفاده از لوازم آرایش فاسد ، از بین رفتن سفیدی و شفافیت پوست و به دنبال آن تیرگی و کدری پوست می باشد.همانطور که می دانید، لوازم آرایشی حاوی مقادیری مواد نگهدارنده در فرمولاسیون خود هستند. زمانی که لوازم آرایش به هر دلیلی فاسد شوند، این مواد نگهدارنده روی پوست اثرات مخربی می گذارند. یکی از این اثرات تحت شعاع قرار دادن شفافیت پوست است که در نهایت منجر به تیره شدن و کدری آن خواهد شد.

آکنه، جوش و عفونت های پوستی

در اثر استفاده از محصولات آرایشی تاریخ مصرف گذشته روی پوست، انواع باکتری ها جذب آن ها می شوند که همین باکتری ها زمینه را برای تشکیل هر نوع آکنه و جوش فراهم می آورند. همچنین تجمع باکتری ها روی پوست می تواند، موجب ابتلا به عفونت های پوستی مختلفی شود. لوازم آرایش فاسد به راحتی می توانند منافذ پوست را بسته و به همین دلیل هم مانع از اکسیژن رسانی و خروج باکتری ها شده و شرایط را برای به وجود آمدن انواع جوش مهیا نمایند.

قرمزی، خارش و حساسیت های چشمی

خطرناک ترین عوارض و نشانه های لوازم آرایش فاسد می تواند مربوط به استفاده از ریمل های تاریخ مصرف گذشته باشد؛ چرا که ریمل با حساس ترین عضو یعنی چشم در ارتباط است و عوارضی که برای چشم به وجود می آورد، می تواند غیر قابل جبران باشد. ریمل ها در طول مدت مصرف خود، مدام باز و بسته می شوند. در اثر باز شدن درب آن ها، اکسیژن روی مواد تشکیل‌دهنده ریمل تاثیر گذاشته و کاری می‌کند که باکتری‌ها درون آن جمع شوند. باکتری ها درون ریمل رشد می کنند و در اثر استفاده از آن می‌توانند باعث قرمزی، خارش یا حتی گاهی ورم و گل مژه در ناحیه چشم‌ها شوند.

 

 

مطالب مرتبط

۸ نشانه ای که می گوید خانواده همسرتان از شما خوشش نمی آید

چند نکته طلایی و مهم آرایشی برای خانم های بالای ۴۰ سال

کلاهبرداری ۲۱۰ میلیاردی زن جوان در شیراز به بهانه فروش لوازم‌ آرایشی

نظرات