چاپ کد خبر: 134038
22 بهمن 1402

۶ فعالیتی که انجام روزانه آنها باعث افزایش هوش شما می شود

شاید برخی اوقات متوجه شوید که بعد از انجام برخی فعالیتها حس بهتری پیدا می کنید و بهتر می توانید فکر کنید یا به دنبال راه حل بگردید.نمونه ای از این فعالیتها مطالعه کردن است.با انجام برخی فعالیت ها و تکرار مکرر آنها می توانید هوش خود را تقویت کنید.در ادامه این مقاله به شما برخی از این فعالیت های مفید و کمک کننده را معرفی می کنیم.

فعالیتهایی که باعث تقویت هوش می شوند

۱-ورزش کنید

مثل همیشه یکی از گزینه‌های توصیه شده برای رسیدن به موفقیت و آرامش ورزش کردن است که این فعالیت باعث افزایش هوش نیز می شود. انجام حرکات ورزشی به طور مداوم و البته متناوب بسیار مفیدتر از انجام حرکات ورزشی سخت در دوره زمانی کوتاه است .

زمانی که ورزش می‌کنید سلول‌ها سرشار از BDNF که نوعی پروتئین است می‌شوند. سلول‌های مغز بعد از این تغییرات با قدرت فوق العاده در حافظه، یادگیری، تمرکز و درک مطالب روبرو می‌شوند. دانشمندان هشدار دادند که نشستن طولانی مدت و بی تحرکی نوعی مرگ آرام برای مغز است به همین دلیل اهمیت ورزش را نباید نادیده گرفت.

۲-مدیتیشن کنید

در سال ۱۹۹۲ “دالای لاما “، ” ریجارد دیویدسون” را دعوت کرد تا در یک سری مطالعات دقیق امواج مغزی را در زمان تفکر و تمرکز بر روی موضوعی خاص بسنجد. نتایج کامل این تحقیقات در سال ۲۰۰۴ در مجله وال استریت منتشر شد که حاکی از تاثیر مثبت تفکر و تمرکز بر روی افزایش هوش داشت.

در حقیقت با تمرکز و مدیتیشن تسلط مغز در کنترل احساسات و فعالیت‌های مربوط به هوش و یادگیری چندین برابر می‌شود به همین دلیل است که مردمان شرق باستان پیش از شرکت در حساس‌ترین موقعیت‌ها دقایقی را به مدیتیشن می‌پرداختند. در واقع به زبان عامیانه مدیتیشن روشی است برای در اختیار گرفتن نیروی مغز برای تقویت هوش و ذکاوت.

۳-ساز بزنید

وقتی گیتار می‌زنید، فقط یک سرگرمی یا کار خلاقانه انجام نمی‌دهید. تحقیقات نشان داده که نواختن گیتار یا هر آلت موسیقی، باعث تقویت کارکرد متمرکز و در نتیجه، افزایش مهارت شناختی و آموزشی در انسان می‌شود.

نکته‌ای هم برای والدین: بر اساس مطالعه‌ای که اخیرا در استرالیا انجام شده، کودکانی که از ۲ یا ۳ سالگی در خانه با سازهای موسیقی بازی می‌کردند، در ۵ سالگی توانایی بالاتری در سوادآموزی، حساب، مهارت‌های اجتماعی و همچنین مدیریت احساس و تمرکز، نسبت به هم‌سالان خود داشتند.

تقویت هوش

۴-بازی کنید

شاید دو مورد اول برای خیلی‌ها عادی و معقول به نظر می‌رسیدو حالا با شنیدن این خبر که بازی‌های ویدیویی هوش را افزایش می‌دهند، حسابی تعجب کنند.

بازی‌های ویدیویی آن‌قدر آدم را مشغول می‌کنند که زمان فراموش می‌شود. ولی اگر برنامه‌ریزی داشته باشید می‌توانید با این کار حافظه‌ی حرفه‌ای، توانایی جهت‌یابی فضایی و توانایی حرکتی خودتان را تقویت کنید. به علاوه تحقیقات نشان داده که پرداختن به بازی‌های تیراندازی اول شخص، قدرت تصمیم‌گیری شما را سریع‌تر و بهتر خواهد کرد.

اگر سرگرمی درستی را انتخاب کنید که مناسب حال و روحیه‌ی شما باشد، هم لذت بیش‌تری می‌برید و هم در بازدهی حرفه‌ای‌تان بهتر می‌شود.

۵-مطالعه کنید

فواید مطالعه در ذهن شما با لذت تماشای یک فیلم هیجان انگیز برابر است. در حقیقت گاهی مهم نیست که چه چیزی را می‌خوانید چرا که به واسطه مطالعه ذهن شما استرس‌های بیرونی را به حالتی لغو می‌کند.

مطالعه و خواندن روزنامه، مجله، کتاب و… علاوه بر افزایش میزان معلومات موجب می‌شود که ذهن شما در تشخیص الگوها و درک فرآیند با دقت تفسیر بالاتری عمل کند همین نیروی کاهش و مقابله با استرس را در ذهن شما چند برابر می‌سازد.

۶-یک زبان جدید یاد بگیرید

یاد گرفتن یک زبان جدید فقط مختص مسافرت رفتن نیست. این کار روند پیر شدن مغز را کند  و توانایی ادراک را تقویت می‌کند. به تحقیق دیده شده انسان‌هایی که حداقل دو زبان می‌دانند، پازل‌ها و معماها را سریع‌تر حل می‌کنند و در طراحی و مدیریت کارها عملکرد بهتری دارند. یادگیری چند زبان باعث می‌شود تا مغز در انتقال از یک زبان به زبان دیگر، و از یک موضوع به موضوع دیگر، مهارت پیدا کند.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

ناشناس دوشنبه , ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ - ۹:۲۷

عبادت کردن رو فراموش کردید بهترین روش برای هوش بیشتر عبادت کردن استت که هم ورزش هم مدیتیشن و… رو در خود دارد

آخرین اخبار