چاپ کد خبر: 133116
11 بهمن 1402

۷ دلیلی که باعث چروک شدن لباسها در ماشین لباسشویی می شود

چروک شدن لباسها در لباسشویی مشکل بسیار رایجی است که خانم های خانه با آن سر و کار دارند.اما این مشکل را تنها با رعایت کردن چند نکته هنگام کار با ماشین لباسشویی می توانید حل کنید.در ادامه این مطلب چندین نکته که رعایت نکردن آنها باعث چروک شدن ماشین لباسشویی می شود را بیان کرده ایم.پس تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

علت چروک شدن لباسها در لباسشویی
۱-بالا بودن دور خشک کن

یکی از دلایل چروک شدن لباسها مربوط به دور بالای خشک‌کن است. گزینه spin مشخص کننده دور دستگاه شما است، شما می توانید به طور دستی دور خشک کن را مشخصکنید، بهترین دور خشک‌کن بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ است اگر بیشتر از این عدد باشد، لباس‌ها بسیار چروک می‌شوند.

۲-بالا بودن دمای آب

بالا بودن دمای آب از علت های چروک شدن لباس در لباسشویی است. مناسب‌ترین دما برای شستن ماشین در لباسشویی، بین ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد است. دمای آب برای شستشوی لباس ها نباید بیش از چهل درجه باشد، شما دمای آب را می توانید با گزینه temp کم یا زیاد نمایید.

۳-خارج نکردن لباس‌ها از ماشین

برخی از افراد پس ازشستشوی لباس در ماشین لباسشویی آنها را سریع خارج نمی کنند و لباس‌ها به مدت طولانی پس از شست‌وشو درماشین باقی می مانند. باقی‌ ماندن لباس‌ها به مدت طولانی پس از شست‌وشو نه تنها موجب چروک شدن الیاف و پارچه می شود بلکه سبب ایجاد بوی بد در لباس ها خواهد شد. پهن کردن نم دارلباسها روی رخت‌آویز از چروک شدن آن‌ها جلوگیری می کند.

۴-حجم بالای لباس‌ها

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات در استفاده از لباسشویی، قرار دادن حجم بالایی از لباس در دستگاه است. این کار هم باعث چروک شدن لباس‌ها می‌شود و هم به ماشین لباسشویی آسیب می‌رساند. هر ماشین وزن مشخصی را تحمل می‌کند. شما باید در زمان خرید حتما این موضوع را مدنظر قرار دهید و باتوجه‌به نیازتان یک ماشین لباسشویی مناسب انتخاب کنید. هرگز با قرار دادن بار بیش از حد مجاز داخل لباسشویی به آن آسیب نزنید.

علت چروک شدن لباسها در لباسشویی

۵-استفاده نکردن از نرم کننده

نرم‌کننده‌ها تاثیر بسزایی در جلوگیری از چروک شدن لباس‌ها دارند‌. البته باید به اندازه مشخصی مورد استفاده قرار گیرند. استفاده بیش از حد منجر به ایجاد لک روی لباس می‌شود. اگر به‌دنبال علت چروک شدن لباس در لباسشویی هستید، حتما به شوینده‌های حاوی نرم‌کننده نیز توجه کنید.

۶-از دکمه ضد چروک ماشین لباسشویی استفاده نمی‌کنید؟

در ماشین‌های لباسشویی جدید دکمه‌ای به نام Crease Care یا Crease Relax با علامت اتو تعبیه شده است که با فشار دادن آن یک لباس عاری از چروک تحویل خواهید گرفت. دکمه ضد چروک ماشین لباسشویی ال جی، سامسونگ، پاکشوما و سایر ماشین‌های ایرانی و خارجی اغلب با همین نام‌ها هستند. درصورتی‌که این دکمه را روی ماشین لباسشویی خود پیدا نکردید، به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید. اگر ماشین شما قدیمی است اصلا نگران نباشید، روش‌های دیگری برای جلوگیری از چروک شدن لباس نیز وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

۷-لباس‌ها را پس از شستن فورا از ماشین خارج نکنید!؟

باقی‌ ماندن لباس‌ها به مدت طولانی پس از شست‌وشو یکی از مهم‌ترین دلایل چروک شدن الیاف و پارچه‌هاست. لباس‌ها را پس از اتمام کار لباسشویی بلافاصله از دیگ خارج کنید. وقتی لباس‌ها کمی نم‌دار هستند، باید فورا روی رخت‌آویز پهن شوند تا از چروک شدن آن‌ها جلوگیری شود. این کار همچنین از ایجاد بوی بد ماشین و لباس‌ها نیز جلوگیری می‌کند. باد هوا را داخل لباس‌ها به گردش درمی‌آورد و نور خورشید باکتری‌ها را از بین می‌برد. پس خشک کردن کامل لباس با استفاده از خشک‌کن یا خارج نکردن آن‌ها در موعد مقرر به ضرر شما تمام خواهد شد.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار