• 07 / مرداد 1402 / 17:39
  • شناسه خبر : 117305

۷ روش برای پوست کندن سیر به راحتی و آسانی

سیر یک ماده غذایی طعم دهنده و پر از خاصیت است که معمولاً در بسیاری از غذاها استفاده می شود. اگر از چند حبه سیر در غذای خود استفاده کنید، متوجه طعمش می شوید. برای شروع باید بدانید که چگونه باید از سیر استفاده کرد، که یکی از مهم ترین قسمت های آن، پوست کندن سیر است. در این قسمت در این باره بیشتر توضیح خواهیم داد.

نجوه پوست کندن سیر
چگونه سیر را پوست بکنیم؟

روش اول
از کف دست خود استفاده کنید و با آن ۱ عدد سیر را زیر دستتان فشار دهید. سپس حبه های آن را از ریشه جدا کنید. اگر لازم است از دو دست خود کمک بگیرید اما مراقب باشید که بیش از حد فشار وارد نکنید.

حال سیرهایی که پوست آن ها جدا شده است را کنار بگذارید و بقیه را داخل یک کاسه بزرگ بریزید و در آن را ببندید. اجازه ندهید که هیچ منفذی باقی بماند. این ظرف باید آنقدر بزرگ باشد که سیر ها بتوانند به راحتی داخل آن تکان بخورند.

اگر ظرف شما در ندارد، می توانید یک عدد بشقاب روی ظرف بگذارید و آن را بپوشانید و سپس آن را به مدت ۲۰ الی ۳۰ ثانیه تکان دهید.

اکنون به سیر ها نگاه کنید. حال خواهید دید که پوست این سیر ها کاملا باز شده اند. اگر پوست ها در حال جدا شدن نبودند، آن ها را بیشتر تکان دهید.

با تکان دادن بیشتر، می توانید پوست ها را به راحتی از روی سیر جدا کنید تا هیچ چیز روی آن باقی نماند. بعد از این روش به راحتی پوست سیر جدا خواهد شد.

روش دوم
برای پوست کندن سیر کافی است که آن ها را روی یک تخته آشپزی قرار دهید، به گونه ای روی تخته بگذارید که قسمت صاف ان روی تخته قرار بگیرد. سپس قسمت بالای آن ها را با یک چاقو برش دهید.

مراقب باشید که بیش از حد به سیر فشار نیاورید تا له شود زیرا به پوست اصلی سیر آسیب وارد می کند اما اگر می خواهید سیرها را به مقدار خیلی ریز دربیاورید، فرقی ندارد که نیروی دستتان باعث له شدن سیر بشود یا خیر. حال می توانید به راحتی پوست سیر را با جدا کردن سر آن، بردارید.

روش سوم
پوسته نازک سیر را کنده و حبه ها را جدا کنید. سپس حبه ها را روی تخته آشپزخانه بگذارید و روی آن را با پارچه خشکی بپوشانید تا سیرها به اطراف پرت نشوند. چند بار با چکش به آرامی به آن ها ضربه بزنید به گونه ای که فقط پوست آن ها دربیاید و سیرها له نشود. این کار باعث ترک خوردن پوسته آنها شده و پوست کندن را راحت تر می کند.

روش چهارم
برای پوست کندن آسان سیر با چاقو اول پوست کاغذی سفید روی آن را بکنید و سپس دانه دانه تمامی حبه ها را از بوته سیر جدا کنید. در ته سیر قسمت سفت و قهوه ای رنگی وجود دارد، این قسمت را ببرید تا کار پوست کندن سیر مقداری راحت ترشود.

یک روش راحت پوست کندن سیر با چاقو این است که حبه های سیر را از وسط نصف کنید، این کار باعث می شود که بسیار راحت تر بتوان پوست سیر را کند.

روش دیگر راحت پوست کندن سیر با چاقو، این است که سیر را روی تخته آشپزخانه قرار دهید به طوری که قسمت بزرگ تر سیر که قوس بیشتری دارد، به سمت شما باشد.

حالا روی قسمت صاف سیرسطح صاف چاقو را گذاشته و ضربه ای سریع و محکم بزنید تا صدای ریز تردی شنیده شود، بعد از آن چاقو را بردارید و راحت پوست سیر را بکنید. برای کندن پوست سیر با این روش به مقداری تمرین نیاز دارید تا بفهمید که چه مقداری باید فشار روی سیر اعمال کنید.

پوست کندن سیر

روش پنجم
برای پوست کندن راحت سیر، مقدار مورد نیاز سیر را حبه کنید و در آب سرد ۵ دقیقه خیس کنید زیرا آب باعث شل شدن پوست سیر می شود. سپس سیرها را مقداری با استفاده از هم زن فلزی هم بزنید یا سیرها را داخل ظرفی دارای درب بریزید و تکان دهید. در این مرحله سیرها را از آب بیرون بکشید و به راحتی سیرها را پوست بکنید.

می توانید برای راحت تر پوست کندن سیر حبه های سیر را ابتدا دو دقیقه در آب جوش و سپس در آب سرد بگذارید پس از آن پوست بگیرید.

نحوه پوست کندن سیر

روش ششم
لوازم های مختلفی برای پوست کندن سیر در بازار وجود دارد که بعضی از آن ها کاربردی هستند اما بعضی از آن ها اصلاً به صرفه نیستند و به درد شما نمی خورند. بهتر است که روش های مختلف را امتحان کنید و ببینید کدام یک تمیز ترین و پرسرعت ترین عملکرد را دارد.

بعضی از آن ها مانند روش اولی که معرفی کردیم، سیرها را تکان می دهند و همین باعث جدا شدن پوست آن ها می گردد. مراقب باشید دستگاهی را انتخاب کنید که باعث فشار وارد کردن و له شدن سیر ها نشود.

روش هفتم
کافی است که یک بوته سیر را داخل مایکروفر قرار دهید و به مدت ۲۰ ثانیه به آن حرارت دهید و سپس آن ها را از داخل مایکروویو بیرون بیاورید و صبر کنید تا خنک شود. حال می توانید به راحتی پوست سیر ها را جدا کنید.

 

مطالب مرتبط

۷ روش خشک کردن سیر تازه و طرز تهیه پودر سیر خانگی

۶ دسته از افرادی که به هیچ وجه نباید سیر بخورند!

۱۲ راهکار برای از بین بردن بوی دهان بعد از خوردن سیر و پیاز

نظرات