چاپ کد خبر: 132584
5 بهمن 1402

۷ مانع اصلی رسیدن به ثروت که باید بشناسید

برای رسیدن و موفقیت و ثروت باید خودتان را اصلاح کنید و سعی کنید که برخی رفتار ها و عادات خود را کنار بگذارید.باید به عادات خوب اصرار ورزید و عوامل که مانع رسید شما به خواسته اتان می شود را شناسیی کنید و کنار بگذارید.در این قسمت قصد داریم این موانع بزرگ را به شما معرفی کنیم که باعث می شود از تجربه موفقیت و ثروت دور باشید؛ سپس به شما راه حل معرفی می کنیم.

موانع ثروتمند شدن

۱-باور محدود کننده
اولین چیزی که باعث می شود به ثروت نرسید، باورهای محدود کننده در مورد پول است. شاید در دوران بچگی شما را تشویق می کرده اند که مثلاً باور کنید در دنیا به اندازه کافی پول نیست یا پول از درخت رشد نمی کند یا زیاد پول خواستن علامت خودخواهی است یا پول ریشه رفتار های شیطانی است.

این باورها در دوران بچگی تا دوره جوانی هم با ما همراه بوده و روی موفقیت مالی ما اثر گذاشته است. اگر فکر می کنید که پول ریشه رفتار های شیطانی بوده و خبیث است و زیاد پول خواستن نشانه خودخواهی است، احتمالاً از ثروتمندی فاصله زیادی دارید.

۲-اجتناب از ریسک‌
موانع ثروتمند شدن، یکی از ویژگی‌های افرادی که توانسته‌اند به ثروت و موفقیت برسند این است که آن‌ها ریسک‌پذیر بوده‌اند. برای رسیدن به ثروت و موفقیت، شما ناچار خواهید بود که گاهی اوقات ریسک‌ها را بپذیرید. اگر عادت دارید که از هرگونه ریسکی اجتناب کنید مطمئنا این عادت یک مانع جدی برای رسیدن شما به ثروت خواهد بود. این نکته را بدانید که راضی شدن به یک شغل راحت و امن و قناعت به یک حقوق ثابت خودش بزرگترین ریسک برای زندگی شما خواهد بود.

موانع ثروتمند شدن،  چرا که شما میتواندی به فردی ثروتمند و موفق تبدیل شوید و با این وجود رضایت دادن به یک زندگی کارمندی و درامد محدود می‌تواند یک خطر بزرگ برای زندگی شما باشد. اگر شما در مکان امن خود باقی بمانید به احتمال زیاد چندین سال بعد حسرت این موضوع را خواهید خورد، چرا که می‌توانستید زندگی بهتری داشته باشید.

۳-داشتن تنها یک منبع درآمد
دومین مانع بزرگی که باعث می‌ شود افراد پول زیادی به دست نیاورند، این است که تکیه آنها فقط روی یک منبع درآمد است. به عنوان مثال اگر شغلی دارید که خیلی درآمد بالایی ندارد و جای رشد و پیشرفت در آن خیلی کم است و این تنها منبع درآمدی شماست، بدانید که در به دست آوردن ثروت دچار چالش می شوید.

بنابراین یا باید به سراغ یاد گرفتن مهارت جدید باشید و به شغل دیگری مشغول شوید که درآمد بالاتری دارد یا این که منبع درآمد خود را افزایش دهید تا ثروت بیشتری جمع کنید؛ به عنوان مثال اگر شما معلم پایه دبیرستان هستید، احتمالاً میلیونر شدن یا حتی مولتی میلیونر شدن فقط با درآمد معلمی برای تان امکان پذیر نیست، زیرا فقط یک منبع درآمد دارید که نمی توانید میلیونر شوید.

به طور مثال؛ می توانید در فصل تابستان که مدارس تعطیل است، به دنبال انجام یک کار جدید بگردید یا سعی کنید که روی مسکن سرمایه گذاری کنید. یاد بگیرید که چگونه پول تان را در جهت ایجاد پول بیشتر به کار بگیرید؛ همچنین می‌ توانید وارد سرمایه گذاری های مطمئن شوید یا پول خود را داخل خرید و فروش بیندازید و یا کلاس خصوصی در دوران تعطیلات یا آخر هفته برگزار کنید.

راه‌ های زیادی برای پول درآوردن وجود دارد. اگر می‌ خواهید از لحاظ مالی وضعیت خوبی داشته باشید، باید همه گزینه ها و منابع درآمدی مختلف را بررسی کنید و ثروت را به سمت خودتان بکشانید.

موانع رسیدن به ثروت

۴-اهداف غیر واقعی تعیین می‌کنید
مشخص است که برای رسیدن به موفقیت و ثروت باید اهداف خود را مشخص کنید و افراد ثروتمند نیز در ابتدای راه اهداف بزرگی برای خود تعیین کرده‌اند اما این نکته را فراموش نکنید که اهداف شما در عین بزرگ بودن باید واقع‌گرایانه باشند. برای ثروتمند شدن باید آموزش دید، تلاش کرد و صبور بود تا بتوان به هدف رسید. شما نمی‌توانید یک شبه ثروتمند شوید. پس اگر عادت دارید اهداف خود را به صورت غیر واقع‌بینانه و غیر قبال دسترس تعیین کنید بهتر است این عادت را از خود دور کنید. چرا که نرسیدن به این اهداف می‌تواند باعث دلسردی شما و عدم موفقیت شما شود. سوم:بی سوادی اقتصادی
سومین مانع برای رسیدن به موفقیت و ثروت، بی سوادی اقتصادی است؛ یعنی شما نمی دانید که باید چه کار کنید، چگونه مدیریت کنید و پول خود را در چه جهتی استفاده کنید. اگر می خواهید ثروتمند باشید، باید سواد خود را در این باره بالا ببرید.

فرض کنید می خواهید نانوا شوید. شما باید یاد بگیرید که چگونه نان و خمیر درست کنید. باید بدانید که دقیقاً باید با آرد، نمک و مخمر چه کار کنید تا نان تان بهتر از آب در بیاید.

پس اگر می خواهید ثروتمند شوید، باید یاد بگیرید که چگونه با پول رفتار کرده و آن را مدیریت کنید و رشد دهید. باید بدانید که می خواهید با چک ها، قبض‌ ها، پس انداز ها و سرمایه گذاری های خود چه کار کنید.

یکی از راه های افزایش سواد اقتصادی، این است که یاد بگیرید چگونه بودجه مالی خود را گسترش داده و به آن پایبند باشید. بودجه بندی مالی به شما اجازه می دهد تا حواس تان به حساب و کتاب تان باشد و‌ بفهمید که پول از کجا می‌ آید، به کجا می‌ رود و چقدر باید برای هزینه های ماهانه خود خرج کنید.

این موضوع بسیار مهم است، زیرا زمانی که آن را یاد بگیرید، متوجه می شوید که در چه جاهایی خیلی زیاد خرج کرده‌ اید و از ولخرجی جلوگیری می کنید و پول خود را برای آینده سرمایه گذاری می کنید.

همچنین اطمینان حاصل کنید که اهداف مالی را به صورت هفتگی، ماهانه و سالانه برای خودتان مشخص کرده‌اید تا بفهمید که چقدر درآمد دارید‌‌، چقدر خرج می کنید و چه قدر پس انداز می کنید. زمانی که اهداف مشخص و واضحی داشته باشید، احتمالاً برای آن ها بیشتر برنامه ریزی می کنید و سریع تر به آن دست خواهید یافت.

۵-علاقه‌ای به یادگیری ندارید
چیزی که شما را به ثروت می‌رساند نوع رفتار و عادات شما است. برای اینکه رفتار شما به صورتی باشد که در نهایت شما را به ثروت برساند، لازم است که هوش مالی خود را تقویت کنید. برای تقویت هوش مالی نیز مرتباً باید به دنبال یادگیری باشید. برای مثال همواره باید تلاش کنید تا اطلاعات مالی جدیدی را یاد بگیرید.

اگر جزء افرادی هستید که علاقه‌ای به صرف وقت برای مطالعه و یادگیری ندارند، باید به شما بگویم که این عادت یک سد محکم در بین شما و ثروت خواهد بود. یکی از عادات افراد موفق و ثروتمند این است که همیشه تشنه یادگیری مطالب جدید هستند و سعی می‌کنند زمانی را در روز برای این کار صرف کنند. فراموش نکنید شما باید برای ثروتمند شدن هوش مالی خود را افزایش دهید و تقویت هوش مالی نیز نیاز به آموزش و مطالعه دارد.

۶-داشتنِ بدهی
چهارمین مانع برای ثروتمندی، داشتن بدهی است. اکثر ما در دنیای امروزی زیر بار قرض و بدهی هستیم. فشاری که بعد از پرداخت بدهی از روی ما برداشته می شود، با هیچ چیز قابل مقایسه نیست بنابراین اگر می خواهید ثروتمند شوید، اولین اولویت باید پاک سازی همه بدهی ها و جلوگیری از خرج و مخارج غیر ضروری باشد.

باید تفاوت بین بدهی خوب و بدهی بد را یاد بگیرید. بدهی خوب پولی است که آن را از شخصی می گیرید تا آینده خود را ارتقا دهید و یک راه مشخص هم برای انجام این کار دارید؛ به عنوان مثال از کسی پول قرض می گیرید تا یک وسیله بخرید که می دانید در طول زمان با آن پول در می آورید و پیشرفت می کنید.

اما بدهی بد پولی است که باعث رشد و پیشرفت تان در آینده نمی شود و فقط هزینه شما را می پردازد. به عنوان مثال پول قرض گرفتن از کسی برای خریدن یک ماشین با برند جدید، به پول شما اضافه نمی‌ کند، بلکه فشار مالی را روی تان افزایش می دهد.

۷-استفاده نکردن از پیشنهاد افراد موفق
در نهایت پنجمین مانع که ما باعث جلوگیری از ثروتمندی و موفقیت افراد می‌ شود، این است که از دیگران برای ثروتمند شدن پیشنهاد دریافت نکرده و کمک نمی گیریم در حالیکه این عادت اکثر افراد موفق است.

اما باید بدانید که انجام این کار هیچ اشکالی ندارد. شما می توانید از دیگران درخواست کمک کنید. شاید خیلی‌ ها باشند که از کمک کردن به شما احساس خوب و لذت بخشی داشته باشند و به اندازه کافی بتوانند به شما مشاوره دهند. مشاور اقتصادی داخل بانک هم قطعا خوشحال می شود که به شما کمک کند؛ پس می‌ توانید شرایط مالی خود را با یک فرد قابل اطمینان و دارای تجربه در میان بگذارید و از او کمک بگیرید.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار