۷ مکان زیبای جزیره قشم که باید حتما ببینید

۷ مکان زیبای جزیره قشم که باید حتما ببینید

جزایر جنوبی ایران در خلیج نیلگون فارس به ویژه جزیره زیبای قشم از بهترین مقاصد گردشگری در فصل زمستان است. به گزارش اول فارس، جا‌های دیدنی قشم در زمستان بسیار است. چند نمونه از جاذبه‌های دیدنی قشم را به شما معرفی می کنیم. جزایر جنوبی کشورمان بهترین مقاصد گردشگری در فصل زمستان می باشد و […]

جزایر جنوبی ایران در خلیج نیلگون فارس به ویژه جزیره زیبای قشم از بهترین مقاصد گردشگری در فصل زمستان است.

به گزارش اول فارس، جا‌های دیدنی قشم در زمستان بسیار است. چند نمونه از جاذبه‌های دیدنی قشم را به شما معرفی می کنیم. جزایر جنوبی کشورمان بهترین مقاصد گردشگری در فصل زمستان می باشد و یکی از این مکان‌های زیبا جزیره قشم است.

غار نمکدان قشم
غار نمکدان از جمله غار‌های استان هرمزگان و یکی از منحصر به فردترین جاذبه‌های گردشگری جزیره قشم است.

بخشی از کوه‌های جزیره قشم به دلیل انباشتگی و رسوب نمک موجود در آب دریا در گسل‌های عمیق، تبدیل به غار‌های نمکی شده‌اند که غار نمکدان، یکی از آن‌ها می‌باشد. این غار در بخش انتهایی جنوب غربی جزیره قشم و در فاصله ۹۰ کیلومتری از شهر قشم در داخل یک کوه گنبدی شکل واقع شده است.

دره ستاره‌ها
دره ستاره‌ها که اهالی بومی به آن ستاره افتاده یا استاره کفته نیز می‌گویند از زیباترین جلوه‌های فرسایش در جزیره پهناور قشم است.

اهالی معتقدند پس از فرو افتادن ستاره‌ای در این محل و بر اثر ضربه‌ای سهمگین، خاک از زمین بالا آمده و به هر شکلی که بوده خشک شده و چنین اشکالی پدید آمده است.

جنگل دریایی حرا
حرا این درخت شگفت انگیز (شورزی) دریایی را لینه زیست شناس نامی جهان به نام حکیم و فیلسوف بزرگ ایرانی (ابوعلی سینا) نامگذاری کرده، نام علمی آن Avicennia Marina است که در زبان محلی ، حرا می‌گویند.

ارتفاع متوسط این گیاه شگفت انگیز به حدود ۶ متر می‌رسد. این پدیده در خور‌های کنار دریا (پستی‌های کم شیبی که در هنگام مد، آب دریا آن‌ها را فرا می‌گیرد) به وفور می‌روید و به خوبی رشد می‌کند.

ژئو پارک جهانی قشم
ژئوپارک جهانی قشم با وسعتی بالغ بر ۳۰ هزار هکتار در غرب جزیره قشم واقع شده است.

ژئوپارک جهانی قشم محدوده‌ای طولی است که شرق آن به روستای طبل و سلخ، غرب آن به روستای گوری و کانی، شمال آن به ساحل شمالی و جنوب آن به ساحل جنوبی منتهی می‌شود.
ژئوپارک جهانی قشم به عنوان اولین و تنها ژئوپارک خاور‌میانه در سال ۲۰۰۶ در یونسکو به ثبت شبکه‌جهانی ژئوپارک‌ها رسید.

پارک کروکودیل
پارک کروکودیل یکی از جاذبه‌های گردشگری استان هرمزگان است که در نزدیکی شهر سوزا در جزیره قشم قرار دارد.

پارک کروکودیل نوپَک به عنوان اولین مرکز پرورش و نگهداری کروکودیل (تمساح) در خاورمیانه، در زمستان سال ۱۳۸۹ در پارک ساحلی شهر سوزا با مساعدت سازمان منطقه آزاد قشم و با ورود ۸ کروکودیل از کشور مالزی راه‌اندازی شد و در حال حاضر از نظر نوع حیواناتی که در آن نگهداری می‌شود، در نوع خود در ایران منحصر به فرد است. کروکودیل‌های نوپک از نوع کروکودیل پروسوس موسوم به آب شور می‌باشند که به عنوان بهترین گونه کروکودیل پرورشی در جهان شناخته می‌شوند.

غار‌های تاریخی خربس
غار خربس از جمله غار‌های جالب توجه استان هرمزگان و یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان قشم می‌باشد که در ۱۵ کیلومتری شهر قشم و سمت راست جاده قشم به روستای خربس قرار دارد.

غار خربس دارای معماری صخره‌ای بوده و در نتیجه تخلیه ماسه‌ها از داخل حفره‌های سنگ‌های ارتفاعات روستای خربس که مشرف به ساحل جنوبی جزیره می‌باشد، به وجود آمده است.
غار خربس دارای ۴ دهانه است که در ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ متری واقع شده‌اند و از درون به یکدیگر پیوسته می‌باشند. این غار از دهلیزها، تالار‌ها و اتاق‌های متعدد به ابعاد ۵.۵ × ۴ متر تشکیل شده که به مرور زمان توسط افراد گوناگون و به منظور کاربرد‌های گوناگون شکل و سیمای آن‌ها تغییر شکل یافته است.

مطالب مرتبط

تعدیل ۲ هفته‌ای ساعت کاری ادارات استان هرمزگان به دلیل گرمای هوا

سریال‌های ترکی قلب‌ها را تسخیر و گردشگری را گسترش می‌دهند،اما چگونه؟

ساعت جدید کاری ادارات استان هرمزگان اعلام شد

نظرات

 • علی

  تاریخ : ۱۸ - بهمن - ۱۴۰۰

  امسال پارک کروکودیل ها تعطیل بود


 • حمیدرضا

  تاریخ : ۱۸ - بهمن - ۱۴۰۰

  سلام
  جزیره ی هنگام و جزیره ی هرمز هم تشریف ببرید،مخصوصا هنگام


 • ارش

  تاریخ : ۱۸ - بهمن - ۱۴۰۰

  اقا اطلاعاتتون به روز کنین پارک کروکدیل چند ساله دیگه سوزا نیست و تو اتوبان قشم درگهانه……


 • ارش

  تاریخ : ۱۸ - بهمن - ۱۴۰۰

  اقا اطلاعاتتون به روز کنین پارک کروکدیل چند ساله دیگه سوزا نیست و تو اتوبان قشم درگهانه