چاپ کد خبر: 140345
26 فروردین 1403

۷ نشانه آبیاری بیش از حد گیاهان و روش‌های رفع آن

یکی از رایج‌ترین مشکلات هنگام مراقبت از یک گیاه جدید آبیاری بیس از اندازه آن است.گیاه از ریشه‌های خود برای تنفس و جذب مواد مغذی استفاده می‌کند. وقتی که آب بیش از حد در گلدان وجود دارد، ریشه‌ها خفه شده و نمی‌توانند این مواد را جذب کنند.در اینجا هفت نشانه آبیاری بیش از حد گیاهان و روش‌های رفع آن ذکر شده است؛ با ما همراه باشید.

نشانه آبیاری زیاد گیاه

نشانه آبیاری بیش از حد گیاهان:

۱-خاک گلدان همیشه خیس است

آشکارترین نشانه آبیاری بیش از حد این است که خاک گلدان همیشه خیس باشد. اگر خاک از آخرین آبیاری مرطوب است، دوباره به گیاه آب ندهید. قبل از آبیاری، صبر کنید تا حداقل چند سانت بالای خاک خشک شود. اگر گلدان سوراخ زهکشی ندارد، گلدانتان را عوض کنید.

۲-رشد بسیار آهسته ی گیاه

رشد کم گیاه همراه با زرد شدن برگها نشانه‌ی آبیاری بیش از اندازه ی شماست . اگر برگهای گیاهتان زرد شده و سپس می افتد و یا برگهای قدیمی زودتر از حد معمول میریزند و حتی برگهای جدید قبل از رشد کافی سقوط میکنند نشانه ی این است که گیاه دچار تنش آبیاری زیاد است .

۳-برگ گیاه زرد شده است

زرد شدن برگ‌ها به دلیل آبیاری کم است؛ اما می‌تواند نشانه آبیاری بیش از حد هم باشد. وقتی یک گیاه بیش از حد آبیاری می‌شود، ذخیره تعادلی گیاه به هم ریخته شده و برگ زرد می‌شود. اگر برگ گیاه زرد و خاک بیش از حد مرطوب است، باید تعداد دفعات یا مقدار آبیاری آن را کاهش دهید.

۴-فشار آب شروع به ساختن میکند !

هنگامی که ریشه ها آب بیشتری جذب میکنند که بیش از حد نیازشان است ، آب در سلولهای برگ شروع به ساختن چیزهای جدید میکند و در نهایت سلولها از بین رفته و پلاکت های جدیدی تولید میشود . این فرایند با رشد قارچ های قهوه ای یا زرد در خاک گیاه و یا سوراخ هایی در قسمت بالایی برگ ظاهر میشود که نشاندهنده ی آبیاری بیش از حد گیاه است .

نشانه آبیاری زیاد گیاه

۵-برگ‌ها قهوه ای یا پژمرده شده اند

آبیاری بیش از حد باعث قهوه ای شدن و پژمرده شدن برگ‌ها نیز می‌شود. وقتی گیاه شما بیش از حد آب دارد؛ سلول‌های گیاه مملو از آب شده و می‌ترکند. این لکه‌های قهوه ای روی سطح برگ ایجاد خواهد کرد.
اگر در لمس برگ‌ها خشک و ترد هستند، یا قهوه‌ای شدن آن در اطراف لبه‌های برگ‌ها است، احتمالاً ناشی از آب کم است. اما اگر برگ‌ها شل هستند، یا لکه‌ها در وسط برگ‌ها قرار دارند، به احتمال زیاد مشکل آبیاری زیاد است.

۶-ساقه‌های نرم و لزج گیاه

یکی دیگر از نشانه‌ها ساقه نرم و لزج گیاه است. ساقه گیاه ممکن است متورم شده و سفتی خود را از دست بدهد. این علامت به علاوه برگ‌های زرد یا قهوه‌ای، نشانه‌ی عالی است که به شما می‌گوید گیاه پوسیده است.

۷-پوسیدگی ریشه

آبیاری بیش از حد علاوه بر برگ‌ها و ساقه گیاه، روی ریشه‌های آن نیز تأثیر می‌گذارد. وقتی گلدان گیاه پر آب است، می‌تواند به آرامی ریشه‌ها را خفه کرده و باعث پوسیدگی و قارچ شود.اگر متوجه شدید گیاه پوسیده است، آن را از گلدان خارج کنید و تمام ریشه‌های مرده و پوسیده را قطع نمایید. سپس گیاه را باید در خاک جدید و خشک قرار دهید.

چگونه گیاهی که بیش از حد آبیاری شده را نجات دهیم؟

اگر کاملاً مطمئن هستید می‌توانید گیاه را نجات دهید.در ابتدا باید آب اضافه را خارج کنید. گلدان را در محلی با نور خورشید فیلتر شده و جریان هوا  قرار دهید تا خاک سریع‌تر خشک شود. یا می‌توانید گلدان را عوض کنید. گلدان باید سوراخ‌های زهکشی داشته باشد.

سپس تا زمانی که خاک کاملاً خشک نشده به گیاه آب ندهید. بررسی کنید که گیاه شما دارای نور خورشید و گرمای کافی برای کمک به خشک شدن خاک است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار