• 08 / بهمن 1399 / 9:18
  • شناسه خبر : 43797

۷ نکته طلایی برای افرادی که درگیر افسردگی هستند

گاهی اوقات در هنگام افسردگی احساس می‌کنید کسی شما را حمایت نمی‌کند، امّا راه‌هایی وجود دارد تا با این مشکل کنار بیایید.

به گزارش گروه خانواده اول فارس، وقتی افسرده هستید، حمایت نکردن دوستان و خانواده از شما می‌تواند باعث بدتر شدن حال شما شود و این بسیار مهم است که در زندگیتان افرادی وجود داشته باشند که یا شرایط شما را درک می‌کنند یا مایل به تلاش درک شما هستند.

اگر دوستان و خانواده از شما حمایت نمی‌کنند شما را به خاطر علائم بیماری خود مقصر می‌دانند یا بدون اظهار نظر فکر می‌کنند که این می‌تواند واقعا باعث دلسردی شما شود.

اگر افرادی که باید بزرگترین حامی شما باشند، نیستند، چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ پشتیبانی نکردن افراد در شبکه اجتماعی شما می‌تواند دشوار باشد، امّا اقداماتی وجود دارد که می‌توانید برای پیدا کردن پشتیبانی و درک موردنیاز خود انجام دهید.

قبول کنید که همه شما را درک نمی‌کنند

این موضوع را قبول کنید که ممکن است دلیلی در پس احساسات دوستان و خانواده شما وجود داشته باشد که هیچ ارتباطی با شما ندارد.

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است فرد نتواند شرایطی مانند افسردگی را درک کند و رفتار آن‌ها با شما ممکن است کاملا ریشه‌ای و غیر ارادی باشد و هیچ ارتباطی با شما به عنوان یک شخص نداشته باشد.

شاید دوستان و اعضای خانواده تان در محیطی بزرگ شده اند که به آن‌ها آموخته شده است که نشان دادن آسیب پذیری غیرقابل قبول است و یا شاید افکار آن‌ها تحت تاثیر انگ دائمی و مشکل ساز درمورد بیماری روانی باشد.

گاهی اوقات حمایت نکردن خانواده و دوستان فقط به آموزش نیاز دارند تا دلیل افسردگی شما را بهتر درک کنند و متوجه شوند شما چه موقعیتی را تجربه می‌کنید.

منابع زیادی مانند سایت‌های روانشناسی و برخی از کتاب‌های روانشناسی برای آموزش خانواده وجود دارد.

با خودتان رفتار خوبی داشته باشید

شاید یکی از بهترین راه‌ها برای یافتن حمایت مورد نیاز شما این باشد که از خودتان شروع کنید و بزرگترین پشتیبان خود باشید و با خود مهربان و نرم رفتار کنید و صحبت‌های خود را مثبت نگه دارید و به عبارت دیگر، به آن صدای درونی و آن چه درمورد شما می‌گوید توجه کنید.

به عنوان مثال؛ اگر گفت‌وگوی شخصی شما منفی باشد، ممکن است استرس و اضطرای بیشتری برای خود ایجاد کنید و سعی کنید این مونولوگ‌های مداوم را هر روز تا زمانی که به یک عادت تبدیل شود مثبت نگه دارید حتی اگر این به معنای تکرار شعار‌های مثبت باشد و به یاد داشته باشید که دیدگاه منفی فقط به میزان افسردگی شما اضافه می‌کند.

اگر می‌بینید که در یک چرخه فکری منفی گرفتار شده اید، چیز‌های منفی را درمورد خود تکرار می‌کنید و یا چیز‌های اشتباهی را دنبال می‌کنید که باید به دنبال راه‌هایی برای عوض کردن این افکار یا قطع چرخه باشید و در این میان، یافتن راه‌هایی برای پرت کردن حواس خود نیز می‌تواند به شما کمک کند.

همچنین، می‌توانید با جستجوی فرصت‌هایی برای مراقبت از خود، مانند انجام کار‌هایی که باعث بهبود خلق و خو یا مراقبت از بدن شما می‌شوند، رفتار خوبی با خود داشته باشید.

از آن جا که مراقبت از خود بسیار شخصی است، با تهیه فهرستی از چیز‌هایی که از آن‌ها لذت می‌برید مانند دوش آب داغ گرفتن، خواندن کتاب خوب، ساختن بولت ژورنال یا هر کار دیگری شروع کنید.

سپس، راهی پیدا کنید تا برای این فعالیت‌ها وقت اختصاص دهید و یادگیری خودمراقبتی با روش‌های کوچک به شما کمک می‌کند تا نه تنها احساس بهتری داشته باشید، بلکه به شما امکان می‌دهد مسئولیت سلامتی و احساسات خود را نیز به عهده بگیرید. به همین ترتیب، خودمراقبتی به شما کمک می‌کند تا با انجام کار مثبتی برای خود، برخی از تمرکز‌ها را نسبت به عدم حمایت افراد خاص ازبین ببرید.

افسانه‌های افسردگی را باور نکنید

برداشت‌های غلط درباره افسردگی را قبول نکنید چرا که افسردگی نشانه ضعف و تنبلی نیست و این یک بیماری بیولوژیک است که به احتمال زیاد ناشی از عدم تعادل در مواد شیمیایی مهم تنظیم کننده روحیه در مغز شما به وجود می‌آید.

وقتی شما کمک می‌خواهید، جلب توجه نمی‌کنید و به سادگی تلاش می‌کنید تا بهترین حالت معلق شدن را پیدا کنید تا زمانی که خوب شوید.

مهم نیست که شخص دیگری به شما چه می‌گوید و این حقایق را فراموش نکنید. درخواست کمک، شجاعت زیادی می‌خواهد. بنابراین، تا زمانی که فرد مناسب را پیدا نکنید، به طور مرتب، درخواست کمک کنید.

درک کنید که دیگران هم ممکن است درگیری ذهنی داشته باشند بپذیرید که برخی از افراد ممکن است در شرایطی شبیه شما گرفتار باشند, امّا به راحتی قادر به حمایت از شما نیستند که نمونه بارز این وضعیت دوستی خواهد بود که با افسردگی خود دست و پنجه نرم می‌کند و به سادگی قادر به انجام دادن کاری برای شما نیست.

هنگامی که مردم برای کنار آمدن با مشکلات یا احساسات خود تلاش  ‌می‌کنند، ممکن است نتوانند حمایت خود را ارائه دهند و مسئله این نیست که آن‌ها به شما اهمیتی نمی‌دهند بلکه آن‌ها در این زمان، فقط منابع داخلی را ندارند تا کار‌هایی بیش از مراقبت از خودشان را انجام دهند.

هنگامی که مردم شما را ناامید می‌کنند یا نمی‌توانند در کنار شما باشند، این واقعیت را به خود یادآوری کنید.

بیشتر اوقات، عدم دسترسی یا نگرانی آن‌ها بیش از این که با شما ارتباط داشته باشد، به آن‌ها مربوط می‌شود و سعی کنید این مسائل را به خود نگیرید یا تصور نکنید که آن‌ها به شما اهمیتی نمی‌دهند.

در جای دیگر به دنبال حمایت باشید

وقتی خانواده و دوستان نزدیک نمی‌توانند آن چه که نیاز دارید را به شما ارائه دهند، در جستجوی افرادی باشید که می‌توانند مفید باشند.

گروه‌های پشتیبانی از افسردگی، چه به صورت حضوری و چه به صورت آنلاین می‌توانند مکانی عالی برای جستجو باشند.

اگرچه ممکن است افراد در گروه‌های پشتیبانی با شما غریبه باشند، اما دوستی‌های سریع، اغلب به این دلیل شکل می‌گیرد که شما تجربه مشترک افسردگی را دارید و از این گذشته، هیچ چیز بهتر از گفتگو با کسی نیست که آن چه را که از سر گذرانده اید بدست آورد.

از کمک گرفتن از افراد دیگر به جز خانواده و دوستان خود نترسید. گاهی اوقات، به راحتی می‌توانید مسائل خود را با یک غریبه در میان بگذارید به خصوص اگر آن‌ها موارد مشابهی را پشت سر گذاشته باشند، زیرا نگرانی کمتری درباره قضاوت یا انتقاد وجود دارد.

به طور مستقیم کمک بخواهید

از درخواست آن چه که واقعا به آن نیاز دارید نترسید.

ممکن است مواردی وجود داشته باشد که افراد در صورت درک نیاز شما کاملا مایل به پشتیبانی و کمک به شما تشکر کنند.

اگر چیزی نیاز دارید یا اگر کمک می‌خواهید، درخواست خود را به صورت مستقیم بگویید.

بسیاری از مردم می‌خواهند در کنار شما باشند، امّا آن‌ها به خاطر آن چه شما می‌خواهید ضرر می‌کنند و اگر فرد رکی باشید به احتمال زیاد از پشتیبانی موردنیاز خود برخوردار خواهید شد.

به روابط منفی پایان دهید

افراد منفی را از زندگی خود حذف کنید یا راه‌هایی برای کاهش آسیب‌ها پیدا کنید چرا که قرار است برخی از افراد وجود داشته باشند تا هر کاری را که شما انجام می‌دهید به روحیه شما آسیب وارد کنند.

اگر می‌توانید، آن‌ها را از زندگی خود حذف کنید و اگر نمی‌توانید رابطه را پایان دهید، روش‌هایی را پیدا کنید که یا تماس خود را با آن‌ها محدود کنید یا خود را در برابر درمان بی احساسی آن‌ها تقویت کنید.

به خاطر بسپارید که به حداقل رساندن تماس با افرادی که بر رفاه شما تاثیر منفی می‌گذارند یا قطع ارتباط کامل با افراد مسموم در زندگی تان مشکلی ندارد.

احساسات خود را برای همیشه مهار کنید

از خشم خود با شخص مقابل به نفع خود استفاده کنید به جای این که عصبانیت خود را به درون تبدیل کرده و خود را به خاطر شکست‌های خود سرکوب کنید و این عصبانیت را به سمت انجام یک کار مثبت هدایت کنید.

بیرون بروید و کمی ورزش کنید و چند قطعه از کاشی و سرامیک را بشکنید و یک موزاییک زیبا بسازید و یا خانه را به طور کامل تمیز و مرتب کنید و کاری فیزیکی پیدا کنید که احساسات فرو خورده شما را ازبین ببرد و شما یک خروجی برای عصبانیت خود دارید و همزمان کار خوبی برای خود انجام می‌دهید.

احساس حمایت نکردن از طرف دوستان و خانواده می‌تواند مقابله کردن با احساس افسردگی را بسیار دشوارتر کند و مواردی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید که رک بودن در هنگام درخواست کمک، امّا گاهی اوقات بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که از افرادی پشتیبانی کنید که متوجه متحمل شدن چه سختی‌هایی می‌شوید.

اگر افراد زندگی شما به شما عشق و پشتیبانی لازم را نمی‌دهند سعی کنید حلقه حمایت اجتماعی خود را گسترش دهید، خواه این به معنای کمک گرفتن از یک متخصص بهداشت روان و یا عضویت در یک گروه پشتیبانی آنلاین یا حضوری باشد.

عضو گروه تلگرام اول فارس شوید

مطالب مرتبط

چه غذاهایی باعث تشدید افسردگی می شوند؟

اختلال دو قطبی،علت بیماری و راه های درمان آن که باید پیش روانپزشک رفت

تزریق بوتاکس باعث کاهش علائم افسردگی می شود

نظرات