چاپ کد خبر: 133789
19 بهمن 1402

۷ کاربرد باورنکردنی تفاله قهوه در تمیزکاری خانه که تاکنون نمی دانستید

شاید تاکنون نمی دانستید که تفاله‌های قهوه از روغن‌زدایی تابه‌ها گرفته تا از بین بردن لکه‌ها، کاربردهای شگفت‌انگیزی در تمیز کردن خانه دارند.ا وقتی صحبت از تمیز کاری است، تفاله قهوه نیز در کنار اسامی سرکه و جوش شیرین و … می درخشد.با ما همراه باشید تا با کاربردهای تفاله قهوه در تمیزکاری خانه آشنا شوید

تفاله قهوه

۱-تمیزکردن فر و گریل

خاصیت چربی‌زدایی و پاک‌کنندگی تفاله‌های قهوه کار تمیز کردن اجاق‌ها و گریل را هم آسان می‌کند و چربی‌ها و مواد غذایی گیر کرده را از بین می‌برد. ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری تفاله قهوه را با آب گرم ترکیب کنید و از آن برای تمیز کردن قفسه‌های فر و گریل استفاده کنید. پس از خیس کردن قفسه‌ها با مخلوط آب و تفاله قهوه به مدت ۴۵ دقیقه، آن‌ها را با یک اسفنج پاک کنید یا با آب بشویید.

۲-استفاده از تفاله قهوه برای از بین بردن بوی بد یخچال

حتی اگر به نظافت و نظم و ترتیب مواد خوراکی چیده شده در یخچال اهمیت داده و به خوبی از آن نگه داری کنید هم ممکن است گاهی فضای داخل یخچال بوی بدی به خود بگیرد. این مسئله می‌تواند به خاطر غذاهایی قدیمی یا مواد غذایی خاص باشد. این بو اصلا خوشایند نیست و ممکن است حتی باعث شود مواد دیگر داخل یخچال هم به اصطلاح بو بگیرند. پس باید فکری برای برطرف کردن آن بکنید و چه چیز بهتر از استفاده از تفاله قهوه که راهکاری طبیعی است و خطری برای سلامت انسان ندارد

برای این کار کافی است ابتدا عامل ایجاد بوی نامطبوع را از یخچال بیرون آورده و محل احتمالی آلودگی را تمیز کنید. حالا یک کاسه کوچک را از تفاله قهوه پر کرده و آن را همانطور به صورت خشک داخل یخچال بگذارید تا بوی ماندگی را به خود جذب کند. واکنش نیتروژن و کربن باعث خنثی شدن بوی بد و از بین رفتن آن می‌شود.

۳-روغن‌زدایی از ماهیتابه‌ها و قابلمه‌ها

تفاله‌های قهوه به دو صورت عمل می‌کنند تا به از بین بردن تجمعات، از جمله روغن و چربی‌های سرسخت از کف قابلمه‌ها و تابه‌ها کمک کند. بافت قهوه ذاتا کمی سایندگی دارد که می‌تواند مواد غذایی سوخته را از سطح ظروف تمیز کند. تفاله‌های قهوه در دسته «ساینده‌های ملایم» قرار می‌گیرند، بنابراین، مانند جوش شیرین، استفاده از آن حتی روی سطوح ظریف پخت و پز نچسب مانند تفلون یا چدن بی‌خطر است. قهوه همچنین دارای خواص چربی زدایی طبیعی است و بنابراین می‌تواند تجمع چربی را از بین ببرد.

برای استفاده از تفاله قهوه برای شستن قابلمه و تابه، یک سوم ظرف را تا نیمه با آب گرم و صابون پر کنید و ۱ قاشق غذاخوری تفاله قهوه به آن اضافه کنید.  سپس با استفاده از یک اسفنج غیر ساینده، تابه را به آرامی با مخلوطی که درست کرده‌اید بشویید. خوب بشویید و طبق معمول خشک کنید.

تفاله قهوه

۴-از بین بردن خط و خش از روی مبلمان و کف چوبی

هنگامی که مبلمان یا کفپوش چوبی خراشیده می‌شود، ظاهر چندان دلچسبی ندارد. اما بد نیست بدانید شما می‌توانید از تفاله قهوه برای بهبود کیفیت سطوح و برطرف کردن خط و خش از  روی آنها استفاده کنید.

برای این کار کافی است مخلوطی از تفاله قهوه و کمی آب یا روغن پخت و پز تهیه کنید؛ به‌طوری که حالت خمیری غلیظ داشته باشد. حالا این خمیر را روی سطوح آسیب دیده بمالید. این کار را به آرامی انجام دهید و کمی این خمیر را با ملایمت روی سطوح مالیده و سپس اجازه دهید به مدت ده دقیقه الی یک ربع به حال خود باقی بماند. سپس اضافه تفاله قهوه را پاک کرده و سطح را تمیز کنید. اگر لازم است، این فرآیند را چندین مرتبه تکرار کنید تا آسیب دیدگی به صورت کامل محو شود.

۵-رفع بوی آشپزی از روی دستان شما
درست مانند بوی بد در یخچال، تفاله قهوه می‌تواند به خنثی کردن بوی تند غذاهایی مانند سیر و پیاز روی دست کمک کند. برای از بین بردن بو کافی است یک قاشق کوچک از تفاله قهوه را بین دو کف دست خود بمالید. همچنین با این کار تفاله قهوه به آرامی دستان شما را لایه برداری می‌کند، پوست مرده را از بین می‌برد و ظاهر و احساس نرمی بیشتری به دستان شما می‌بخشد.

۶-از بین بردن پوستگی یا خراش‌های ظریف روی مبلمان و کف چوبی زمین
هنگامی که مبلمان چوبی یا کفپوش شما خراشیده می‌شود، می‌توانید از تفاله قهوه برای بازیابی سطح استفاده کنید. تفاله‌های قهوه را با مقدار کمی آب یا روغن پخت و پز مخلوط و خمیر غلیظی درست کنید و آن خمیر را به آرامی روی پوسته‌ها و خراشیدگی‌ها بمالید و اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند. سپس تفاله قهوه‌های اضافی را پاک کنید و چوب را خشک کنید. در صورت لزوم این فرآیند را تکرار کنید تا آسیب به طور کامل پنهان شود.

۷-کمک به تمیزکردن راحت‌تر شومینه‌ها
تمیز کردن شومینه یک کار کثیف و خسته کننده است. حتی آهسته‌ترین و روشمندترین روش‌ها هم می‌تواند خاکستر و گرد و غبار را در همه جا به پرواز درآورد. برای کمک به جلوگیری از تشکیل ابرهای خاکستر و سایر ذرات ریز، قبل از تمیز کردن، تفاله قهوه را روی خاکستر بپاشید. تفاله قهوه خاکستر را سنگین کرده و جمع‌آوری و دفع آن را آسان تر می‌کند

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار