چاپ کد خبر: 133545
16 بهمن 1402

۹ اشتباه رایجی که باید در تمیزکاری حمام از آن‌ها پرهیز کنید

شست و شو حمام یکی از کار های بسیار مهمی است که اگر اشتباه انجام شود می تواند باعث بروز بیماری های گوناگونی از جمله بیماری های پوستی شود.برخی خانم های خانه دار به نظافت حمام خود اهمیت می دهند اما ممکن است هنگام انجام این کار اشتباهاتی را تکرار کنند که سبب کثیف شدن حمام شود. در این بخش اشتباهات رایج در تمیز کردن حمام را بیان کرده ایم که شاید برخی از خانم ها ندانسته آنها را انجام دهند.

اشتباهات رایج در شست و شو حمام

راهنمای تمیز کردن اصولی حمام:
خطاهایی هنگام تمیزکاری حمام باید از آن‌ها پرهیز کنید به شرح زیر هستند:

۱-استفاده نکردن از فن یا پنجره ی حمام

بعد از بیرون آمدن از حمام ، فن حمام را روشن کنید و بگذاری به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه کار کند تا بخار و نم داخل حمام را کاملا به بیرون از آن انتقال دهد و از به وجود آمدن لک ها و سیاهی به مرور زمان بر روی سقف و دیوارها جلوگیری کند زیرا اگر نم و رطوبت داخل حمام خارج نشود لک های سیاهی روی دیوار حمام به وجود می آید که به راحتی تمیز نمی شوند. اگر حمام شما فن ندارد ، پنجره ی حمام را باز کنید و بعد از هربار دوش گرفتن با این کار اجازه دهید تا نم و رطوبت داخل کاملا از بین برود.

۲-استفاده از صابون

هرچند به نظر استفاده از صابون راهی ارزان و مناسب برای محیط زیست است، اما صابون روغنی دارد که با مواد معدنی موجود در آب سخت مخلوط می‌شود و یک کف صابون سرسخت تشکیل می‌دهد و هرقدر که بماند، تمیز کردن آن سخت‌تر شده و باید آن را بتراشید و حتی اگر از تمیز کردن لکه‎‌های صابونی غفلت کنید، کف صابون حتی می‌تواند شروع به رشد کپک کند. برای از بین بردن چربی و لکه صابون، از صابون مایع یا به خصوص مایع ظرفشویی استفاده کنید، چند قطره مایع ظرفشویی را در یک سطل آب گرم بریزید، لکه‌های صابون را با یک پارچه دستمال بکشید، سپس بشویید و خشک کنید.

۳-نادیده گرفتن تمیزی کف حمام

کف حمام‌ها با شیب ملایمی ساخته شده‌اند که قرار است آب را به سمت زهکشی هدایت کند. با این حال، شیب حمام برخی خانه‌ها به اندازه کافی تند نیست که نیروی گرانش بتواند کار خود را انجام دهد. به علاوه، در طول سال‌ها، پاهای ما در جایی که آب جمع می‌شود، کف راناهموار می‌کنند. در حالی که مجبور نیستید کف حمام را کاملا خشک کنید، باید آب راکد را با یک اسکاج به داخل زهکشی منتقل کنید. بنابراین، تا زمانی که کسی یک حمام خود خشک‌شونده را اختراع کند!، هر بار که حمام می‌کنید، چند دقیقه اضافه را در برنامه حمام خود جا دهید تا تمام سطوح حمام را خشک کنید. می توانید از یک حوله تمیز استفاده کنید و برای خشک کردن هر سطح زمان بگذارید.

۴-فراموش کردن روشن کردن فن حمام
بدون شک حمام شما دارای فن است و این فن فقط برای از بین بردن هوا و رطوبت پس از استفاده از حمام نیست. این فن کمک می‌کند حمام شما سریعتر خشک شود تا بتوانید از مشکلات کپک جلوگیری کنید. هرچند حمام به گونه‌ای ساخته می‌شود که مرطوب باشد، اما هر چه رطوبت بیشتری را از آنجا دور نگه دارید، حمام شما وضعیت بهتری خواهد داشت. هم هنگام دوش گرفتن و هم بلافاصله بعد از آن، ۳۰ دقیقه در زمستان و یک ساعت در تابستان، فن را روشن کنید. مراقب باشید که فن حمام را بیشتر از یک ساعت روشن نگذارید تا خطر آتش‌سوزی شما را تهدید نکند.

۵-تمیز نکردن چیزهای کوچک

هنگام تمیز کردن حمام باید قفسه ها و چوب رختی و وسایلی مانند مسواک و لیف ووسایل آب بازی را نیز شستشو داد و تمیز نمود ، هیچ وقت از شستن این وسایل هنگام تمیز کردن حمام خود داری نکنید و آنها ا نادیده نگیرید.

اشتباهات رایج در تمیز کردن حمام

۶-باقی ماندن آب روی درهای شیشه‌ای و دیوارهای کاشی

احتمالا شما هم جز افرادی هستید که پس از حمام می‌گذارید تا بخار حمام خشک شود و گاهی در را برای جریان بهتر هوا باز می‌گذارید. اما کافی نیست! خشک کردن تمام  آب حمام، از جمله روی دیوارها، درهای شیشه‌ای و کف، هر بار که دوش می‌گیرید، بسیار مهم است. اگر این کار را نکنید، با گذشت زمان، به شیشه های لکه‌دار و بدتر از هرچیزی کپک حمام خواهید رسید.

۷-قرار دادن برس شستشوی حمام به صورت خیس در جای خود

اگر بعد از شتشوی حمام برس مخصوص شستشو را به صورت خیس در جای اصلی اش قرار دهیم ، باعث جذب شدن باکتری ها به آن می شویم . پس بعد از آنکه از برس شستشوی حمامی برای شستشن استفاده می شود ،برس کاملا حشک کنیم و بدین طریق از جذب انواع باکتری ها به آن جلوگیری کنیم.

۸-غفلت کردن از تمیز کردن هفتگی حمام

هفته ای یکبار بعد از دوش گرفتن تمام سطوح مرطوب را با محلول یک قسمت وایتکس و ده قسمت آب تمیز کنید و اجازه دهید تا حدود ۲۰ دقیقه بماند. سپس طبق معمول با آب آبکشی کرده و خشک کنید. این کار باعث می‌شود رشد کپک‌ها کاهش یابند. حتما هنگام این تمیزکاری فن حمام خود را روشن کنید.

۹-تمیز و خشک نکردن شیشه حمام

اگر دیوارهای شیشه‌ای و شیشه‌های حمام را تمیز و خشک نگه ندارید، لکه دار شده و به خصوص اگر آب سخت باشد، این لکه‌ها ماندگار شده و به راحتی پاک نمی‌شوند. چند قطره صابون مایع یا مایع ظرفشویی را در یک سطل آب گرم بریزید و از آن برای پاک کردن شیشه‌ها از هر دو طرف با یک اسفنج نرم یا یک پارچه نرم استفاده کنید. از برس استفاده نکنید تا شیشه خراش نیفتند. سپس شیشه‌ها را با دستمال کاغذی یا حوله نرم خشک کنید.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار