چاپ      کد خبر: 119164
30 مرداد 1402

۸ اشتباه رایج در حمام که باید از انجام آن ها خودداری کرد

حمام کردن یکی از لذت‌بخش ترین کارهایی است که برای حفظ سلامت و پرهیز از بیماریها بسیار ضروری است. حمام رفتن خستگی‌ها را بدن ما دور می کند و تمیزی و سلامت را برای ما به ارمغان می‌آورد. اما داشتن روتین‌های اشتباه در حمام برای سلامتی ما مشکل ساز هستند. در ادامه با بررسی چند روتین اشتباه در حمام همراه ما باشید.

حمام کردناشتباهات رایج حمام کردن
۱. استفاده از آب گرم

برخی از افراد در حمام‌ها از آب بسیار گرم استفاده می‌کنند که باعث خشک شدن پوست و موهای آنها می‌شود. همچنین، استفاده از آب بسیار گرم می‌تواند باعث افزایش فشار خون و افزایش خطر بروز سکته قلبی شود. بنابراین، بهتر است از آب گرم و ملایم استفاده کنید.

۲. عدم تعویض لباس‌

برخی از افراد پس از حمام، لباس خود را عوض نمی‌کنند و دوباره از لباس‌های قبلی خود استفاده می‌کنند.  این عمل باعث افزایش شانس انتقال بیماری‌های عفونی و باکتریایی می‌شود. بنابراین، همیشه باید بعد از حمام لباس‌های خود را تعویض کنید و لباس تمیز و جدید بپوشید.

۳. عدم تعویض وسایل حمام

درست مانند هر وسیله‌ای در دنیا لیف‌ها، اسفنج‌ها و کیسه‌هایی که در حمام از آن‌ها استفاده می‌کنید هم تاریخ انقضا دارند. توجه نکردن به این موضوع می تواند زمینه آسیب زدن به شما را فراهم کند.

تعویض نکردن یا تعویض دیرهنگام این وسیله‌ها آن‌ها را به خانه‌ای برای میکروب‌ها تبدیل می‌کند و به قاتلان پوست شما تبدیل می‌شوند. خشک‌نکردن یا مرطوب‌ماندن لیف‌ها خطرناک‌ترین اشتباهات رایج هنگام حمام کردن است؛ پس بعد از اتمام کارتان با این وسایل، آن‌ها را خشک کنید.

۴- مو‌های خیس تان را در حوله می‌پیچید

مو‌های خیس آسیب پذیری بیشتری دارند و به راحتی می‌شکنند. برای جلوگیری از این مسأله، بعد از حمام، موهایتان را در حوله نپیچید. همچنین در این حالت به دلیل بالا رفتن دما، فعالیت غدد چربی پوست سر بیشتر می‌شود، در نتیجه مو‌ها کمتر تمیز به نظر می‌رسند.

اشتباهات رایج در حمام۵. شسشت و شوی موها به دفعات زیاد

تا زمانی که پوست سرتان چرب نباشد، نیازی به شستن روزانه موها نیست. اگر موهای فر دارید یا موهای خود را رنگ یا لایت کرده‌اید، موهایتان را کمتر بشویید تا خیلی خشک نشود. سعی کنید فاصله بین شستشوها را بیشتر کنید و یک برنامه منظم برای شستشوی مو داشته باشید.

۶. عدم استفاده از دمپایی

برخی از مردم در حمام‌ها بدون دمپایی راه می‌روند که باعث انتقال باکتری‌ها و عفونت‌های پوستی می‌شود. بنابراین، همیشه باید از دمپایی استفاده کنید.

۷. سر دوش را تمیز نمی‌کنید

وقتی مدت زیادی از دوش حمام استفاده می‌کنیم، سر دوش جرم می‌گیرد. این جرم‌ها می‌توانند برای سلامتی ما خطرناک باشند. دانشمندان پی برده اند روی سر دوش باکتری‌هایی می‌تواند وجود داشته باشد که ممکن است باعث بروز بیماری‌های ریوی شوند.

۸. رها کردن لیف در حمام

با رها کردن لیف تان در حمام اجازه می‌دهید باکتری‌های مختلف در محیط مرطوب آن سریع‌تر رشد کنند؛ بنابراین بهترین کار این است که لیف تان را به خوبی تمیز کنید و آن را در جایی خشک نگه دارید.

خانه زادگاه هیتلر و زیارتگاه نئونازی‌ها تخریب می شود+ عکس پدر ، مادر و کودکی هیتلر

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار